Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2018

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2018

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Sormenjälki estämään tuplaidentiteetit? ”Ei voi väittää olevansa joku muu”
Työryhmä pohtii keinoja henkilön yksiselitteiseen tunnistamiseen, vaihtoehtoja etsitään biometriikan kautta.jpg
Työryhmä pohtii keinoja henkilön yksiselitteiseen tunnistamiseen, vaihtoehtoja etsitään biometriikan kautta.jpg (26.94 KiB) Katsottu 4810 kertaa
Minna Karkkola
Luotu: 30.6.2018 11:20


Henkilötunnusten uudistamista pohtiva työryhmä etsii ratkaisua myös sen estämiseksi, että yksi henkilö hankkii kaksi sähköistä identiteettiä. Keino estää tämä voisi olla sormenjälki tai muu biometrinen tunniste, kertoo työryhmän puheenjohtaja, viestintäoikeuden professori Päivi Korpisaari.
Korpisaaren mukaan henkilö voi epähuomiossa saada kaksi sähköistä identiteettiä, kun hän tulee ulkomailta Suomeen ilman passia tai muuta henkilöllisyystodistusta.

Kun hän asioi Suomessa viranomaisen kanssa, hänelle luodaan sähköinen identiteetti. Kun sama henkilö asioi myöhemmin toisen viranomaisen kanssa, hän voi väittää olevansa joku toinen ja saada myös toisen sähköisen identiteetin.

Nyt työryhmä pohtii keinoja henkilön yksiselitteiseen tunnistamiseen. Vaihtoehtoja etsitään biometriikan kautta.

–Yksi voi olla esimerkiksi se, että otetaan sormenjälki samalla, kun luodaan identiteetti. Silloin ei voi toisessa virastossa väittää olevansa joku muu, kun antaa sormenjäljen. Ei voi olla enää useita identiteettejä, Korpisaari sanoo Uudelle Suomelle.

Väestörekisterikeskuksen johtava asiantuntija Tytti Ronkainen, joka myös kuuluu kyseiseen työryhmään, toteaa, että myös muualla maailmassa on herätty vastaavanlaisiin haasteisiin maahanmuuton kiihtyessä. Biometriikka on hänen mukaansa nyt suuri puheenaihe alalla.

Henkilötietojärjestelmästä vastaava kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.) muisteli torstain kyselytunnilla, että Korpisaaren työryhmä selvittäisi myös mahdollisuutta ottaa juridisesti käyttöön kolmas sukupuoli. Korpisaaren mukaan näin ei ole.

–Se ei minun mielestäni sisälly tämän työryhmän toimeksiantoon. Mietinnässämme on vaihtoehto, josta ei ilmene sukupuoli lainkaan. Tällöin meidän ei tarvitse ottaa kantaa ensimmäiseen, toiseen eikä kolmanteen sukupuoleen.

Korpisaaren mukaan työryhmän työ kattaa henkilötunnuksen uudistamisen ja henkilön identifioinnin.

–Tämä kolmas sukupuoli on varmasti laajempi kysymys, joka vaatii monialaisen valmistelun, eikä ole tämän hetu-työryhmän tehtävä.

Lue myös: Viranomainen vahvistaa: 1. tammikuuta syntyneiden henkilötunnukset saattavat loppua piankin[/i]

US

On yleisesti tiedossa, että tähän nimenomaan pyritään ja parhaimmillaan saadaan velipoika tai serkku Suomeen kirjoille(siskoja unohtamatta), mutta nyt asia on edennyt jo päättäviin elimiin saakka. Jopa kunta-&uudistusministeri on nyt tietoinen siitä, että multi-identiteettejä on "epähuomiossa päässyt syntymään" ja nyt näiden syntymistä maahantulijoille pyritään suitsimaan. Mutta mitähän ihmettä aikovat tehdä jo syntyneille kaksois- tai kolmoishenkilöllisyyksille, aikovatko kutsua heidät kaikki antamaan sormenjälkiä virallisessa virastossa? Ja missä oli sisäministeri Kai Mykkänen?
- Ai niin, hän oli varmaankin toipumassa EU:ssa käydyistä mamu-keskusteluista, missä pyrki varmistamaan Suomeen reilun saaliin uusia pakolaisia, siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita. Aika näyttää paljonko hän saa tingattua lisää epämääräisin henkilöpaperein varustettuja ihmisiä siirrettäväksi 'jostain sieltä kaukaa missä eläneet tähänkin asti' kauas Suomeen. (Pienellä kirjoitettua ei tule ottaa suoraan faktana, vaikka se sellaiseksi osoittautuisikin/OAK)

