Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Zipe
Neuvoja-Jack
Viestit: 522
Liittynyt: Ti Huhti 19, 2016 3:51 pm
Paikkakunta: Twin Peaks

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Zipe »

Olisiko Pontelan nujakoinnnissa ollut paikalla silmäätekevien jälkikasvua? Tuohon aikaan oli vielä tapana, että kylän kerman lapsukaisten sotkeentuessa johonkin, poliisi tasoitteli asian olemattomiin. Tietysti poliisin viivyttely ja unohtelu Piia -tutkinnan ensivuosina voi selittyä ihan puhtaalla ammattitaidottomuudellakin.
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7338
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

^ Erittäin hyvä huomio, oli vielä Paimiolaisten järjestämä ilta, Paimion kermaa, mutta sitähän tapahtuu vielä nykyaikanaki, että silmäätekevien jälkiasvua silitellään, siihen soppaan kuuluu opettajien, juristien ja poliisien omat mukulat. Maalaistollo poliisit ei aina onnistu, niin kuin eräässä tunnetussa kasessa niin sähläsivät alun todella lahjakkaasti. Dna:kin olisi saatu silloin paljon helpommin.
Zessie
Agentti Scully
Viestit: 682
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2018 12:37 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Zessie »

Zipe kirjoitti:Olisiko Pontelan nujakoinnnissa ollut paikalla silmäätekevien jälkikasvua? Tuohon aikaan oli vielä tapana, että kylän kerman lapsukaisten sotkeentuessa johonkin, poliisi tasoitteli asian olemattomiin. Tietysti poliisin viivyttely ja unohtelu Piia -tutkinnan ensivuosina voi selittyä ihan puhtaalla ammattitaidottomuudellakin.
Jep Zipe taidat osua oikeaan. Itsekin epäilen, että porukka, siis 'turma-autossa' olleet pojat, olisi jopa lahjottu hiljaisiksi. Ja nyt ei tietenkään kukaan niistä halua pilata mainettaan puhumalla asiasta. Joudutaan siis odottamaan pitkään jos joku (ehkä vähiten syyllinen) kuolinvuoteellaan tulee tunnontuskiin.
True
Remington Steele
Viestit: 215
Liittynyt: Pe Kesä 09, 2017 9:09 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja True »

Ruumiskoirat sinne muurauskeikan talolle/talon ympäristöön! Jos kerran oli ittessäkin tappanut sen talon isäntä niinkuin joku mainitsi...
Chikatilo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1533
Liittynyt: Ke Huhti 27, 2011 12:06 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Chikatilo »

agito kirjoitti:Vaikea käsittää miten voidaan kuvitela 15 vuotiaan katoavan vapaaehtoisesti.
Kuvittelua helpottaa esimerkiksi "kadonneet teinit"-ketjun lukeminen. Monikaan näistä ei halua löytyä.

Piian tapauksessa lähtökohdat kuitenkin vaikuttavat olleen sellaiset, että omaehtoisilta hatkoilta olisi palattu muutaman päivän sisään. Ja sen verranhan häntä myös odoteltiin...
Kaikki sanomassa esitetty on mielikuvituksen tuotetta eikä sillä ole yhteyttä todellisiin tapahtumiin tai henkilöihin. Mahdolliset samankaltaisuudet ovat pelkkää sattumaa. Kirjoittaja on poliittisesti täysin korrekti.
isoäiti
Poliisikoira Rex
Viestit: 250
Liittynyt: Ti Maalis 06, 2018 12:18 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja isoäiti »

