24-vuotias mies surmasi 52-vuotiaan miehen ulkoista väkivaltaa käyttäen keskiviikon vastaisena yönä Ruotsin Haaparannassa, Marielund'in kaupunginosassa. Surma tapahtui uhrin asunnossa.
Paikalta otettiin kiinni surmasta epäiltynä surmatun vävy, joka myöhemmin keskiviikkona pidätettiin teosta todennäköisin syin epäiltynä. Vangitsemisoikeudenkäynti on parhaillaan käynnissä.
Epäilty on syntynyt Ruotsissa, mutta hänen vanhempansa ovat kotoisin Oulusta. Muutama vuosi sitten hänet tuomittiin päiväsakkoihin lievästä pahoinpitelystä.
Naapureiden mukaan uhri oli vaatimaton mies, joka hoiti työnsä kunnolla.
Lähde ja lähde
Ruotsi: Vävy surmasi appiukon 28.5.2014
-
Wincentius
- Martin Beck
- Viestit: 758
- Liittynyt: Su Loka 04, 2009 11:37 am
- Paikkakunta: Ubi bene, ibi patria
Ruotsi: Vävy surmasi appiukon 28.5.2014
Kirjoitan jatkossa laajemmat juttuni pääasiassa paremmin itselleni soveltuvalla alustalla (blogi). Osasyynä hiipuvaan läsnäolooni täällä on se, että asia-, käännös- ja/tai kirjoitusvirheitä ei 1. tunnin jälkeen voi enää korjata.
- WinCentius
- WinCentius