http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1490584Iskevätkö naisten huumaajat nyt Turussa? - alkuvuonna jo neljä tapausta
19.02.2008 18:33, päivitetty 19.02. 19:06
Turun poliisille on alkuvuoden aikana tullut neljä ilmoitusta, joissa nainen epäilee joutuneensa huumatuksi.
Rikosylikonstaapeli Kai Kankareen mukaan poliisi seuraa tilannetta, vaikka tapausten määrä ei tilastojen valossa olekaan poikkeuksellinen.
- Viime vuonna ilmoituksia on tullut keskimäärin yksi kuussa. Mutta tottakai seurataan, kun Tampereen tilanne on tiedossa, hän toteaa IS:lle.
Tampereella jo yksitoista ihmistä on kertonut saaneensa tyrmäystippoja paikallisissa ravintoloissa. Poliisi tutkii neljää tapausta raiskauksena, muita pahoinpitelyinä.
Turussa poliisin tietoon tulleisiin tapauksiin ei liity pahoinpitely- tai raiskausepäilyjä.
- Valtaosa on nuorehkoja naisia, mutta joukossa on myös miehiä, kertoo Kankare.
Poliisin on hyvin vaikea selvittää jälkikäteen, mitä todellisuudessa on tapahtunut.
- Sekin on vaikea näyttää toteen, kuka on vilpittömällä mielellä liikkeellä ja kuka ei. En epäile, etteivätkö ihmiset olisi tosissaan, mutta sellaistakin on ollut havaittavissa, että on ehkä tehty itse tyhmyyksiä ja omaa kumppania on suojeltu verukkeella, Kankare sanoo yleisellä tasolla.
Kankare kuitenkin vakuuttaa, että poliisi suhtautuu jokaiseen ilmoitukseen sen vaatimalla vakavuudella.
- Kaiken aa ja oo on, että tietää, mitä ravintolassa nauttii. Juomalasia ei saa jättää yksin missään vaiheessa.
Iskevätkö naisten huumaajat nyt Turussa?
Iskevätkö naisten huumaajat nyt Turussa?
Iltasanomat:
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
Jatkoa iltasanomista:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1490582Huumattiinko hänet? Turkulaisnainen baarista tiputukseen - "hirvittävän ahdistava kokemus"
19.02.2008 18:32
36-vuotias länsisuomalainen nainen oli viettämässä iltaa Turun keskustan tuntumassa sijaitsevassa ravintolassa viime lauantaina.
Hän ehti nauttia iltapäivän ja illan aikana seitsemän pulloa siideriä, kunnes tapahtui jotain täysin odottamatonta.
- Viimeinen muistikuva on, kun sanoin kaverilleni ja miesystävälleni, että lähden käymään vessassa, järkyttynyt nainen kertoo.
Ennen tätä hän muistaa piipahtaneensa tanssimassa. Sinä aikana seurueen juomat olivat pöydällä vahtimatta, vaikka tanssilattialta onkin näköyhteys pöytään.
- Ei sitä siinä tilanteessa koko aikaa tuijota. Mutta tästä lähtien vahdin juomaani kuin haukka, nainen vannoo ja kertoo käyttävänsä alkoholia aina kohtuudella.
Hän oli päässyt vielä omin voimin pois vessasta ja ulos ravintolasta, mutta pihalla jalat menivät alta.
- En ollut reagoinut mihinkään, vaan maannut maassa ja alkanut oksentamaan rajusti.
Kouristeli ja sätki holtittomasti
Seurueen muut jäsenet soittivat hätäkeskukseen. Päivystäjä oli arvellut naisen juoneen liikaa ja tilannut paikalle poliisin. Nainen päätyikin ensiksi putkaan.
- Sieltä on yksi pieni muistikuva, että kouristelen ja sätkin holtittomasti pedillä puolelta toiselle.
Naisen tila huonontui ja hänet vietiin putkasta ambulanssilla sairaalaan ja suoraan tiputukseen. Hän pääsi pois sunnuntaina iltapäivällä.
Tapauksesta on tehty ilmoitus poliisille.
- Sellaista oloa ei pysty sanoin kuvailemaan. Kun heräsin, näin muutaman tunnin ajan kaiken kahtena. Pelkäsin, että lähteekö tässä vielä näkökin.
- Kokonaisuudessaan se oli hirvittävän pelottava, järkyttävä ja ahdistava kokemus. En uskalla mennä ravintolaan pitkään aikaan, nainen sanoo.
