Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vankilaan

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vankilaan

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Harvassa ovat ne henkilöt, joiden toiminta on kaatanut koko kunnan:
Jalasjärven kunta kaatui puhallukseen, jossa koko kunnan henkilöstöstä päätettiin kouluttaa merkonomeja

Hovioikeus passitti valtiolta kymmeniä miljoonia huijanneen entisen kunnanjohtajan ja koulutusyhtiöpomon telkien taakse.

ETELÄPOHJALAISEN Jalasjärven kunnan tarina loppui suureen puhallukseen, selviää oikeuden asiakirjoista. Idean isä oli oikeuden mukaan entinen kunnanjohtaja Esko Juntunen.

Hovioikeus tuomitsi Juntusen torstaina kahden vuoden ja kahden kuukauden vankeuteen törkeästä avustuspetoksesta ja törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.

Kun Juntunen valittiin vuoden 2006 keväällä kunnanjohtajaksi, kunnan taloudellinen tilanne oli huono. Lopulta kunnanjohtaja Juntunen ja koulutusyhtiö Edian koulutusjohtaja Pentti Kaartinen päätyivät järjestelyyn, jossa kärähtivät myös Jalasjärven ammatillisen kurssikeskuksen rehtori ja kurssikeskuksen työntekijä.

Juntunen esitti kunnan talouden parantamisen yhdeksi keinoksi koulutuksen lisäämisen. Hän päätti, että koko kunnan henkilöstöstä oli tuleva merkonomeja.

Merkonomikoulutus päätettiin järjestää valtion rahoittamana oppisopimuskoulutuksena Jalasjärven ammatillisella kurssikeskuksella (JAKK).

Hovioikeuden mukaan koulutuksessa oli kuitenkin todellisuudessa kysymys Juntusen ja Kaartisen yhteisestä tavoitteesta hankkia perusteettomasti valtionosuusrahoitusta.

RAHOITUS tuli opetus- ja kulttuuriministeriöltä ja sen myöntäminen perustui kurssikeskuksen opetushallitukselle antamiin tietoihin.

Koska JAKK ei kuitenkaan pystynyt järjestämään koulutusta itse, se osti osan koulutuksesta koulutusyhtiö Edialta, joka vastasi koulutuksen sisällöstä.

Koulutus ei täyttänyt oppisopimuksen kriteereitä, minkä tuomitut oikeuden mukaan hyvin tiesivät. Näin ollen valtiolle annetut tiedot oppisopimuskoulutukseen osallistuneiden määrästä ei pitänyt paikkaansa.

Valtiolta pumpattiin kuntaan yli 47,5 miljoonaa euroa liikaa valtionosuuksia, josta myös Edia pääsi osingoille. Takaisinperittävän määrän kohtuullistamisenkin jälkeen Jalasjärven kunta määrättiin maksamaan opetus- ja kulttuuriministeriölle takaisin lähes 35 miljoonaa euroa. Korkein hallinto-oikeus vahvisti ministeriön päätöksen vuonna 2013.

Lopulta Jalasjärvi ajautui vakavaan rahoituskriisiin, joutui liittymään Kurikan kaupunkiin ja lakkasi olemasta kuntana.

Hovioikeus piti valtionosuusrahoitushuijausta poikkeuksellisen vakavana, koska siinä käytettiin räikeästi hyväksi luottamukseen perustuvaa järjestelmää.

MYÖS törkeästä avustuspetoksesta käräjillä tuomitun Kaartisen rangaistusta korotettiin kahden vuoden vankeuteen.

Edia määrättiin maksamaan 50 000 euron yhteisösakko.

Tietoja opiskelijamääristä valtiolle antaneet rehtori ja kurssikeskuksen työntekijä tuomittiin molemmat ehdolliseen vankeuteen törkeästä avustuspetoksesta.

