Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Tampereen äärioikeisto sitten alkoi pelotella pikkulapsia. Todella miehekästä menoa! Kiitos tästä kuuluu tietenkin perussuomalaisten oikean äärilaidan pussihousupoika Joakim Vigeliukselle.

https://yle.fi/a/74-20183848

Jalka­palloilijan entinen miljoonatalo päätyi alaikäisten maahan­muuttajien ryhmäkodiksi – työntekijöitä uhkailtu

Ryhmäkotia pyörittävä yhtiö aikoo tarvittaessa vahvistaa yksikön turvatoimia viranomaisten avustuksella. Ryhmäkodissa asuu muun muassa ukrainalaisia lapsia.



Maahanmuuttajalapsia majoittavan perheryhmäkodin työntekijät ovat joutuneet uhkailun kohteeksi Tampereella.

Työntekijät ovat saaneet somessa osakseen ”vihapuheeksi luokiteltavia kommentteja ja yksittäisiä uhkauksia”, kertoo ryhmäkotia pyörittävän Solumin toimitusjohtaja Leena Piipari. Hän vastasi Ylen kysymyksiin sähköpostilla.

– Olemme saaneet myös suoria asiattomia yhteydenottoja. Olemme puuttuneet tilanteeseen käynnistämällä juridisia toimenpiteitä, kuten tekemällä rikosilmoituksen.

Häirintä johtuu yksikön tänä syksynä saamasta huomiosta. Piiparin mukaan sosiaalisessa mediassa on jaettu esimerkiksi ulkopuolisten ottamia kuvia talon pihapiiristä.

Somesta alkaneen äläkän syynä on se, että ryhmäkotia pidettiin liian kalliina luksustalona maahanmuuttajalapsille.

Myös kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius (ps.) hämmästeli perheryhmäkotia julkisesti.

Piipari kertoo, että tilanne on kuormittanut ryhmäkodin henkilöstöä. Yhtiö aikoo tarvittaessa vahvistaa yksikön turvatoimia viranomaisten avustuksella.

Työntekijöiden häirinnästä kertoi ensin Helsingin Sanomat.

Lammilan perheryhmäkodissa asuu alaikäisiä maahanmuuttajia, jotka ovat tulleet Suomeen ilman huoltajaa. Heille on myönnetty oleskelulupa, tai he ovat saaneet tilapäistä suojelua.

Lapset ovat tulleet eri puolilta maailmaa, monenlaisista oloista.

– Osa on paennut sotaa, esimerkiksi Ukrainasta, Piipari kertoo.

Yksikössä on seitsemän paikkaa, mutta kaikki paikat eivät tällä hetkellä ole käytössä. Perheryhmäkodissa on sekä tyttöjä että poikia.

Työntekijöiden häirintä ei ole vaikuttanut lasten arkeen, Leena Piippari vakuuttaa.

– He käyvät koulua, harrastavat ja elävät tavallista arkea. Henkilöstömme on sitoutunut varmistamaan, että he saavat tarvitsemansa tuen ja turvan, eikä ulkoinen keskustelu näy heidän jokapäiväisessä elämässään.



https://www.suomenuutiset.fi/hyvinvoint ... tamatonta/

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”

Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

– Käsittämätöntä. Pakolaisille kodinomaista palvelua miljoonahuvilassa järven rannalla Tampereella. Hankkijana hyvinvointialue ja maksajana valtio, koska kotouttaminen velvoittaa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15338
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja URSA »

Pikkulapset on päiväkodeissa.

Riittäisi niille tavalliset talot tai kerrostaloasunnot.
Jannes
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: La Heinä 23, 2016 3:22 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Jannes »

Odotetaanpa vaan kun nuo nykyiset suomalaiset skidit jotka ovat joutuneet kestämään koko kouluikänsä tätä pakkomamutuksen juhlaa kasvavat aikuisiksi :D

Semmoisia rasisteja ei ole vielä nähtykään tällä vuosituhannella.
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

Jannes kirjoitti: Pe Syys 19, 2025 7:44 pm Odotetaanpa vaan kun nuo nykyiset suomalaiset skidit jotka ovat joutuneet kestämään koko kouluikänsä tätä pakkomamutuksen juhlaa kasvavat aikuisiksi :D

Semmoisia rasisteja ei ole vielä nähtykään tällä vuosituhannella.
Näin varmasti tapahtuu. Minäkin olen pelkkä partiopoika näihin tulevaisuuden ählämien rakastajiin verrattuna.
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
aavikkoralli
Olivia Benson
Viestit: 725
Liittynyt: Su Maalis 14, 2021 1:07 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja aavikkoralli »

Mielestäni tässä ei mene väärin muu kuin se että maahanmuuttoa yleensäkin tapahtuu, tässä menee kaikki muu oikein, kun mamuja asutetaan miljonäärien ja muiden rikkaiden naapuriin.

Suomalainen lähiössä asuva on paljon vähemmän syyllinen ja ansaitsee paljon vähemmän ne mamut ympärilleen luomaan pelkoa ja ympäristönpilaamista.
Rikkaat on asioista päättänyt, joten näyttäkää mallia miten asutte yhteiselossa mamujenne kanssa.

