Tappajat vapaana

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4107
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Tappajat vapaana

Viesti Kirjoittaja Luupää »

.

Tässä muutama esimerkki:

Keskuudessamme on jopa 200 surmaajaa vapaalla jalalla.

Kesäkuun alussa virisi toivo, että eräs Suomen pelätyimmistä sarjamurhaajista olisi vihdoin jäämässä kiinni.

Keskusrikospoliisi kertoi saaneensa kiinnostavan vinkin ns. "hiekkakuoppamurhista", jotka tapahtuivat syrjäisellä metsäautotiellä Hausjärven Hikiällä 1990-luvulla. Vinkin antaja kertoi nimeä myöten henkilöstä, jonka hän epäili olevan seudulla riehunut sarjamurhaaja.

Toivo on kuitenkin toistaiseksi ollut turha. Poliisi ei ole ehtinyt edes aloittaa kyseisen vinkin penkomista.

- Akuutimmat tapaukset painavat päälle. Asiaan kyllä paneudutaan myöhemmin, rikoskomisario Ismo Kopra keskusrikospoliisista kertoo.


Vieläkin enemmän?

Hausjärven mysteeri on vain yksi niistä jopa sadoista eri puolilla Suomea tehdyistä henkirikoksista, joiden tekijä on yhä vapaalla jalalla.

Keskusrikospoliisin (krp) tuoreimman kartoituksen mukaan selvittämättömiä henkirikoksia on tällä hetkellä 163. Todellisuudessa tapausten määrä on kuitenkin vielä huomattavasti suurempi.

- Esimerkiksi osa kadonneista henkilöistä on todennäköisesti joutunut henkirikoksen uhriksi. Todellisuudessa selvittämättömien henkirikosten määrän onkin arvioitu olevan noin 200 tai ainakin sitä suuruusluokkaa, rikosylikomisario Lars Henriksson keskusrikospoliisista huomauttaa.

Vaikka selvittämättömien henkirikosten määrä ei suoraan kerro, kuinka monta tappajaa keskuudessamme liikkuu vapaalla jalalla, luvusta voi päätellä paljon. Kaksisataa henkirikosta viittaa suurella todennäköisyydellä noin kahteensataan tappajaan, koska sarjamurhaajat ovat Suomessa harvinaisia.


Oliko Hikiällä sarjamurhaaja?

Eräs Suomen kohutuimmista selvittämättömistä henkirikoksista tapahtui Hausjärven Hikiällä huhtikuussa 1991.

Tuolloin syrjäisen metsätien kupeesta löytyi raa'asti surmatun 28-vuotiaan Tuula Lukkarisen ruumis.

Vain runsaan kahden vuoden kuluttua, 13. elokuuta 1993, samalla seudulla katosi mystisesti 40-vuotias riihimäkeläinen Maarit Haantie.

Epäilykset sarjamurhaajasta vahvistuivat, kun poliisi huomasi, että molemmat naiset oli nähty viimeisen kerran elossa Järvenpäässä. Tuula ja Maarit myös muistuttivat toisiaan: heidät tunnettiin elämäntavoiltaan samankaltaisina ja molemmilla oli tummat hiukset.

Kun poliisi ryhtyi tutkimaan, liittyivätkö tapaukset toisiinsa, esiin nousi myös kolmas, marraskuussa 1990 sattunut törkeä pahoinpitely. Tuntemattoman miehen auton kyytiin noussut järvenpääläinen "Hellu" oli tuolloin kuskattu viereiselle hiekkakuopalle, missä häntä oli isketty päähän teräaseella. Nainen pääsi pakoon viime hetkellä.


Tällainen epäilty on

Poliisi on arvioinut, että Hikiän surman, katoamisen ja pahoinpitelyn takana oli yksi ja sama 30-40-vuotias mies. Hänen arvioidaan olevan sulkeutunut ja kykenemätön solmimaan normaaleja naissuhteita. Mies saattaa tuntea myös vastenmielisyyttä naisia kohtaan.

Poliisi on myös arvioinut, että mies tuntee ihmisen tai suuren eläimen anatomian. Lisäksi hänen paikallistuntemuksensa Hyvinkään, Riihimäen ja Järvenpään alueilta on hyvä.

Poliisi ottaa yhä vastaan vihjeitä. On todennäköistä, että suuri joukko naisia on joutunut miehen ahdistelemaksi.