Oikeuden mukaan tuomitut sopivat aiemmin Jalasjärven kunnan kanssa korvauksista, joten niitä ei käsitelty oikeudessa.
Helsingin Sanomat
31.1. 15:33

Runsas puolitoista vuotta aiemmin:
JAKKin entinen rehtori: "Tuomio on kohtuuton, perusteeton ja väärä"
Kolme entistä koulutusjohtajaa ja entinen kunnanjohtaja saivat ehdolliset vankeusrangaistukset Jalasjärven ammatillisen aikuiskoulutuskeskuksen pitkään jatkuneessa rahoitussotkussa.
YLE
16.6.2017 klo 16:03 päivitetty 16.6.2017 klo 16:34

Kun jo ehdollinen tuomio sai aikaan melkoisen tuohtumuksen, niin kuinka lienee nyt, kun ihan oikeasti joutuu vankilaan. Juntusen kannattaisi kirjoittaa kirja.

Aiemmin Suomessa on ex-kunnanjohtaja joutunut vankilaan Satakunnan Pomarkussa. Syynä olivat lapseen kohdistuneet haureudet.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Silli
Axel Foley
Viestit: 2178
Liittynyt: La Elo 25, 2018 12:28 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Silli »

Kiitos Doctor Lecter! Laittaisin sulle sydänhymiöitä, jos sellaisia olisi :mrgreen:
Kauden kalasuositus: Jalostajan Saaristosilli & Sipulisilli
Silli
Axel Foley
Viestit: 2178
Liittynyt: La Elo 25, 2018 12:28 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Silli »

Tämäpä vaikuttaakin olevan syheröinen ja jo pitkään eri selvittelyissä ollut juttu. Jalasjärven ex-kunnanjohtaja näyttää siis olevan sama Esko Juntunen, joka on ollut kunnanjohtajana myös Maaningalla. Sielläkin hän on määrännyt alaisiaan koulutukseen, joiden järjestely- ja rahoituskuviot ovat olleet perin hämäriä.
Maaningan ex-kunnanjohtajaa epäillään rikoksista
Tämän näköinen kaveri on Esko Juntunen.jpg
Tämän näköinen kaveri on Esko Juntunen.jpg (17.63 KiB) Katsottu 8309 kertaa
Keskusrikospoliisi epäilee Maaningan entistä kunnanjohtajaa Esko Juntusta törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä, törkeästä lahjuksen ottamisesta ja törkeästä avustuspetoksesta.

KRP:n mukaan Juntusen oma yritys Global Inno Oy hankki opiskelijoita aikuiskoulutuskeskus Adulta Oy:n alihankkijan järjestämään liiketalouden valmistavaan koulutukseen. KRP:n mukaan Juntunen määräsi Maaningalla vuosina 2006–2008 omia alaisiaan annettavaan koulutukseen.

Koulutuksen rahoitus ja oppisopimusluonne selvisi alaisille vasta koulutuksen loppuvaiheessa.

Lisäksi poliisi epäilee, että Juntunen suositteli alihankkijan koulutusta myös Varpaisjärven kunnalle sekä Maaningan ja Siilinjärven kuntayhtymälle.

Poliisin mukaan Juntunen ja hänen yrityksensä saivat oppilaista palkkioita alihankkijalta. Juntunen myös käytti hyväkseen määräävää asemaansa kunnanjohtajana.

KRP myös epäilee, että Adulta antoi opetus- ja kulttuuriministeriölle vääriä tietoja koulutuksen sisällöstä.

Helsingin hovioikeus määräsi viime viikolla Juntusen omaisuutta hukkaamiskieltoon ja vakuustakavarikkoon 77600 euron arvosta.

Juntunen on tällä hetkellä virkavapaalla Jalasjärven kunnanjohtajan tehtävästä.

Adulta on mukana tukirahasotkussa myös Jalasjärvellä. Valtio karhuaa kunnalta 35 miljoonaa euroa tukirahoja koulutuksesta, jota järjestettiin paikallisessa aikuiskoulutuskeskuksessa.

Juntunen ei halunnut kommentoida asiaa Savon Sanomille. Rikosepäilystä kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Savon Sanomat
13.06.2013 klo 15:48
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Maa ... sta/418948
Kauden kalasuositus: Jalostajan Saaristosilli & Sipulisilli
Silli
Axel Foley
Viestit: 2178
Liittynyt: La Elo 25, 2018 12:28 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Silli »

