Pelipuhelimet

Jari Aarnion tapaukseen liittyvät ketjut tänne
pop
Javier Pena
Viestit: 1866
Liittynyt: To Helmi 19, 2015 3:25 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja pop »

Kyllä sieltä saatiin kaivettu ainakin yksi "new number xxx-xx.." saatiin kaivettua, joka muistaakseni linkitettiin näihin liittymiin. Jälkiviisaus on AINA helppoa kun, ja varsinkin kun Aarnio oli tottunut siihen ettei toimiaan valvota ja vapaasti saa touhuta.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja teppo »

Kuolemannaakka kirjoitti:Kyllä minä olisin mennyt Pasilan kirjastoon ennemmin sitä huumekauppaa tekemään...
Se ei ollut auki.
Nicht schuldig
Adrian Monk
Viestit: 2535
Liittynyt: Ma Kesä 16, 2014 2:19 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja Nicht schuldig »

teppo kirjoitti:
Nicht schuldig kirjoitti: Mieti, toimisitko sinä seuraavalla tavalla, jos tekisit huumekauppaa?

1) kerrot etukäteen toiselle poliisille, että olet aikeissa mennä hänen huoneeseensa
Jos rikollinen toiminta edellyttää nettiin pääsyä ja omalla koneella ei nettiin pääse, on käytettävä jotain muuta konetta. Jos se sattuu olemaan huoneessa, johon pääsy ei ole varmaa, joutuu kysymään. Jos ei osaa avata konetta, joutuu kysymään. Riski, mutta pieni, jos auttaja ei näe siinä mitään erikoista.

Miten ihmeessä menet poliisilaitokselle siis sinne työpaikallesi tekemään tätä, jos se ei liity mitenkään työtehtäviisi. Nimittäin on olemassa sellainenkin vaihtoehto, että siinä saatettiin kokeilla jotain uutta kautta saada tietoa ulkomailta. Sen ei tarvitse liittyä mitenkään huumekauppaan, vaan se voi todellakin olla työtehtävä. Kuule, jos Aarnio olisi ollut näissä hommissa ja pitkään, kyllä hänellä olisi ollut muuta paikkaa tiedossa näiden asioiden hoitoon kuin poliisin tilat.
Nicht schuldig kirjoitti: 2) käytät avointa tietokonetta, joka on kaikkien käytettävissä
Hyvä idea. Silloin voi edes yrittää vedättää, että en se minä ollut.

Niin mutta, kun et tiedä, ketä sinun jälkeesi tulee. Kyllä niitä on sellaisia velhoja tietokoneiden kanssa, että he näkevät mitä edellinen on tehnyt. Eihän Aarnio ole esimerkiksi harrastunut uhkapelejä tai ollut esim. huippu-urheilija, joista tiedetään, että siellä saatetaan hakea sellaista jännitystä. Tämä profiili ei kerta kaikkiaan sovi tähän ihmiseen ollenkaan ottaen huomioon vähäiset ulkomaanmatkat, ei mitään erityisiä jännittäviä harrastuksia ym.
Nicht schuldig kirjoitti: 3) kysyt jätetäänkö ovi auki "seljälleen", kun lähdet
Jos ei ole varma, aukeaako ovi myös virka-ajan ulkopuolella, on pakko kysyä, joutuuko jättämään oven auki virka-aikana, että se on sitten auki, kun on bisneksiä lauantai-aamuna.

Teet huumekauppaa poliisin tiloissa ja kyselet, että ovet jätejään seljälleen? Siis Aarnion lähdön jälkeen auki, jotta seuraava pääsee sisään.
Nicht schuldig kirjoitti: 4) viestit samalla poliisin kanssa tekstiviesteillä, kun kirjoitat tekstiä e-meiliin
Kun kaveri kysyy, varmistaako hän, kuka huoneeseen pääsee, on vähän pakko vastata, ettei se vaan ala kyselemään, pääseekö Aarnio viikonloppuna nettiin minun huoneessa olevalta koneelta, kun sillä on jotain bisneksiä.

Mutta Aarniohan siellä viestittelee, että hitaat myllyt ym. Hänhän voisi kirjoittaa vaan, että joo onnistui kiitti tai ok.

Nicht schuldig kirjoitti: 5) onnistut älyämään jättämään viestin postilokeroon, etkä vahingossa paina vääriä nappeja siinä puhelinta yhtä aikaa selatessa
Onnistuu minulta. Käsityksesi Aarnion osaamisesta on muuten loukkaavan vähättelevä.

Kuule se on itse asiassa aika vaikeaa, kun sinulla on monta projektia yhtä aikaa tekeillä. Kaikki täytyy muistaa, tässäkin on oletusta uhkapelistä, että Aarnio ikään kuin nauttisi siitä jotenkin.

Nicht schuldig kirjoitti: 6) onnistut resetoimaan tai pyytämään resetointia (mistä?), vaikket osaa käyttää tätä konetta
Et taida kauheasti käyttää hot- tai gmailpalveluja, jos salasanan nollauspyyntö ei ole tuttu. Sellainen ilmoitus muuten tulee ruutuun, jos kömpelyyttäsi vaikka syötät salasanan pari kertaa väärin.