Lueskelin päivällä Jehovan todistajien tavoista. Löysin sitä kautta linkin :Jehovan todistajat syytteet lasten hyväksikäyttö . olen laittanut jo aiemmin tänään linkit tälle sivulle.
Kannattaa lukea ,mielenkiintoisia ja järkyttäviäkin käytäntöjä noilla Jehovan todistajilla.
Jt seurakunnassa lapsi on täysin turvaton jos joutuu pedofiilin uhriksi. He eivät tee rikos ilmoitusta vaan heillä on oma tuomio istuin joka koostuu vanhemmisto veljistä ja he ovat laki siinä seurakunnassa. Jos ilmenee hyväksikäyttötapaus he raamattuun vedoten vaativat teolle kaksi todistajaa!!!!! järkyttävää koska eihän teon tapahtuessa paikalla ole muita kuin uhri ja tekijä, mukana olisi pitänyt olla joku kolmas joka olisi todistanut teon uhrin lisäksi. Kun kolmatta henkilöä ei ole ja tekijä ei tunnusta, se oli silloin siinä, uhri ei voi mitään. Jos Pia olisi ollut tuollaisessa tilanteessa(tämä on spekulointia) ja tekijä ei ole tunnustanut ja seurakunta julkisivun kiillottamiseksi on vaiti koko asiasta, on joku joka on asiasta tiennyt pelastanut Pian pedofiilin kynsistä, eikä kukaan oletettavasti halua palata sellaiseen tilanteeseen takaisin. Mihinkäs siinä kirjeessä oleva auto viittasikaan?.
Olikohan se 2003 kun ruotsissa joku oli nostanut pöydälle tämän hyväksikäyttö ongelman, (löytyy noista linkeistä tämä tieto)milloin se oli kun tuo kirje tuli esiin, en nyt muista varmasti mutta samoihin aikoihin kun Ruotsissa Jehovan todistajien hyväksikäytöt nostettiin tapetille .
En itse ollut aiemmin tietoinen tuollaisesta JT seurakunnan hyväksikäytöistä.
Suomi24 linkissä kerrotaan miksi JT seurakunta on pedofiilien paratiisi.
Parhaiten pääset itse selville Jehovan todistajien tavoista kun luet niistä itse, hetki siihen menee mutta kannattaa. Itseäni asia kiinnosti ja siksi lukaisin nuo linkit...
Avatar
Rorschach
Neuvoja-Jack
Viestit: 505
Liittynyt: Ma Syys 08, 2008 9:29 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Rorschach »

Ailar kirjoitti:Heikkikin oli viisikymppinen, mutta huolehti lapsistaan. Ihan kaikkea ei voi yleistää.
Varsinaisesti mistään appiukon joutumisesta hoitotädiksi ei kai ollut skoonenkaan ajatuksissa. Appiukko olisi kait ollut vanhakantaisista ajatuksistaan huolimatta kykenevä katsomaan lapsen perään hetken ajan.
Ei tietenkään voi kaikkea yleistää, mutta lähinnä ajatuksena oli, että ei se nyt aivan tavaton ajatus tuon ikäisen miehen kohdalla ole, ettei tule mieleenkään pyytää häntä katsomaan lapsen perään.
"Eikä liene rangaistus / jos käymme hetken yhtä matkaa / kun hirviöiksi paljastumme / onko hyvät päivät valhetta sittenkään" A.W. Yrjänä / CMX
Vekku11
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 10:54 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Vekku11 »

Lueskelin taas ketjua sieltä täältä.
katoamisehtoon sää oli synkkä ja myrskyinen, vielä sadettakin piiskasi.Jos Piia nyt sitten on kävellyt Pontelan ohi niin välttämättä niitä havaintoa ei niin isosti oo ja toisaalta kaukaa ei niin helppo varmaksi sanoa että se oli Piia.
Mut asiaan, ilmeisesti busseja tuohon aikaan vielä kulki, tunnin välein? jospa bussi oli just menny eikä liftaaminen tuosa säässä oikein houkutellut niin mietein (varsinkin kun en nyt ihan täysin pääse selvyyteen tiesikö Piian että lauantaina ei tarviskaan kattella pikkuveljen perään) et olisko soittanujt jostain läheisestä puhelinkiskasta jollekin kaverille, tulee mieleen se Ristimäki jossa usein kävi et voisko sittenkin tulla? ja sieltä olis sitte luvattu hakee? ja sitten tapahtunut jotain?
Noissa jehispiireissä tuolla(kin) seudulla oli ilmeisesti kaikenlaista ylimäärästä menossa.
Et sitä sitte ajattelee oisko tällä Ristimäen perheenpäällä tekemistä tän asian kanssa?
Huhut on huhuja mutta tää Ristimäen mahdollinen itsari ja toisaalta muurauskeikkaan tullut mahdollisuus ottaa pikkunen mukaan pistää kyllä ajattelemaan.
Samoin kuin kadonnut päiväkirjan sivu, sen on piia itekkin voinut repästä.. tai sitte joku jälkeenpäin jos siinä olis ollu esim ikävä viittaus johonkin vanhempaan äijään joka olis lähennelly tai johonkin hwnkilöön piireistä.
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja dazu »

