No ei tietenkään ole tallessa, en kai minä sitä kirjaimellisesti tarkoittanutkaan. Mutta voisi olettaa, että poliiseja olisi silloin kiinnostanut tieto, jos vain olisivat asiaa tutkineet. Siellä on vieläkin sama yrittäjä, joka olisi ehkä silloin aikoinaan voinut muistaa tankkaajat, nyt kai on luonnollisesti turha edes kysellä asiasta.TieD kirjoitti:Eipä taida vaan millään (edes edelleen toiminnassa olevalla) firmalla olla kolmeakymmentä vuotta tilitystietoja tallessa. Ja vaikka olisi heti silloin käynyt kassakuitteja läpi, niin eikös tuohon aikaan maksettu enemmälti käteisellä.Zessie kirjoitti:Shellin sen illan bensaostajalista kyllä voisi kertoa paljonkin tai itseasiassa olla se kaivattu ratkaisun avain.
Ja valvontakamerat oli mitä oli....eikä niitäkään tuolloin vielä joka bensiksellä ollut.
Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
-
wonderland
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 558
- Liittynyt: To Joulu 05, 2013 1:57 pm
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Perjantai- ohjelman dokkarista jäi mieleeni maininta, että Piia olisi nähty kulkemassa Pontelan ohi. Miksi isä haluaa julkisesti esittää tuollaista tietoa, vaikka poliisikaan ei ole pystynyt tietoa vahvistamaan. Poliisille kukaan ei sellaista ole väittänyt, vaikka jollakin oli tarve levittää väitettä internetissä ja tieto perustuu nettihuhuun. Miksi siis Piian isällä on tarve tuollaista huhua levittää? Ei todellakaan tuo tv-esiintyminen vakuuttanut. Kannattaa kiinnittää huomiota sanojen sijaan eleisiin.
Väittämättä tästä tapauksesta mitään, itse olen aikanaan joutunut todistamaan tilannetta, jossa henkilö itkee samalla kun levittää perätöntä tarinaa siis valehtelee. Esimerkiksi narsistit voi kyyneleet silmissä puhua potaskaa. Onpa tapahtunut mitä tahansa, niin jos ei psykopaatti ole, kyllä traaginen tapahtuma voi nostaa tunteita kuten surua pintaan, vaikka henkilö ei tapahtumista aivan rehellinen olisikaan. Niinkin läheisen ihmisen kuin oman lapsen menetys koskettaa varmasti, onpa kuolinsyy mikä tahansa.
Väittämättä tästä tapauksesta mitään, itse olen aikanaan joutunut todistamaan tilannetta, jossa henkilö itkee samalla kun levittää perätöntä tarinaa siis valehtelee. Esimerkiksi narsistit voi kyyneleet silmissä puhua potaskaa. Onpa tapahtunut mitä tahansa, niin jos ei psykopaatti ole, kyllä traaginen tapahtuma voi nostaa tunteita kuten surua pintaan, vaikka henkilö ei tapahtumista aivan rehellinen olisikaan. Niinkin läheisen ihmisen kuin oman lapsen menetys koskettaa varmasti, onpa kuolinsyy mikä tahansa.
" Heikoin lenkki, hänen sydämensä, petti. Se oli ajan kysymys." - Laiho oikeudessa
-
hannu hanhi
- Axel Foley
- Viestit: 2247
- Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Aftonbladetissa oli Piiasta maksullinen artikkeli 18.10. 2018. En viitsi kopioida ruotsinkielistä tekstiä sellaisenaan, koska noista medioista ei koskaan tiedä. Artikkeliin on täällä tietysti jo viitattu, mutta käännöstä en ole nähnyt. Jutussa on paljon meille tuttuja asioita, mutta ehkä myös jotakin uutta näkökulmaa. Aftonbladetin jutussa yhdessä kohtaa Piian väitetään kadonneen 8.10. 1988, oikeasti katoaminen tapahtui päivää aikaisemmin.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/krim ... -flickmordNäkikö Tom Boråsista tytön murhan Suomessa?
Piia, 15, katosi jäljettömiin.
Kadonneen Piia Ristikankareen tapaus on hämmentänyt Suomen poliisia 30 vuoden ajan. Nyt toivotaan, että Tom Boråsista - mies joka kirjoitti tapaukseen liittyvän mystisen kirjeen - voi olla avain arvoituksen ratkaisemiseen.
-Uskomme, että hänellä on suomalaiset vanhemmat, kertoo rikoskomisario Kimmo Heinonen.