Tässä olen ymmärtänyt, ettei Aarnio tiennyt mistään resetoinneista mitään. Eikä tämäkään niin yksinkertaista ole, joudun nimittäin käyttämään suurta määrää salasanoja. Ja tiedän kyllä miten tarkkaa puuhaa se on, kun on kymmenen kirjaimisia ja muutamat nollat perään, isot ja pienet kirjaimet ym. Ja todellakin virhe-ilmoituksia tulee jne.
Nicht schuldig kirjoitti: 7) ähkit ja puhkit siellä hitaan koneen kanssa huomiota herättämällä, jos joku kävelee vaikka ohitse
Jos ähkin tekstiviestillä ja ovi kiinni, kenen huomion herätän?

Normaali reaktio on muuten tietokoneella kiroaminen, jos jokin ei onnistu.
Nicht schuldig kirjoitti: 8 ) käytät konetta, joka on auki yötä päivää
En tiedä, että kukaan nykyään sammuttaisi koneita. Työ- ja muutkin koneet ovat aina auki. Tarkoittaako yötä-päivää auki oleva kone, että siihen ei myöskään erikseen tarvitse kirjautua omilla tunnuksilla? Sellainen sopisi tarkoitukseen paremmin kuin hyvin.

No voihan se tietenkin olla näinkin virastoympäristössä, että koneet ovat koko ajan auki. No jopas nyt jotakin, ei tarvita ilmeisesti salasanojakaan, joten jokainen siis pääsee näkemään mitä olet oikeasti juuri hetki sitten tehnyt?
Nicht schuldig kirjoitti: 9) kysyt toiselta, että jollakin on tarvetta käyttää konetta, jotta et paljastuisi itse käyttäjäksi
En tiedä, mihin liittyy, mutta jos kone on kollektiivikäytössä ja kirjautumista ei tarvita, niin homma on jo hoidossa.

Niin on siten, että jokainen näkee mitä olet juuri tehnyt? Tee siinä sitten huumehommia sieltä tietokoneelta käsin.
Nicht schuldig kirjoitti: Hitaan myllyn kanssa onnistut tekemään sekä resetoinnin että viestimään viestien välityksellä alle 10 minuutissa.
Jos pystyt käyttämään murha.infoa, tuo ei ole kynnyskysymys.

On syntynyt digi-ihminen, joka sormea ruutuun painamalla hoitaa kaiken, näinkö se todellakin on käytännössä?
Nicht schuldig kirjoitti: Sen lisäksi joku toinen on Suomesta käsin jo käyttänyt samaa sähköpostiosoitetta, ja se et ole sinä.
Se saatan olla minä. Jos olen ollut niin ovela, että olen käyttänyt avointa wlania.

Mielenkiintoista, että edes yksi ilmoittautuu käyttäjäksi. Se ei nyt varmaankaan kuitenkaan silloin 8 vuotta sitten ollut Aarnio sittenkään.

Mielestäni tähän maahan on nyt ilmestynyt ensimmäinen voidaan sanoa, että lähes kokonaisuudessaan digimaailmaan perustuva tuomio.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja teppo »

Nicht schuldig kirjoitti: Kuule, jos Aarnio olisi ollut näissä hommissa ja pitkään, kyllä hänellä olisi ollut muuta paikkaa tiedossa näiden asioiden hoitoon kuin poliisin tilat.
Mihin sinä olisit mennyt. Kirjastoa jo ehdotettiin mutta se oli kiinni.
Nicht schuldig kirjoitti: Niin mutta, kun et tiedä, ketä sinun jälkeesi tulee. Kyllä niitä on sellaisia velhoja tietokoneiden kanssa, että he näkevät mitä edellinen on tehnyt.
Jep. KRP näki.
Nicht schuldig kirjoitti:Eihän Aarnio ole esimerkiksi harrastunut uhkapelejä
En minäkään uskonut hetkeäkään, että kenovoitto olisi ollut hänen.
Nicht schuldig kirjoitti: ei mitään erityisiä jännittäviä harrastuksia ym.
Ei rikollisten kanssa pyörimistä, prostituutiobisneksiä, naisystävien kanssa pyörimistä työ- ja vapaa-ajalla autotalleissa ja varastoissa ympäri Helsinkiä, ei mitään jänskää?
Nicht schuldig kirjoitti: Teet huumekauppaa poliisin tiloissa ja kyselet, että ovet jätejään seljälleen? Siis Aarnion lähdön jälkeen auki, jotta seuraava pääsee sisään.

Ei kun pääset tilaan virka-aikana mutta haluat tietää, pääsetkö myös lauantai-aamuna vai onko sun jätettävä ovi auki jo perjantaina.
Nicht schuldig kirjoitti: Mutta Aarniohan siellä viestittelee, että hitaat myllyt ym. Hänhän voisi kirjoittaa vaan, että joo onnistui kiitti tai ok.
Miksi hän haluaa vaihtaa puheenaihetta?
Nicht schuldig kirjoitti: Kuule se on itse asiassa aika vaikeaa, kun sinulla on monta projektia yhtä aikaa tekeillä. Kaikki täytyy muistaa, tässäkin on oletusta uhkapelistä, että Aarnio ikään kuin nauttisi siitä jotenkin.
Jos tekstaaminen haastaa ihmisen äärirajoille, niin ehkä teknologia on mennyt edelle ja ura huumekeisarina finaalissa.

