
Pasi Myllykangas
Myllykangas puukotti tuttavansa Patrick Johansson'in (29 v, e. Frowall) Kristinehamn'issa alikulkutunnelissa joulupäivänä aamuyöllä 2011. Uhri löydettiin aikaisin joulupäivänä verenvuotoon menehtyneenä. Myllykangas oli puukottanut tätä jalkaan. Tekijä pidätettiin jo samana iltapäivänä. Viikkoa myöhemmin myös tekijän tyttöystävä pidätettiin.
Molemmat syyttivät toisiaan tekijäksi ja kiistivät syyllisyytensä, mutta käräjäoikeus katsoi Myllykankaan tapon tekijäksi. Tekijän mukaan tunneli oli sovittu paikaksi, jossa uhri pahoinpideltäisiin. Tyttöystävän tehtäväksi jäi juurikin houkutuslintuna oleminen.
Sekä uhri että tekijä olivat poliisin vanhoja tuttuja (vankilasta), lisäksi tekijä oli vain muutama päivä aikaisemmin päästetty vapauteen oltuaan pidätettynä laittomasta uhkailusta (tyttöystävä perui ilmoituksen). Myllykangas oli sitä paitsi ehdollisessa vapaudessa edellisen vankeustuomionsa jäljiltä (neljän vuoden tuomio puukotuksesta 2007). Ylipäänsä Myllykankaalla on lähes 40 eriasteista tuomiota takanaan.
Ennen tappoa oli tekijä ollut osallisena jouluaaton iltana paikallisissa baareissa parissa nujakassa, joissa kaikissa hänet tuomittiin myös syylliseksi.
Johansson, Myllykangas ja tyttöystävä palasivat viimeksi manitun asunnolle joulupäivän puolella, jossa jatkoivat kaljoittelua. Myllykangas oli jo pitkin iltaa ollut mustasukkainen tyttöystävästään, ja tulistui nyt uudestaan rikkoen mm. tämän kännykän ja tietokoneen, samalla myös pahoinpidellen tätä.
Tässä vaiheessa Johansson lähti asunnosta, mutta soitti klo 01.10 poliisille, ja teki nimettömän ilmiannon pahoinpitelystä. Viiden minuutin kuluttua kohtasi poliisipartio Johansson'in kadulla, ja Johansson kertoi Myllykankaan aggressivisesta käytöksestä tyttöystävää kohtaan. Klo 01.20 kävi poliisipartio asunnolla keskustelemassa tilanteesta, mutta koska tyttöystävällä ei ollut varsinaisesti valitettavaa, poistui partio asunnolta klo. 01.43. Klo 01.54 soitti Johansson uudestaan poliisille, jotka menivät uudestaan käymään asunnolla klo 02.05. Sisälläolijoista ei kuitenkaan tehty havaintoja.
Myllykankaan tyttöystävä sekä lähetti tekstareita että soitti Johansson'ille kahden kieppeillä Myllykankaan puhelimella (omahan oli hajoitettu). Johansson tilasi tyttöystävän pyynnöstä taksin paikalle klo 02.10. Taksi saapui 02.23. Taksiin hyppäsi sisään Myllykankaan tyttöystävä, joka oli matkan aikana yhteydessä Johansson'iin ja ohjeisti samalla taksia ajamaan Johansson'in osoitteseen, jossa taksi oli perillä klo 02.28.
Kuitenkin samaan aikaan myös Myllykangas oli liikkeellä kaverinsa kanssa tämän autolla, jonka poliisipartio pysäytti tarkastusta varten, mikä kesti kello 02.55 asti. Myöhemmin selvisi, että tyttöystävän ja kaverin puhelimista oli oltu yhteyksissä klo 02.25 ja 02.37, ja myös useasti myöhemminkin klo 3 molemmin puolin.
Klo 03.02 olivat Johansson ja Myllykankaan tyttöystävä matkalla takaisn tyttöystävän asunnolle hakemaan lisää olutta. Klo 03.03 - 03.07 oli Johansson puhunut puhelimessa äitinsä kanssa. 03.07 oli myös tyttöystävä soittanut Myllykankaalle tiedustellen, missä tämä olisi.
Reitti tyttöystävän asunnolle kulkee alikulkutunnelin kautta. Sen toisessa päässä hyökkäsi Myllykangas takaapäin Johansson'in kimppuun kuristaen tätä. Johansson kaatui maahan, ja Myllykangas löi uhria kasvoihin nyrkillä. Maassa maatessaan Johansson'ia puukotettiin oikeaan reiteen, lähelle nivusia. Syntynyt haava oli 10 cm syvä. Lisäksi uhria lyötiin vielä nyrkillä vasempaan silmään. Tämän jälkeen sekä Myllykangas että tyttöystävä poistuivat paikalta. Uhri jätettiin vuotamaan kuiviin.
Ruumiinavauspöytäkirjan mukaan on mahdollista, että Johansson oli maassa maatessaan tiedoton kuristusotteen seurauksena.
Johansson'in löysivät ohikulkevat naiset klo 03.30.

Patrick Johansson
Kaikki osapuolet olivat päihtyneitä, sekä alkoholista että huumausaineista (amfetamiini).
Lähde ja lähde