8 päivää myöhemmin heidän autonsa löytyi hylättynä, ovet lukittuina, sisällä perheen koira ilman vettä tai ruokaa aliravittuna.
(Päivistä olen löytänyt useita eri vaihtoehtoa, toiset lähteet kertovat viimeiseksi havainnoksi 9.10, toisissa ilmoitetaan että auto löydettiin 11 päivää myöhemmin)
Kuvia auton löytöpaikan läheltä




Sherilyn ja Bobby
Autossa oli myös heidän lompakot, gps paikannin, kännykkä, ja myöhemmin poliisit löysivät autosta kuskin penkin alta piilotettuna huomattavan määrän rahaa.(32000 dollaria).

Perheen auto
Autosta löytyneestä puhelimesta löytyi kuva Madysonista joka oli otettu samaisella reissulla, tutkijat löysivät paikan jossa kuva oli otettu jalanjälkiä seuraten.
Kuva herätti varsinkin Sherilynin parhaassa ystävässä olon ettei Madyson ole siinä onnellinen, ja asentokin on väkinäinen eikä hän usko että kuvan ottajana olisi ollut kumpikaan vanhemmista.

Viimeisin kuva Madysonista
Koira oli Madysonille erityisen rakas, eivätkä läheiset pysty uskomaan että he olisivat halunneet hylätä koiran, vaan kaikki näyttää siltä ettei heidän ollut tarkoitus olla auton luota poissa pitkään, jopa takit olivat autossa vaikka päivä oli hieman viileä.

Alarivissä myös kuva perheen koirasta Madysonin sylissä
Tarina muuttuu sittemmin hieman omituiseksi kun perheeseen "tutustuu" paremmin, eli tässä hieman outoja huomiota ja kohtia:
Eufaulan, jossa perhe asui, pastori Gary Brandon kertoi Bobbyn sanoneen hänelle usein nähneenä henkiolentoja heidän katollaan.
Hän oli myös kysellyt oliko olemassa erityistä luotia jolla nämä henget pystyisi tappamaan.
Sheliryn oli myös kertonut pastorille hengistä heidän kotonaan, arviolta niitä oli kolmesta neljään, mukaanlukien lapsihenget nimeltä Michael ja Emily, ja että Madyson useasti jutteli tämän Emilyn hengen siskon kanssa, jolla oli siivet.
Sherilyn uskoi henkien olevan hyviä joten hän ei ollut peloissaan.
Bobbylla ja Sherilynillä oli vaikeuksia avioliitossaan, ja tämän lisäksi taloudellisia ongelmia.
Sherilynin äiti kertoo Bobbyn sanoneen Sherilynille joitakin kuukausia ennen katoamista tietävänsä mistä saisi rahaa kokoon, mutta ei halua sotkea siihen Sherilyniä.
Sherilynin äiti myös kertoi tyttärensä käytöksen muuttuneen radikaalisti.
Siinä missä Sherilynin käytös oli muuttunut, oli myös Bobbyn tämän ollessa auto-onnettomuudessa vuonna 2003 jonka jälkeen hän kärsi selkäkivuista ja söi niihin myös lääkkeitä.
Heidän kotipihansa säiliössä oli kirjoitus "3 cats killed to date buy people in this area … Witches don’t like there black cat killed.”
Sherilynin kissa oli kuollut aiemmin ja hän epäili että se olisi myrkytetty.
Viranomaiset epäilivät heidän käyttäneen huumeita, tämä selittäisi heidän mukaansa myös rahat autossa.
Molemmat olivat laihtuneet useita kiloja, ja katoamispäivän turvakameran kuvaa katsoessa(heillä siis oli kameravalvonta kotonaan)
He huomasivat jotain outoa heidän käytöksessä.
Sherilyn ja Bob kävelivät edestakaisin autolta talolle, useita kertoja. He eivät edes vilkaisseetkaan toisiaan, välillä he pysähtyivät tuijottamaan vaan eteensä.
Kamerassa näkyi myös kun Sherilyn laittoi autoon ruskean nahkaisen salkun jota ei etsinnöissä koskaan löytynyt.
Vaikka viranomaiset uskoivatkin parin käyttäneen huumeita, ei Sherilynin paras ystävä Shenold sitä usko. Ei myöskään siihen että pari olisi harjoittanut mitään noituutta tai uskonut edes mihinkään henkiin, Shenold uskoo parin vaan "höpötelleen puutaheinää", että saisivat olla rauhassa
Auton löytöpaikalla on suoritettu etsintöjä, heitä on etsitty usean sadan vapaaehtoisen voimin viikkoja, ilman tuloksia.
Lähtikö perhe jonkun vieraan matkaan? Paikalta ei löytynyt taistelujälkiä joten perheen olisi täytynyt lähteä mukaan vapaaehtoisesti.
(Tosin ase ohimolla sitä saattaa olla hyvinkin vapaaehtoinen)
Sherilyn oli ollut masentunut, ja hänen omistamaansa asetta ei löytynyt mistään, olisiko hän voinut tehdä perheelleen jotain?
Tähän teoriaan läheiset eivät usko, eivät myös siihenkään että Bobby olisi tehnyt jotain.
Ja missä perheen ruumiit ovat?
Muutamia linkkejä:
http://www.truecrimereport.com/2009/10/ ... mily_a.php
Facebookin Find the Jamisons yhteisö johon en itsekkään ole vielä ehtinyt tutustua
http://www.facebook.com/#!/pages/FIND-T ... 2170931194
http://www.thehinkymeter.com/2009/11/04 ... -oklahoma/
http://www.kfor.com/news/local/kfor-new ... 6074.story
Tein tällaisen lyhyen tiivistelmän aiheesta koska se on mua kiinnostanut, ja ollut ihmeen vähän esillä missään, mitä ihmettelen syvästi, ja toivottavasti tämä herättää keskustelua nyt enemmänkin.
Netistäkin tietoa tapauksesta on löytynyt tosi nihkeästi ja välillä hieman ristiriitaisia versioita tapauksesta.
Etsin googlenkin avulla avausta täältä aiheesta, mutta en löytänyt joten kovasti toivon ettei semmoista sitten olisikaan tehty, jos niin tämän voinee huitaista johonkin bittiavaruuteen.