USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

putsari kirjoitti:Alkaa mennä tragikomiikan puolelle nuo Marokon Kauhun jutut. On ainakin yksi fanaattinen Trump-uskovainen maailmassa.
Saisiko herra kerroksen-kuninkaalta, nöyrimmin pyytää perusteluja?

Itselläni on ollut siinä mielessä onnekas elämä, että ystäviä, työkavereita ja sukulaisia on ihan joka puolella palloa.
Tänään oli mahdollisuus puhua Etelä-Korealaisen kaverin kanssa.

Hänen varovainen, ja varautunut, arvionsa tapaamisesta oli "quite Ok".

Ymmärrän varautuneisuuden, mutta nyt on ihan todellinen mahdollisuus pysyvämpään rauhaan ja parempaan elämään. Myös ja etenkin Pohjois-Korealaisille.

Palsta on nykyään trollien ja pellejen hallussa, mutta jos aiot sanoa jotain, niin koitapa ihan huviksesi käyttää siihen omia aivojasi.
Suvakkijargonin sijaan.
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja putsari »

Marokon Kauhu kirjoitti: Palsta on nykyään trollien ja pellejen hallussa, mutta jos aiot sanoa jotain, niin koitapa ihan huviksesi käyttää siihen omia aivojasi.
Suvakkijargonin sijaan.

Niinpä näyttää valitettavasti olevan :roll:
Marokon Kauhu kirjoitti:
putsari kirjoitti:Mitä mahtaa kuulua Yhdysvaltain velkakellolle? Marokon Kauhu täällä lupaili, että Trump lopettaa USA:n velkaantumisen. Siellä se tikittää yhä, puhkaissut 21:n rajan jo: http://www.usdebtclock.org
Pääkirjoitus: Trump luo yhä pahempaa kaaosta

Vai kaaosta.
Teet tuossa nyt sellaisen alkuolettaman, että IS (siis hesari...) jotenkin uutisoisi puolueettomasti asiasta.

USA:lla on sekä kauppavaje, että paljon velkaa.
Tarttiiskohan tehdä jotain?
Tuo Kallokusen kuva kertoo kaiken oleellisen, ja enemmän kuin pitkät jupinat.

Saattaahan tuossa vierähtää sinne kahdeksanvuotiskauden lopulle, kun kaikki deepstatelais-demokraatti-multikulturalisti-reptiliaanit sabotoi koko ajan. :mrgreen:

Mutta kyllä se siitä.
Huvittavaksi tuon multikulttuurista paasamisen tekee, että sitä harrastaa kaveri joka itse on käsittääkseni mamu?
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja putsari »

Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa

Kuva
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
Tackleberry
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: La Touko 02, 2015 1:53 am

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja Tackleberry »

Länsimaiden johtajille kiukutellaan ja tinttaillaan kuin uhmaikäinen kakara. Ja autoritääristen mulkkujen (Putin, Duterte, Kim, ym.) kanssa ollaan parasta kaveria. Nolo äijä kertakaikkiaan.

Trump haluaisi selvästi samanlaiset valtuudet kuin nuo kaverit, mutta toivottavasti USA:n instituutiot kestävät tämän moukan hyökkäykset. Kovasti hän yrittää asemoida itseään lain yläpuolelle.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja URSA »

Trumputtimella on pitänyt kiirettä.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005725306.html
Kuvat häkkeihin suljetuista lapsista kauhistuttavat Yhdysvalloissa – Lääkäri: voi haitata aivojen kehitystä

Nyt toistetaan: Kuvat häkkeihin suljetuista siirtolaisista puhuttavat

Julkaistu: 19.6. 2:33

Presidentti Donald Trumpin hallinto on joutunut koville käytännöstä erottaa siirtolaislapset vanhemmistaan ja säilöä heidät vankilaa muistuttaviin oloihin.

Maanantaina Trump jatkoi hallintonsa maahanmuuttopolitiikan puolustamista ja julisti, ettei Yhdysvalloista tule ”siirtolaisleiriä” pääasiassa Meksikon vastaisen rajan yli tuleville maahanmuuttajille. Trumpin mukaan monet Yhdysvaltoihin tulevat siirtolaiset taittavat matkansa salakuljettajien ja rikollisjengien avulla.