Paljastaako dna vihdoin?

Tarjoilija Liisa Mäkikangas löytyi surmattuna kerrostaloasunnostaan Asikkalan Vääksystä noin kuusitoista vuotta sitten.

Koska Liisa oli tienannut rahaa myös myymällä asunnossaan seksipalveluja, poliisi alkoi heti epäillä surmaajaksi asiakasta.

Poliisin työtä auttoi paljon se, että Liisa oli listannut päiväkirjaansa ja puhelinmuistioihinsa tarkasti kaikki neljäsataa miestä, joita hän oli tavannut tai jotka olivat soittaneet hänen seksilinjalleen. Koska poliisi myös sai talteen epäillyn surmaajan dna:ta, nyt kerätään vastaavia näytteitä kaikilta Liisan asiakkailta. Ratkaisu saattaa löytyä, kun asiakkaiden näytteitä verrataan surmapaikalta saatuun näytteeseen.

- Yli kaksisataa näytettä on jo otettu, rikoskomisario Paavo Tuominen keskusrikospoliisista kertoo uusimmista käänteistä.

- Vaikka mitään ei toistaiseksi ole selvinnyt, haemme yhä henkilöitä testattavaksi.


Piia katosi yöhön

Uskovaisen perheen kiltti teinityttö Piia Ristikankare katosi pimeään syysiltaan Piikkiössä runsaat kaksikymmentä vuotta sitten
.

15-vuotias tyttö oli kinastellut kotonaan veljensä kanssa perjantai-iltana 7. lokakuuta 1988 ja lähtenyt sen jälkeen yksin ulos.

Piian kohtalosta on esitetty monia teorioita. Poliisi epäilee, että joku poimi tytön auton kyytiin myöhään katoamisiltana Piikkiössä ja vei mennessään.

Eräs tutkintahaara on vuosien varrella ollut myös Suomen tunnetuin lapsikaappaaja Jammu Siltavuori. Mitään todisteita Siltavuoren osallisuudesta tapaukseen ei kuitenkaan koskaan löydetty.

Viime aikoina poliisi ei ole enää saanut Piian kohtalosta uusia vihjeitä.

- Kyllä tapaus yhä muistissa on. Heti kun jotain uutta tietoa tulisi, se kyllä tutkittaisiin, rikoskomisario Kimmo Heinonen keskusrikospoliisin Turun yksiköstä sanoo.



Veikö musta Cadillac?

Suomen kautta aikain tunnetuimpiin katoamismysteereihin kuuluu tamperelaisen Raisa Räisäsen tapaus.

16-vuotias koripalloilijatyttö katosi kuin maan nielemänä lokakuussa 1999 Tampereen ydinkeskustassa.

Pian katoamisen jälkeen poliisi sai vihjeitä mustasta amerikanraudasta, mahdollisesti 60-luvun Cadillacista, jonka epäiltiin poimineen Raisan kyytiinsä Hämeenkadulta.

Ennen katoamistaan Raisa oli viettänyt iltaa ravintola Casablancassa ystäviensä kanssa. Viimeinen varma tieto on, että Raisa jäi yksin keskustaan odottelemaan poikaystäväänsä.

Poliisi epäilee, että tyttö on surmattu ja ruumis piilotettu. Jälkeäkään Raisasta ei silti ole löytynyt.

- Emme ole saaneet enää uusia vihjeitä hänestä, rikoskomisario Paavo Tuominen keskusrikospoliisista kertoo.


Ikuisesti mysteeri?

Kohutussa Ulvilan murhassa yksi asia on varmaa: perheenisä Jukka S. Lahti surmattiin raa'asti useilla puukoniskuilla kotonaan Ulvilan Tähtisentiellä 1. joulukuuta 2006, ja murhaaja on yhä vapaalla jalalla.

Poliisi on epäillyt veriteosta vuosien varrella useita henkilöitä. Pisimpään on epäilty surmatun puolisoa Anneli Aueria. Hänet myös tuomittiin murhasta Satakunnan käräjäoikeudessa.

Vaasan hovioikeus antaa asiasta ratkaisunsa heinäkuun alussa. Jo toukokuussa hovioikeus päätti päästää Auerin toistaiseksi vapaalle jalalle, mikä enteilee oikeusoppineiden mukaan myös vapauttavaa tuomiota.

