19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
jolkuttelija
Remington Steele
Viestit: 207
Liittynyt: La Kesä 04, 2022 11:50 am

19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja jolkuttelija »

Tämä oli huvittavaa luettavaa. Oletettavasti rikkaan tai vähintäänkin keskiluokkaisen isän poika veti all-inclusive risteilyllään känniöverit, löi suomalaisittain tyypillisesti änkyräkänneissään porukkaa turpaan ja joutui lopulta tiputukseen ennen laivalta ulosheittoa. Iskä ei sulattanut kultapojan kohtelua vaan alkoi vaatimaan korvauksia valheita syöttäen. Oikeus voitti ja iskälle tulikin vielä isompi korvaussumma maksettavaksi. Kannatti risteillä, siitähän tuli kuin tulikin koko perheen vuoden huipentuma :)

Isä lähti kahden poikansa kanssa risteilylle, jossa täysi-ikäisen lapsen alkoholinkäyttö riistäytyi käsistä. Siitä käynnistyi kallis kädenvääntö kansainvälisen risteily-yhtiön kanssa.

KESÄKUUSSA 2018 suomalaisperheen isä lähti 12- ja 19-vuotiaiden poikiensa kanssa odotetulle Välimeren risteilylle Royal Caribbean Cruises -varustamon laivalla.

Risteilymatkaan sisältyi rajattomasti alkoholijuomia. Niitä perheen 19-vuotias poika nautti niin paljon, että hän sai alkoholimyrkytyksen.

Poika joutui tiputukseen laivalla. Sitä ennen hän ehti lyödä useamman kerran toista matkustajaa kasvoihin.

Seuraavana päivänä poika poistettiin laivasta. Hän jäi maihin Gibraltarilla, isä ja pikkuveli jäivät jatkamaan matkaa.

ISÄ nosti kanteen varustamon toiminnasta. Isän mukaan muun perheen matka meni pilalle, koska toinen pojista poistettiin laivasta. Isä kiisti pojan häiriköinnin. ”Vaikka häiriköinti olisikin totta, poikaa ei olisi saanut kohdella näin”, kanteessa todetaan.

Isän mukaan muut perheenjäsenet olivat syyttömiä tapahtumiin ja nyt heille oli tahallisesti aiheutettu vahinkoa matkakuluina ja mielipahana. Miehen mukaan hän ei saanut suomenkielisiä matkaohjeita ennen reissua.

Isä vaati laivayhtiöltä lähes 5 000 euron korvauksia. Summaan sisältyi muun muassa isän oman matka hinta ja lähes 200 eurolla taksikuluja.

Isä kertoi, että laivamatka oli koko perheen vuoden huipentuma.

LAIVAYHTIÖN mukaan kanne oli perusteeton. Yhtiön mukaan isän on tullut ymmärtää, että väkivaltaisesti käyttäytynyt täysi-ikäinen poika voidaan poistaa laivasta.

Isä ja nuorempi lapsi jatkoivat risteilyllä loppuun saakka, joten esimerkiksi miehen vaatimus 1 000 euron korvauksesta ”käyttämättömistä palveluista” ei pitänyt paikkaansa.

Helsingin käräjäoikeus päätyi varustamon kannalle ja hylkäsi kanteen.

Varustamo vaati isää korvaamaan yhtiön oikeudenkäyntikulut. Isä vaati oikeudenkäyntikulujen kohtuullistamista muun muassa siksi, että isän nostama kanne oli lähes identtinen pojan varustamoa vastaan käynnistämän oikeusjutun kanssa.

KÄRÄJÄOIKEUS totesi, että yleensä oikeudenkäyntikuluja voitaisiin kohtuullistaa kun kanteen toinen osapuoli on kansainvälinen yhtiö ja toinen yksittäinen kuluttaja.

Isä kuitenkin väitti kaiken aikaa, ettei poika ollut käyttäytynyt väkivaltaisesti, vaikka isälle myös näytettiin videotallenne tapahtumista oikeudenkäynnin aikana. Käräjäoikeus päätyi siihen, ettei oikeudenkäyntikulujen kohtuullistamisella ole aihetta.

Isälle tuli maksettavaksi 19 500 euron edestä varustamon oikeudenkäyntikuluja.

Isä valitti käräjäoikeuden ratkaisusta hovioikeuteen. Hän vaati, että kanne hyväksytään ja hänet vapautetaan oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta.