Nicht schuldig kirjoitti: Tässä olen ymmärtänyt, ettei Aarnio tiennyt mistään resetoinneista mitään. Eikä tämäkään niin yksinkertaista ole, joudun nimittäin käyttämään suurta määrää salasanoja. Ja tiedän kyllä miten tarkkaa puuhaa se on, kun on kymmenen kirjaimisia ja muutamat nollat perään, isot ja pienet kirjaimet ym. Ja todellakin virhe-ilmoituksia tulee jne.
Jos sinä ymmärrät ja sinulle joskus tulee tällainen ilmoitus, niin miksei Aarniolle tule?
Nicht schuldig kirjoitti: Normaali reaktio on muuten tietokoneella kiroaminen, jos jokin ei onnistu.
Aha. Sitten kannattaa hoitaa homma virka-ajan ulkopuolella.
Nicht schuldig kirjoitti: No voihan se tietenkin olla näinkin virastoympäristössä, että koneet ovat koko ajan auki.
No jopas nyt jotakin, ei tarvita ilmeisesti salasanojakaan, joten jokainen siis pääsee näkemään mitä olet oikeasti juuri hetki sitten tehnyt?
Olisipa tosiaan mitään keinoa estää seuraavaa kävijää näkemästä sivuhistoriaa. Harmi ettei sellaista ole keksitty.
Nicht schuldig kirjoitti: Niin on siten, että jokainen näkee mitä olet juuri tehnyt? Tee siinä sitten huumehommia sieltä tietokoneelta käsin.
Sama kuin edellä.
Nicht schuldig kirjoitti:On syntynyt digi-ihminen, joka sormea ruutuun painamalla hoitaa kaiken, näinkö se todellakin on käytännössä?
Nyt puhutaan nettisivun avaamisesta ja tekstiviestin lähettämisestä. Moni kykenee sellaisiin saavutuksiin.
Nicht schuldig kirjoitti:
Se saatan olla minä. Jos olen ollut niin ovela, että olen käyttänyt avointa wlania.
Mielenkiintoista, että edes yksi ilmoittautuu käyttäjäksi. Se ei nyt varmaankaan kuitenkaan silloin 8 vuotta sitten ollut Aarnio sittenkään.
Jos vastauksen persoonamuoto hämmentää, muista oma kysymyksesi: "Mieti, toimisitko sinä seuraavalla tavalla, jos tekisit huumekauppaa"
pop
Javier Pena
Viestit: 1866
Liittynyt: To Helmi 19, 2015 3:25 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja pop »

Salasanojen entropiassa voin offtopiccina kertoa että nuo isot ja pienet kirjaimet ja numerot eivät ole vahvin, eikä helpoin tapa luoda salasana. Mikäli siis oikeasti tarvitsee salausta.

Poliisin tiloihin mentiin siksi että tämä saatiin naamioituna varasuunnitelma b) jos jotain tapahtuu Sievälän, Romanon ym ja itsensä kanssa "tietolähdetoiminnaksi". Tämän Aarnio oppi edellisestä vapauttavasta oikeudenkäynnistä jossa varmaan oli puhtaat jauhot pussissa.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

teppo kirjoitti:
Kuolemannaakka kirjoitti:Kyllä minä olisin mennyt Pasilan kirjastoon ennemmin sitä huumekauppaa tekemään...
Se ei ollut auki.
Heh, arvasin, että tarkistat=)) Tsekkailin itsekin ennen kuin viestin lähetin, ja ei ole lauantaina auki kesällä, mutta talviaukioloajoista en tiedä. Mahtasko sentään viimeistään yhdeksältä aueta maaliskuussa?

Mutta noin niinkuin periaatteessa on niitä yleisiä nettikoneita saatavissa muualtakin kuin työkaverilta. Jonkinlainen ihmeellinen suuruusharha on tässä täytynyt iskeä, kun noin avoimesti puuhaa. Meinaan, eihän se ole nyt OLE kovin fiksua käyttää huumepoliisin tietokonetta huumekauppaan ja kylvää osoitteita lapuille ja rahoja puutarhaan ja erilaisiin ihmeellisiin piiloihin ja kuskata kymmentä puhelinta mukanaan työpäivän aikana pelkästään rikollisiin tarkoituksiin käytettävinä.

JOS Aarnio olisi syytön, niin juuri huumekauppasyytökset ovat hänen kohdallaan pahimpia, koska hänen piti ihan oikeasti työkseen olla näitten vasikoitten kanssa tekemisissä ja vahtia huumeiden maahantuontia. Eli hänen ja hänen alaistensa piti olla työkseen huumemaailman liepeillä. Jos häntä olisi syytetty vaikka parituksesta, niin tämä ei olisi teletiedoin onnistunut.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
pop
Javier Pena
Viestit: 1866
Liittynyt: To Helmi 19, 2015 3:25 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja pop »

Aarnion EI tarvinnut olla työkseen vasikoiden kanssa tekemisissä; aikaisemmassa, vapauttavassa oikeudenkäynnissä tännekin pariin otteeseen olen postannut asianajaja Leppiniemen kirjallisen vastauksen syytöksiin joka oli, ylläri, Iltalehden Risto Kunnaksen allekirjoittamana aikanaan kokonaan julkaistu (nyttemmin "jostain syystä" IL -nettisivuilta poistettu), vastaus haasteseen jossa todetaan nimenomaisesti että Aarnio " ei osallistu operatiiviseen toimintaan". Ilm tästä oppineena rupesi sitten osallistumaan "operatiiviseen toimintaan", vai miten se meni? ;) Niinhän Aarnio vetosi oikeudenkäynnissä.

Tekninen osaaminen ei vaan kuuskybäsellä äijjällä riittänyt enää/liika luotto valvonnan puutteeseen/itseensä/tai ruuvi yläjohtoon. Tiedä häntä.

