Mikä on kosmeettinen haitta?
Lähetetty: La Heinä 26, 2008 5:30 pm
niin.. mikä se on?!?!
Suomen johtava rikosaiheinen portaali
https://murha.info/rikosfoorumi/
VoDKa kirjoitti:Kertoisiko samalla joku mikä on ehdollinen vankeustuomio?
Wikipedia kirjoitti:Ehdollinen vankeus
Suomessa vankeustuomio annetaan usein ehdollisena. Tämä on tarkoituksellista rikospolitiikkaa, koska rikoksentekijä ei joudu istumaan tuomiotaan vankilassa vaan voi jatkaa normaalia elämää, ellei syyllisty uusiin rikoksiin. Ehdollisessa vankeudessa ideana on estää rikoksentekijän altistuminen vankilan haittavaikutuksille ja useimmille ihmisille ehdollinen rangaistus onkin riittävä varoitus.
Korkeintaan kahden vuoden vankeusrangaistus voidaan tuomita ehdollisena, ellei henkilöä ole tuomittu rikosta edeltävinä kolmena vuotena vähintään vuodeksi vankeuteen. Yleensä kuitenkin ensikertalaiset (rikoksen tekopäivää edeltäneiden kolmen vuoden aikana ei ole ollut vankilassa) tuomitaan ehdolliseen, ellei kyse ole hyvin vakavasta rikoksesta.
Ehdolliseen vankeuteen liittyy aina koeaika, jonka pituus vaihtelee yhdestä vuodesta kolmeen vuoteen. Mikäli tuomittu elää koeajan ilman uusia rikoksia, rangaistusta ei panna täytäntöön. Mikäli koeaikana syyllistyy uuteen samankaltaiseen rikokseen, tuomioistuin harkitsee uutta rangaistusta määrätessään, onko lisäksi myös entinen ehdollinen rangaistus pantava täytäntöön.
jep.minua puri yks biatch naamaan(otsaan) baarissa.sain pysyvästä kosm.haitasta 2500e.Howler kirjoitti:Jos minä olen ymmärtänyt ihan oikein, niin akne, psoriasis (kirjoitinkohan oikein), arvet jne jne on kosmeettisia (eli ulkonäöllisiä) haittoja. Ja ymmärtääkseni, jos aiheutat tappelussa toiselle esim. arven kasvoihin, niin saatat joutua korvaamaan vahingot vaikkapa pysyvän kosmeettisen haitan takia.
Anteeksi, että kysyn, mutta utelias kun olen, puriko ihan noin vain vai provosoitko vai oliko joku muu syy? Ja täytyy myöntää, vähän outo paikka johon puri o.Osusse kirjoitti:minua puri yks biatch naamaan(otsaan) baarissa.sain pysyvästä kosm.haitasta 2500e.
en provonnut.istuin sohvalla ja se nainen meni ohi ja huoritteli ym,nousin ylös enkä ehtinyt kissaa sanoa kun se akka oli kimpussa ja puri naamaanHowler kirjoitti:Anteeksi, että kysyn, mutta utelias kun olen, puriko ihan noin vain vai provosoitko vai oliko joku muu syy? Ja täytyy myöntää, vähän outo paikka johon puri o.Osusse kirjoitti:minua puri yks biatch naamaan(otsaan) baarissa.sain pysyvästä kosm.haitasta 2500e.