Suomalaiset loukkaantuivat vakavasti ulosajossa
Haaparannalla – kemiläisnainen kiidätettiin Uumajaan
nukutettuna
Ruotsin poliisi selvittää perjantain onnettomuutta kuulustelemalla loukkaantuneita. Toukokuussa samantyyppisessä suistumisessa kuoli kaksi torniolaista nuorta aikuista.
Kaksi suomalaista loukkaantui vakavasti liikenneonnettomuudessa Ruotsin Haaparannalla perjantaina, kun auto suistui nelostieltä ja osui puuhun.
Onnettomuus sattui iltapäivällä puoli kahden aikaan Haaparannan ja Sangiksen välillä. Kolaripaikalle lähetettiin kaksi ambulanssia, ja paikalle päässeet pelastajat pyysivät apuun vielä kolmannen.
Tieltä suistuneen auton kolme matkustajaa kiidätettiin Sunderbyn sairaalaan Luulajaan. Ruotsin terveysviranomaisten mukaan kolmikko sai onnettomuudessa vakavia vammoja.
Suomalainen 28-vuotias mies ja haaparantalainen 35-vuotias mies jäivät perjantaina teho-osastolle Luulajaan, mutta 20-vuotias kemiläisnainen lennätettiin nukutettuna Uumajan yliopistolliseen sairaalaan. Kemiläisnainen on yhä Uumajassa hoidettavana, mutta hän on jo tajuissaan.SVT:n mukaan myös Luulajaan tehohoitoon jääneiden miesten tila on vakaa, mutta nämäkin tarvitsevat yhä sairaalahoitoa.
Onnettomuuden syistä ei ole toistaiseksi tarkempia tietoja, mutta ainakin yksi matkustajista on onnettomuuden jälkeen puhunut jarrujen pettämisestä. Ruotsin poliisista kerrottiin maanantaina, että poliisi yrittää saada tapahtumista tarkemman kuvan kuulustelemalla onnettomuuteen osalliseksi joutuneita.
Tapahtuneessa on samankaltaisia piirteitä kuin toukokuussa samalla tieosuudella sattuneessa onnettomuudessa, jossa kuoli kaksi torniolaista nuorta aikuista. Tuolloin nuoren torniolaisnaisen jopa 270 kilometriä tunnissa ajama auto suistui tieltä ja osui puihin.
Ulosajo Haaparanta 1.8.2025
-
ullatalismaani
- Alokas
- Viestit: 9
- Liittynyt: Ke Tammi 03, 2024 3:58 pm
Re: Ulosajo Haaparanta 1.8.2025
Sama 35-vuotias ko viime haaparannan onnettomuudessa?