Ompa harvinaista että että nämä rikolliset tässä mittakaavassa sortuvat pikkuvirheisiin.
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja CSI »

Pieni liekki kirjoitti: Minusta Aarnion sanomiset tuossa edellä kuulostavat varsin loogisilta ja järkeviltä.
Selittelyn meininkiähän noissa sanomisissa on.
CSI kirjoitti: Miksi ei ole sanaakaan missään siitä, kenen profiilin alta nuo hotmail-osoitteet löytyivät? Onko tuossa selvitetyssä viestittelyssä käytetty Tor-verkkoa vai mitä toisessa päässä on pystytty saamaan irti lähettäjäpään tunnistetiedoista? Voisi varmaan huumeidenvälittäjiä pohdituttaa, kenen kanssa viestittelevät, jos huomaavat viestin saapuvan IP-osoitteesta, jonka haltija on Helsingin poliisilaitos.
Näkee, ettet ole perehtynyt keissiin edes vähän vertaa.

Kyseiseltä hotmail-tililtä ei koskaan varsinaisesti lähetty mitään vaan sitä käytettiin Helsinki-Hollanti-huumekuljetusviestintään paljon ovelammalla tavalla. Luultavasti järjenjuoksusi ei riitä sen käsittämiseen, mitenkä sillä viestittiin, joten jätä tämän asian "tutkiminen" viisaamillesi. Kannattaa ajoissa tajuta rajansa.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja CSI »

Kuolemannaakka kirjoitti:
teppo kirjoitti:
Kuolemannaakka kirjoitti:Kyllä minä olisin mennyt Pasilan kirjastoon ennemmin sitä huumekauppaa tekemään...
Se ei ollut auki.
Heh, arvasin, että tarkistat=)) Tsekkailin itsekin ennen kuin viestin lähetin, ja ei ole lauantaina auki kesällä, mutta talviaukioloajoista en tiedä. Mahtasko sentään viimeistään yhdeksältä aueta maaliskuussa?
Eli puhut mitä sattuu tässä(kin) keissiä, KN. Muut saavat jatkuvasti oikoa sinun pikku-pikku virheitäsi.
Kuolemannaakka kirjoitti: Mutta noin niinkuin periaatteessa on niitä yleisiä nettikoneita saatavissa muualtakin kuin työkaverilta. Jonkinlainen ihmeellinen suuruusharha on tässä täytynyt iskeä, kun noin avoimesti puuhaa. Meinaan, eihän se ole nyt OLE kovin fiksua käyttää huumepoliisin tietokonetta huumekauppaan ja kylvää osoitteita lapuille ja rahoja puutarhaan ja erilaisiin ihmeellisiin piiloihin ja kuskata kymmentä puhelinta mukanaan työpäivän aikana pelkästään rikollisiin tarkoituksiin käytettävinä.
Se ei todellakaan ole fiksua - mutta miksi meidän pitäisi ostaa sinun tyrkyttämäsi ajatus, että Aarnio olisi jotenkin erityisen fiksu rikollinen? Minusta hän ei ole mikään huippuälykäs. Voi olla jopa keskivertoa vähän lahjattomampi kaveri. Hänellä vain on kova pokerinaama - ja psykopaatin viilipytty. Mutta mikään fiksu hän ei ole.

Mitä tulee "yleisiin nettikoneisiin" niin ilmeisesti yrität tyrkyttää ajatusta, että pitäisi juosta jonnekin kirjastoon näpyttelemään. No, siitäkin jää jälkiä, joilla voidaan päästä jäljillesi ja se vasta ei olekkaan fiksua, jos oikein tarkoituksella juokset jonnekin viestittelemään huumetukkumyyjällesi. Siinä on paha enää selittää, mistä muusta siinä olisi kyse kuin itse asiasta.

Minä taas olen vähän fiksukin - plus jonkinverran käsitystä näistä asioista. En toki ole mikään Mikko Hyppönen tai Harri Hursti, mutten ole mikään käsi-taviskaan mikä tulee IT-securityyn. Lisäksi halutessani pystyn perehtymään asioihin. Ala on nimittäin jatkuva rat-race: vähän niinkuin doping urheilussa. On jatkuvasti kehityttävä douppaamisessa, muuten jää kiinni. Ja saattaa SILTI jäädä kiinni, koska voittajista otetaan näytteitä joita säilötään VUOSIKYMMENIÄ - ja analysoidaan tulevaisuuden tekniikoilla. Jos käry käy silloin, niin mitalit ja maine menee. Sama se on IT-securityssä. Sinun pitäisi olla vuonna 2019 niin vitun fiksu, että osaat välttää nekin karikot, mitä joku sulle virittää 2027. Se ei ole helppo rasti. Se voi olla lähes mahdoton rasti... Ala kehittyy myös niin kovaa vauhtia, että huumerikosten vanhenemisaika tuntuu iäisyydeltä.

Aarnio oli vaan vähän tyhmä päästään (tai paljonkin, miten sen haluaa nähdä). Plus ei tajunnut kuinka vaativaan leikkiin lähti, jos meinaa oikeasti selvitä kuivin jaloin teknologian rat-racesta eläkkeelle asti.

Kuten pop totesikin, kuuskymppisen äijän kyvyt vaan eivät oikein riittäneet nykyajan haasteisiin. Eikä hänellä ollut tiimissään oikein kyberosaajaakaan neuvonantajana. Virhe sekin. Olisi kannattanut ehkä palkata.