Helsingin hovioikeus ei myöntänyt jatkokäsittelylupaa. Siten käräjäoikeuden tuomio jää voimaan.

Milla Palkoaho HS
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009734064.html
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Tyypillinen narsistinen helikopterivanhempi. Normaalia isää pojan käytös hävettäisi, hän pitäisi turvan tukossa ja olisi ehkä yrittänyt sopia asian tuon kuonoonsa saaneen matkustajän kanssa.

Ei ole omena kauas puusta pudonnut, samanlaisia änkyröitä sekä isä, että poika.
terssi
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ke Elo 15, 2007 3:23 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja terssi »

Joutui maksamaan myös omat oikeudenkäyntikulut, eli persnettoa tuli yhteensä reilut 35­ 000 euroa.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Hauskasti kirjoitettu tämäkin juttu aiheesta:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009734233.html
Juomat kuuluivat risteilyn hintaan – suomalais­perheen matkasta tuli kallis soppa

Isä vaati laivayhtiötä 4 300 euron korvauksia, mutta käräjöinnistä tuli kymppitonnien lasku.

Suomalainen viinapää yhdistettynä Välimeren-risteilyyn kuuluvaan rajoittamattomaan alkoholitarjontaan tuli kalliiksi.

Isä ja hänen kaksi poikaansa olivat pitkään suunnitelleet kymmenen päivän risteilylomaa ja toteuttivat sen viisi vuotta sitten juhannuksen tienoilla.
Matkasta tuli ikimuistoinen, sillä 19-vuotias nuorimies otti alkoholia reippaasti. Juominen tuntui edulliselta, varsinkin kun rajoittamattomat alkoholijuomat kuuluivat noin 4 300 euron matkakustannuksiin.

Nuorimies otti kuppia sen verran reippaasti, että muisti meni ja hän oli lisäksi läiminyt laivalla ollut matkailijaa kasvoihin.

Laivayhtiö sai miehen edesottamuksista riittävän näytön ja poisti hänet Gibraltarilla aluksesta.

Isä ja nuorempi poika jatkoivat risteilyn loppuun saakka, mutta kotiin päästyään isä alkoi vaatia korvauksia laivayhtiön Suomen sivuliikkeeltä.

Isä vaati yhtiöltä risteilymatkan purkamisesta Helsingin käräjäoikeudessa nostamallaan kanteella ensisijaisesti 4 350 euron korvauksia. Lisäksi hän vaati noin 15 500 euron oikeudenkäyntikulujaan.

Isä katsoi, että hänellä oli oikeus purkaa sopimus valmismatkalain perusteella matkan jälkeen ja saada rahansa pois.

Kanteensa perusteluissa isä toteaa, että pojan alkoholinkäyttö riistäytyi käsistä ja hänelle aiheutui alkoholimyrkytys. Isän mukaan lääkäri tutki pojan ja hän joutui laivalla tiputukseen. Seuraavana päivänä hänet poistettiin laivalta.

Royal Caribbean Cruises Suomen sivuliike kiisti kanteen ja vaati sen hylkäämistä. Vastaaja vaati lisäksi 22 200 euron oikeudenkäyntikulujaan.

Laivayhtiön mielestä vaatimukset olivat virheellisiä ja osapuolten sopimuksen vastaisia. Se muistutti, että kantajan poika ei ollut noudattanut viranomaisen ja matkajärjestäjän määräyksiä ja sääntöjä.

Kantajan taloudellinen vahinko johtui hänen aikuisen poikansa alkoholinkäytöstä ja väkivaltaisesta käyttäytymisestä. Tapahtumista laivan baarissa on videotallenne, josta näkyy kantajan pojan läimäytykset toiselle matkustajalle.

Näytön arvioinnista käräjäoikeus toteaa, ettei laivayhtiö ole rikkonut alkoholilain­säädäntöä tarjoilun osalta ja että täysi-ikäinen kantajan poika vastaa itse alkoholinkäytöstään ja toimintansa seurauksista.

Laivayhtiön henkilökunta oli auttanut nuortamiestä lentolippujen hankinnassa Malagasta Suomeen. Oikeus totesi lisäksi, että hänen terveydestään oli laivalla myös huolehdittu.

