v-a-45 kirjoitti:Moskeijan "talonmies" oli luettujen mukaan, se joka oli ottanut ampujan tyhjän aseen ja laittanut kuin lippaaksi puhelimensa (mustat kuoret) ja alkanut jandata ampujaa.
Ampuja oli paennut autoon, jossa oli "ihmisiä" ja "he" olivat ajaneet karkuun.
Eli ei sitten ollutkaan yksin tai sitten tämä "talonmies" valehtelee?
Azizin haastattelussa ei mainita yhtään mitään muista autossa. En ole edes löytänyt sitä uutisjuttua jossa Azizin toiminta ja useat ihmiset tekijän autossa olisi yhdistetty. Tässä ketjussa on sellaista väitetty, mutta nyt kun niissä viesteissä linkitettyjä uutisia katsoo, auton matkustajista ei niissä mainita halaistua sanaa.
Eli auton matkustajat on melko varmasti täysin mätäkuun juttu, joka lienee syntynyt ihan niin, että joku on nähnyt jossain tekopaikan lähettyvillä jonkun muun kuin tekijän menevät matkustajia jo sisältäneeseen autoon ja se on virheelliseti yhdistetty tekijään.
Uuden-Seelannin lehdissä on myös näemmä täysin keksittyjä mukamas silminnäköijöiden sepustuksia tapahtumista, jotka ovat
varmuudella täysin perättömiä. Ja toimittaja voisi perättömyyden helposti todeta vertaamalla alkuperäiseen todistusaineistoon eli videoon. Nyt kuitenkin Uuden-Seelannin poliisi on ryhtynyt metsästämään pelkästään videon nähneitä ja jopa ulkomailta. Eli siis poliisi uhkaa 10 vuoden vankeudella pelkästään siitä, että
on kirjoittanut verkkosivustolla nähneensä videon.
Silloin tietenkään toimittajakaan ei voi julkisesti väittää nähneensä videota ja voi vastaavasti laittaa lehteensä täysin videon kumoamaa skeidaa (ja pestä kätensä tarkoituksellisesta valehtelusta).
Esim.
tässä jutussa Mohamad Jama väittää olleensa paikalla Al-Noorissa, josta video on peräisin. Hän väittää tekijällä olleen automaattiaseen. Ei ollut. Väittää tarttuneensa tekijää käsivarresta. Ei tarttunut. Väittää puhuneensa tekijälle. Ei puhunut. Väittää tekijän ampuneen häntä läheltä ja luodin menneen ohi. Sellaistakaan ei ole videolla, kukaan lähellä tekijään ollut ei selvinnyt videossa ilman osumia, lukuun ottamatta ehkä auton lasien läpi haulikolla ammuttua aivan lopussa.