Minä en todellakaan etsisi mitään yleisiä nettikoneita. Kyllä asiat pystyy hoitamaan muutenkin ja on monta kikkaa mitä Aarnio (tai moni muukaan täällä ) ei osaa jos oikeasti pitäisi rikollisena viestitellä Hollantiin kesken työpäivää - eikä saa jäädä kiinni. En ala tosin niitä niksejä täällä jakamaan.

Kuolemannaakka kirjoitti: JOS Aarnio olisi syytön, niin juuri huumekauppasyytökset ovat hänen kohdallaan pahimpia, koska hänen piti ihan oikeasti työkseen olla näitten vasikoitten kanssa tekemisissä ja vahtia huumeiden maahantuontia. Eli hänen ja hänen alaistensa piti olla työkseen huumemaailman liepeillä. Jos häntä olisi syytetty vaikka parituksesta, niin tämä ei olisi teletiedoin onnistunut.
Boldatusta: Eikä pitänyt. Aarniohan oli poliisiJOHTAJA. Vasikoiden kanssa seurustelu oli alaisten duunia. Tai ainakin pitäisi olla. On epäilyttävää, jos Aarnio selittää että hän hoiteli vasikoita. Hänellä oli alaiset sitä varten olemassa, ei hänen pitäisi joutaa tai olla tekemisissä kenttätyön kanssa. Johtajan tehtävä on JOHTAA organisaatiota, ei tehdä kädet paskassa töitä.

Mitä tulee rikoksen laatuun, niin eiköhän se ole luontevinta, että Aarnio tekee rikoksena nimenomaan toiminnanlajissa, jonka hän tuntee parhaiten. Sitäpaitsi hän näki tilaisuutensa siinä kun hyppäsi sisään toisen luomaan organisaatioon ja logistiikkaorganisaatioon.

Parituksesta Aarnio ei tiennyt varmaankaan juuri mitään. Sinänsä hänelle poliisijohtajana varmasti olisi raskauttavaa mikä tahansa rikollisuuden laji, jos voitaisiin osoittaa että hän se on.

En ymmärrä kyllä heittoasi, etteikö muka parituksestakin voisi saada häkkiä teletunnistetietojen ja todistajanlausuntojen perusteella? Minusta kyllä voi.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
pop
Javier Pena
Viestit: 1866
Liittynyt: To Helmi 19, 2015 3:25 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja pop »

Sinaloa -kartellin päällikkö "el Chapo" käytti viestinnässään mm. Blackberry -puhelimia jotka ovat ihan virallisesti tunnustettu sisältävän backdoor:in(=suom. takaoven, jota Kanada on on avannut mm. Hells Angels. -keisseissä jenkeille) kryptaukseltaan (vaikka ovat niiin pgp kryptattuja jne, oli siinä tosin yksi oma turvallisuuspäällikkö vielä vasikoimassa) ja lopulta lankesi omaa julkisuudenhalukkuuttaan/naistenmiehenenä ilm Sean Pennin avustaessa vasikointia. Jääden kiinni. Inhimillistä.
Nicht schuldig
Adrian Monk
Viestit: 2535
Liittynyt: Ma Kesä 16, 2014 2:19 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja Nicht schuldig »

Piipon huoneessa olleen nettikoneen tietosisällöstä löydettiin teksti, joka on pala internetsivua, jossa [email protected] -sähköpostiosoitteen salasana pyydetään nollaamaan/resetoimaan (S1699). Resetoinnin kellonaikaa ei ole selvitetty.

Miksi kellonaikaa ei ole selvitetty?

Oliko kellonaika välillä 8.08 -8.18? Eikö tieto olisi ollut varsin tärkeä tässä vaiheessa. Jos tuomio perustuu digitaaliseen tietoon, täytyy tiedon olla myös hyvin lähellä täydellistä, eikä jossitteluille pitäisi olla sijaa. Muuten saattaa käydä niin, että kerätään ne tiedonmuruset, jotka tukevat yhtä versiota.

HPL:n kulunvalvontaraportin mukaan Aarnio on 23.3.2013 tullut sisään HPL:n tiloihin 3. kerroksen käytävään RHU:n tiloihin kello 8.08 ja lähtenyt tiloista kello 8.18 (S1695, S1702).
Poistuminen ja lähteminen vie noin minuutin.
_________________________________________________________________________________

”Televalvontatiedoista ilmenee, että liittymä -818/Hollanti on aktivoitu kello 8.56, ja liittymää -818/Hollanti on 24.3.–23.9.2013 välisen ajan käytetty tekstiviestiyhteydenpitoon hollantilaisiin prepaid-liittymiin +31641010289 ja +31681806508, jotka ovat pääasiassa paikantuneet Arnhemiin (S1703-S1705). Em. hollantilaisten prepaid-liittymien numerot on kirjoitettu Aarnion Ruusutarhantien autotallista takavarikoidulle paperilapulle.”

Kaikki muut puhelimet on onnistuttu aktivoimaan ilman sähköpostia? Yksinkertaisesti siten, että samalla kun liittymä on vaihdettu on lähetetty uusi viesti uudesta numerosta. Miksi ihmeessä sinne e-meiliin olisi täytynyt jättää boksiin viesti jostain uudesta liittymästä?
__________________________________________________________________________________
”Nagasakiisland_hotmail.com -sähköpostitili on luotu 10.1.2013 hollantilaisessa ip-osoitteessa. Sähköpostiin on 11.1.2013 kirjauduttu Helsingin kaupungin avoimen langattoman verkon iposoitteesta (S1687). ”

Jos sähköpostiosoitteeseen on kirjauduttu Suomesta vain kerran aiemmin, ei ole mitään syytä olettaa, että jossain on henkilö, joka huomaisi nyt tämän sisäänmenon siellä vastaanottopäässä ja hoksaisi katsoa sähköpostiin mikä on uusi numero Hollannin liittymälle. Mielestäni puhelimen numeron vaihtuminen ei liity millään tavalla tämän sähköpostiosoitteeseen. Tällaisessa asioiden yhdistelemisessä ei ole mitään järkeä.
__________________________________________________________________________________
”Nagasakiisland_hotmail.com -sähköpostiin on lauantaina 23.3.2013 kello 8.09 ja kello 8.13 kirjauduttu HPL:n ip-osoitteesta Juha Piipon työhuoneessa olevalta tietokoneelta.”

