Ennen närkästyttiin Halvan lakritsi- tai Tupla-mainoksesta. Nyt tulilinjalla ovat kaikenlaiset lapsille suunnatut kuvan "epäterveellisten elintarvikkeiden" markkinoinnissa. Koskeehohan suositus myös mielikuvituseläimiä, kuten Muumeja tai vaikkapa Ryhmä Hau- sarjan koiria?
https://www.rusta.com/fi-fi/vapaa-aika- ... 1525860101
https://www.moomin.com/fi/blogi/bonbon- ... /#39d9e442
BonBon, ruotsalainen makeisvalmistaja, joka on saanut amerikkalaiset innostumaan pohjoismaalaisista karkeista, on luonut Muumin kanssa yhteistyökokoelman, josta on syytä innostua. Iloa ja suvaitsevaisuutta juhlistava kokoelma esittelee kaksi uutta makeista: BonBon x Moomin Sour Gummies ja Strawberry & Blueberry Foam Clouds - nyt saatavilla verkosta sekä ympäri Yhdysvaltoja!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7d82 ... 576a132d79
Ötökät lähtivät suosikkituotteesta – Nyt puhuu THL
Maaliskuussa käynnistyneessä Loikka-hankkeessa selvitetään, kuinka hyvin Pirkka-jäätelöpaketeista ötökät poistanut ohjeistus tunnetaan ja onko tarvetta tiukempiin toimenpiteisiin.
– Hankkeen päätavoite on selvittää, miten hyvin ohjeet tunnetaan, ja kuinka niitä toimeenpannaan. Tulosten perusteella laaditaan toimenpidesuosituksia, THL:n johtava asiantuntija Päivi Mäki kertoo Iltalehdelle.
Käytännössä toimenpidesuositus voisi olla vaikkapa se, että vapaaehtoisesti noudatettavasta ohjeistuksesta siirrytään määräyksiin, kuten monissa maissa on tehty.
Silloin esimerkiksi voitaisiin velvoittaa tekemään karkki- ja muut herkkupakkaukset tylsemmiksi niin että ne eivät tenhoa lapsia.
Loikka-hanke on vasta alkanut. Päivi Mäki ei halua arvioida, millaisiin toimenpidesuosituksiin selvitysten jälkeen mahdollisesti päädytään.
– Se tulee sitten siinä vaiheessa, kun meillä on tästä hankkeesta tuloksia.
Ohjeistuksella pyritään suojelemaan lapsia epäterveellisten elintarvikkeiden markkinoinnin haitallisilta vaikutuksilta.
Tiettyjä tuotteita, kuten jäätelöä, makeisia tai alkoholia, ei pidä ohjeistuksen mukaan markkinoida lapsille lainkaan niiden ravintosisällöstä riippumatta. Sama pätee muihin epäterveellisiksi luokiteltuihin elintarvikkeisiin.
Pakkausten lisäksi ohjeistuksessa huomioidaan muita markkinointiin liittyviä seikkoja. Mainittuja tuotteita ei pidä markkinoida esimerkiksi television lastenohjelmien yhteydessä tai kauppojen leluosastolla.
Suomen ohjeistuksessa ei siis ole kyse määräyksistä vaan suosituksista.
Näin ollen vastuullisesti toimivien suomalaisyritysten ei ole tällä hetkellä pakko antaa kilpailuetua ulkomaalaisille yhtiöille, jos ne esimerkiksi viekoittelisivat lapsia jäätelö- tai karkkipakkausten eläinhahmoilla.
Muualla ja huomattavasti Suomea suuremmillakin markkinoilla kansainväliset elintarvikejätit ovat jo joutuneet sopeutumaan tiukempiin sääntöihin.
Suomen ohjeistus on eurooppalaisittain tarkasteltuna jopa lepsu lähestymistapa. Monissa maissa on joko jo voimassa tai valmistelussa markkinointia rajoittavaa lainsäädäntöä.
Ötökät katosivat jäätelöistä - nyt THL selvittää, varjellaanko lapsia tarpeeksi roskaruualta
- Tarkastaja Levisi
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11900
- Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm
Ötökät katosivat jäätelöistä - nyt THL selvittää, varjellaanko lapsia tarpeeksi roskaruualta
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.