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
Noi on kyllä niin vittumaisia tapahtumia
kaveri jonka kanssa pari aamua sit vedettiin kännit niin kerto et oli ollu turussa aika reissu vähän aikaa sit, asuu siis siellä. Että luultavasti saanu vähä kanssa tippoja. Oli menny pienempään paikkaan parin kaverin kanssa ja siinä oli sit kupitellu. Sit oli tullu jotain miehiä (kaks kappaletta) siihen niitten pöytään, oli halunnu tarjota kuoharia. Muijat ei sit ollu ottanu mut kuten arvata saattaa niin kaveri oli sit kiskonu niittenki lasit
muisti menny hetken päästä, jotenki oli päässy kotiin, kengät oli hukassa, takista täytyy viel kysyä, nyt en muista. Kengät sit löyty rapusta
tuntenut kaverin pitkään ja tiedän ettei ihan noin "tipu" parista kuoharista. Onneks oli kämppä lähellä.
kaveri jonka kanssa pari aamua sit vedettiin kännit niin kerto et oli ollu turussa aika reissu vähän aikaa sit, asuu siis siellä. Että luultavasti saanu vähä kanssa tippoja. Oli menny pienempään paikkaan parin kaverin kanssa ja siinä oli sit kupitellu. Sit oli tullu jotain miehiä (kaks kappaletta) siihen niitten pöytään, oli halunnu tarjota kuoharia. Muijat ei sit ollu ottanu mut kuten arvata saattaa niin kaveri oli sit kiskonu niittenki lasit
Born to raise hell!!
Nyt luulette varmaan että puhun paskaa ku kaikille kaverin kavereille käyny kaikkea, mutta pakko kertoa silläkin uhallajoey kirjoitti:Oma teoriani:
Jokeentyrkkääjä on huomannut, että joku (murha.info) on jäljillä, joten on muuttanut toimintatapojaan.
Kaverin kanssa juteltii just tosta jokeenheittäjästä mesessä, sanoin sille et on kyl vitun "hyvä" keino, ei jää mitää jälkiä
Se oli että sen kaveri tönättiin aurajokeen reilu pari vuotta sit, ei ollu ite päässy ylös mutta se oli saatu sieltä noukittua pois, sairaalaan johonki "lämpöhoitoon". Ei ollu muistanu mitää sen jälkeen ku oli jokeen tönätty. Tekijää ei olla saatu kiinni, mutta tyyppi onneks säily hengis. Voi olla yksittäistapaus, mut kuulostaa jotenki tutulta, oli kännissä ja yksin
Ja siitä toisesta tapauksesta jo kirjotinkin johonkin ketjuun, ku se nuori tyyppi työnsi pullonkerääjän jokeen..
Born to raise hell!!
Ehei, anna tulla vaanluukkomi kirjoitti: Nyt luulette varmaan että puhun paskaa ku kaikille kaverin kavereille käyny kaikkea, mutta pakko kertoa silläkin uhalla![]()
Sulle taitaa sattua vaan kaiken näköistä ihan sen takia, että asut Turussa (?) tai ainakin sillä suunnalla. Turussa näyttää sattuvan ja tapahtuvan kerta toisensa jälkeen, maahanmuuttajienkin rikollistilastot huutavat siellä päin ja mitähän vielä... Ja sinne päin saatettaisiin olla muuttamassa
Siellä asunut melkein 10v aikaisemmin, hyvän teini-iän ja tuli pyörittyä aikalailla ja moni kaveri asuu siellä suunnalla
joo, noi mamu hommat on tuttuja ku keskustassa pyörii.. Mutta kuitenkin suosittelen paikkaa jos olet sinne muuttamassa, kaikki sanoo että turkulaiset on mitä on, itse tykkään
ja vielä aikoinaan muutin sinne tampereelta, että ennakkoluuloja oli jo senki takia 
Born to raise hell!!
Hyvä että joku suositteleekin
Itsellä sydäntä lämmittää tuo paikallisten murre, kun sukulaiset ovat kaikki sieltä päin kotoisin niin tuntuu jotenkin.. kotoisammalta kuin täällä. Olen pienen ikäni vääntänyt jostain syystä lounaismurretta, vaikken päivääkään ole alueella asunut
Kiinnostaisipas muuten tietää, onko kenties poliisi ottanut tällaisen Jokeentyrkkääjä-mahdollisuuden huomioon tutkimuksissaan. Ja jos on, niin mitenkä vakavasti.
Kiinnostaisipas muuten tietää, onko kenties poliisi ottanut tällaisen Jokeentyrkkääjä-mahdollisuuden huomioon tutkimuksissaan. Ja jos on, niin mitenkä vakavasti.
Hyvä paikka se turku on
niin kiinnostais tietää, mutta epäilen että ne mitenkään kovin tosissaa, se tyrkkääjä on vaan meidän "mielikuvitusta"
kysyin kaverilta äsken että tuliks siitä mitään ihmeempää tutkintaa, se ei tienny. Täytyy ottaa selvää. Paska homma ku se ei muista ollenkaan minkä näköinen tyyppi oli edes 
Born to raise hell!!