Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Orimattila: 13-vuotias tyttö kadonnut

Päijät-Hämeen poliisilla on tutkittavana 13-vuotiaan Orimattilassa asuvan Sanni Mäkisen katoaminen. Sanni Mäkisestä on viimeinen havainto perjantaiaamuna 1.6.2012, jolloin hän jäi kotiinsa valmistautumaan kouluun lähtöön, muiden perheenjäsenten lähtiessä töihin ja kouluun. Sanni Mäkinen ei kuitenkaan koskaan ilmaantunut kouluun. Hän ei myöskään ilmaantunut kouluun seuraavana päivänä lauantaina hakemaan todistustaan. Tällä hetkellä Sanni Mäkisen olinpaikka on tuntematon. Sannin katoamiseen liittyvät yksityiskohdat sekä olosuhde ovat toistaiseksi epäselviä.

Poliisi pyytää yleisöä ilmoittamaan Päijät-Hämeen poliisiin p. 071- 87837321, kaikki Sanni Mäkisen katoamisen liittyvät tiedot tai perjantaista 1.6.2012 lähtien hänestä tehdyt havainnot. Havaittaessa Sanni Mäkinen akuutisti pyydetään havainnoista ilmoittamaan välittömästi lähimpään poliisiin.

Ohessa kuva Sanni Mäkisestä. Kuvan julkaisemiseen on saatu lupa Sanni Mäkisen vanhemmilta.

http://www.poliisi.fi/poliisi/paijat-ha ... 1400405974

Kuva
hannu2hanhi
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: La Huhti 07, 2012 1:01 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja hannu2hanhi »

Tämän perusteella kyseessä ei välttämättä ole tavallinen karkulainen. Aineksia isoon juttuun nähtävissä, mutta toivotaan parasta.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 40625.html
Poliisi: Kadonneen Sannin tapauksessa huolestuttavia piirteitä

Julkaistu: 5.6.2012 16:56

Perjantaina kadonneen 13-vuotiaan Sanni Mäkisen tapauksen jotkut piirteet huolestuttavat poliisia.
Kouluaamu alkoi perjantaina tavalliseen tapaan Orimattilassa.

- Meidän ja tytön vanhempien tietojen mukaan mitään ihmeellistä ei ollut. Muut perheenjäsenet lähtivät töihin ja kouluun, kun tyttö jäi itse valmistautumaan koulua varten, kertoo rikoskomisario Ville Hahl Päijät-Hämeen poliisilaitokselta.

Tyttöä ei kuitenkaan näkynyt perjantaina koululla.

Sanni Mäkinen on juuri täyttänyt 13 ja on ikäisekseen varsin pitkä. Hän on noin 170 senttiä pitkä ja ruumiinrakenteeltaan hoikka. Hänellä on kasvoissaan ainakin yksi lävistys.

Koululta soitettiin vanhemmille, ja he alkoivat välittömästi etsiä Sannia

Ensimmäinen outo piirre tapauksessa ilmeni pian.

- Vanhemmat toki yrittivät olla Sanniin puhelimitse yhteydessä, mutta puhelin on ollut koko ajan kiinni siitä perjantaista lähtien.

- Se on nyt tässä vähän huolestuttavaa, rikoskomisario sanoo.

Ei ole aiemmin karannut

Poliisin tämän hetken tietojen mukaan viimeinen havainto tytöstä on, kun perheenjäsenet näkivät hänet kotonaan aamulla.

Tyttö ei ole aiemmin karannut.

- Sekin puhuu sen puolesta, että on hiukan huolestuttavaa. Ei ole sellaista taustaa, että hän olisi aiemmin lähtenyt omille teilleen. Ja hän on verrattain nuori, vasta täyttänyt kolmetoista.

Kotona ei näkynyt jälkiä, että sinne olisi tunkeuduttu.

Tytön vaatetuksesta ei ole tarkemmin tietoa.

Poliisi kaipaa kipeästi tietoja ja havaintoja

Rikoksen osuutta tapahtumiin ei voi sulkea pois.

- Sanotaan nyt, että sekin pitää ottaa huomioon, kun ei tiedetä mitä siellä taustalla on. Kaikki on auki.

- Voi olla, että rikos liittyy tähän ja voi olla, että ei. Toivotaan tietysti, että hän olisi vapaaehtoisesti jossain, eikä niin että ei olisi vapaaehtoisesti jossain.

Havainnot ja katoamiseen liittyvät tiedot pitkästä ja hoikasta Sanni Mäkisestä pyydetään ilmoittamaan nopeasti lähimpään poliisiin.