Yleisesti ottaen todennäköisyys ruumiin piilottamiseen/hävittämiseen kasvaa sitä mukaa, kuinka a) vahvasti uhri on yhdistettävissä tekijään b) vanha tekijä on c) järjestäytynyttä tekijän elämä on, sekä lisäfaktorina yhdessä jonkun/joidenkin noiden edellämainittujen kanssa d) kuinka hyvin tekijä tuntee alueen.

Kolmikymppinen työssäkäyvä ukko, jonka kämpillä Piia on ollut, hautaisi ruumiin sadan prosentin todennäköisyydellä.
Mutta 20-vuotias kaveri, johon Piia ei olisi ollut ollenkaan yhdistettävissä, ei olisi sen paremmin hävittänyt ruumista. Jos tämä olisi ollut autolla liikkuva sarjamurhaaja, niin hän olisi vienyt ruumiin metsään, mutta ei olisi kuitenkaan haudannut sitä.

Jos on viety veneellä mereen ja vielä käytetty jotain painoja apuna, niin se viittaisi kyllä siihen, että Piia on ollut erittäin vahvasti yhdistettävissä tekijään ja, että tekijä ei ole ollut ihan hirveän nuori, eikä mikään yhteiskunnasta syrjäytynyt.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja skoone »

dazu kirjoitti:...
Jos on viety veneellä mereen ja vielä käytetty jotain painoja apuna, niin se viittaisi kyllä siihen, että Piia on ollut erittäin vahvasti yhdistettävissä tekijään ja, että tekijä ei ole ollut ihan hirveän nuori, eikä mikään yhteiskunnasta syrjäytynyt.
Mahtoiko sillä appiukolla olla venettä? Tai autoa? Entä Piian iskällä? Hänellähän täytyu olla auto, kun sillä sitä asuntoautoakin veti. Minkmerkkinen lienee hänen autonsa ollut silloin?
Muista lähdekritiikki!
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Ailar »

HMH kirjoitti:Tämä lapsenhoitohässäkkä askarruttaa niin maan perusteellisesti minuakin.

Piia tulee koulusta kotiin perjantaina iltapäivällä/alkuillasta. Hän on aikeissa lähteä Paimioon yökylään (olen aina käsittänyt, että jo perjantaina, mutta miten se nyt loppujen lopuksi olikaan...). Kotona Heikki-isä ilmoittaakin, että Piian pitää hoitaa pikkuveljeä lauantaina. Milloin tästä muurauskeikasta oikein oli sovittu? Samana päivänäkö, vai miksi Piiaa ei oltu aiemmin informoitu siitä, että hänen tuli hoitaa Kallea lauantaina?

Jossain vaiheessa (hyvin pian) käy ilmi, että Kalle voikin tulla mukaan muurauskeikalle. Milloin tämä puhelu soitettiin? Jos jo perjantaina, niin missä Piia silloin oli? Miksi hän ei kuullut tästä uudesta käänteestä? Vai oliko kello niin paljon, että Piia oli jo lähtenyt? Miksi enää siihen aikaan soiteltiin muurausasioista, jos kaikki oli jo sovittu?

En tiedä, onko tälläkään asialla yhtään mitään merkitystä, mutta vaivaa se silti.

