Seksuaalirikoksista kahdeksan vuotta vankeutta
Etelä-Savon käräjäoikeus on tuominnut 42-vuotiaan miehen kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen useista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista. Tuomio annettiin Savonlinnassa. Uhrien suojelemiseksi tuomitun nimeä ei julkisteta.
Syyksi luettuja rikoksia oli kaikkiaan 23. Tuomittu oli tehnyt rikokset vuosina 2002–2004 ja 2011–2012 useilla paikkakunnilla. Asianomistajina oli 23 tekoaikaan 13–16-vuotiasta tyttöä.
Listassa on kolme törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä, yksi seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen sukupuoliyhteyteen, kuusi lapsen houkuttelemista seksuaalisiin tarkoituksiin, kahdeksan lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yritystä sekä siveettömien kuvien hallussapitoa ja levitystä.
Mies lähetteli nettisivuston kautta viestejä hyvin nuoriksi tietämilleen tytöille, alkoi pian viitata viesteissään seksiin ja ehdotti tapaamista.
Rikosten tekovälineinä mies tuomittiin menettämään valtiolle yksi tietokone, kaksi puhelinta sim-kortteineen ja puhelinnumeroineen, videokamera muistikortteineen, yhdeksän muistitikkua ja neljä Facebook-tiliä.
Oikeus velvoitti tuomitun maksamaan asianomistajille korvauksia yhteensä 66 500 euroa sekä yhdelle heistä tilapäisestä haitasta 4 000 euroa.
Lisäksi hän joutuu korvaamaan valtiolle asianomistajien avustamisen kustannukset 10 100 euroa sekä yhdelle asianomistajalle tämän oikeudenkäyntikuluja 8 600 euroa.
http://www.lansi-savo.fi/uutiset/lahell ... tta-307134