Yllä olevalla videolla kuvaa häkkeihin suljetuista siirtolaisista.

Trumpin kaudella maa on ottanut tiukan linjan siirtolaisiin ja ryhtynyt pidättämään järjestelmällisesti kaikki laittomasti rajan yli tulevat. Samaan aikaan on yleistynyt kiistelty käytäntö erottaa siirtolaislapset perheistään ja säilöä heidät erillisiin keskuksiin tapausten käsittelyä odottamaan. Toukokuussa alkaneen käytännön seurauksena yli 2300 lasta on erotettu maahan tullessa vanhemmistaan tai sukulaisistaan.

Viime viikolla media päästettiin vierailemaan Meksikon rajan tuntumassa Texasin osavaltiossa sijaitsevaan, suljettuun Walmart-tavarataloon rakennetussa keskuksessa, jossa asuu lähes 1500 alaikäistä siirtolaispoikaa. Tällä viikolla kohu syveni, kun toimittajat ja demokraattipuolueen lainsäätäjät pääsivät vierailemaan toisessa keskuksessa, jonne vietyjen lasten oloja kuvattiin erittäin karuiksi.

Uutistoimisto AP kertoi että niinikään Texasin osavaltiossa sijaitsevaa keskusta kutsutaan espanjankielisellä nimellä La Perrera, joka tarkoittaa koiratarhaa. Nimi tulee siitä, että sisällä olevat siirtolaiset on suljettu suuriin metallisiin häkkeihin.

Keskukseen tuodut lapset nukkuvat lattialle asetetuilla patjoilla.

Maanantaina viranomaiset julkaisivat kuvia, joissa näkyy sekä alaikäisiä että aikuisia siirtolaisia suurten metallisten seinien takana. Yhdessä kuvassa näkyy häkin lattialle nukkumapaikaksi asetettuja patjoja ja lapsia makaamassa niiden päällä. Keskuksen loisteputkivalojen kerrotaan olevan päällä ympäri vuorokauden.

AP:n mukaan vanhaan varastorakennukseen rakennetuissa häkeissä jokaisessa on 20 lasta, joista osa ei tiennyt vanhempiensa olinpaikasta. Paikassa käynyt kertoi tavanneensa teini-ikäisen tytön, joka piti huolta tuntemattomasta, vaippaikäisestä lapsesta, jonka täti oli toisaalla samassa keskuksessa.

Kaikkiaan keskuksessa kerrotaan olevan noin 1100 siirtolaista, joista lähes 200 ilman vanhempiaan olevia lapsia. Paikassa on AP:n mukaan omat osastonsa lastensa kanssa sinne tuoduille vanhemmille.

Lääkärit kauhuissaan

Kuvat ja kuvaukset lasten oloista säilytyskeskuksissa ovat saaneet osan terveysammattilaisista huolestumaan. Amerikkalaisen NPR-kanavan haastattelema lastenlääkärijärjestö American Academy of Pediatricsin puheenjohtaja Colleen Kraft kertoo vierailleensa yhdessä keskuksista ja järkyttyneensä nähdessään lohduttomasti itkevän, noin kaksivuotiaan lapsen.

– Lapsi vain huusi, eikä kukaan voinut auttaa häntä. Ja me tiedämme, miksi hän itki. Hänellä ei ollut äitiään, joka voisi lohduttaa ja pitää hänestä huolta, Kraft sanoi.

NPR:n mukaan lastenlääkärit ja siirtolaisten oikeuksien puolustajat kyseenalaistavat lasten olot keskuksissa. Lääkärit varoittavat vanhemmista erottamisen voivan aiheuttaa lapsille vaarallista stressiä, joka haittaa aivojen kehittymistä, ja voi vaikuttaa heidän terveyteensä pitkällä aikavälillä.

Lääkärien lisäksi useat kongressiedustajat ja uskonnolliset johtajat ovat vaatineet käytännön lopettamista. Presidentti Donald Trump taas on väittänyt lasten erottamisen olevan lain määräämä käytäntö, ja syyttänyt siitä aiemmin kongressissa vallassa olleita demokraatteja.