Sisäänkirjautumisia on ollut kaksi, jossa välissä on ollut 4 minuuttia. Ajankohta 8.09 viittaa siihen, että kirjautuminen ei ehkä olekaan tapahtunut niin, että Aarnio kävelee sisälle käytävälle ja alkaa taistelemaan ”hitaan myllyn” kanssa ja voisi ylipäätään olla sisällä jo kello 8.09.
__________________________________________________________________________________

Tämä sähköpostin nimi löytyy käräjäoikeudenkin tuomiosta väärin kirjoitettuna ja ilmeisestikin Aarnion kertomana sivulta 699:
(Sähköpostin nimi: ”Nagasakiisland_hotmail.com”)

”Selvitystä ei ole siitä, kuka on nagasaki-sähköpostin haltija”

Nimi on hankala kirjoittaa ja vaatii tarkkuutta. Nimestä löytyy mm. alaviiva. Sen lisäksi näyttää olevan myös niin, ettei Aarnio muistanut osoitetta kunnolla.
__________________________________________________________________________________

”Tekstiä ei ole osoitettu Aarnion kirjoittamaksi.”

Autotallista on löytynyt yhtymä toisen paperinpalaan, jossa on kyseessä selvästi tapahtuma, joka liittyy huumeisiin. Kyseessä on siis työtehtävä, jos nämä kaksi paperilappusta liittyvät toisiinsa.

Kyseinen paperinpala, jossa nimi oli ei ole Aarnion kirjoittama, joten tästä seuraa se tosiseikka, että joku toinen henkilö on ollut tästä osoitteesta ja tehtävästä tietoinen.
Vrt. "Jan van de Werkenin nimi ja ”international transport”.”
__________________________________________________________________________________

”Tekstiä ei ole osoitettu Aarnion kirjoittamaksi. Ruusutarhantieltä takavarikoidussa asiakirjassa oleva sähköpostimaininta on todennäköisesti Aarnion kirjoittama.”

Asiakirja, johon viitataan on siis paperinpala, jossa on ollut tämä sähköpostiosoite ja muuta tietoa ja tämä olisi sitten Aarnio kopioinut jossain vaiheessa toisesta paperinpalasta tietoa toiselle paperille ja sitten unohtanut koko osoitteen.
__________________________________________________________________________________

Nagasakiisland_hotmail.com -sähköpostiin on 18.3.2013 kirjauduttu hollantilaisesta ip-osoitteesta (S1691).”

Koska kirjautuminen 23.3.on jälkeen 18.3. ei ole siis järkeä olettaa viestiä lähetetyn sinne vastaanottajalle kommentoitavaksi. Tässä kyseeseen voisi tulla viesti sieltä Hollannista, joka olisi luettu sitten boksissa 23.3.

Tapahtumaketju on esitetty mielestäni väärin päin.
__________________________________________________________________________________
”Muutama päivä ennen kirjautumista Aarnio on 20.3.2013 kysynyt Piipolta "Mikä koodi sun huoneen oves. Jos tarttee mennä nettiin." Piippo on vastannut "Ei oo numerokoodia", mihin Aarnion on vastannut "Eli läpyskällä aukeaa, oletan aukeavan sunkin.. Vai jätänkö oven auki, siis seljälleen?". ”

Jos Aarnio olisi hädissään lauantaiaamuna huomannut, että kirjasto on kiinni ja en pääse millään nettiin, niin miksi ihmeessä hän kysyisi muutamaa päivää aiemmin pääsyä Piipon huoneeseen käyttämään nettiä?

Tässä lauseessa itse asiassa kumoutuu ajatus siitä, että Aarniolla ei ollut paikkaa missä hän olisi voinut käyttää nettiä. Hän olisi voinut organisoida tilanteen siten, että poliisilaitoksen laitteita ei tarvitsisi käyttää. On huomattavan paljon todennäköisempää, että Aarnio sai vihiä tästä sähköpostiosoitteesta eikä tiennyt mitä pitäisi tehdä, joten hän värväsi paikalle jonkun toisen henkilön ja päästi hänet sinne koneelle tutkimaan tätä sähköpostia.
__________________________________________________________________________________

”Aarnio on kello 8.11 vastannut "Ei. Tääl oon. Ja tää mylly mereen. Superhidas."

Tässä siis Aarnio tulee sisälle kello 8.08 ja hänen täytyisi olla sisällä siellä sähköpostissa ensimmäisen kerran kello 8.09 ja toisen kerran kello 8.13, miksi hän siis valittaa hitaasta koneesta? Siellähän hän näyttäisi olevan sisällä ja tarmokkaasti liikkuvan paikasta toiseen? Hän ehtii siis kolmessa minuutissa (8.08-8.11) sekä tulemaan sisälle käytävälle, hän ehtii aukaista koneen, hän ehtii kirjautumaan sähköpostiosoitteeseen ja sen lisäksi hän ehtii kirjoittamaan tekstiviestin ja lähettämään sen toiselle henkilölle? Itseasiassa on hyvä kysymys, että ehtiikö se joku muukaan kirjautumaan kello 8.09 tähän sähköpostiosoitteeseen, jos Aarnio hänelle oven aukaisi?

