Tapauksesta oli avattu toinenkin ketju. Se yhdistetty tähän ensimmäisenä avattuun ketjuun. Otsikko päivitetty uhrin kuoleman myötä ja vielä kerran tuomion myötä (13.2.)Iltalehti 1.11.2024 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1978 ... 2de7664655
17-vuotiasta epäillään julmasta teosta Hyvinkäällä – Uhri heikossa tilassa vielä kuukausi tapahtuneen jälkeen
Epäilty on kuulusteluissa kiistänyt teon. Uhri on edelleen sairaalassa.
Itä-Uudenmaan poliisi tutkii Hyvinkäällä perjantaina 27.9. tapahtunutta tapon yritystä. Teko tapahtui tiedotteen mukaan kevyenliikenteenväylällä Hyvinkään Paavolan kaupunginosassa noin kello 21.30.
22-vuotiaalle miehelle aiheutettiin teräaseella hengenvaarallinen vamma ylävartalon alueelle. Paikalle saapuneiden poliisipartioiden ja ensihoitoyksikön toimesta uhrille annettiin hätäensiapua. Hätäensiavun antamisen jälkeen uhri kuljetettiin kiireellisesti jatkohoitotoimenpiteisiin Meilahden sairaalaan.
Tapahtumapaikalta otettiin kiinni aluksi kaksi epäiltyä ja kahta päivää myöhemmin vielä kolmas epäilty. Tutkinnan edetessä kaksi ensimmäistä kiinniotettua vapautettiin ja teosta epäillään nyt vain yhtä henkilöä, joka on edelleen vangittuna. Tapon yrityksestä epäillään 17-vuotiasta miestä.
– Epäilty on kuulusteluissa kiistänyt teon, toteaa tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Rauno Jämsä tiedotteessa.
Tutkinnan aikana on selvinnyt, että uhri ja teosta vangittuna oleva epäilty henkilö ovat tuttuja toisilleen entuudestaan.
– Tapauksen uhri on edelleen sairaalahoidossa. Uhrin tila on edelleen vakava, eikä häntä ole vielä päästy kuulustelemaan, Jämsä kertoo.
-NILS-