Tämä Esko Kalevi Juntunen vaikuttaa mielenkiintoiselta henkilöltä. Hän on väitellyt yhteiskuntatieteiden tohtoriksi silloisesta Kuopion yliopistosta vuonna 1999. Väitöskirjansa nimike on Yrityksen globaali toimintaympäristö : kansainvälisten taloustrendien yhteydet kansantalouteen, yrityssektoriin ja yksittäiseen yritykseen : tarkastelukulmana osuuspankkisektorin näkökulma. Kuopion yliopiston tiedotteen mukaan väitös on järjestetty 5.11.1999 sosiaalipolitiikan oppiaineesta. Minulle ei kyllä ihan suoraan väitöskirjan nimestä selviä, mitä yhteyttä aiheella on sosiaalipolitiikkaan... Mikäli joku haluaa saada tuon 306-sivuisen tekeleen käsiinsä, joutuu matkustamaan joko Kuopion tai Joensuun kampuskirjastolle tai turvautumaan kaukolainaan.

Esko Kalevi Juntunen on ollut ahkera tyyppi. Kunnanjohtajan töiden lisäksi hänellä on siis ollut oma firma ja dosentuuri, minkä lisäksi hän on itse vuonna 2008 luetellut titteleitään/roolejaan näin: "Tutkija, kouluttaja, pääsihteeri, kehityspäällikkö, markkinointipäällikkö, pankinjohtaja, aluejohtaja, toimitusjohtaja, kunnanjohtaja"
Lähde: http://www.futurasociety.fi/Tonttuvaitos2008.pdf

Koulutuksiakin Eskolla riittää: YTT, YTL, MMM, FM, Agronomi. Hän on opiskellut Oulun ja Helsingin yliopistoissa ennen tieteellisiä jatko-opintojaan Kuopion yliopistossa. Hänen teoksiaan ovat mm. seuraavat opukset.
  • Kunnan elinkaarihyppy : strateginen kehittäminen ja yhteistyö (2003)
  • Globalisaatio ja kansainvälinen talous (2006)
  • Maailma talouskriisin jälkeen : puhallustaloudesta reaalitalouteen (2009)
  • Suljetusta avoimeen : talouden globaalimyrsky (2010)
  • Itä nousee, länsi laskee : kehitystrendit ja strategiat 2020-luvulle (2015)
Esko hallitsee puhallustalouden.jpg
Esko hallitsee puhallustalouden.jpg (20.99 KiB) Katsottu 8128 kertaa
Esko Juntunen on dosentti, Jalasjärven kunnanjohtaja, joka on julkaissut aiemmin neljä teosta. Tämän kertainen kirja käsittelee kansatajuisesti maailman talouskriisin syitä ja seurauksia. Finanssikriisi yllätti ennustelaitokset, pankkiirit, valtiot ja yritykset housut kintuissa. Se paljasti, että varasuunnitelmia kriisin varalle ei ollut. Samalla se paljasti kvartaalitalouden negatiivisen puolen. Yritykset pumppasivat tuottoja, jotka muutama johtohenkilö puhalsi optioina ulos. Läntinen maailma on elinkaarensa laskuvaiheessa. Aasian kasvavat maat ovat nousemassa tehokkaana kasvuvaiheeseen. Tämä aiheuttaa epätasapinotilan idän ja lännen välille. Tässä kirjassa käydään läpi finanssikriisin syitä, seurauksia ja toimenpiteitä, joita on tehtävä kurssin korjaamiseksi. Ovatko länsimaat menettäneet moraalisen selkärankansa vai onnistuuko ryhtiliike? Maailma ei ole entinen kriisin jälkeen. Kirja on asiantunteva ja viiltävä analyysi kriisistä, rahoitusmaailmasta ja arvoista. Siinä on hahmoteltu mahdollisia kehitystrendejä talouskriisin jälkeen. Kirja on kansantajuinen ja kirjoitettu pilke silmäkulmassa.
Kun hetken aikaa Eskon taustoja internetin syövereistä pengoin, aloin myös miettiä, mahtaako Eskolla olla läheisiä suhteita lestadiolaisiin. Ehkä joku minfolainen osaa siihen vastata? Tai sitten asia selviää jostain muualta ajan kanssa. Lestadiolaisten hämärähommistahan on oma ketjunsa JR-alueella: https://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=6&t=26467
Kauden kalasuositus: Jalostajan Saaristosilli & Sipulisilli
yama99
Lauri Hanhivaara
Viestit: 130
Liittynyt: Ke Joulu 19, 2018 8:04 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja yama99 »