"Korpisaaren mukaan henkilö voi epähuomiossa saada kaksi sähköistä identiteettiä, kun hän tulee ulkomailta Suomeen ilman passia tai muuta henkilöllisyystodistusta."
Miksikähän tämä artikkeli antaa ymmärtää, että juuri nämä "vahingossa syntyvät" identiteetit olisivat se ongelma? Kyllä rehellinen kansalainen, oli hän sitten lähtöisin mistä tahansa, kertoo näin käyneen ja selvittää asian, alkaa olla taas vain yksi minä. Ymmärretäänkö siellä, että rikollisliigat "opastavat" tiettyjen maiden kansalaisia tähän, eikä nämä ole usein "vahinkoja", vaan tarkoitettua harhauttamista? Olisihan se toki rasistista kertoa näin julkisesti, joten ehkäpä he vaan verhoilevat koko kakun "vahingossa leivotuksi"?

Koko soppa on jotenkin ristiriidassa maahanmuuttoviraston johtajana toimineen Päivi Nergin lausunnon kanssa:"Suomi on siinä aivan Euroopan kärjessä, että me tiedetään jokainen henkilö, joka tänne on tullut, minkälaisella taustalla hän on tullut."(A2 turvattomuusilta, 14:47->/Areena)
Tärkeässä asemassa oleva valan vannonut(tai vakuutuksen antanut) valtion johtava virkamies ei kyllä ainakaan Ylellä valehtele, joten jos siellä Migrissä tiedetään jo henkilö ja hänen tausta, niin henkilöllisyyden toiseen kertaan selvittäminen on ajanhaaskausta. Vai olikos se sittenkin niin, että Migrin johdossa oli asioista tietämätön hölmö, jonka tekemisiä ei uskallettu kritisoida, sillä Nerg oli ainakin ennen todistettavasti suurta valtaa käyttävä kiusaaja:
http://korkeinoikeus.fi/fi/index/ajanko ... iassa.html


"Yksi voi olla esimerkiksi se, että otetaan sormenjälki samalla, kun luodaan identiteetti. Silloin ei voi toisessa virastossa väittää olevansa joku muu, kun antaa sormenjäljen. Ei voi olla enää useita identiteettejä, Korpisaari sanoo"
Olisi varmasti aiheellista ajaa sama läpi EU-laajuisena. Sormenjälkitunnistimet eivät ole enää kalliita, etenkin jos EU-maat tekisivät kerrankin yhteistilauksen, eikä pisaroina, kuten vaikkapa softat tilataan.

"Henkilötietojärjestelmästä vastaava kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.) muisteli torstain kyselytunnilla, että Korpisaaren työryhmä selvittäisi myös mahdollisuutta ottaa juridisesti käyttöön kolmas sukupuoli. Korpisaaren mukaan näin ei ole."
Mitenkähän v...ssa rouva ministeri ajatteli kolmansien sukupuolien, mitä kaikkia perversioita siihen sitten kuuluukaan, liittyvän aiheeseen? Eiköhän tuolle keksitä joku oma fooruminsa, missä kaivetaan 4. ja 5. sukupuoli esille, unohtamatta muunsukupuolisia, kyllä nämä on saatava passiin... Olisikohan kaikkien etu, jos asioidenmuistelija, ministeri Anu Vehviläinen vapautettaisiin tehtävistään?

