Pori: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia - tutkinta lopetettiin näytön puutteessa

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
helmi
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Su Maalis 03, 2013 12:16 pm

Pori: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia - tutkinta lopetettiin näytön puutteessa

Viesti Kirjoittaja helmi »

Kahta miestä epäillään 15-vuotiaan tytön raiskauksen yrityksestä Porissa

Poliisi epäilee, että kaksi noin 20-vuotiasta miestä yritti raiskata 15-vuotiaan porilaistytön maanantai-iltapäivällä.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Erik Salonsaaren mukaan raiskauksen yritys tapahtui Porin Viidesosassa, Herralahdenkadun ja Maaherrankadun risteyksessä kello 16 jälkeen.

– Risteyksessä on käyty noin 15-vuotiaaseen tyttöön käsiksi. Hänet on kaadettu. Tekoa tutkitaan raiskauksen yrityksenä. Tässä vaiheessa tekotavasta ei voida kertoa enempää, mutta tyttö on päässyt siinä tilanteessa irti näiltä hyökkääjiltä, Salonsaari kertoo Ilta-Sanomille.

Asiasta uutisoi ensin Satakunnan Kansa.

Pitkiä ja hoikkia
Tytön kertoman mukaan epäillyt tekijät olivat maahanmuuttajataustaisia, noin 20-vuotiaita miehiä. Tytön mukaan miehet ovat hoikkia ja melko pitkiä. Poliisin mukaan kumpikin mies oli pukeutunut mustaan takkiin. Toisella miehistä oli siniset farkut ja toisella puolestaan mustat farkut.

– Hieman huomiota herättävä tuntomerkki oli se, että toisella miehistä oli valkoiset Nike-tennarit jalassa, Salonsaari selvittää.

Silminnäkijähavainnot voi soittaa numeroon 050 456 4963.

– Pyydämme teon mahdollisesti nähneitä tai näihin miehiin huomiota kiinnittäneitä ottamaan yhteyttä. Nämä miehet ovat saattaneet oleskella jonkun aikaa siinä risteyksessä, Salonsaari totea.

Hänen mukaansa tyttö on järkyttynyt tapauksesta.

– Luonnollisesti, Salonsaari sanoo.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001052109.html

Linkki vaihdettu, uutisen otsikko lisätty, ketjun otsikkoon lisätty paikkakunta ja tieto kuinka lopulta kävi
-NILS-
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13980
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia

Viesti Kirjoittaja damfin »

Alkaa olla jo niin täynnä näitä uutisia että menee jo sairaan huumorin puolelle.
Tuli nimittäin ensimmäisenä ajatuksena tuosta uutisesta mieleen että ei nää kyllä kantasuomalaisille mitenkään pärjää, siinä kun suomalainen raiskaa hotellissa yksinään kaksi tyttöä kerralla, tarvii näitä maahanmuuttajia kaksi sälliä yhden tytön raiskaamiseen. :roll:
Lena
Alibin satunnaislukija
Viestit: 64
Liittynyt: Ti Kesä 02, 2015 9:48 pm

Re: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia

Viesti Kirjoittaja Lena »

damfin kirjoitti:Alkaa olla jo niin täynnä näitä uutisia että menee jo sairaan huumorin puolelle.
Tuli nimittäin ensimmäisenä ajatuksena tuosta uutisesta mieleen että ei nää kyllä kantasuomalaisille mitenkään pärjää, siinä kun suomalainen raiskaa hotellissa yksinään kaksi tyttöä kerralla, tarvii näitä maahanmuuttajia kaksi sälliä yhden tytön raiskaamiseen. :roll:
...eivätkä siitä huolimatta (onneksi!) onnistuneet.
Pula-aho
Martin Riggs
Viestit: 620
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2015 1:58 pm

Re: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia

Viesti Kirjoittaja Pula-aho »

Hassua, että tästäkin taisi uutisoida ensimmäisenä MV-lehti ja muut perässä..

..monikulttuurisuus on rikkaus ja turvapaikanhakijat painonsa arvoisia kullassa vai miten sitä mainostettiinkaan?

Mediassa kovasti pyritään kiertämään totuutta, ettei hyvä tarina mene pilalle.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia

Viesti Kirjoittaja teppo »

Pula-aho kirjoitti:Hassua, että tästäkin taisi uutisoida ensimmäisenä MV-lehti ja muut perässä..
Näinpä ei tainnut käydä. Hassua, mutta asia olisi selvinnyt esimerkiksi lukemalla kyseistä nettijulkaisua, jossa selvästi kerrotaan, mistä lehdistä uutinen on kopsattu.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6855
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Raiskausyritys ja epäillyt maahanmuuttajataustaisia

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Satakunnan Kansa kirjoitti:http://www.satakunnankansa.fi/satakunta ... ui-kokoon/

Väite 15-vuotiaan kohutusta raiskausyrityksestä kuivui kokoon

SATAKUNTA 1.6. 05.14 Päivitetty 08.00

Poliisitutkinta paljon kohua ja kuumentuneita tunteina Porissa viime joulukuussa herättäneestä tapauksesta, jossa 15-vuotiaan tytön väitettiin joutuneen raiskausyrityksen uhriksi, ei ole edennyt lainkaan. Nyt poliisi on luopumassa jutun tutkinnasta.

– Teko näyttää jäävän selvittämättä, ellei asiaan ilmene uutta selvitystä, vahvistaa rikoskomisario Erik Salonsaari Lounais-Suomen poliisista.

Poliisille tehdyn rikosilmoituksen mukaan kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta miestä kävi iltapäivällä 14. joulukuuta uimahalliin matkalla olleen 15-vuotiaan koulutytön kimppuun Porin 5. osassa.

Tytön onnistui kuitenkin kertomansa mukaan paeta miehiltä, joita hän myöhemmin kuvaili poliisille pitkähköiksi ja hoikiksi, maahanmuuttajataustaisiksi nuoriksi.

Tapaus nousi ykköspuheenaiheeksi Porin seudulla, kun tytön äidin tapauksesta tekemä julkinen Facebook-päivitys levisi kulovalkean tavoin. Päivitystä jaettiin lähes 700 kertaa, ennen kuin äiti rajasi tiedot vain kaveripiirilleen.

Turvapaikanhakijatilanne oli kuumimmillaan joulukuussa. Turvapaikanhakijoiden tekemiksi väitetyt seksuaalirikokset synnyttivät vihaisia tunteenpurkauksia etenkin netissä ja johtivat osaltaan siviilien muodostamien katupartioiden perustamiseen. Nyt katupartiotoimintakin on poliisin mukaan hiipunut täysin muun muassa Porissa.
Vastaa Viestiin
Null