Käräjäoikeuden ratkaisun mukaan täysi-ikäinen poika löi useita kertoja kanssamatkustajaa ja laivayhtiöllä oli oikeus poistaa hänet laivasta Gibraltarilla.

Laivayhtiön toiminnasta käräjäoikeus ei löytänyt huomautettavaa.

Oikeuden päätöksen mukaan kantajalla ei ollut perusteita sopimuksen purkuun ja korvauksiin ja oikeus hylkäsi kanteen tammikuussa.

Aikamiespojan isä oli tyytymätön käräjäoikeuden ratkaisuun ja haki jakokäsittelylupaa Helsingin hovioikeudelta. Hovioikeus totesi keskiviikkona, ettei perusteita jatko­käsittelyluvalle ollut.

Kun isä hävisi nostamansa kanteen, on hänen maksettava kummankin osapuolen oikeudenkäyntikulut. Oikeus ei hyväksynyt kaikkia laivayhtiön vaatimuksia, vaan leikkasi summasta noin 2 200 euroa. Isän on maksettava kaikkiaan oikeudenkäyntikuluja reilut 35­000 euroa.

Käräjäoikeuden ratkaisu jää pysyväksi.
Tuskin pojan persous viinalle isälle ihan yllätyksenä tuli.. Miksi lähteä tuollaisen juomarin kanssa moiselle reissulle? Vähänkään alkoholiongelmainen kyllä kiskoo ilmaista viinaa kaksin käsin..
Änkyröinnistä koitui lisälaskua.. 35 000e:lla olisi maksanut Minnesotahoidot momemmille usrampaankin kertaan tai tehnyt uusia, hiukan viisaammin valituja ja tervehenkisempiä reissuja, joilla tuolla alaikäiselläkin olisi kivaa.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Tässäpä oikea kermaperse perhe perseestä. Rahalla ei niin väliä, kunhan säälipaskat pääsevät öykkäröimään, se on näiden elämäntarkoitus.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2876
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

Veikkaan raviristeilyä ja ravivoitoja.

Riikan ja PS:n syy varmaan tämäkin.?
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1787
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

terssi kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 5:28 pm Joutui maksamaan myös omat oikeudenkäyntikulut, eli persnettoa tuli yhteensä reilut 35­ 000 euroa.
Aikamiespojan känni tuli tyyriiksi, kun tähän lisätään Gibraltarilla mahdollisesti saadut sakot ja lento suomeen, niin tietääpä isukki tehneensä pojan. :mrgreen:
Kaikella on aikansa.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Matti Ja Maija kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 9:05 pm Veikkaan raviristeilyä ja ravivoitoja.

Riikan ja PS:n syy varmaan tämäkin.?
Ei nyt ihan osu ja uppoa, sori.
Jos olen oikein ymmärtänyt näiden perheen ajatusmaailmaa niin heittää hyvin vasemmalle, rahasta huolimatta, tai juuri sen vuoksi.
Se kun on niin muodikasta.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

kakkosurpo kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 10:19 pm
Matti Ja Maija kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 9:05 pm Veikkaan raviristeilyä ja ravivoitoja.

Riikan ja PS:n syy varmaan tämäkin.?
Ei nyt ihan osu ja uppoa, sori.
Jos olen oikein ymmärtänyt näiden perheen ajatusmaailmaa niin heittää hyvin vasemmalle, rahasta huolimatta, tai juuri sen vuoksi.
Se kun on niin muodikasta.
Onko jossain kerrottu näiden nimet?
Kun isäpappa oli marissut, ettei oltu annettu suomenkielisiä ohjeita, mietin olisiko kyseessä joku junttiperhe maakunnasta ollut reissussa.. Rakennusalalta (kuten baaripaiskojakin :mrgreen: ) , maataloudesta, koneyrittäjä tms.. Eihän tuo reissu nyt hirvittävän kallis ollut (ilman oikeuskuluja) joten aika monen saavutettavaissa kuitenkin..
Luulisi olevan selvää ilman suomenkielisiä ohjeitakin, ettei risteilyllä ole suotavaa leipoa kanssamatkustajia turpaan.