Oletteko nyt ihan varmoja, että tämä on oikeasti mahdollista kolmessa minuutissa tuntemattoman sähköpostiosoitteen kanssa.

Eikö hänen olisi täytynyt kirjoittaa Piipolle, että ”Supernopea kone" eikä "hidas mylly"?
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Kun tietokone ns. tökkii, niin siinä puhutaan kuitenkin yleensä sekuntiluokkaa olevista viiveistä. Ainakin itse pitäisin konetta tai yhteyttä hitaana, jos sivun avautuminen vie esim. 15 sekuntia.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja teppo »

Nicht schuldig kirjoitti: Jos tuomio perustuu digitaaliseen tietoon, täytyy tiedon olla myös hyvin lähellä täydellistä, eikä jossitteluille pitäisi olla sijaa.
Myös digitaalisessa muodossa oleva tieto voi olla epätäydellistä.
Nicht schuldig kirjoitti:
Kaikki muut puhelimet on onnistuttu aktivoimaan ilman sähköpostia? Yksinkertaisesti siten, että samalla kun liittymä on vaihdettu on lähetetty uusi viesti uudesta numerosta. Miksi ihmeessä sinne e-meiliin olisi täytynyt jättää boksiin viesti jostain uudesta liittymästä?
Jos lähetät uudesta liittymästä viestin toisen kaverin vanhaan liittymään, syntyy ketjuun jälki, jota poliisi pystyisi seuraamaan. Tämä vinkiksi.
Nicht schuldig kirjoitti:
Jos sähköpostiosoitteeseen on kirjauduttu Suomesta vain kerran aiemmin, ei ole mitään syytä olettaa, että jossain on henkilö, joka huomaisi nyt tämän sisäänmenon siellä vastaanottopäässä ja hoksaisi katsoa sähköpostiin mikä on uusi numero Hollannin liittymälle.
Menettelytapa kannattaakin sopia etukäteen. Oletatko, että kirjautumisia ei ole muita? Ajatteletko, että tämä on ainoa tunnus, jota on käytetty?
Nicht schuldig kirjoitti:
Nimi on hankala kirjoittaa ja vaatii tarkkuutta. Nimestä löytyy mm. alaviiva. Sen lisäksi näyttää olevan myös niin, ettei Aarnio muistanut osoitetta kunnolla.
Keskustelussa on ollut ihmettelyä, miksi Aarnion kaltainen osaaja olisi kirjoittanut osoitteen lapulle ja säilyttänyt sitä. Sinä et ihmettele.
Nicht schuldig kirjoitti: Autotallista on löytynyt yhtymä toisen paperinpalaan, jossa on kyseessä selvästi tapahtuma, joka liittyy huumeisiin. Kyseessä on siis työtehtävä, jos nämä kaksi paperilappusta liittyvät toisiinsa.
Tässä olet hauskasti tehnyt loogisen virheen ja tiedät sen. Siitä, että kaverin autotallista löytyy myös huumeisiin liittyvä lappu, ei voi päätellä, että kyseessä on työtehtävä.
Nicht schuldig kirjoitti:
Kyseinen paperinpala, jossa nimi oli ei ole Aarnion kirjoittama, joten tästä seuraa se tosiseikka, että joku toinen henkilö on ollut tästä osoitteesta ja tehtävästä tietoinen.
Vrt. "Jan van de Werkenin nimi ja ”international transport”.”
Missään ei sanota, että Aarnio ei olisi nimeä kirjoittanut. Jos Aarnio kirjoittaisikin osoitteen lapulle, jossa olisi jo jotain muuta tekstiä, ei tarvitse esittää hölmöä ja päätellä, että myös osoite liittyisi aiempaan tekstiin.
Nicht schuldig kirjoitti:
Koska kirjautuminen 23.3.on jälkeen 18.3. ei ole siis järkeä olettaa viestiä lähetetyn sinne vastaanottajalle kommentoitavaksi. Tässä kyseeseen voisi tulla viesti sieltä Hollannista, joka olisi luettu sitten boksissa 23.3.

Tapahtumaketju on esitetty mielestäni väärin päin.
Nyt on jo surullista. Ymmärrätkö, että osapuolet saattavat viestiä useita kertoja edestakaisin?
Nicht schuldig kirjoitti:
Jos Aarnio olisi hädissään lauantaiaamuna huomannut, että kirjasto on kiinni ja en pääse millään nettiin, niin miksi ihmeessä hän kysyisi muutamaa päivää aiemmin pääsyä Piipon huoneeseen käyttämään nettiä?
Aarnion tasoinen poliisi saattaa kyetä suunnittelemaan tekojaan jonkun verran etukäteen.
Nicht schuldig kirjoitti:
Hän olisi voinut organisoida tilanteen siten, että poliisilaitoksen laitteita ei tarvitsisi käyttää.
Miten sinä olisit toiminut?
Nicht schuldig kirjoitti: On huomattavan paljon todennäköisempää, että Aarnio sai vihiä tästä sähköpostiosoitteesta eikä tiennyt mitä pitäisi tehdä, joten hän värväsi paikalle jonkun toisen henkilön ja päästi hänet sinne koneelle tutkimaan tätä sähköpostia.
Hän sanoi saaneensa tiedon Runebergilta. Runeberg kiisti. Kukaan muukaan ei tunnustanut tietävänsä asiasta mitään. Eikä puhe paikalla olleesta toisesta henkilöstäkään ollut se ihan ensimmäinen veriso.
Nicht schuldig kirjoitti:
Eikö hänen olisi täytynyt kirjoittaa Piipolle, että ”Supernopea kone" eikä "hidas mylly"?
Ei. Jos Piippo kysyy, pitäisikö hänen kysellä Aarniolle kulkuoikeuksia Piipon huoneeseen lauantai-aamuna, jotta mies pääsisi tekemään asioita, joihin hänen omalla koneellaan ei ole oikeuksia, Aarnion on pakko vastata nopeasti mutta hänellä ei ole mitään syytä herättää Piipon mielenkiintoa kehumalla konetta supernopeaksi. Piippo on kuitenkin poliisi ja saattaisi herätä mielenkiinto, mitä äijä duunaa. Parempi latistaa.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja teppo »

