Eetterimies, sarjaraiskaaja (USA, 1985 - 2006)

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Magicka
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Pe Heinä 24, 2015 12:45 am

Eetterimies, sarjaraiskaaja (USA, 1985 - 2006)

Viesti Kirjoittaja Magicka »

No niin, ensimmäinen yritys kirjoittaa alustus vanhasta jutusta. Törmäsin tähän, kun luin tänään kolmen viikon takaisen Iltalehden artikkelin, joka keskittyy Eetterimiehen vaimoon.
”Aviomieheni paljastui sarjaraiskaajaksi” http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2016 ... 4_ir.shtml

Tavallaan mielenkiintoinen ja selviämisen kannalta mutkikas tapaus, mitä nyt olen joistakin eri lähteistä saanut koottua.

Eetterimies – sarjaraiskaaja Robert Howard Bruce

Robert Howard Bruce tuomittiin vuonna 2012 Oklahomassa 177 vuodeksi vankilaan kahdentoista uhrin raiskauksesta vuosina 1985 – 2001. Oikeudessa hän tunnisti syyllisyytensä. Hänet tuomittiin viidestä ensimmäisen asteen raiskauksesta, kolmesta seksuaalisen väkivallan teosta ja yhdestä sodomiaan pakottamisesta.

Robert Howard Bruce on tuomittu myös New Mexicon osavaltiossa 156:ksi vuodeksi yhdeksään eri naiseen kohdistuneesta hyökkäyksestä ja vankilapaosta. Hänellä on myös tuomio tirkistelystä ja kahteen naiseen kohdistuneesta hyökkäyksestä Coloradossa, jossa hänellä on lisäksi 64 vuoden tuomio yrityksestä tappaa poliisi räjäyttämällä hänen talonsa. Häntä epäillään myös muista seksuaalirikoksista eri alueilla (Austin ja Lubbock Texasin osavaltiossa).

Mies oli siis matkustellut avioliittonsa aikana paljon, ja näillä matkoillaan sitten raiskannut naisia tainnuttamalla heidät eetterin avulla. Vaimonsa mukaan mies teki saman hänelle ainakin kerran, mutta vaimo ei ollut varmuudella ymmärtänyt mistä oli ollut kyse: mies väitti hänen sammuneen kesken seksin harrastamista. Epäilykset miehen käytöksestä ja matkoista kuitenkin kasvoivat ajan mittaan. Löytyi mm. lista eri paikkakunnilla asuvien naisten nimistä ja vaimo epäili pettämistä. Lopulta kun Eetterimies-nimisestä sarjaraiskaajasta uutisoitiin, vaimo uskoi heti miehensä olevan kyseinen henkilö. Hän ei kuitenkaan soittanut vihjepuhelimeen, vaikka oli sitäkin ajatellut.

Eetterimiehen DNA:ta löytyi rikosten jäljiltä usein, mutta tekijää ei löytynyt, koska eetterillä tainnutettujen raiskattujen naisten muistikuvat tekijästä olivat parhaimmillaankin heikkoja. Robert Howard Bruce jäi kuitenkin kiinni eräästä tirkistelystä (Coloradon tapaus), todistajana oli eräs poliisi. Bruce yritti estää tuomion hiljentämällä todistajan: hän yritti räjäyttää poliisin talon omatekoisella pommilla. Jos pommi olisi räjähtänyt suunnitellulla tavalla, se olisi tappanut poliisin, hänen vaimonsa ja heidän yhteisen lapsensa.

Yksittäisenä rikoksena suhteellisen vähäisen tirkistelytuomion estämisen motiivina oli estää Howard Brucen DNA:n tallentaminen kansalliseen tietokantaan, joka olisi johtanut muiden eetteriraiskausten selviämiseen. Poliisin ihmetellessä motiivia talon räjäyttämiseen, vaimo uskaltautui kertomaan, että arveli miehensä olevan Eetterimies.

Kun Robert Howard Brucen DNA saatiin kansalliseen tietokantaan, Eetterimiehen raiskaukset eri osavaltioissa alkoivatkin selviämään.

Lähteitä: http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2016 ... 4_ir.shtml
http://kfor.com/2013/05/01/man-gets-177 ... explosion/
https://www.youtube.com/watch?v=54NZC4xpJgI

Tässä vielä eräs yksittäisen artikkelin suomennos, joka tuo esille miehen toimintatapoja yksityiskohtaisemmin.
Alkuperäinen artikkeli: http://newsok.com/article/3649789

NORMAN, OKLAHOMA
Eräs nainen heräsi huomaten olevansa käsiraudoissa ja tyynyliina tukahduttavasti kasvojensa päällä, kun hyökkääjä oli hänen päällään.

Eräs toinen nainen heräsi, kun joku tunkeutui hänen huoneistoonsa. Hänet tyrmättiin lamauttimella (engl. stun gun), raiskattiin ja tekijä uhkasi ajella naisen sukupuolielimen, mutta muutti mielensä.

Ja eräs koydellä ja ilmastointiteipillä sidottu uhri kertoi, että hänen kimppuunsa hyökännyt henkilö uhkasi viiltää häntä partaveitsellä, jos hän vastustelisi.

Nämä ja muut hyytävät yksityiskohdat naisiin kohdistuneista hyökkäyksistä tulivat ilmi tällä viikolla, kun syyttäjät kokosivat yhdeksäntoista jutun syytteen coloradolaista vankia kohtaan. Mies on tunnustanut rikokset.