Jos näin käy, murhan tutkinta palaa alkupisteeseen. Poliisi myönsikin taannoin Iltalehden haastattelussa, että juttu voi jäädä ikuisesti selvittämättä.
Kaikkihan nämä tapaukset ovat tällä foorumilla oman ketjunsa saaneet mutta olkoon nyt rikkana rokassa tämäkin yhteenveto. Hikiän Hausjärveä ja Ulvilaa lukuunottamatta poliisin vastaus on että tutkittu on minkä on aikoinaan pystytty mutta kun uusia vinkkejä tai muuta tietoa ei enää ole tullut. Tuo on ymmärrettävää, tosin kovasti poliisi tuntuu vinkkien varassa olevan näissä tapauksissa. Mutta entäs kun se vihje tulee? Silloin vastaus kuuluukin että tuoreemmat tapaukset painavat päälle ja palataan asiaan kunhan keritään (Hikiän hiekkakuoppasurmat). Lihavoidut kursivoinnit ovat minun.


.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Tappajat vapaana

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Luupää kirjoitti:Kaikkihan nämä tapaukset ovat tällä foorumilla oman ketjunsa saaneet mutta olkoon nyt rikkana rokassa tämäkin yhteenveto.
Uutiset olisi tosiaan kannattanut lajitella jo olemassa oleviin keskusteluihin, koska jos näitä tapauksia haluaa seurata, niin homma leviää käsiin, kun niistä keskustellaan monessa paikassa yhtäaikaa.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4107
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Tappajat vapaana

Viesti Kirjoittaja Luupää »

.

Tuskinpa olisi kannattanut. Näissä lyhennelmissä kun ei ole mitään uutta lisättäväksi mihinkään noista ketjuista.

Varsinainen idikseni oli linkata kokonaistilanteesta tuo yhteenveto vai mikä lie yleiskatsauksen tynkä jossa nuo esimerkit olivat mukana.

Mutta jos asia sinua rassaa niin lajittele tosiaan uutiset jo olemassa oleviin keskusteluihin ettei homma leviä käsiin. :mrgreen:

Tässä vielä avauksesta unohtunut linkki työsi helpottamiseksi:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011061 ... 6_uu.shtml

.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tappajat vapaana

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Mielestäni näistä selvittämättömistä tapauksista on hyvä kyllä keskustella tällaisella yleiselläkin tasolla. Aikanaan (tosin homma jäi vähän puolitiehen) listasin naissurmia ja -katoamisia Hejacissa. Ensimmäisessä otoksessa oli 99 -tapausta + "Hellu". Näistä taisi yli 30 tapausta olla selvittämättä. Yleisempää selvittämättömyys oli 60-luvulla.

On hieman ikävä viesti poliisinkin suunnalta tämä, että 'kattellaan kun keretään muilta kiireiltä'. Se tekee kansalaisiin hieman sellaisen olon, että vaikka olisi jotain vinkkiä antaakin, liekö koko homma turhaa, kun poliiseilla ei ole kuitenkaan aikaa, kannattaako heitä häiritä laisinkaan.

En tosin yhtään epäile, etteikö poliiseilla ole täysi työ uudempienkin juttujen kanssa. Pitäisi saada perustettua edes yksi poliisin virka (ja täytettyäkin se virka!) siten, että hän tutkisi pelkästään näitä vanhoja katoamisia ja surmia, eikä häntä muilla töillä kuormitettaisi.

Tässä viimeisimmässä Järvenpää-surmien tiedottamisessa tuli kyllä mieleen, että mitähän mahtaa tämä tekijä tuumailla lukiessaan näitä uutisia; "Jaa, kannoilla ne taitaa olla, mutta onneksi eivät vielä ehdi tulla hakemaan. Tässähän ehtii touhuta vaikka mitä."

Se tahtoo olla vähän niin, että talvella ei kerkiä ja kesällä pukkaa lomat päälle.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Tappajat vapaana

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Luupää kirjoitti:Mutta jos asia sinua rassaa niin lajittele tosiaan uutiset jo olemassa oleviin keskusteluihin ettei homma leviä käsiin. :mrgreen:

Tässä vielä avauksesta unohtunut linkki työsi helpottamiseksi:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011061 ... 6_uu.shtml
Lajittelin jo muutaman ennen kuin edes kehotit tekemään niin. :wink: Olen tällainen täydellinen järjestelmällisyydentavoittelija.
Vastaa Viestiin