Kymmeniätuhansia tulijoita


Trumpin hallinnon toimista huolimatta Yhdysvaltoihin tulevien siirtolaisten määrä on pysynyt korkeana. Uutistoimisto AFP:n mukaan tänä vuonna pelkästään maaliskuun ja toukokuun välillä otettiin kiinni yli 50 000 laitonta rajanylittäjää. Näistä noin 15 prosenttia oli perheitä ja kahdeksan prosenttia ilman perhettään saapuvia lapsia.

Yhä useammat siirtolaiset ovat lähtöisin muualta kuin Meksikosta. Tulijoita on nyt erityisesti väkivallasta kärsivistä Väli-Amerikan maista Guatemalasta, Hondurasista ja El Salvadorista. Näihin maihin laittomien siirtolaisten palauttaminen on huomattavasti vaikeampaa kuin Meksikoon.

Tulijoista suurin osa anoo turvapaikkaa Yhdysvalloista vedoten uhkaavaan vainoamiseen tai kidutukseen. Hakemuksia kerrotaan olevan käsittelyjonossa noin 600 000 kappaletta.
https://yle.fi/uutiset/3-10262180
Ääninauha vanhempiaan itkevistä siirtolaislapsista järkyttää Yhdysvalloissa

Useita minuutteja kestävällä nauhalla lapset huutavat espanjaksi äitiään ja isiään. Nauhan alkuperää ei ole pystytty varmistamaan.

Meksikon ja Yhdysvaltojen raja19.6.2018 klo 03:40päivitetty 19.6.2018 klo 03:50

Tuore ääninauha vanhemmistaan erotetuista, itkevistä siirtolaislapsista kuohahduttaa Yhdysvalloissa.

Ei-kaupallinen ProPublica-verkkosivusto (siirryt toiseen palveluun) on julkaissut sivuillaan nauhoituksen, jossa säilöönotetut keskiamerikkalaislapset itkevät hysteerisesti vanhempiensa perään.

Nauhan ovat julkaisseet myös esimerkiksi CNN (siirryt toiseen palveluun) ja The Guardian (siirryt toiseen palveluun). Uutistoimistot ja tiedotusvälineet eivät ole pystyneet varmistamaan nauhan alkuperää.

Ihmisoikeusjuristi Jennifer Hardury kertoo, että äänite on nauhoitettu viime viikolla yhdessä Yhdysvaltain säilytyskeskuksista, joihin vanhemmistaan erotettuja lapsia on sijoitettu. Tarkempaa nauhoituspaikkaa hän ei paljasta.

Harduryn mukaan ääninauhan hänelle toimittanut taho kertoi, että siinä äänessä olevat lapset ovat iältään 4-10-vuotiaita.

Lähes kahdeksan minuuttia kestävällä nauhalla lapset huutavat espanjaksi äitiään ja isiään. Raivostusta on herättänyt erityisesti nauhalta kuuluva mieshenkilön ääni, jossa hän vaikuttaisi vitsailevan itkevien lasten kustannuksella.

– Jaahas, meillä on täällä orkesteri, vain kapellimestari puuttuu, vitsailee mies espanjaksi lasten itkun kuuluessa taustalla.

ProPublican mukaan kyseinen mieshenkilö olisi keskuksen työntekijä, mutta tietoa ei ole pystytty varmistamaan.

Meksikon ja Yhdysvaltain välisellä rajalla on huhti-toukokuussa erotettu perheistään yli 2 000 siirtolaislasta. YK on vaatinut Yhdysvaltoja lopettamaan välittömästi lasten ja vanhempien erottamisen rajalla.

Presidentti Donald Trump on jatkanut tiukasti hallintonsa maahanmuuttopolitiikan puolustamista. Hän totesi maanantaina, ettei Yhdysvalloista tule siirtolaisleiriä.

Lasten ja vanhempien erottaminen kuohuttaa Yhdysvalloissa – Myös Melania Trump liittyi arvostelijoihin
Siis nuo edelliset asiat eivät ole aiheuttaneet Trumpille kiireitä, vaan tämä neronleimaus:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005725261.html
Trump määräsi puolustusministeriön perustamaan avaruusjoukot asevoimille – ”Yhdysvalloilla täytyy olla ylivoima avaruudessa”

Trump määräsi perustettavaksi avaruusjoukot. Asiasta ilmoitettiin maanantaina varapresidentti Mike Pencen (taustalla) johtaman kansallisen avaruusneuvoston tapaamisessa Valkoisessa talossa.