Piia Ristikankare, 15, katosi kotoaan Piikkiöstä, Turun läheltä Suomesta, perjantaina 8. lokakuuta vuonna 1988. Kello oli noin kahdeksan illalla, kun Piia ja hänen 14-vuotias veljensä alkoivat kinastella tv:n kaukosäätimestä. Kinastelun pahentuessa Piia sai tarpeekseen. Piia nappasi käsilaukun mukaansa, pukeutui farkkutakkiin ja juoksi ovesta sateiseen ja pimeään syysiltaan kadotakseen iäisiksi ajoiksi. Poliisi ei ole onnistunut löytämään ketään, joka olisi nähnyt tytön sen jälkeen, kun tämä lähti kodistaan.
Vanha maantie Turun ja Helsingin välillä kulkee kivenheiton päässä Piian kodista. 1980-luvulla liikenne oli vilkasta. Yksi teoria on, että hänet otettiin tässä kyytiin ja vietiin pois autolla.
Kiusattiin koulussa
Ristikankareet olivat aktiivisia Jehovan todistajia. Piiaa ei oltu vielä kastettu, mutta hän oli mukana kokouksissa ja kulki ovelta ovelle jakaen yhteisön lehtiä.
Vanhemmat olivat eronneet joitakin vuosia aikaisemmin äidin alkoholiongelman vuoksi. Kadotessaan Piia asui isänsä ja kahden nuoremman veljensä kanssa.
Pienellä paikkakunnalla perhe erottui osittain äidin alkoholiongelman ja vanhempien eron vuoksi ja osittain sen vuoksi, että he olivat Jehovan todistajia. Piia joutui kiusatuksi koulussa.
Mutta syksyllä 1988 Piia oli saanut elämässään uuden alun, kun hän oli aloittanut opiskelut ammattikoulun kotitalouslinjalla Turussa ja saanut uusia ystäviä kaupungista.
Nimettömiä puheluja
Poliisi ei usko, että Piia olisi surmannut itsensä. He eivät usko myöskään onnettomuuteen. Ja he ovat pitäneet koko ajan selvänä, että mikään ei viittaa siihen, että arvoituksen ratkaisu löytyisi Piian omasta perheestä.
Ristikankareen koti on tutkittu ruumiskoirilla, jotka eivät löytäneet mitään jälkiä. Siitä huolimatta perhe, erityisesti isä, on ollut vuosien varrella huhujen kohteena.
Suomalaisissa tiedosvälineissä Piia Ristikankareen ikääntyvä isä on kertonut puheluista, joita hän edelleenkin saa nimettömiltä kiusaajilta.
-"Se olet sinä, tunnusta vain, he sanovat", kertoo Heikki Ristikankare Helsingin Uutisille.
Tom från Borås
Nyt poliisi on julkaissut sisällön kirjeestä, jonka he saivat 2000-luvun alussa. Kirjoittaja, joka kuvaa itseään Tomiksi Boråsista, kertoo nähneensä, että velttoa tyttöä nostettiin valkeaan Volvoon Piikkiössä 7.10. 1988 eli samana iltana, jolloin Piia katosi. Kirjeessä myös ilmoitetaan auton rekisterinumero.
Kirjeessä on tavu- ja kielivirheitä. Vaikuttaa siltä, että kirjeen on kirjoittanut henkilö, joka ei ole niin hyvä suomen kielessä tai ei ole tottunut kirjoittamaan suomeksi. Kirje on leimattu Turussa, mutta kirjeessä esiintyvän kielen perusteella poliisi uskoo kirjeen kirjoittajan asuvan Ruotsissa.
-Uskon, että kirjeen kirjoittajalla on suomenkieliset vanhemmat, hän on ehkä asunut Suomessa jonkin ajanjakson, sanoo tutkinnanjohtaja Kimmo Heinonen Turun rikospoliisista.
Kirje ruotsiksi käännettynä:
”När jag var i Finland i våras tittade jag på Polis-tv i april, och i det programmet sa man att olösta mord aldrig preskriberas i Finland. Då jag inte är helt säker på om det jag sett har något att göra med ett brott eller inte har jag inte skrivit om den här saken tidigare.
Jag kom till Finland på kvällen 7.10.88 och då jag hade nyktrat till så jag var i körskick körde jag mot östra Finland. Ungefär vid midnatt såg jag i Pikis hur en flicka som verkade vara medvetslös lyftes in i en personbil. Det var en vit Volvo. Registreringsnumret var [uppgiften struken av polisen].
Det kan också ha varit ett sjukdomsfall och inget brott.”
