Kuljettaja kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Kuljettaja kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://yle.fi/a/74-20142453?origin=rss

Ylen tiedot: Toivakka-rallissa menehtyi kartanlukija
Toivakka-rallissa sattui kuolemaan johtanut ulosajo.




Ylen tietojen mukaan Toivakka-rallissa menehtyi lauantaina kartanlukija rajussa ulosajossa.

Ralli keskeytettiin lauantaina onnettomuuden vuoksi. Keskeytyksestä kertoo muun muassa Keskisuomalainen.

Toivakka-ralli on harrastemoottoriurheilu Hamun järjestämä ralli. Kilpailu ei ole kansallisen keskusjärjestö AKK:n alainen.

Kilpailussa oli mukana ralliharrastajia, mutta myös viime viikonloppuna Rovaniemen SM-rallin eli Tunturirallin historian nuorimapana voittanut Tuukka Kauppinen. Hän ajoi kilpailussa Rally3-autolla.

Kauppisen autokunta ei ollut osallisena onnettomuudessa.

Poliisi tiedottaa tapahtuneesta myöhemmin.


*Otsikko korjattu*tm
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Häkkisänky
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: La Touko 22, 2021 9:56 am

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Häkkisänky »

Tästä liikkuu vielä ristiriitaista tietoa. Iltalehden Facebookin kommenteissa useampi kirjoittanut, että kuljettaja kuollut.
Surullinen tapaus joka tapauksessa. :(
kattimattinen
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: To Syys 26, 2013 9:08 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja kattimattinen »

Suomi24 esitetty osanotot numero 34 autokunnan omaisille Tiiäppä sitten. He oisivat Laukaa / Puupola suunnalta, jos oikein tulkitsin.
Niks
Poliisikoira Rex
Viestit: 289
Liittynyt: Ma Touko 16, 2022 9:12 am

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Niks »

Häkkisänky kirjoitti: La Helmi 08, 2025 7:21 pm Tästä liikkuu vielä ristiriitaista tietoa. Iltalehden Facebookin kommenteissa useampi kirjoittanut, että kuljettaja kuollut.
Surullinen tapaus joka tapauksessa. :(
Nyt oli uutisvinkin täsmentynyt että kuljettaja on kuollut.
Ikävä juttu.
Muutama tuttu tuolla oli ajamassa mutta he ovat kunnossa, onneksi.
Idiootitkin tarvitsevat ystäviä
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1156
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Yksi menehtyi ulosajossa Toivakka-rallin yhteydessä
8.2.2025 20.18

Toivakka-rallissa EK 4:lla tapahtui onnettomuus lauantaina 8.2. noin kello 16. Ralliauto suistui lumihankeen katolleen, minkä seurauksena kuljettaja menehtyi. Asiaa tutkitaan kuolemansyyn selvittämisenä. Tässä vaiheessa poliisi ei tiedota asiasta enempää.

https://poliisi.fi/-/yksi-menehtyi-ulos ... yhteydessa
e18
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: To Syys 24, 2015 5:54 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja e18 »

Aika erikoinen tilanne ollut. Väistänyt takaa tulevaa nopeampaa autoa eli ilmeisesti ollut jotain ongelmia kun edennyt muita hitaammin. Väistänyt reunaan josta nokan kautta katolleen.
Chargers
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Tammi 06, 2025 5:29 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Chargers »

On numero 34 Juha Karvinen - Olli-Pekka Hirvonen. Kuljettajalla ilmeisesti uran toinen ralli, ainakin mitkä tilastoitu tarkemmin ja aiemmat pätkät tässä rallissa sujui kuten myös ensimmäinen kisa tulosten mukaan hitaampien joukossa. Liikaa huhuja mitä tapahtui kun väisti nopeampaa ja osui penkkaan, menikö katto edellä puuhun vai hukkuiko lumeen joku yksittäinen huhu turvavöistä mutta en tiedä.
Mutta GPS seurannasta faktaa on että numero 38 oli se jota väisti, autot 39,42 ja 44 meni ohi pysähtymättä. Siitä seuraavana tullut 43 oli ensimmäinen joka pysähtyi ja siitä eteenpäin kaikki. Sitä en tiedä oliko yleisöä/järjestäjän edustajia paikalla millään tavalla.
Auto on Peugeot 206 GTi ja luokka HR alle 2550 kuutioiset eli vähän kaikenlainen vanhempi kalusto käy ja ilmeisesti näissä kisoissa ei ihan lähtöpaikka ole niin tarkka että ainakin luokkien sisällä voi järjestys olla eri kun lähtönumero jolla vältetään kiirettä siirtymillä ja huollossa.
DaddyCool
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Ke Maalis 13, 2019 1:40 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja DaddyCool »