Onkohan Eskolla tullut tuon yhden kirjan nimessä pieni lapsus? Kaiketi tarkoitus ollut kertoa, miten Reaalitaloudesta siirrytään puhallustalouteen? :P
Silli
Axel Foley
Viestit: 2178
Liittynyt: La Elo 25, 2018 12:28 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Silli »

Vaasan hovioikeus on antanut tänään kaksi tiedotetta tätä Jalasjärven tapausta koskien:

https://oikeus.fi/hovioikeudet/vaasanho ... 17-791.pdf

https://oikeus.fi/hovioikeudet/vaasanho ... 1.2019.pdf
Kauden kalasuositus: Jalostajan Saaristosilli & Sipulisilli
Tukulti-Ninurta I
Neuvoja-Jack
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Touko 23, 2008 12:26 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Tukulti-Ninurta I »

Ja että tuota oikein kaksi vuotta vankeutta ja ensikertalaisena taitaa mennä vuodella miinus hyvä käytös ja eheytyminen =

Kesällä koevapauteen avotalosta ja syksyllä vapaaksi, siitä sitten matkalippu Etelä-Ameriikkaan ja siellä miljoonilla euroilla pohatan elämää ja lapsimorsiammia.

Miksi ei 10 vuotta vankeutta, miksi?
" Silmä silmästä, Hammaskeiju hampaasta! "
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Korkein oikeus ei myöntänyt valituslupia JAKK-asiassa

Korkin oikeus hylkäsi neljän hakijan valituslupahakemukset. Hovioikeuden tuomio jäi voimaan.

Jalasjärven aikuiskoulutuskeskuksen (JAKK) oikeusprosessi on saatu päätökseen.

Korkein oikeus (KKO) on hylännyt neljän hakijan valituslupahakemukset. Hovioikeuden tuomio jäi näin olleen voimaan.

Jutussa oli kysymys JAKK:ssa valtionosuusrahoitteisena oppisopimuskoulutuksena järjestetyistä taloushallinnon ja logistiikan perustutkintokoulutuksista, jotka eivät tosiasiassa täyttäneet tutkinnon perusteiden ja työssäoppimisen vaatimuksia.

Jalasjärven kunnalta perittiin myöhemmin takaisin yli 30 miljoonaa euroaväärien tietojen perusteella myönnettyä valtionosuusrahoitusta.

Hovioikeus ja käräjäoikeus olivat molemmat katsoneet kolmen hakijan syyllistyneen törkeään avustuspetokseen ja yhden heistä lisäksi törkeään virka-aseman väärinkäyttämiseen.

Hovioikeus oli koventanut kunnanjohtajan rangaistuksen kahden vuoden kahden kuukauden ja toisen henkilön kahden vuoden ehdottomiksi vankeusrangaistuksiksi. Kolmannen hakijan yhden vuoden ja kolmen kuukauden ehdollista rangaistusta ei ollut muutettu hovioikeudessa.

Hovioikeus oli lisäksi tuominnut taloushallinnon koulutuksen järjestäjänä toimineen yhtiön, jonka koulutusjohtajana yksi tuomituista oli toiminut, 50 000 euron yhteisösakkoon.
YLE
3.5.2019 klo 09:58
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
jepulis82
Perry Mason
Viestit: 3899
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2017 5:28 am

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vanki

Viesti Kirjoittaja jepulis82 »

Minä kun jostain luin että Suomessa ei ole korruptiota. :roll:
"Those who want respect, give respect."
kahavihammas
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: Ke Tammi 29, 2025 12:44 pm

Re: Mies joka tuhosi Jalasjärven:Entinen kunnanjohtaja vankilaan

Viesti Kirjoittaja kahavihammas »

Tässä kun suurin piirtein kaukaa asioita olen antanut itselleni kertoa niin, tää Esko Juhani ja kumppanit aikuiskoulutuskeskuksessa ja kunnassa sai aikaan niin hiivatin paljon pahaa josta jalasjärviset kärsivät vielä nyt ja kauas tulevaisuuteen.

Joutuivat lapsipuolen asemaan jallujärviset, iso paha rikas äitpuol on kurikka.

Mulle(etelänvetelälle) on kerrottu jonkun käärineen kivan bonuksen verkkaritaskuunsa.
Vastaa Viestiin