Suomalaislapset joutuivat odottamaan kotiinpääsyä vuosikymmeniä Neuvostoliitosta

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Kirjailija
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Loka 16, 2019 11:51 am

Suomalaislapset joutuivat odottamaan kotiinpääsyä vuosikymmeniä Neuvostoliitosta

Viesti Kirjoittaja Kirjailija »

Kun tuhansia suomalaisia loikkasi perheineen Neuvostoliittoon työn toivossa pula-ajan rankimpina aikoina, kotiinpaluu ei ollutkaan itsestäänselvyys. Suomeen paluuta suunnitelleita rangaistiin Neuvostoliitossa ankarasti. Moni suomalainen niin aikuinen kuin lapsi kuoli Neuvostoliitossa nälkään ja sairauksiin. Suomalaisviranomaiset eivät kyenneet ja halunneet tehdä heti alkuun päätöstä, että loikkarit autetaan takaisin kotiin. Kun auttamispäätös lopulta tehtiin, neuvostoviranomaiset eivät olleetkaan enää halukkaita päästämään suomalaisia pois.

Kun Stalinin vainot alkoivat, vanhemmat vangittiin ja tuhansia suomalaisia teloitettiin. Yli 3-vuotiaat vietiin lastenkoteihin, mutta yli 16-vuotiaat jätettiin oman onnensa nojaan ja huonostihan siinä kävi. 1990-luvun alussa Mauno Koivisto toivotti paluumuuttajina tervetulleiksi inkeriläiset Suomeen. Kommentti vaikutti maan maahanmuuttopolitiikkaan vuosia. Koiviston mukaan inkeriläisiin soveltuivat takaisinmuuttajien kriteerit, vaikka suvut olivatkin jo pitkään asuneet poissa Suomesta. Heidät oli siirretty Ruotsin vallan aikana 1600-luvulla Inkerinmaalle.

Koiviston kutsu ei koskenut Suomessa syntyneitä ja asuneita, jotka joutuivat muuttanaan Neuvostoliittoon.

Ylen Elävässä arkistossa on aiheesta kiinnostavia artikkeleja ja mm. videoita.

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/11/1 ... ikkareille
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/12/1 ... i-tuhansia
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: Suomalaislapset joutuivat odottamaan kotiinpääsyä vuosikymmeniä Neuvostoliitosta

Viesti Kirjoittaja putsari »

Aletaan laskemaan aikaa mihin mennessä tämä on siivottu pois ajankohtaisista Ah Venäjää ketjuun tai kaatopaikalle. Ei saa levittää hapatusta kansalaisten mieliin.Kello käy.

Vielä (30.12.) ei ole siivottu. Hapatus alkaa leviämään kansalaisten mieliin. Vieläkö putsari laskee aikaa? Kauanko pidetään esillä? Vuosi? Näyttää mielenkiinto olevan kirjoittajilla hyvin vähäistä. Pidetäänkö silti?
-NILS-
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Suomalaislapset joutuivat odottamaan kotiinpääsyä vuosikymmeniä Neuvostoliitosta

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Millä perusteella tämä olisi jotenkin ajankohtainen asia, jos kyseessä on jotkut 1930-luvulla Suomesta lähteneet henkilöt?
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Suomalaislapset joutuivat odottamaan kotiinpääsyä vuosikymmeniä Neuvostoliitosta

Viesti Kirjoittaja damfin »

Onhan tuo tavallaan ajankohtainen aihe, jos käytetään tuota vertailuna siihen että nyt vouhotetaan muutamasta Syyriaan vapaaehtoisesti päätyneestä naisesta lapsineen, ja nämä pitäisi nyt sitten pikaisesti saada autettua takaisin suomeen.
Ketjun aloittaja olisi tosiaan saanut jotain järkeä tuohon aloitukseen jos olisi liittänyt asian tuohon ajankohtaiseen al-holi tapaukseen.
Vastaa Viestiin