Hyvin erikoinen tilanne kyllä, sillä oletettavasti tilannenopeus ei ole ollut kovin suuri kun on ollut ohitettavana. Onkohan turvavarusteissa ollut jotain poikkeamaan vai miksi kaikista pahin on käynyt.
Häkkisänky
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: La Touko 22, 2021 9:56 am

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Häkkisänky »

DaddyCool kirjoitti: Su Helmi 09, 2025 8:44 am Hyvin erikoinen tilanne kyllä, sillä oletettavasti tilannenopeus ei ole ollut kovin suuri kun on ollut ohitettavana. Onkohan turvavarusteissa ollut jotain poikkeamaan vai miksi kaikista pahin on käynyt.
Samaa mietin itsekkin. Tuola on kuitenkin ollu luntakin jonkin verran pehmentämässä iskua . Oiskohan voinut käydä jotain samanlaista kuin Craig Breenin tapauksessa jossa aitatolppa tuli autoon sisään ja Craig sai surmansa.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6377
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Tää on aivan kamala juttu.

Otsikon vois muuttaa, koska se ei ollut kartturi joka kuoli.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Mansen Maisteri
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2024 9:13 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Mansen Maisteri »

Onko kenelläkään kuvia tuosta paikasta missä onnettomuus sattui tai autosta, kiinnostaa lähinnä mikä on autossa antanut periksi siellä näytti kuitenkin olevan ihan asialliset kaaret sisällä mikä siis tulee ilmi You tuben videosta missä tuota kilpailija paria haastateltiin kisan lähdössä.
absintti
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: La Elo 06, 2011 3:14 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja absintti »

Mansen Maisteri kirjoitti: Su Helmi 09, 2025 10:46 am Onko kenelläkään kuvia tuosta paikasta missä onnettomuus sattui tai autosta, kiinnostaa lähinnä mikä on autossa antanut periksi siellä näytti kuitenkin olevan ihan asialliset kaaret sisällä mikä siis tulee ilmi You tuben videosta missä tuota kilpailija paria haastateltiin kisan lähdössä.
Kiinnostaisi itseäkin jos on videoita/ kuvaa tapahtuneesta tai autosta. Sen verran erikoiselta tilanteelta kuulostaa. Yleensähän henki lähtee kun törmätään vauhdilla kylki/katto edellä puuhun tai jotain tulee autoon sisälle. Toki penkin/vöiden pettäminen voi selittää asiaa.

Karu tuo haastattelu omalla tavallaan, kun kuski toivoo maaliin pääsemistä. Noh, se toive ei toteutunut.
Alfons Jokinen
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: La Loka 29, 2022 12:00 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Alfons Jokinen »

Turvavarusteiden pettämistä pidän mahdollisena, vaikken paikalla ollutkaan. Kysehän ei ole AKK:n sanktioimasta kansallisesta rallista vaan Harrastemoottoriurheilu ry:n harrasterallista.

En osaa sääntökirjoja tähän linkata, eikä ABC-monoliittien mukaan tuominen ole tarkoituksenmukaistakaan. Mutta olen siinä käsityksessä, että Hamulla joka ei ole FIA:n alainen järjestö, on liberaalimpi politiikka mitä esim. vöiden leimat saavat olla, mitkä penkit kelpaavat, turvakaariasioihin ei kompetenssi riitä joten en sano mitään. HANS on kuitenkin ollut harrasterallissa pakollinen 2021 alkaen.

Off-topic: Hamu ry on kai syntynyt eräänlaisena protestina AKK:n turvonneille lisenssimaksuille, osallistumismaksuille ja yleiselle pilkunnussinnalle minkä lopputulos näkyy vain liittopomojen tileillä. Valitettavasti nyt tämä Hamun tarjoama "tosissaan muttei vakavissaan" -houkutin koki aika kovan kolauksen
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13831
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja damfin »

Jos auto on pyörähtänyt jäiseen lumihankeen katolleen ja luisunut katollaan jonkin matkaa, voi ohjaamo olla melko täynnä lunta ja jäätä jotka voivat tehdä pahaakin jälkeä vaikka turvakaaret, vyöt, ja muut turvavarusteet olisi miten kunnossa.
Kaalisoppa
Poliisikoira Rex
Viestit: 277
Liittynyt: Pe Tammi 14, 2011 6:51 pm

Re: Kartturi kuoli Toivakka-rallissa ralliauton ulosajossa - kilpailu keskeytettiin

Viesti Kirjoittaja Kaalisoppa »

absintti kirjoitti: Su Helmi 09, 2025 12:38 pm tai jotain tulee autoon sisälle.
Tuulilasi lähtenyt irti ja ohjaamo täyttynyt lumella?
Vastaa Viestiin