Sairaanhoitajaliitolta vakava varoitus: Terveydenhoitojärjestelmää uhkaa kaatuminen

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
erityisasiantuntija
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 102
Liittynyt: Pe Huhti 16, 2021 9:26 am

Sairaanhoitajaliitolta vakava varoitus: Terveydenhoitojärjestelmää uhkaa kaatuminen

Viesti Kirjoittaja erityisasiantuntija »

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sai ... gumZcl7CSc


Suomen terveydenhuoltojärjestelmä on kesän jäljiltä äärimmäisessä paineessa, varoittaa Sairaanhoitajaliitto.

Sairaanhoitajaliiton puheenjohtaja Nina Hahtelan mukaan uhka yhteiskunnallisesta katastrofista on tällä hetkellä todellinen.

Sairaanhoitojapulan takia terveyskeskuksia ja osastoja on jouduttu sulkemaan ympäri Suomen, hän kertoo. Hahtelan mukaan Suomessa ei ole jäljellä enää keskuksia, joissa olisi tarpeeksi sairaanhoitajia.

– Tämä kulunut kesä on ollut aika katastrofaalinen suoraan sanottuna. Meidän terveydenhuollossamme on todella iso pula sairaanhoitajista.

Kesän aikana sijaisia on ollut Hahtelan mukaan lähes mahdotonta saada, mikä näkyy hoitajien jaksamisessa.

– He ketkä jotka ovat työpaikoilla olleet, ovat todella uupuneita tällä hetkellä.

Tautitilanne ajanut hoitajat ahtaalle

Puheenjohtajan mielestä hoitajapula on saatava kuntoon välittömästi tai seuraukset ovat vakavat. Terveydenhuoltojärjestelmä on vaarassa jopa romuttua ja kaatua hoitajat edellä, hän varoittaa.

Koronatartuntojen lisäännyttyä hoitajien resursseja on siirretty entisestään rokotuksiin ja tartuntojen jäljityksiin. Se on heti pois muusta hoitotyöstä.

Pandemian takia hoitajia on soiteltu kesälomilta töihin, ja työntekijät ovat joutuneet tekemään ylitöitä sekä lisävuoroja.

Hahtelan mukaan hoitajapulan ratkaisemiseen on yksinkertaiset keinot: palkkaus ja työolot. Hahtela painottaa, että liian pienillä resursseilla kukaan ei jaksa tehdä töitä.

– Työoloilla tarkoitan lähinnä sitä, että resurssit kuntoon. Riittävästi ihmisiä, ja se saadaan palkkauksen kautta kyllä varmasti hoidettua. Sairaanhoitajat tarvitsevat sinne työkaveria, toista sairaanhoitaja jakamaan sitä työtä.

Milloin hoitajat oikein oppivat, että ylempi taho ei tule kuuntelemaan varoituksista huolimatta? Palkkoja ei tulla nostamaan ja työvoimaa tuodaan ulkopuolelta loppuunpalaneiden hoitajien tilalle.

Ainoa korjausliike olisi totaalinen hoitajakato. Kaikki hoitajat lähtisivät alalta. Vieläkö jatkettaisiin tuontia ulkopuolelta vai reagoitaisiinko tähän jo? Olen niin skeptinen asian suhteen, että uskon vain totaalisen räjähdyksen saavan hoitajapulan takaisin kuntoon.
Draama on parasta oviaukkoon nojattuna.
Aatami
Nikke Knatterton
Viestit: 199
Liittynyt: Ma Heinä 19, 2021 8:46 am

Re: Sairaanhoitajaliitolta vakava varoitus: Terveydenhoitojärjestelmää uhkaa kaatuminen

Viesti Kirjoittaja Aatami »

Kohta helpottaa, työvoimapulan paikkaajat ovat jo Kabulin kentällä ja meillä on rahaa käytettävissä loputtomasti.
Avatar
viinitty
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1359
Liittynyt: Ti Joulu 15, 2020 4:02 pm

Re: Sairaanhoitajaliitolta vakava varoitus: Terveydenhoitojärjestelmää uhkaa kaatuminen

Viesti Kirjoittaja viinitty »

Itse joskus alalla olleena voin sanoa, että yksi elämäni parhaita päätöksiä oli sieltä lähtö.
Yli 20 päivän työputkia, käytännössä hälytysvalmiudessa ilman lisää(0-sopimus ja pakko suostua parin tunnin varoitusajalla mikäli haluat työsi pitää), ei taukoja vajaiden vuorojen vuoksi, toksinen työilmapiiri, nosturit sun muut apuvälineet paskana ja jos jäät sijaisena saikelle, turha enää yrittää tulla töihin. Verojen jälkeen itselleni jäi kuukaudessa käteen 1700€ ja risat lähihoitajana. Siinä teet sänkypesuja 150 kiloselle, joka yrittää vetää sua turpaan jokasessa käänteessä.
Alkais varmaan tilissä näkymään, jos herraisoherrat tekis vittu päivänkin tuota työtä.
Mitkä hiton salaliittoteoriat?!
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Sairaanhoitajaliitolta vakava varoitus: Terveydenhoitojärjestelmää uhkaa kaatuminen

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

erityisasiantuntija kirjoitti: La Elo 21, 2021 9:45 am


Milloin hoitajat oikein oppivat, että ylempi taho ei tule kuuntelemaan varoituksista huolimatta? Palkkoja ei tulla nostamaan ja työvoimaa tuodaan ulkopuolelta loppuunpalaneiden hoitajien tilalle.

Ainoa korjausliike olisi totaalinen hoitajakato. Kaikki hoitajat lähtisivät alalta. Vieläkö jatkettaisiin tuontia ulkopuolelta vai reagoitaisiinko tähän jo? Olen niin skeptinen asian suhteen, että uskon vain totaalisen räjähdyksen saavan hoitajapulan takaisin kuntoon.
Onhan tuo oppi näköjään menossa perille, koska hoitajia lähtee alalta jo huomattavasti. Ei eri vuodeosastojen potilaspaikkoja vähennetä mitenkään sattumalta, tai kokonaisia toimenpideyksiköitä suljeta määrittelemättömiksi ajoiksi, tai vaikka kokonaisia terveyskeskuksia laiteta kesäksi kiinni.

Pidemmät saikutukset, opintovapaat yms. ovat vain alkusoittoa siihen lopulliseen alalta kaikkoamiseen. Menköön järjestelmä nurin, sitä saadaan mitä tilataan.
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Vastaa Viestiin