Mitä luulette pinnan alla lähi-itäläisten ja afrikkalaisten alamaailmassa ahkerasti puuhattavan? Huhut kertovat, että yksilöllä on useita kansalaisuuksia, sukulaiset matkustavat samalla asiakirjalla, tukia nostellaan vääriin nimiin ynnä muuta sellaista toimintaa mikä on tähän asti ollut varattuna vain mustalaisille. Seuraavanlaiset täälläkin esiin nostetut uutiset puhuvat surullista kieltään löperöstä toiminnasta henkilötodistuksien jaossa:
Suomalainen haki Suomesta turvapaikkaa, sai tuet

Mahtaneeko tuokin olla vain jäävuoren huippu ja törkeimmät väärinkäytöksen lypsävät kansaa, jonka yksi sukupolvi ehti saada aivan liikaa ja se peli on vihellettävä poikki heti. Siis se törkeä suomalaisten vaurastuminen, johon kyetään toki vastavoimana vaikuttamaan rapauttamalla yhteiskunnan rakenteita. Tuskinpa nuo ulkomaalaiset niin nokkelia ovat, että pyrkisivät käyttämään sähköistä "ylimääräistä henkilöllisyyttä matkustusasiakirjan saamiseen, eihän? No kosovolaisilta saa tunnetusti aina, jos ei muuten herahda:
- 2015: Kosovossa pidätettiin passinväärentäjiä – väärennöksiä myös Suomen passeista
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Marokonsoturi
Javier Pena
Viestit: 1864
Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja Marokonsoturi »

Ja seuraava askel on, että vaaditaan sormenjälkeä kaikilta ja sen jälkeen valtio viranomaisineen voikin lavastaa ihmisiä rikoksiin joihin he eivät ole syyllistyneet, kun sormenjäljet on nätisti kerätty kaikilta. Olit paikalla, siellä on sinun sormenjälkesi.

Ei ole enää pitkä matka siihen, kun toisinajattelijoita poltetaan rovioilla, vääriä kirjoja hävitetään ja historiaa taas kirjoitetaan vallassa olevien kannalta edullisempaan valoon.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2783
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja aumari »

Marokonsoturi kirjoitti:Ja seuraava askel on, että vaaditaan sormenjälkeä kaikilta ja sen jälkeen valtio viranomaisineen voikin lavastaa ihmisiä rikoksiin joihin he eivät ole syyllistyneet, kun sormenjäljet on nätisti kerätty kaikilta. Olit paikalla, siellä on sinun sormenjälkesi.

Ei ole enää pitkä matka siihen, kun toisinajattelijoita poltetaan rovioilla, vääriä kirjoja hävitetään ja historiaa taas kirjoitetaan vallassa olevien kannalta edullisempaan valoon.
Enpä usko viranomaisten järjestävän tuommoisia lavastuksia.
Jokienvalloittaja
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ti Tammi 19, 2016 3:33 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja Jokienvalloittaja »

Marokonsoturi kirjoitti:Ja seuraava askel on, että vaaditaan sormenjälkeä kaikilta ja sen jälkeen valtio viranomaisineen voikin lavastaa ihmisiä rikoksiin joihin he eivät ole syyllistyneet, kun sormenjäljet on nätisti kerätty kaikilta. Olit paikalla, siellä on sinun sormenjälkesi.

Ei ole enää pitkä matka siihen, kun toisinajattelijoita poltetaan rovioilla, vääriä kirjoja hävitetään ja historiaa taas kirjoitetaan vallassa olevien kannalta edullisempaan valoon.
No toihan nyt tarkottaa vaan sitä et mamu tulee suomeen, väittää olevansa joku, sitten väittääkin olevansa joku muu ja sit hakee kahta sossutukea samaan aikaan. Sitä pyritään nyt suitsimaan, ottamalla sormenjäljet, wow, biometriikkaa.
jepulis82
Perry Mason
Viestit: 3899
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2017 5:28 am

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja jepulis82 »

Sen sijaan että heitettäis nämä keplottelijat hiuksista vittuun, niin ruvetaan miettimään että miten saataisiin kaikkia kansalasia kyykytettyä. Niin suomalaista meininkiä. :roll:
"Those who want respect, give respect."
ReissuLasse
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Touko 07, 2015 6:47 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja ReissuLasse »

