Sivu 1/1

Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 5:00 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Itä-Suomen poliisi tutkii epäiltyä ryöstörikosta Kuopion Särkiniemessä
Poliisit hälytettiin keskiviikon ja torstain välisenä yönä Nurmitien asuintalojen luo. Alueella on vierekkäin useita rivitaloja.

Ensitietojen mukaan kukaan ei saanut vakavia vammoja, mutta paikalla oli ollut välikohtaus, josta on kirjattu rikosilmoitus tässä vaiheessa muun muassa ryöstön yrityksenä.
Paikalle oli yöllä saapunut pari miestä, jotka olivat riehuneet yhden asunnon luona ja uhkailleet ainakin kahta ihmistä. Poislähtiessään epäiltyjen tekijöiden epäillään poikkeuksellisesti varastaneen mukaansa myös sivullisen asukkaan Wolt-ruokalähetyksen.

Silminnäkijöiden mukaan paikalla oli heiluteltu esillä myös puukkoa. Tästä ei ole kuitenkaan vielä varmuutta. Poliisin mukaan tapahtumien kulku on vielä tutkinnassa eikä toistaiseksi tiedossa vielä ole, kuinka monta ihmistä ja mitä tekovälineitä tapahtumiin liittyy.
Poliisi pyytää etenkin sellaisia ihmisiä ilmoittautumaan, jotka ovat joutuneet tilanteessa itse uhkailun tai muun rikoksen kohteeksi.

Lisäksi poliisi pyytää tapahtumat nähneiltä ihmisiltä havaintoja tilanteesta poliisille sähköpostiin [email protected] tai puhelimitse numeroon 0295 412 232.
Kuopion Särkiniemessä on naapuruston mukaan sattunut useita pahoinpitelyjä ja muita rikoksia, jotka ovat herättäneet huolta lähiasukkaissakin.jpg
Kuopion Särkiniemessä on naapuruston mukaan sattunut useita pahoinpitelyjä ja muita rikoksia, jotka ovat herättäneet huolta lähiasukkaissakin.jpg (321.3 KiB) Katsottu 1064 kertaa
Tässä vaiheessa tiedossa on, että välikohtaus sattui keskiviikkona noin kello 22. Paikalta soitettiin hätänumeroon avun saamiseksi, minkä jälkeen Nurmitien asuintalojen luo tuli useita poliisipartioita. Naapuruston mukaan poliisit tulivat avuksi nopeasti.
Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, onko se tavoittanut rikokseen epäiltyjä tekijöitä. Tapahtumia tutkitaan ainakin ryöstön yrityksenä ja näpistyksenä, mutta rikosnimikkeet voivat muuttua tutkinnan aikana.

Yöllinen välikohtaus herätti huomiota ja harmitusta naapurustossa.
Naapuruston mukaan samalla alueella on viime aikoina käynyt toistuvasti poliisiautoja ja ambulansseja selvittämässä muun muassa pahoinpitelyjä ja huumeisiin liittyviä rikosepäilyjä.

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/9820236

Re: Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 5:18 pm
Kirjoittaja MustaNaamion
No eipä tuo poliisi kovin nopeasti ole tullut, kun tekijät on kateissa. Muutenhan poliisi olisi informoinut ottaneensa miehet haltuunsa.

Toivottavasti oli jotain vegepaskaa narkeille eikä mitään ihmisravintoa.

Re: Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 5:40 pm
Kirjoittaja Hatutus
Kuopiossa tapahtuu... Joku pöllii 30 euron eväät.

Re: Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 5:59 pm
Kirjoittaja weisses fleisch
MustaNaamion kirjoitti: To Syys 24, 2026 5:18 pm
Toivottavasti oli jotain vegepaskaa narkeille eikä mitään ihmisravintoa.
No ihmisravinnoksi kelpaamatontahan se oli jo lähtökohtaisesti oltuaan mutiaisen hallussa.

Re: Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 6:09 pm
Kirjoittaja jepulis82
Hatutus kirjoitti: To Syys 24, 2026 5:40 pm Kuopiossa tapahtuu... Joku pöllii 30 euron eväät.
Ouh nouh, joku vienyt Woltin ruoat. Ihme ettei lähetetty Karhuryhmää paikalle.

Re: Poliisi tutkii rajua välikohtausta Kuopiossa – Riehujat veivät mukanaan Woltin ruoatkin

Lähetetty: To Syys 24, 2026 6:27 pm
Kirjoittaja Cosmic_cowboy
MustaNaamion kirjoitti: To Syys 24, 2026 5:18 pm No eipä tuo poliisi kovin nopeasti ole tullut, kun tekijät on kateissa. Muutenhan poliisi olisi informoinut ottaneensa miehet haltuunsa.

Toivottavasti oli jotain vegepaskaa narkeille eikä mitään ihmisravintoa.
Sisäfileetä oli ollut, pariisinperunoiden ja punaviinikastikkeen kera.