Wikipedian mukaan Hussein Al-Taeen isä Asaad on ollut kahdeksan vuotta vankiloissa. (Huom! Kuvassa näkyvä alleviivaus on Sillin tekosia.) Mutta Hesarin jutun perusteella päädyn toistuvasti siihen, että Asaad Al-Taeelle on kertynyt vankilavuosia pikemminkin 3-5. Osaako joku selittää, miten tuo kahdeksan vankiloissa vietettyä vuotta saadaan kasaan?
Hesarin vuonna 2007 julkaisemasta artikkelista poimittua:
- Asaadista tuli ekonomi, ja hän sai työpaikan valtiolta. Virkamiesuraa oli kestänyt viikon, kun oveen koputettiin. Isä pidätettiin. Oli vuosi 1977.
- Vuonna 1979 Asaad Al-Taee ja Al-Hakim armahdettiin, Saddamin syntymäpäivän kunniaksi.
- VUONNA 1983 synnyin minä, Hussein sanoo. Isä oli siis mennyt naimisiin äidin,
Alia Al-Seiabin, kanssa. Ja heti perään syntyi Haidar. Mutta silloin iskä oli toisen kerran vankilassa. Sen takia meille ei syntynyt lapsia kolmeen vuoteen.- Vuonna 2007 neljän vanhimman sisaruksen iät olivat: 18-vuotias ammattikoululainen Ahmad, 19-vuotias abiturientti Zeinab sekä heidän ammattikorkeassa opiskelevat isoveljensä Haidar, 22, ja Hussein, 23.
- Viidenneksi vanhin lapsi Zahra syntyi perheen asuessa vielä Irakissa. Kaksi nuorinta eli Fatima ja Mariam puolestaan Saudi-Arabian puolella pakolaisleirillä.