Voisi sitä vaikka Eurooppaan tulijalle tatuoida viivakoodin tai jonkun vastaavan, sellaisen että sitä ei helpolla poistattaisi.
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

No että oikeen työryhmä päätetty perustaa! Vittu mitä rahan haaskausta - luuleeko ne siellä työryhmässä keksivänsä jonkun uuden tavan identifioida ihmisiä - suurella mielenkiinnolla odotellaan sormenjälki, DNA ja nyt uutena supertyöryhmän (24 henk. ja 14kk) kehittämä osa-sormenjälki menetelmä. ”Menetelmässä taltioidaan vain kolmen sormen sivujen tunnisteet. Uuden mullistavan ”osa-sormenjälki tunnistusmenetelmän” käyttöönotto aloitetaan oletettavasti vuonna 2025, johon mennessä EU jäsenmaissa järjestetään laillisuuskuuleminen menetelmän oikeudenmukaisuuden selvittämiseksi. Lisäksi ollaan suunnittelemassa uutta ”osa-sormenjölki tunnistusmenetelmä” virastoa - viraston sijoituspaikaksi on tarjolla seitsemän maata, joiden joukossa myös Suomen Perähikiä. Perähikiän kunnanjohtaja Dr. Lipuli on innoissaan uuden viraston mahdollisesta saamisesta kuntaan, sillä arvion mukaan se toisi kunnalle 20-40 miljoonan euron arvoisen uuden virastoalueen - jonka rakentaminen rahoitetaan suomen valtion pakolaisapurahastosta jne jne... ”VMP x 1000 :mrgreen:
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Joutsenlaulu
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Marras 14, 2012 10:07 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja Joutsenlaulu »

Ainakin USA:ssa ja Japanissa kaikki maahantulijat valokuvataan ja niiltä otetaan sormenjäljet. Ollut käytössä varmaan ainakin 15 vuotta. Miksei saman voisi tehdä EU:ssakin?
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Joutsenlaulu kirjoitti:Ainakin USA:ssa ja Japanissa kaikki maahantulijat valokuvataan ja niiltä otetaan sormenjäljet. Ollut käytössä varmaan ainakin 15 vuotta. Miksei saman voisi tehdä EU:ssakin?
Koska EU:n tärkein tavoite, eli keskusjohtoisen byrokratian kasvattaminen ei onnistuisi muutoin.
Tästä johtuen EU:lla on nyt jälleen ihana mahdollisuus kehittää uusi byrokratian kukkanen - ensin perustetaan näitä kansallisia työryhmiä ja komiteoita asiaa pähkimään ja sitten joskus perustetaan uusi EU elin toimeenpanemaan ja valvomaan ko. toimintaa ja sitä varten uskoakseni tarvitaan oma virasto, uudelleen koulutteuine virkamies rivistöineen jne.
Se että japanissa/jenkeissä sama asia on ratkaistu rationaalisesti ja lopputulos toimii, johtuu juurikin siitä, että heidän - toisin kuin EU:n tärkein päämäärä ei ole keskusjohtoisen virkakoneiston kasvattaminen.

Halpaa ku saippua!
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Väkivallantarkastaja
Roger Murtaugh
Viestit: 899
Liittynyt: Ke Kesä 20, 2018 12:28 pm

Re: Multi-identiteettien syntymistä pyritään suitsimaan v. 2

Viesti Kirjoittaja Väkivallantarkastaja »

Joutsenlaulu kirjoitti:Ainakin USA:ssa ja Japanissa kaikki maahantulijat valokuvataan ja niiltä otetaan sormenjäljet. Ollut käytössä varmaan ainakin 15 vuotta. Miksei saman voisi tehdä EU:ssakin?
Ollut käytössä EU:ssa vuodesta 2014 lähtien viisumivelvollisten osalta.

http://www.raja.fi/tietoa/tiedotteet/ti ... essa_57184
Marttyyrikohtaloni on verrattain mitätön. En viitsi uhriutua.
Vastaa Viestiin