Tuulikki Myllysaari, Oulu 1984

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
Baretta
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: Ti Loka 21, 2008 7:49 pm
Paikkakunta: Oulu

Tuulikin murha Oulussa

Viesti Kirjoittaja Baretta »

Olisiko ollut 80- lukua kun ko. henkilö löytyi surmattuna urheilukentän reunamilta Oulussa, eräässä taajamassa.
Muistaakseni poliisi pidätti syyllisen?
Tuulikki vietti baarielämää ja kulki "kööreissä".
Muistaako Minfolaiset tapauksen?
Mother_North
Roger Murtaugh
Viestit: 898
Liittynyt: La Huhti 28, 2007 1:13 pm

Viesti Kirjoittaja Mother_North »

Tarkentaisitko tätä taajamaa ja aluetta, jos tiedossa ?
valihousu
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 8:20 am

Viesti Kirjoittaja valihousu »

Tämä tapaushan sattui Patelassa, vuosi tais olla -84 ?
Uhri löytyi tosiaan urheilukentän vierestä metsiköstä.
Baarielämä oli kuvassa ainakin sillä tavalla että uhri oli muistaakseni töissä Pate-Baarissa (vanhassa, ei tässä nykyään toimivassa), en muista oliko peräti yrittäjänä.
Tekijä oli Kellosta, missähän vaikuttanee tänä päivänä?
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Tuulikki Myllysaari, Oulu 1984

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Vappuaattona 1984 juhlittiin. Oulun Pateniemessä oli juuri avattu uusi keskiolutkuppila, ns. kaljabaari. Yksi asiakkaista oli 43-vuotias Tuulikki Myllysaari. Tuulikki oli eronnut kolmen lapsen äiti, jonka elämästä alkkoholi oli saanut yhä tiukemman otteen.

Tuulikin päivä sujui olutta särpiessä ja iltapäivän aikana hänen tyttärensä kävi vielä antamassa 150 markkaa vappurahaa. Viimeisin havainto Tuulikista oli tehty klo 19 aikoihin mainitun kaljabaarin edustalla, jolloin hän oli tavannut miesystävänsä - tai kuten tuolloin meedia sanoi; poikaystävän (mikä on se ikäraja jolloin ei enää puhuta tyttö- eikä poikaystävistä?).

Tuulikin tytär teki äiditään katoamisilmoituksen 9. toukokuuta.

Maanantaina 21. toukokuuta kello 20.25 aikoihin eräs ulkoilija päätti jostain syystä poiketa Pateniemen urheilukentän katsomon takana olevien pensaiden sekaan. Pusikossa oli myös noin puoli metriä leveä oja, jossa vettä kymmenisen senttiä. Kauhukseen ulkoilija huomasi, että ojassa makaa kuollut ihminen alaruumis paljaana, kasvot veden alla.

Karmaisevan löydön tehnyt ulkoilija riensi puhelimen ääreen ja rimpautti poliisit paikalle. Vainaja tunnistettiin lähes heti kolmisen viikkoa kateissa olleeksi Tuulikki Myllysaareksi. Mielenkiintoinen löytö oli ruumiin alla ollut miesten vyö.

Tuulikin ollessa vielä kateissa oli eräs 22-vuotias mielisairaalahoidossa ollut mies päässyt kotihoitoon. Ruoka ei maistunut ja käytöksensä oli perin kummallista. Viimein äiti järjesti poikansa takaisin hoitoon. Mielisairaalassa 22-vuotias puhui lääkärille, että "olen hukuttanut naisen". Kun Oulussa ei uutisten mukaan ketään oltu hukutettu, niin lääkäri piti puheita jonninjoutavina.

Kun Tuulikki Myllysaaren ruumis löytyi, niin lääkäri yhdisti miehen puheet tähän tapaukseen ja keskusteltuaan miehen kanssa hän ilmoitti asiasta poliisille.

Mies kertoi viettäneensä vappuaan väkijuomapullo seuranaan ja oli naukkaillut siitä iltapäivän ja illan aikana tuhteja siivuja. Tuulikin hän kertoi tavanneensa Keskuskadulla illalla klo 19 aikoihin ja sen jälkeen hänellä ei tapauksesta juurikaan muistikuvia ollut. Tuulikille tehty ruumiinavaus kertoi, että tämä oli ollut ennen kuolemaansa sukupuoliyhdynnässä. Mies oli kuulusteluissa mutissut, että "kyllä minä, mutta en minä koskaan aiemmin ollut, en muista..." Ruumiinavaus kertoi myös, että Tuulikin veren alkkoholipitoisuus oli todennäköisesti ollut surmailtana noin 3 promillea ja kuolinsyynsä oli hukkuminen. "...kyllä minä sen pään veden alle työnsi ja siellä pidin".

Tekonsa jälkeen mies - siis heidän mukaan ketkä olivat nähneet miehen - oli pyöräillyt parissakin eri kohteessa ja kertoi saaneensa eräältä naiselta, mutta lähes samantien kielsi moisen teon. Käytöksensä oli ollut öykkäröivää ja hänet oli poistettu erään seurueen luota. Sieltä hän oli mennyt kotiinsa.

Tuulikki Myllysaari haudattiin ja 22-vuotias Teijo Huruskainen toimitettiin vankimielisairaalaan tutkittavaksi.

En tiedä joutuiko tekijä vankilaan vai pääsikö hoitoon. Sekä uhrin että tekijän elämä ei niin kovin hääviä ollut, mutta Tuulikille, kuin myös muille ihmisille soisi rauhallisemman tavan siirtyä ajasta ikuisuuteen.

Lähteenä kertomuksessa jonkun rikoslehden artikkeli sekä sanomalehti Kalevan uutisointia
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Tuulikki Myllysaari, Oulu 1984

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Eiköhän Teijo Hurskainen päätynyt takaisin mielisairaalaan, ainakin vahvasti epäilen niin käyneen.
Kuitenkin hänellä oli jo ennen murhaa pohjia kyseisestä laitoksesta. Tosin laitos saattoi muuttua Niuvanniemeen.
Ei ainakaan netti anna mitään kautta yhtään osumaa kyseiselle nimelle.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Vastaa Viestiin