vivy kirjoitti: Su Marras 17, 2019 5:08 pm
Kannattaisi ihan oikeasti miettiä, mitä tänne postailee. Kontiot eivät liity tähän hommaan yhtään millään tavalla. Juulilla ei todellakaan ole rahaa takanaan, vaan kovalla työllä on tuolle tasolle itsensä saanut. Isänsä puolestaan tienaa ihan kivasti, mutta ravipuolella se raha liikkuukin eri tavalla, eivätkä isän rahat ole Juulin ratsastuksen takana millään lailla.
Soppaan liittyy
mahdollisesti tamperelaisia hevosihmisiä, mutta Kontio ei heihin kuulu....katsokaa sinne missä on rahaa..
Kai keskustelupalstalla saa keskustella? Voi mennä tietenkin ihan kuuseen ja skutsiin, mutta rapatessa roiskuu. Jos tietää, miten asiat oikeasti menee, niin kannattaa oikaista ja kertoa omat tietonsa. Luen mielelläni kaikkia sellaisia kommentteja, joissa omia mielipiteitä perustellaan. Sinäkin toki vähän perustelit, mistä syystä kohotan kevyesti lätsää, mutta sorruit samalla perusvirheeseen yrittämällä kieltää toisia puhumasta jostain henkilöstä/aiheesta.
Tämä kyseinen Anna-Julia Kontio on aivan itse ja todennäköisesti ihan omasta tahdostaan antanut haastatteluita medialle. Niistä käy ilmi, että hän tekee kilparatsastajana yhteistyötä myös Niko Ranta-ahon isän firman kanssa. Juuli myös mainitsi, että Ranta-ahon perhe on Kontion perheen perhetuttuja. Niin ikään Nikon nuorempi sisko Jasmin on käsittääkseni Juulille hyvinkin tuttu ratsastuspiireistä. Juulin medialle antamat tiedot ER Horsen Belgian toimitiloista ovat kiinnostavia ja jotain käsitystä asioista saa myös Juulin sekä muiden someen julkaisemista kuvista.
Ei täällä mielestäni kukaan ole Juuli Kontiota mistään rikoksista syyttänyt. Enemmän kai artreini ihmetteli, mistä kaikki tarvittava raha tulee Esa Ranta-ahon hevosbisneksiin. Sitä on ihmetelty ketjussa jo useampaan kertaan aiemmin. Juulin tarina oli myös sikäli kiinnostava, että hän kertoi millaisia työnantajia hänellä on ollut. Ilman työnantajaa/rahoittajaa tai omaa paksua lompakkoa ei paljon tuolla tasolla ratsasteta. Olisikin mukava tietää, rahoittaako Ranta-ahon perhe kokonaan Jasmin Ranta-ahon kilparatsastuksen vai onko Jasminilla muitakin rahoittajia.
Heppapiireissä tosiaan on vaikka mitä mielenkiintoista. Jo kauan sitten huumeista kiinnostuneiden sukujen heppahulluja nuoria naisia muutti ulkomaille hevosenhoitajiksi kilpatalleille. Muun muassa Hollanti, Italia ja Espanja olivat suosittuja kohteita. Tiedän eräänkin oikein kiinnostavan henkilön, joka on erään nykyisen kansanedustajan sukulainen. Kyllä näissä jutuissa julkkisperheiden kanssa ollaan väistämättä tekemisissä, kuten Piikkisika jo hieman mietti, vaikka on mukana ihan tuntemattomia tyyppejäkin. Julkkiksista nyt vaan väkisin löytyy enemmän tietoa kuin tuntemattomista. Heppapiireissä liikkuu muuten muutakin porukkaa kuin pelkkiä ratsastajia, ohjastajia ja hevostenhoitajia. Tarvitaan hevosauton kuljettajaa, valokuvaajaa, toimittajaa, tuomaria, eläinlääkäriä yms.
Koska ravit mainittiin, täytyy varmaan nostaa pöydälle termi "sopuravit",
hevosdoping, eläinlääkäreiden rooli hevosurheilussa jne. Olikohan muuten tähän keissiin liittyvät doping-aineet tarkoitettu ihmisille vai hevosille? Vai molemmille?