IS.fi löytyy naksuista kuviaVakava varoitus Trump-ekstaasista – ”Älä käytä tätä huumetta missään olosuhteissa”
Trumpin pään muotoisessa ekstaasipillerissä havaittiin suuri määrä vaarallista kemikaalia.
Ekstaasipillerin on havaittu sisältävän PMMA-kemikaalia. Kuva: Trimbos-instituutti
Kuuntele juttu
Fanni Helenius
17:50
Alankomaissa on levinnyt Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia muistuttavia ekstaasipillereitä, jotka voivat pahimmassa tapauksessa tappaa.
Päihde- ja mielenterveysinstituutti Trimbos on antanut Trump-ekstaasista niin kutsutun ”punaisen varoituksen”. Asiasta uutisoivat muun muassa BBC ja uutistoimisto AP.
Pillereitä on toimitettu elokuun aikana Alankomaissa useisiin huumeiden testausta tekeviin keskuksiin. Mittauksissa kyseisen ekstaasipillerin on havaittu sisältävän erittäin suuria määriä PMMA-kemikaalia.
– Älä käytä tätä huumetta missään olosuhteissa, Trimbos instituutti varoitti ekstaasista.
PMMA eli parametoksiamfetamiini on ekstaasipillereiden vaikuttavaa ainetta MDMA:ta muistuttava aine. PMMA:ta sisältävät huumepillerit voivat aiheuttaa muun muassa pahoinvointia, sydämentykytystä ja kouristuksia.
Vaikutukset saattavat ilmetä viiveellä, mikä voi instituutin mukaan lisätä yliannostuksen riskiä.
Trimbos-instituutti julkaisi kuvia Trumpin päätä muistuttavista ekstaasipillereistä. Kuva: Trimbos-instituutti
Toistaiseksi Trump-ekstaasin ei tiedetä tappaneen ketään.
Trimbos-instituutin tiedottaja Anniek Groothuis kertoi AP:lle, ettei instituutin tiedossa ole mahdollisia kuolemantapauksia tai vakavia sairastumisia huumetta käyttäneiden keskuudessa.
Ekstaasi on monissa maissa, myös Alankomaissa, suosittu bilehuume. Huumeen valmistaminen, myyminen ja käyttäminen on Alankomaissa laitonta.
Maan hallituksen vuonna 2024 julkaiseman raportin mukaan kuitenkin noin 550 000 ihmistä käytti ekstaasia vuoden aikana, kertoo AP.
Uutistoimiston mukaan Trumpin muotoinen ekstaasi ei ole uusi ilmiö. Vuonna 2017 Saksan poliisi takavarikoi tuhansia oransseja Trumpin pään muotoisia pillereitä.
Kaikkea ne keksii jotta saadaan Trump pelkoa levitettyä