Haluamme keskustella hänen kanssaan
-Haluamme keskustella kirjeen kirjoittajan kanssa. Haluamme arvioida, kuinka luotettavia nämä tiedot ovat ja haluamme selvyyden sille, kuinka hän saattoi muistaa havaintojaan vuodelta 1988 niin tarkasti kirjoittaessaan kirjeen 2001, sanoo Kimmo Heinonen.
Saatuaan kirjeen poliisi suoritti kirjeessä mainittuun Volvoon teknisen rikostutkinnan. Silloin ei löydetty mitään merkkiä siitä, että autolla olisi jotakin tekemistä Piia Ristikankareen katoamisen kanssa.
-Autoa ajanut mies on syntynyt vuonna 1959. Piian katoamisen aikaan hän oli syyllistynyt useisiin seksuaalirikoksiin, hän asui Turun alueella ja hän liikkui alueella, missä Piia katosi, sanoo Kimmo Heinonen.
Ahdistelevia miehiä
Kesän aikana - sen jälkeen, kun Turun poliisi jatkoi tapauksen selvittelyä - ovat useat naiset ottaneet yhteyttä poliisiin ja kertoneet, miten he nuorina tyttöinä 1980- ja 1990-luvuilla joutuivat autoilevien miesten ahdistelemiksi Piikkiön seudulla.
-Vihjeet koskevat useita miehiä, jotka ovat liikkuneet eri autoilla. Emme voi tietää, onko kirjeessä mainittu henkilö yksi heistä. Emmekä voi sulkea pois hänen osuuttaan Piian katoamiseen. Siksi Suomen poliisi on päätynyt julkaisemaan kirjeen sisällön saadakseen yhteyden mystiseen Tomiin Boråsista.
-Uskon, että saamme selville, mitä Piialle tapahtui, vaikka aikaa on kulunut paljon. Nyt työskentelemme niiden vihjeiden parissa, jotka saimme kesällä. Ja haluamme keskustella Boråsin Tomin kanssa. Haluamme saada selville, tietääkö hän tapauksesta vieläkin enemmän, sanoo Kimmo Heinonen.
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
ISOÄITI VASTAA: Tutustuin paremmin tuohon riihiluomaan. Hyvää musiikkia on tehnyt tykästyin itsekin siihen. Mitä tarkoitit kun mainitsit että pitäisi kysyä riihiluomalta itseltään miten shokki vaikuttaa ihmiseen, tarkoititko ettei sinulta kannata kysyä noin yleensäkään mitäänpeimari kirjoitti:Misäköhän kohtaa iltaa tuli se soitto et nuorimmainen voi tulla mukaan muurauskeikalle ?! Ja miksi semmosta soittoa edes soitettu! Vähän ihmetyttää nämä lehtijutut ku kertoo Piian lähteneen vaikka sitä lähtöä edes nähnyt!!!.Hienoo et joku käynyt shellistä kysymässä havaintoja.Minä olen kysynyt kaksi kertaa.Onko havaintoja Pontelassa .!? Minä olen kysynyt tuhat kertaa!.Mitä tulee Eurooppakolmen sanoituksiin ni kannattaa kysyä laulaja Riihiluomalta miten shokki vaikuttaa ihmiseen! Ihan lempi bändejä.Siinä voi pari päivää ajella ja sanoa iha ite et kaikki ei ollut kunnossa ja shokki päällä.Ei välttämättä edes tiedä mitä on tapahtunut.Ja tämä on hänen kertomaa.Heikin
Riihiluomaan liittyvää?. Vai tiedätkö jotain jostain shokista jonka Riihiluoma olisi kokenut?.
Voit laittaa yksärinäkin. Itse en yhdistänyt heikkiä ja e3 mihinkään shokkiin.
-
Ghost hunting
- Sherlock Holmes
- Viestit: 7340
- Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
- Paikkakunta: aarniometsä
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Pontelan tupakoitsijat, pussikaljoittelijat, mopopojat, ovat niitä jotka ovat mahdollisesti Piian nähneet Pontelan nurkilla, sitten tulee Shel Piikkiön asiakkaat, Primadonna ja se grilli. Oliko jokin pändi silloin Pontelassa, Paimiolaisten oma?