Korvausvaateiden kohdekin oli ihan väärä. Olisi ukko haastaut poikansa oikeuteen ja vaatinut mielipahasta ym korvauksia tältä, eikä laivayhtiöltä.
Tai alunperinkin parikymmnetä vuotta sitten vetänyt pojan tekotarpeet serlaan tai kortonkiin. Tai hoitanut vanhemman kasvatusvastuunsa paremmin.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009734233.html
Isä vaati yhtiöltä risteilymatkan purkamisesta Helsingin käräjäoikeudessa nostamallaan kanteella ensisijaisesti 4 350 euron korvauksia. Lisäksi hän vaati noin 15 500 euron oikeudenkäyntikulujaan.
Kantajan taloudellinen vahinko johtui hänen aikuisen poikansa alkoholinkäytöstä ja väkivaltaisesta käyttäytymisestä. Tapahtumista laivan baarissa on videotallenne, josta näkyy kantajan pojan läimäytykset toiselle matkustajalle.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6404
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Matti Ja Maija kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 9:05 pm Veikkaan raviristeilyä ja ravivoitoja.

Riikan ja PS:n syy varmaan tämäkin.?
Sen verran mullakin tuli tästä Purra mieleen, että Suomi-apinat maailmalla!

Paitsi että apinat ovat kylläkin viisaita eläimiä.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Calabash
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 2:54 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Calabash »

kakkosurpo kirjoitti: Pe Heinä 21, 2023 10:19 pm Jos olen oikein ymmärtänyt näiden perheen ajatusmaailmaa niin heittää hyvin vasemmalle, rahasta huolimatta, tai juuri sen vuoksi.
Se kun on niin muodikasta.
Sanna Marin perusti juuri yrityksen, vaikka on ollut demareiden vasenta laitaa ja halusi vielä hetki sitten verottaa yritykset hengiltä.

Vasemmistolaisuudessa on periaatteessa hyviä juttuja joissakin humaaneissa kohdissa, mutta kokonaisuutena se on hämmentävä sairaus. Konservatiivilla on ehkä enemmän järkeä, paitsi trumputtimilla ja öyhöillä ei ole.

Tuossa keississä ei voinut voittaa, joten ihmettelen lähtikö ukko kokeilemaan vain, koska voi ja on pätäkkää, vai luuliko hän olleensa tässä oikeassa. Risteilysäännöt ovat selkeät, ja juristit nekin ovat laatineet ja viranomaiset hyväksyneet.
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7343
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Laivayhtiöt onkin sellanen paikka että aina häviät, vaikka kuinka pätäkkää olisikin. 8)
Avatar
Kosti
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1381
Liittynyt: Pe Huhti 21, 2023 3:04 am

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Kosti »

Lienee hyvin tyypillinen esimerkki länsimaalaisen ihmisen ahdingon aiheuttamasta turhautumisesta. Näin traagisesti se sitten purkautuu.^^
Eih bennek, eih blavek
Quorthon kirjoitti: Ma Elo 26, 2024 7:21 pm
Ja bannejahan ei enää tule, koska olemme lautamiehissä.
Sarjo
Nikke Knatterton
Viestit: 150
Liittynyt: Ma Helmi 22, 2021 2:14 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Sarjo »

Jostain uutisesta sain kuvan, että isäkin oli juovuksissa silloin kun poika töllöili. Mukana oli 12v poika. Mahtoi hänellä olla mukava reissu iskän ja isoveljen kanssa.

Ihan käsittämätön ajatuksenkulku kyllä. Hyvä, että tuli vähän isompi lasku. Josko miettisi tarkemmin jatkossa.
Satunnaisohikulkija
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Touko 23, 2023 10:49 pm

Re: 19v poika riehui kännipäissään risteilyllä – isä haastoi laivayhtiön oikeuteen ja hävisi

Viesti Kirjoittaja Satunnaisohikulkija »

Ei sitten ulkomailla ollut laadittu erikseen suomenkielisiä ohjeita alkoholin vaaroista ja siitä, että väkivaltainen känniääliöinti on kielletty.

Mahtaako maksaa itse laskunsa vai julistautuuko esim. varattomaksi tai tukien varassa eläväksi, jolloin tuokin lasku menee veronmaksajien piikkiin? Tukien varassa elävillä kaiketi on varaa ja aikaa tuollaisiin huvituksiin. Palkansaajilla harvemmin. Toinen vaihtoehto on jonkin sortin uusrikas moukka, niillehän on luonteenomaista täysi häpeämättömyys käytöksessä ja kykenemättömyys ottamaan vastuuta mistään.
Vastaa Viestiin