Robert Howard Brucea, 50, syytetään viidestä raiskauksesta, kolmesta seksuaalisen väkivallan teosta, yhdestä sodomiaan pakottamisesta ja kymmenestä ensimmäisen asteen asuntomurrosta. Brucea syytetään naisten vaanimisesta, heidän koteihinsa murtautumisesta ja heidän kimppuunsa hyökkäämisestä vuosien 1985 ja 2006 välillä.

Rober Howard Bruce oli Oklahoman yliopiston opiskelija 80-luvun alussa, mutta ilmeisesti muutti muualle ja palasi ajoittain lentäen Dallasiin liikeasioissa. Siellä hänellä oli tapana vuokrata auto palatakseen Normaniin vaanimaan naisia ja hyökkäämään heidän kimppuunsa, poliisi kertoo.

Poliisin mukaan Bruce joutuu vastaamaan syytteisiin myös New Mexicossa (Albuquerque). Syytteisiin kuuluu yhdeksään eri naiseen kohdistuneita seksuaalirikoksia. Hän on tutkinnan alaisena myös Texasissa (Austin ja Lubbock) seksuaalirikoksista.

Uhrit eivät uskoneet hyökkääjän jäävän kiinni

Clevelandin maakunnassa sijaitseville uhreille on ilmoitettu Brucen tunnustaneen rikokset.
-Useimmissa tapauksissa uhrit ovat olleet yllättyneitä. He ovat kärsineet traumoista vuosien ajan, mutta suurin osa on päässyt tapahtuneen yli. He eivät odottaneet tekijän jäävän kiinni, kertoo rikostutkija Parks.

Oikeuden mukaan Bruce käytti usein käsirautoja, lamautinta tai kloroformia uhriensa vastarinnan vähentämiseksi. Monet sidottiin köydellä tai ilmastointiteipillä. Eräs nainen kertoi tulleensa tajuihinsa koiran kaulapanta kaulansa ympärillä sen jälkeen, kun hänet oli huumattu kloroformilla.

Rikostutkijat Jim Parks ja Derrick Hopkins matkustivat Puebloon, Coloradoon vuonna 2009 ja uudelleen tänä vuonna kuulustellakseen Brucea Normanissa tapahtuneista hyökkäyksistä sen jälkeen, kun kävi ilmi, että Brucen DNA vastasi Normanin seksuaalirikosten yhteydessä löydettyjä DNA-näytteitä.

Parks sanoi, että Bruce ei ainoastaan tunnustanut hyökkäyksiä vaan leuhki kuinka hyvin hän oli rikokset tehnyt. Bruce kertoi etsiville, että hänestä oli mukavaa palata takaisin Normaniin vaanimaan naisia, vaikka olikin muuttanut pois. Hänhän tunsi alueen hyvin. Ennen saapumista Normaniin hän kävi Dallasissa ostoksilla alennusmyymälöissä hankkien tavaroita, joita arveli tarvitsevansa.

Hän osti propaania, ilmastointiteippiä ja eräällä kerralla verkkosukat. Oikeuden mukaan eräs uhri kertoi heränneensä ja hänestä tuntui siltä, että hyökkääjä yritti laittaa sukkaa tai jotain hänen jalkaansa. Uhri kertoi potkaisseensa hyökkääjää niin kovaa kuin pystyi, ja hyökkääjä kaatui seinää vasten. Nainen piiloutui kylpyhuoneeseen, kunnes kuuli hyökkääjän lähtevän talosta. Ennen kuin onnistui pelastautumaan, nainen kertoi kuulleensa napsahduksia, joita hän arveli kameran ääneksi. Bruce kertoi myöhemmin, että oli laittanut videokameran valmiuteen, mutta joutui lähtemään ilman kuvamateriaalia, koska nainen onnistui pakenemaan.

Oikeuden papereissa poliisi kertoo Brucen kuvailleen heille kerran, miten hän eräällä kerralla huumasi naisen kloroformilla ja raahasi hänet ulos koska ei halunnut herättää tämän kämppäkavereita. Nainen kertoi, että oli herännyt ulkona, päällään vain T-paita, ei housuja eikä juuri mitään muistikuvia siitä, mitä hänelle oli tapahtunut.

Parks kertoi poliisin alkaneen epäillä, että kyseessä oli sarjaraiskaaja, koska hyökkäyksissä oli yhä enemmän samankaltaisuuksia.
-Esimerkiksi tapa, jolla hän murtautui asuntoihin, Parks sanoi.

Brucen tiedettiin myös pimentävän sisääntuloalueen rikkomalla ulkovaloja tai löysäämällä valaisimien lamppuja. Monesti hän myös sääti termostaatteja kotien sisällä, joka aiheutti lämmittimien tai ilmastoinnin käynnistymisen. Näin aiheutui taustaääntä, joka peitti hyökkäyksen ääniä.

Oikeuden papereiden mukaan Bruce toisinaan poisti sängystä lakanat, päiväpeitot ja vaatteet ja otti ne lähtiessään mukaansa. Vuoden 2003 jutussa poliisi sanoi kahden naiskämppiksen huomanneen herätessään, että heidän asunnossaan oli käynyt joku. Huonekaluja oli liikuteltu, ja heidän shortseistaan ja pikkuhousuistaan oli leikattu haaraosat pois.

Siinä missä Bruce kehuskeli hyökkäyksillään, hän erään jutun kohdalla katui sitä, että oli vahingossa päästänyt naisen kissan ulos.