Julkaistu: 18.6. 23:08

Uuden puolustushaaran perustaminen olisi ensimmäinen kerta 71 vuoteen.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump määräsi maanantaina puolustusministeriön perustamaan avaruusjoukot. Joukoista on tarkoitus tulla asevoimien kuudes puolustushaara, ja niiden pitäisi taata Yhdysvaltain ylivoima avaruudessa.

– Täten määrään puolustusministeriön välittömästi aloittamaan tarvittavat toimet avaruusjoukkojen perustamiseksi asevoimien kuudenneksi puolustushaaraksi, Trump sanoi neuvoa-antavan kansallisen avaruusneuvoston tapaamisessa.

Neuvostoa johtaa varapresidentti Mike Pence.

– Tulevaisuudessa meillä on ilmavoimat ja avaruusvoimat, erilliset mutta tasa-arvoiset, Trump sanoi.

– Kun kyse on Yhdysvaltojen puolustamisesta, ei ole tarpeeksi vain olla läsnä avaruudessa. Yhdysvalloilla täytyy olla ylivoima avaruudessa.

– Kohtalossamme maapallon ulkopuolella ei ole kyse vain kansallisesta identiteetistä vaan myös kansallisesta turvallisuudesta, Trump sanoi CNBC:n mukaan.

Kongressin säädettävä asiasta laki

Ensimmäisen kerran Trump heitti ajatuksen avaruusjoukoista jo maaliskuussa osana kansallista turvallisuusstrategiaa käsitellyttä puhettaan. Joukkojen varsinaisesta roolista ja niiden aloituksen ajankohdasta ei kerrottu yksityiskohtia. Tällä hetkellä ilmavoimat hoitaa myös avaruuteen liittyviä sotilasasioita.

Uuden puolustushaaran perustaminen olisi ensimmäinen kerta 71 vuoteen. Nuorin Yhdysvaltain puolustushaaroista on ilmavoimat, joka lisättiin joukkoon vähän toisen maailmansodan jälkeen. Neljä muuta ovat maavoimat, merijalkaväki, merivoimat ja rannikkovartiosto.

Uuden puolustushaaran perustaminen ei käy kuitenkaan vain Trumpin määräyksellä, sillä kongressin on säädettävä sitä koskeva laki. Asiasta on kiistelty kongressissa jo vuosia. Jotkut kannattavat uuden puolustushaaran perustamista, jotkut haluavat pitää tilanteen nykyisellään.

Trump antoi myös määräyksen avaruusliikenteen hallinnoinnista, jonka tarkoitus on seurata kiertoradalla olevia kohteita, jotta törmäykset muun muassa avaruusromun kanssa voitaisiin välttää.
Sverdlov
Javier Pena
Viestit: 1805
Liittynyt: Pe Marras 11, 2016 8:28 am

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja Sverdlov »

Kuka USA:n presidenteistä on edes suostunut tapaamaan Pohjois-Korean johtajaa?

Ketä USA:n presidenttiä kukaan Kim on suostunut tapaamaan?

Juu-juu, väärin tavattu.
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja URSA »

Trumpin Kimin tapaaminen sujui yllättävän hyvin, koska kiukuttelut oli kiukuteltu jo G7:ssa.

https://www.youtube.com/watch?v=ZkhhWGiqDFc
Pohjois-Korean kenraalin tervehtimistilanteessa on parasta Pohjois-Korean diktaattorin hymy.
ReissuLasse
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Touko 07, 2015 6:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja ReissuLasse »

Vaikka herrasta voi olla montaa mieltä niin kyllä hiukan on ihailtava niitä otteita joita tekee. Nytkin jaksetaan ulista jostain lasten itkusta, no ei tarvis lapsiaan itkettää jos pysyis poissa paikasta jonne eivät kuulu tai ole tervetulleita.
Sverdlov
Javier Pena
Viestit: 1805
Liittynyt: Pe Marras 11, 2016 8:28 am

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja Sverdlov »

