Harrastelijasukeltaja oli törmännyt merenpohjassa olleeseen tiukasti paketoituun ruumiiseen, ja hälytti poliisit paikalle. Paketti oli varustettu raskailla painoilla, ja oli ilmiselvää, että tarkoituksena oli ollut se, että ruumista ei löydettäisi tai se ei nousisi pinnalle.
Eilen ruumis tunnistettiin. Hän oli 64-vuotias Holger Algdal, varsin menestynyt rekrytointiyrityksen omistaja Göteborgista (200 km löytöpaikasta).
Holger Algdal ilmoitettiin kadonneeksi kesäkuun 26. päivä.
Tapahtuneen tekee mielenkiintoiseksi se, että Holger Algdal vapautui maaliskuussa 2013 10 vuoden vankeusrangaistuksesta ammuttuaan vaimonsa Christina Algdal'in (tuolloin 56 v) kuoliaaksi luvallisella metsästyskiväärillä tämän autoon 3.7.2006 Göteborgissa.
Christina Algdal halusi viimein erota tyrannimaisesta ja täysin dominoivasta miehestään 32 vuoden avioliiton jälkeen. Holger Algdal ei ajatusta hyväksynyt. Vaimo oli muuttanut pois yhteisestä kodista ja haki töitä. Christina Algdal oli käynyt surmapäivänä työhaastattelussa, ja jutteli tulevan työtoverinsa kanssa puhelimessa kertoen saaneensa työpaikan. Puhelun aikana noin kello 17.30 nainen kuulee rikkoutuvan lasin kilinää, auton varashälyttimen äänen ja naisen kirkunaa. Sitten puhelin vaikenee.
Holger Algdal oli seuraillut vaimoaan vuokratulla autolla ja valepukuisena päivän aikana, myös tämän tilapäiselle asunnolle. Kun vaimo jäi istumaan autoonsa puhelimeen puhuen, ampui Holger Algdal auton vasemman sivuikkunan läpi vaimoon osuen vasempaan olkavarteen. Tämän jälkeen mies repii naisen ulos autosta ja ampuu tätä kerran suoraan keskelle sydäntä. Nainen kuolee paikalle.
Vaimonsa ampumisen jälkeen mies yrittää tappaa itsensä ampumalla, mutta epäonnistuu.
Holger Algdal itsemurhayrityksen jälkeen
Oikeudenkäynnin aikana kävi ilmi, että mies oli pahasti mustasukkainen vaimostaan valvoten mm. onko vaimo ajanut jossain muualla kuin kodin ja työpaikan välillä (tarkastanut auton matkamittarin lukeman). Jos kilometrejä oli liikaa, oli seurauksena kovat kuulustelut, missä sitä on tullut käytyä.
Vanhin poika kuvasi isäänsä erittäin epämiellyttäväksi ihmiseksi, ja poika lähti kotoa niin pian kuin oli mahdollista, jotta ei tarvitsisi olla isänsä kanssa tekemisissä.
Miestä kuvailtiin hurmaavaksi ja sosiaaliseksi henkilöksi, jonka yritys menestyi hyvin rekrytoiden työntekijöitä länsi-Ruotsin kunnille. Tuon julkisivun takana muu perhe eli helvetissä.
Holger Algdal kiisti oikeudessa tarkoituksenaan ollut surmata vaimonsa, mutta tunnusti ampumisen. Hänen tarkoituksena oli ollut tappaa itsensä, ja oli vain mennyt tapaamaan vaimoaan jättääkseen jäähyväiset.
Sekä käräjäoikeus että myöhemmin hovioikeus tuomitsi Holger Algdal'in kymmeneksi vuodeksi vankeuteen murhasta.
Poliisi epäilee paloittelumurhan motiivina mahdollisesti olevan esim. kosto vaimon surmaamisesta.
Lähde, lähde, lähde ja lähde