Rikas naapurihan muutti pois varmaan viikko sen jälkeen, kun asiasta oli tullut julkinen? Lähiöistä ja muista köyhien asutuksista ei välttämättä pääse pakoon. Ehkä suvaitsevaisuuden ja tasa-arvon nimissä rikkaat pitäisi pakottaa asumaan kotonaan, jos sen naapuriin muuttaa mamuja.
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1787
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

Sanoisin, mamujen työntekijät dramatisoi tilannetta, kun asia on tullut julkisuuteen. Väitetään, että uhkaillaan, mutta onkohan sittenkään uhkailtu?
Mutta väitteillä uhkailusta "uhriudutaan" ja koitetaan keräillä ´pisteitä´... :!:

Mutta onhan tämä yhtiölle miljoonabisnes, jolla revitään muhkeat voitot. Ja luksus-talon vuokrakin on varmasti luksusta, minkä veronmaksajat maksavat ja hekin velkarahalla, kun valtion kukkaro on tyhjä. :evil:
Ihmettelen, miksi tämä yhtiö ei lisäksi vuokrannut Finlaysonin Palatsia muhamettilaislapsukaisille, joille vain kaiken pitää olla parasta.
Voisihan Kultarannankin antaa muhamettilaisten käyttöön, tietty veronmaksajien piikkiin. Eihän siellä hevoshampainen pressa enään kerkee käymään, kun se vouhottaa ympäri eurooppaa ja jenkkejä, ukrainaa vapauttamassa ja palestiinaa perustamassa ja saa siitä muhamettilaisten hallitsemasta YK:sta korkeapalkkaisen viran. Sittenhän pääsee siellä oikein taas patsasteleen leegojaan esitteleen ja samalla ikenetkin. :twisted:
Kaikella on aikansa.
tosiReiska
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Syys 17, 2020 5:07 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja tosiReiska »

Persut leikkaa eläkeläisiltä, työttömiltä ynnä muilta köyhiltä. Kotoutumisteollisuus vetää satoja miljoonia vuodessa kuormasta. Ne saa rauhassa sikailla. Tämänkin tönön vuokra ja hoitajalauma kustantaa pitkän rivin euroja ja puolet niistä menee 'kotouttajille'. Kotoutustoiminta pitäisi siirtää valtion kontolle. Näin säästäisimme puolet niistäkin rahoista.

T: ex-persuäänestäjä
BillyHill
Jack Bauer
Viestit: 939
Liittynyt: Su Maalis 12, 2023 10:37 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja BillyHill »

"Yksikössä on seitsemän paikkaa, mutta kaikki paikat eivät tällä hetkellä ole käytössä."

No ei siellä ahdasta ole ainakaan.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2772
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja aumari »

tosiReiska kirjoitti: Pe Syys 19, 2025 8:54 pm Persut leikkaa eläkeläisiltä, työttömiltä ynnä muilta köyhiltä. Kotoutumisteollisuus vetää satoja miljoonia vuodessa kuormasta. Ne saa rauhassa sikailla. Tämänkin tönön vuokra ja hoitajalauma kustantaa pitkän rivin euroja ja puolet niistä menee 'kotouttajille'. Kotoutustoiminta pitäisi siirtää valtion kontolle. Näin säästäisimme puolet niistäkin rahoista.

T: ex-persuäänestäjä
Taidat höpöttää, että olet ex-persuäänestäjä, ennemminkin vihervassari ja esität vain. Miten joku on olevinaan noin tietämätön, että luulee persujen yksin noita päätöksiä tekevän! Yksikään puolue ei voi päättää asioista, mutta diktatuurissa (myös itänaapurissa) se onnistuu.
Puntari
Hetty Wainthropp
Viestit: 483
Liittynyt: La Elo 03, 2024 9:02 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Puntari »

Aamulehden ylipäätään ei olisi pitänyt tehdä juttua, joka selkeästi normaalien periaatteiden vastainen.
Vigeliukset ja Träsbackgat taas hoitavat omaa näkyvyyttään ja aivan tahallaan esittävät "tietämätöntä". Niin ne asiat koetaan, todellisuudesta riippumatta.

Oikeistopopulisteille ilmeisesti oikea paikka olisi sijoitus rikollisliigojen lapsityövoimaksi.
TucoRamirez
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: Ke Elo 01, 2018 12:10 am

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja TucoRamirez »

Tampereen sosialistit toimivat ahkerien suomalaisten rahoilla "pakolais busineksessa". Ei ole mikään ihme, jos joku menettää malttinsa ja lopettaa uskonsa paskapuheisiin. Fakta on, että nämäkin rahat ovat pois KELA-tuki nautiskelijoiden kassasta.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3097
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Älkää tappako nauruun. "Tavallista arkea". Muutama kakara ei muka pysty missään muualla elämään TAVALLISTA arkea kuin öpaut palatsissa.

Mutta ei ole lasten syy, että Solum nauraa koko matkan pankkiin.

Se vaan mietityttää, että mahtaako viidakkorumpu paukuttaa tämänkin asian niihin maihin joista tulijoita riittää.

Toivottavasti joku tekee tästä parodian Youtubeen. Saa edes nauraa räkättää nälkävyötä kiristäessään.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
vastarannansääski
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Su Tammi 21, 2024 5:56 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja vastarannansääski »

Vai oikein ”vihapuheeksi luokiteltavia kommentteja ja yksittäisiä uhkauksia”. Vittu lol. Nyt tarvitaan vähintään armeija turvaamaan näitä lumihiutaleita.
Avatar
Sarjahurmaaja
Jack Bauer
Viestit: 969
Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm

Re: Maahanmuuttajalasten ryhmäkodin työntekijöitä uhkailitu Tampereella

Viesti Kirjoittaja Sarjahurmaaja »

Yhdestä tuolta "ryhmäkodista" otetusta kuvasta päätellen nuo kunniavieraat olivat kaikkea muuta kuin "pikkulapsia". "Partalapsi" lienee useimpien kohdalla osuvampi nimi.
Vastaa Viestiin