Appiukon iästä sen verran, että kyllä hän varmasti vanhempi kuin viisikymppinen oli. Olisihan lapsenlapsensa Piiakin täyttänyt joulukuussa 16 vuotta.
Sitä en tiedä, milloin muurauskeikka oli sovittu.
Piia saapui perjantaina koulusta ja isä sanoi, että hänen tuli hoitaa veljeään lauantaina.
Piia soitti ystävälleen noin klo 17 aikaan ja perui menonsa tämän luo. Heikki R kertoi, että ei tiennyt Piian jo peruneen menoaan.

Heikin mukaan muurauskeikan tilaaja oli soittanut hänelle perjantaina johonkin aikaan illasta ja sanonut, että pikkupojan voi ottaa mukaan keikalle. Heikki sanoi haastattelussa, että ei ehtinyt kertoa Piialle ennen tämän katoamista, että tämä voisikin mennä ystävänsä luokse.

Itse en ole koskaan kuullut Heikki Ristikankareen kertoneen syytä, miksi muurauskeikan tilaaja ylipäätään soitti. Ehkä soitto koski joitain käytännön järjestelyjä.
HMH
Susikoski
Viestit: 43
Liittynyt: Su Huhti 10, 2011 4:49 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja HMH »

^ Tällaista oljenkorsiin tarttumistahan tämä Piian tapauksen pohtiminen on, kun faktoja on oikeastaan kovin vähän tarjolla. Nykypäivänä olisi selvitetty chättäilyt ja kännykän käytöt sun muut, mutta toista se oli ennen muinoin.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Kun katsoo Peipontien 4:n haljennutta kulmaa, niin tulee mieleen, että suutarin lapsilla ei ole kenkiä - eikä muurarilla aikaa (tuskinpa enää halua saati kykyä) korjata taloaan. Onkohan se paljon puhuttu sauna alakerrassa tällä puolen taloa?Kuva DL Media Inc.
Kun katsoo Peipontien 4:n haljennutta kulmaa, niin tulee mieleen, että suutarin lapsilla ei ole kenkiä - eikä muurarilla aikaa (tuskinpa enää halua saati kykyä) korjata taloaan. Onkohan se paljon puhuttu sauna alakerrassa tällä puolen taloa?Kuva DL Media Inc.
Peipontie_4.jpg (136.29 KiB) Katsottu 4241 kertaa
Tältä kotipihalta kauan sitten... Mutta minne? Kuva DL Media Inc.
Tältä kotipihalta kauan sitten... Mutta minne? Kuva DL Media Inc.
Peipontie_4_pihalta.jpg (158.69 KiB) Katsottu 4241 kertaa
Peipontieltä Pontelaan mennessä on tämmöinen rakennus. Se on varmaan tutkittu sata kertaa? Kuva DL Media Inc.
Peipontieltä Pontelaan mennessä on tämmöinen rakennus. Se on varmaan tutkittu sata kertaa? Kuva DL Media Inc.
Pontelan_tien_varrella.jpg (169.88 KiB) Katsottu 4241 kertaa
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Vanhakansa
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2018 12:05 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Vanhakansa »

Olis Back to Pontela -disko 1.9. Piikkiössä... menköön nyt vähän kevennyksenä :D ... FB:ssä lisätietoa kiinnostuneille. https://www.facebook.com/events/210896509606288/
Vekku11
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 10:54 am

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2

Viesti Kirjoittaja Vekku11 »

tylyn näköinen pömpeli tuossa kuvassa, toivottavasti ei ole tuonne mennyt/pudonnut.. jos on joku kaivosysteemi niin nää voi olla kyllä todella syviä.
mut tuossa edellisessä postauksessani hain sitä, että josko Piia olis kotoa lähdettyään sopinut puhelinkiskassa jonkun menon, siis jonkun hakemaan hänet johonkin/kotiinsa.
tuskin niitä numeroita ulkomuistissa niin kovin paljon oli, tuon ajan numeropalveluista en oo ihan kartalla,
Vastaa Viestiin