CSI kirjoitti: Kuten pop totesikin, kuuskymppisen äijän kyvyt vaan eivät oikein riittäneet nykyajan haasteisiin. Eikä hänellä ollut tiimissään oikein kyberosaajaakaan neuvonantajana. Virhe sekin. Olisi kannattanut ehkä palkata.
Aika sama käsitys. Osaaminen riitti alkuun, kun pääsi mukaan ja oppimaan Kortekallion tasoisten kavereiden järkeilemä ja toteuttama konsepti. Siihen hän pystyi tuomaan oman osaamisensa eli kyvyn häiritä ja sotkea virka-aseman turvin tutkintaa sekä kaveriverkot, joilla voisi yrittää hallita myös vankilassa olevia henkilöitä. Kyvyt vaan eivät riittäneet enää, kun vaikeusaste nousi. Tuomiosta voi lukea, että koko ajan aletaan olla enemmän jäljessä, detaljeja ei hallita, puhelimia päätyy sinne tänne, ei kyetä pitämään lukua, joutuiko väärä puhelin jopa omalle tyttärelle, ei ymmärretä ajoissa pystytäänkö latauslippuja seuraamaan jne.

Keskustelussa on myös itketty, että tutkinnassa on löydetty evidenssiä tavoilla, joihin rikolliset eivät olisi osanneet tekoaikana varautua. Tämä epäreiluuden tunteen kokemus ja sen ilmaisu on ollut sinänsä mielenkiintoista seurattavaa.
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Pelipuhelimet

Viesti Kirjoittaja CSI »

Nicht schuldig kirjoitti:Piipon huoneessa olleen nettikoneen tietosisällöstä löydettiin teksti, joka on pala internetsivua, jossa [email protected] -sähköpostiosoitteen salasana pyydetään nollaamaan/resetoimaan (S1699). Resetoinnin kellonaikaa ei ole selvitetty.

Miksi kellonaikaa ei ole selvitetty?
Jos sitä tietoa ei ole Microsoftilta saatavissa?

Nicht schuldig kirjoitti: Oliko kellonaika välillä 8.08 -8.18? Eikö tieto olisi ollut varsin tärkeä tässä vaiheessa. Jos tuomio perustuu digitaaliseen tietoon, täytyy tiedon olla myös hyvin lähellä täydellistä, eikä jossitteluille pitäisi olla sijaa. Muuten saattaa käydä niin, että kerätään ne tiedonmuruset, jotka tukevat yhtä versiota.
No eipä tässä jossitteluille jää kuule sijaa vaikka yksi yksitäinen murunen ei oliskaan täydellinen. Näyttö no niin murskaava plus Aarnion hallusta tavoitetut valtavat rahamäärät ja lavastusoperaatio.

Aueristit taas vähän väärällä asenteella liikenteessä.

”Tekstiä ei ole osoitettu Aarnion kirjoittamaksi.”

Autotallista on löytynyt yhtymä toisen paperinpalaan, jossa on kyseessä selvästi tapahtuma, joka liittyy huumeisiin. Kyseessä on siis työtehtävä, jos nämä kaksi paperilappusta liittyvät toisiinsa.

Kyseinen paperinpala, jossa nimi oli ei ole Aarnion kirjoittama, joten tästä seuraa se tosiseikka, että joku toinen henkilö on ollut tästä osoitteesta ja tehtävästä tietoinen.
Kannattaisiko sieltä tutkintamateriaalista opetella lainamaan vähän objektiivisemmin? Siellä kun lukee myös että: "Ei ole voitu poissulkea, etteikö teksti voi olla Aarnion kirjoittama"

Joten mitään ehdottaman varmaa "tosiseikkaa" ei siitä käsiala-analyysistä kyllä seuraa.

Ainakin siellä osoitteen Hollannin päässä oleva henkilö on siitä tietoinen. Ehkä lappu on hänen kirjoittamansa ja lappu päätynyt Aarniolle jollain konstilla? Sinänsähän tietoturvan kannalta on vain eduksi, jos tilin tunnukset on välitetty jollain puhelimista riippumattomalla tavalla.

Nicht schuldig kirjoitti: Oletteko nyt ihan varmoja, että tämä on oikeasti mahdollista kolmessa minuutissa tuntemattoman sähköpostiosoitteen kanssa.
En näe tuossa kyllä mitään tavatonta haastetta?

Konehan on voinut olla jo auki, mikä on nopeuttanut toimintaa.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
Vastaa Viestiin