-
Kunto Kalpa
- Sofia Karppi
- Viestit: 442
- Liittynyt: Pe Marras 06, 2015 12:17 pm
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Isä-Heikki kertoi olleensa niin shokissa, ettei tiennyt missä oli. Tämä antaa tietyille kirjoittajille vapauden ajatella, dttä sittenhän on mahdollista, että Hese on murhaaja muttei itsekään ole siitä tietoinen. Joopa joo...isoäiti kirjoitti:ISOÄITI VASTAA: Tutustuin paremmin tuohon riihiluomaan. Hyvää musiikkia on tehnyt tykästyin itsekin siihen. Mitä tarkoitit kun mainitsit että pitäisi kysyä riihiluomalta itseltään miten shokki vaikuttaa ihmiseen, tarkoititko ettei sinulta kannata kysyä noin yleensäkään mitäänpeimari kirjoitti:Misäköhän kohtaa iltaa tuli se soitto et nuorimmainen voi tulla mukaan muurauskeikalle ?! Ja miksi semmosta soittoa edes soitettu! Vähän ihmetyttää nämä lehtijutut ku kertoo Piian lähteneen vaikka sitä lähtöä edes nähnyt!!!.Hienoo et joku käynyt shellistä kysymässä havaintoja.Minä olen kysynyt kaksi kertaa.Onko havaintoja Pontelassa .!? Minä olen kysynyt tuhat kertaa!.Mitä tulee Eurooppakolmen sanoituksiin ni kannattaa kysyä laulaja Riihiluomalta miten shokki vaikuttaa ihmiseen! Ihan lempi bändejä.Siinä voi pari päivää ajella ja sanoa iha ite et kaikki ei ollut kunnossa ja shokki päällä.Ei välttämättä edes tiedä mitä on tapahtunut.Ja tämä on hänen kertomaa.Heikin
Riihiluomaan liittyvää?. Vai tiedätkö jotain jostain shokista jonka Riihiluoma olisi kokenut?.
Voit laittaa yksärinäkin. Itse en yhdistänyt heikkiä ja e3 mihinkään shokkiin.
Oli sinänsä paljastavaa kuulla, että poliisi oli käyttänyt ruumiskoiria talossa vasta nyttemmin. Kertoo vähän surullisesti siitä millaisella intensiteetillä juttua on tutkittu.
Shellin sen iltaiset asiakkaat ovat tietysti kaikki, eivät vain tankkaajat, mielenkiintoisia. Sama koskee tietysto kaikkia lähialueen paikkoja. Valitettavasti se juna on jo aikoja sitten mennyt.
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Kympin tutkitulla päättelykyvyllä jos isä on murhaaja perän tutkijat.
Saunakaveri sen sijaan voi olla osallinen mutta jotenkihan lapselle on pitänyt sepittää et "kake" riidan takia Piia lähti.
Saunakaveri sen sijaan voi olla osallinen mutta jotenkihan lapselle on pitänyt sepittää et "kake" riidan takia Piia lähti.
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
En ole Räisesen tapaukseen tutustunut kuin suurpiirteisesti, mutta mielestäni yhtäläisyydet näissä ovat kyllä melko pienet. Molemmissa on kyse tytöstä, jota ei ole löydetty, mutta tuohon ne suurimmat yhtäläisyydet sitten päättyvätkin.Zipe kirjoitti:Yhtälailla nuori Raisa Räisänen katosi 11 vuotta myöhemmin. Piian ja Raisan keissit ovat monella tapaa samanlaisia, eikä kumpikaan ratkea enää kuin, jos jäännökset löytyvät sattumalta tai jos syylliset ilmoittautuvat. Mahdollisuuksien rajoissa on sekin, että asialla olisi sama tekijä.
-Viimeinen havainto: Raisa on nähty viimeksi 22:50 kodin ulkopuolella vs. Piiasta viimeinen havainto on kotoa noin klo 20:00
-Katoamispaikat: Tampereen keskusta (asukkaita Tampereella 200 000) vs. Omakotialue Piikkiössä (asukkaita Piikkiössä n.7000).
-Kadonneen tila: Raisa ollut juhlimissa väärennetyillä papereilla baarissa, jossa juonut muutaman drinkin vs. Piia kadonnut kotoa selvinpäin.
Kirjoitin jo aiemmin, että Piia olisi saattanut kiukuspäissään lähteä "rauhoittumaan" tuohon ojan/joen rantaan. Kun Piian kotoa lähtee Harvaluodon suuntaan, niin ennen kuin alkaa Harvaluodon peltoaukeat, on Haahkakuja, Kuovikuja ja Sorsatie. Nämä kaikki näyttävät päättyvän rannalle ja Googlemapsin sateliittikuvassa näkyy Sorsatien päässä oleva venelaituri. Ei sekään todennäköisin paikka ole mennä murjottamaan vesisateessa, mutta voisi selittää sen että ei ole silminnäkijöitä, jos ei ole ikinä tuonne ykköstien tai Pontelan suuntaan mennytkään. Ja sitten jostain inhimillisestä syystä päätynyt veteen ja ajautunut loppujen lopuksi Piikkiönlahdelle.