Yhteyden Päijät-Hämeen poliisiin saa numerosta 071 8783 7321.

Poliisi tekee kaikkensa löytääkseen tytön, mutta jäljitys puhelimen avulla kerrotaan olevan hankalaa.

- Kun puhelin on kiinni, niin se on aika mahdotonta. Kaikki keinot yritetään tässä nyt käyttää, että saadaan joku ratkaisu, että mitkä ne olosuhteet ovat olleet.
-hannu hanhen apunikki (aika näyttää, onko lopullinen)
Mat-Lock
Jack Bauer
Viestit: 927
Liittynyt: La Syys 20, 2008 11:15 am

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Mat-Lock »

Lienee kaikesta huolimatta tavallinen teinikarkaaminen. Ainakin toivottavasti. :roll:
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3284
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Minkälaisia kavereita Sannilla on? Onko mahdollisesti tutustunut johonkin (vanhempaan?) poikaan, jonka seurassa voisi olla?
Mat-Lock
Jack Bauer
Viestit: 927
Liittynyt: La Syys 20, 2008 11:15 am

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Mat-Lock »

Puhelin on ilmeisesti ollut kiinni kotoa lähtiessä, muutenhan poliisi olisi pystynyt jäjittämään sitä ulkona kiinnilaittamiseen asti ja sillä olisi tarkempaa tietoa katoamispaikasta. Se tarkoittaa että tyttö on itse sammuttanut puhelimen (tai ei ole laittanut sitä päälle lainkaan). Viittaa omaehtoiseen katoamiseen.
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Petteri »

13-vuotias Sanni Mäkinen on löytynyt.

Orimattilasta 1.6.2012 kadonnut 13-vuotias Sanni Mäkinen on löytynyt. Mäkinen löytyi Parkanosta yksityisasunnosta 5.6.2012 poliisin omien tutkimusten perusteella.

Pirkanmaan poliisi kävi tarkastamassa 25-vuotiaan miehen asunnon, mistä Sanni Mäkinen löytyi hyvässä kunnossa. Tyttö oli vapaaehtoisesti miehen seurassa.

Poliisi panosti paljon Sanni Mäkisen katoamisen tutkintaan, koska rikoksen mahdollisuutta ei voitu alkuvaiheessa sulkea pois.

http://www.poliisi.fi/poliisi/paijat-ha ... 1400528A59
stm
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Ti Maalis 24, 2009 10:09 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja stm »

Tavanomainen tarina siis. Teinikarkaaminnen ja oleskelua jonkun jannun kämpillä. Sitä minä vaan en ymmärrä, että mikä jonkun reilusti kakskymppisen jätkän saa hengaamaan vähän toisella kymmenellä olevan pimun kanssa. On siinä oltava jotenkin henkisesti jälkeenjäänyt, että niin nuorten seura kiinnostaa. Ja kovasti kyllä epäilen ettei tuo yhdessäolo ole jäänyt mihinkään salkkarien katseluun tai afrikantähden peluuseen...
Viimeksi muokannut stm, Ti Kesä 05, 2012 7:59 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja joey »

Helmie kirjoitti:Minkälaisia kavereita Sannilla on? Onko mahdollisesti tutustunut johonkin (vanhempaan?) poikaan, jonka seurassa voisi olla?
Aika uskomaton arvaus näillä tiedoilla :D
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Uskoisin, että tää on jälleen näitä internetissä-tavattu-ollaan-kaksin-ja-niin-rakastuneita-ikä-on-vain-numeroita-tapauksia... :roll:
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Nooruska kirjoitti:-ollaan-kaksin-ja-niin-rakastuneita-ikä-on-vain-numeroita-tapauksia
Höpö höpö. Kuka 25-vuotias muka on rakastunut tai edes mitenkään emotionaalisesti kiintynyt 13-vuotiaaseen juuri ala-asteen päättäneeseen tyttöön (eli siinä 12 ja 13 vuoden rajamailla olevaan, tänä vuonna 13 täyttäneeseen). Tässä on kyse LAPSESTA, jos se ei sinulle vielä ole valjennut.

Aikuinen äijä on houkutellut lapsen asunnolleen ja hyväksikäyttänyt.

Rikoskomisario Ville Hahl puhuu sentään järkeviä.
Katoamisen selvittelyssä Hahlin mukaan "viimeistä erää ei poliisin osalta ole näytelty".