ReissuLasse kirjoitti:Vaikka herrasta voi olla montaa mieltä niin kyllä hiukan on ihailtava niitä otteita joita tekee. Nytkin jaksetaan ulista jostain lasten itkusta, no ei tarvis lapsiaan itkettää jos pysyis poissa paikasta jonne eivät kuulu tai ole tervetulleita.
Kauheeta on, voi saatana. Ihan raadiossa soitettiin aamulla lasten itkua ja 51% maamme kansalaisista uskoo kaiken. Äly hoi, älä jätä, sanottiin vielä 1960 -luvulla.
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja URSA »

Ivanka kävi itkemässä isukin työhuoneessa ja näyttämässä kuvia koirahäkkeihin laitetuista lapsista. Vaimokin paheksui käytäntöä julkisesti, mikä on "itätytöltä" suuri saavutus. Joten Trump kielsi perheiden erottamisen. Aikamoinen tuuliviiri koko ukko. Kekkonen oli johdonmukaisempi.

Kenen idea alunperin oli lasten erottaminen vanhemmista, jos Trump ei enää pidä sitä hyvänä keinona hillitä maahanmuuttoa?
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

URSA kirjoitti: Kenen idea alunperin oli lasten erottaminen vanhemmista, jos Trump ei enää pidä sitä hyvänä keinona hillitä maahanmuuttoa?
Obaman hallinto sitä alunperin suunnitteli.
Johan sen Hillary Clinton sanoi aikoinaaan:
Just that your child gets accross the border, does not mean the child gets to stay

Sanoo sen itse tässä 25 sec videolla.

https://twitter.com/twitter/statuses/10 ... 7881847808
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Avatar
NorthernDarkness
Jane Marple
Viestit: 1097
Liittynyt: To Maalis 17, 2011 3:48 pm
Paikkakunta: Holo-Kaustisen Kansanmusiikkifestivaalit.

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja NorthernDarkness »

ReissuLasse kirjoitti:Vaikka herrasta voi olla montaa mieltä niin kyllä hiukan on ihailtava niitä otteita joita tekee. Nytkin jaksetaan ulista jostain lasten itkusta, no ei tarvis lapsiaan itkettää jos pysyis poissa paikasta jonne eivät kuulu tai ole tervetulleita.
Tämä on just sitä ajattelua mitä kaikki sokeat ihmisoikeus-jankkaajat ei suostu ymmärtään.Nämä ihmiset kuitenkin laittavat itsensä tuohon tilanteeseen.Sama näitten euroopan pakolaisten kans.Sitten heitä pitäis aina pelastaa ja auttaa ja kohdella silkkihansikkain ja käyä noukkiin sieltä helvetin välimerestä pois plus antaa kaikki periksi ettei tule vain paha mieli ja ettei Amnestyn pojilla ala seisoon.Ihmisoikeudet ovat hieno asia mutta ei niitten takia tarvi kaikkea tuhota.
Muistappa poika että kun nuorena varastat niin vanhana omistat.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Kuvat häkkeihin suljetuista lapsista kauhistuttavat Yhdysvalloissa – Lääkäri: voi haitata aivojen kehitystä
Ääninauha vanhempiaan itkevistä siirtolaislapsista järkyttää Yhdysvalloissa
https://www.youtube.com/watch?v=My5TGYvJHbA :lol: :lol: :lol:
Kyllä se aina vaan ottaa koville se Hillaryn vaalitappio
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja URSA »

Yhdysvallat ei tarvitse minunkaan mielestäni enempää laittomia siirtolaisia, mutta lasten erottaminen vanhemmistaan ei ratkaise ongelmaa millään tavalla. Pikemminkin epäilyttää, syntyykö laitoksiin häkitetyistä lapsista uusia rikollisjengejä.
ReissuLasse
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Touko 07, 2015 6:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit 2016, Donald Trump ketju

Viesti Kirjoittaja ReissuLasse »

URSA kirjoitti:Yhdysvallat ei tarvitse minunkaan mielestäni enempää laittomia siirtolaisia, mutta lasten erottaminen vanhemmistaan ei ratkaise ongelmaa millään tavalla. Pikemminkin epäilyttää, syntyykö laitoksiin häkitetyistä lapsista uusia rikollisjengejä.
Ei synny kun se häkki heitetään siitä rajan yli takas.
Vastaa Viestiin