- Marjatta58
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 105
- Liittynyt: La Loka 17, 2015 8:45 pm
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
On vain väite, että Piia lähti n. klo 20. Se on eri asia kuin havainto.Polaris kirjoitti: Piiasta viimeinen havainto on kotoa noin klo 20:00
Mitä poliisi sanoi lehtijutussa naapureiden kuulemisesta? Ei tuntunut olevan ihan kärjessä tehtävälistalla. Eikö kiinnosta vai tietävätkö he, että se on tarpeetonta.
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Minä en muista lukeneeni semmoisia katoamis/murhacaseja missä kolmas tai neljäs viimeiseksi nähnyt antaa haastattelua.Kaikki sanottuhan on Teijon sanomaa. Itsemurha.Kova mimmi jos päättänyt tappaa itsensä.Merivesi 10 hujakoilla ja matkaa oli.Ja kaislikkoa!Päiväkirjakaan ei tue sitä.Äkkipikaistuksessa se ei tapahdu.Paimio.Olis varmaa soittanut lähimmästä puhelinkipsasta jos olis tiennyt huomisen hoidon muuttuneen !.Mietin kans sitä päiväkirjaa ja oliko siittä sivuja revitty.Muistan lukeneeni.Ja oli jotain muutakin materiaalia! Oliskohan ne sit niitä muistilistoja ja kirjanpitoa osoitteeneen ketä on ostanut ja ketä ajanut tiehensä.Sieltä vois löytyä jotain.!vaikka eihän niitä jt:mukaan ole. Pakko se on miettiä muitakin vaihtoehtoja.
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Edes Jammu ei sanonut mitään ku joutus Niuvaa vankilan jälkeen!Luuli pääsevänsä vapauteen.Olikohan Ohtonen tossa ylen dokumentissa vaki itkusteliana mukana?Asian ku asian saa kyllä näyttämään miten se halutaan näyttää.
-
ktaina
- Adrian Monk
- Viestit: 2872
- Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
- Paikkakunta: Rannikolla tuulee
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Oon yllättynyt kuinka moni pitää tuota faijaa syyttömänä tähän,joku tökkii mua aina kun nään tuon haastattelun,ei vakuuta mua millään lailla...
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Sitäkin olen miettinyt et mihiaikaa sinne saunaa on menty ja kuinkamonella kädellä sitä viinaa on juotu !?. Lesut kyllä sanoo etteivät juo mut kyllä juovat niinkuin jehovatkin.Ei kaikki tietysti!Ni mihinköhän aikaan se soitto on tullut et Kalle voi lähtee mukaan muurauskeikalle. Mikä nyt ei täsmää?Mikä ei täsmää?
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
Jos oletetaan, että Piialla oli todellakin joku tv-ohjelma mitä silloin halusi katsoa, mutta kun siitä tuli veljen kanssa riitaa mitä katotaan, niin mitä jos Piia sieppasi veskansa ja ajatteli mennä katsomaan ohjelman pihalla seisovaan asuntovaunuun, niissähän on yleensä joku pikkutelkkari? Tämän jälkeen spekulointia voidaan jatkaa useammalla eri teorialla. Asuntovaunussa oli ehkä joku vilvoittelemassa ja homma on karannut käsistä, sekä Piia on päätynyt saunavieraan toimesta hänen autonsa takakonttiin ja myöhemmin johonkin tuntemattomaan paikkaan. Samaan lopputokseen päästään, jos Piia onkin huomannut, että sähköä ei olekaaan vedetty vaunulle ja lähtenyt etsimään sitä sisältä, sekä törmännyt samaiseen vilvoittelijaan, tai sitten yksinkertaisesti vain oli aikonut mennä huutelemaan saunan eteisestä missä vaunun roikka on, mutta taas oli saunavieras vastassa em. seurauksin? Veli ei välttämättä ole nähnyt tai kuullut mitään, jos Piia on käyttänyt sivuovea, mutta todennäköisesti kumpikin saunoja tietää tapahtumat, tai ainakin toinen mielessään vahvasti epäilee toista tapahtumista?
Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan -Piikkiö 1988 (ketju 2
On kyllä tämä koko vaunu homma vieras mut kerro lisää