– Ei se kovin tavanomaista ole, että juuri ala-asteen lopettanut tyttö löytyy aikuisen miehen asunnosta. Herää vähintäänkin epäilyt, mistä on kyse, hän sanoo.
Varmaan ymmärrätte, mihin tuolla "viimeistä erää ei poliisin osalta ole näytelty" viittaa. Toivottavasti vielä tänä vuonna ALA-ASTETTA käynyttä tyttöä todennäköisesti hyväksikäyttänyt pedofiili saa ansionsa mukaan. Ja sitten tämä ketju voitaisiin siirtää sinne, minne se kuuluu eli seksuaalirikoksiin.
Viimeksi muokannut Siru83, Ti Kesä 05, 2012 9:26 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Itse pidin kanssa todennäköisimpänä arvauksena sitä, joka olikin sitten myös totuus. 1. Puhelin kiinni 2. Omaehtoinen katoaminen 3. "poikaystävä".

Jopa aika tavallisen tyylinen tarina. Kadonneet:issakin?
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

INES 7 kirjoitti:Jopa aika tavallisen tyylinen tarina. Kadonneet:issakin?
Juuri poliisi sanoi, ettei ole tavanomaista, että juuri ala-asteen lopettanut tyttö löytyy aikuisen miehen asunnosta.

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... -asunnosta

Tuskin se ihan tavanomaista on poliisinkaan työssä löytää tänä vuonna 13 vuotta täyttänyt kuukausi sitten vielä ala-astetta käynyt tyttö 25-v miehen luota. Mutta sinulle siinä ei ole mitään ihmeellistä. Mistäköhän sellainen voisi johtua?

Joillekin kai edes 12-13-vuotiaat eivät ole lapsia vaan "naisia" ja aikuisen miehen hyväksikäytettäviksi soveltuvia naaraita. Porukkaa on joka lähtöön, vain jotkut ovat normaaleja.
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Siru rakas, tuossa varhaisteini-iässä ei vielä ole oppinut sitä ettei seksi ole rakkauden synonyymi. 8)
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Nooruska kirjoitti:Siru rakas, tuossa varhaisteini-iässä ei vielä ole oppinut sitä ettei seksi ole rakkauden synonyymi.
Yli 90% 13-vuotiaista ei anonyymien kouluterveyskyselyjen mukaan ole harrastanut seksiä, ja tuskin oli tuokaan lapsi, ennen kuin päätyi saalistajan asunnolle.

Ongelma on tuollainen retoriikka, joka NORMALISOI ja tietyllä tasolla jopa romantisoi 12-15-vuotiaiden tyttöjen hyväksikäytön. Tämä tyttö oli juuri päättänyt ALA-ASTEEN. Ei sen ikäisen 12 vuotta vanhemman aikuisen miehen harjoittamasta hyväksikäytöstä voi puhua, kuin kyseessä olisi joku normaali kypsien ihmisten välinen romanssi.

No, kuten poliisi sanoo, viimeistä erää ei tässä tapauksessa ole poliisin osalta vielä näytelty.
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Sanni Mäkinen 13 vuotta, Orimattila

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Tarkoitin siis aiemmin, että hommelin peruskuvio oli tuttu. Mutta tytön ikä tosiaan on poikkeuksellisen alhainen. Ehkä silti lapsi ja lapsenmielinen(?) ovat luulleet oikeaksi ihastumiseksi? Sanoisin että arvaisinpa silti Sirun peloittelemaa kuviota.
Siru83 kirjoitti:
Yli 90% 13-vuotiaista ei anonyymien kouluterveyskyselyjen mukaan ole harrastanut seksiä, ja tuskin oli tuokaan lapsi, ennen kuin päätyi saalistajan asunnolle.
Tähän sivuaiheeseen, että silloinhan melkein jokaiselta 20 hengen luokalta löytyisi yksi (joka ainakin väittää olleensa silleen...) Ikävästi toisaalta moni voi olla pakotettu lapsena johonkin (eikä kerro, ainakaan 13-vuotiaana vielä...)

No, muutenkin kaikkea tehdään yhä nuorempana, vaikka niin on sanottu aina, mutta nykyään kai useampi ja se on "normaalimpaa" lasten keskuudessa rällätä yhä sopimattomimmilla tavoilla.

Mistäs tietää, vaikka tämäkin Sanni innottaisi seuraavaa hölmöä. Yhä nuoremmat taitavat olla sitä kuuluisaa mieltä, että "ei noi fossiilit, seniilit ja kalkkikset tajuu mitään mistään", vaikka kuinka sanottaisiin, että "usko nyt, on me eletty itsekin nuoruus ja opittu virheistä, jos ei omista niin kavereiden"?
Vastaa Viestiin