Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
aivoriihi
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5023
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Tänään vietetään tyttöjen päivää

Tämän vuoden tyttöjen päivän teemana on lapsiavioliittojen estäminen.

Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää. Päivää on vietetty 11. lokakuuta vuodesta 2012 lähtien, ja se pohjaa YK:n yleiskokouksen julistukseen vuodelta 2011.

Päivän tarkoituksena on juhlia tyttöjä ja muistuttaa syrjinnästä, jota tytöt saavat osakseen ikänsä ja sukupuolensa vuoksi.

Tämän vuoden tyttöjen päivän teemana on lapsiavioliittojen estäminen. Teemalla halutaan muistuttaa, että kaikilla lapsilla ja erityisesti tytöillä on oikeus lapsuuteen ja koulutukseen sekä oikeus päättää omasta tulevaisuudestaan.

YK:n tietojen mukaan vuosittain yli 12 miljoonaa tyttöä joutuu lapsiavioliittojen uhriksi. Yleisimpiä lapsiavioliitot ovat Saharan eteläpuolisessa Afrikassa.
----

Lähde: https://yle.fi/a/74-20250879
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Jannes
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1307
Liittynyt: La Heinä 23, 2016 3:22 pm

Re: Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja Jannes »

Parhaiten nää lapsiavioliitot pysähtyisi kieltämällä muutaman uskonnon/kultin/mitä nää nyt edes nykyään on olevinaan.
Tiinas
Adrian Monk
Viestit: 2552
Liittynyt: Su Helmi 11, 2018 10:00 am

Re: Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja Tiinas »

Ja vihervasemmisto on antanut oman panoksensa päivään EU parlamentissa kannattamalla muslimien terroristijärjestöä. Ja nämä tyypit ovat sitä mieltä, että tytöt kuuluvat hunnun ja nyrkin alle.

Hienoa vihreät, vasemmisto ja sdp

Sirpa Pietikäinen (kok/EPP), Maria Guzenina (sd/S&D), Eero Heinäluoma (sd/S&D), Li Andersson (vas/The Left), Jussi Saramo (vas/The Left), Merja Kyllönen (vas/The Left), Ville Niinistö (vihr) ja Maria Ohisalo (vihr
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Jannes
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1307
Liittynyt: La Heinä 23, 2016 3:22 pm

Re: Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja Jannes »

Eiköhän nuokin ole jotain pedofiilejä, eihän tämä islamin fiilistely ja muu homotransustelu enää muulla oikeen selity.
Taikaseinä
Susikoski
Viestit: 43
Liittynyt: Ti Kesä 10, 2025 7:04 pm

Re: Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja Taikaseinä »

Sitten varmaan kannattaisi estää sellaisen porukan maahantulo joka järjestää lapsiavioliittoja.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5811
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Tänään vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää 11.10.

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Huvittavaa, kun yritetään tehdä joku tämmöinen viattomalta vaikuttava teemapäivä, joka on tosiasiallisesti myöhäiskeski-ikäisten homomiesten merkkipäivä. Myös pedofiilit ja muut likaiset sodomiitit ovat oikein tyypillisiä kelmejä keksimään tämmöistä off label paskaa. Suomi on lapsiavioliittojen ei niinkään luvattu maa, mutta lapsiin kohdistuvien seksuaalisten tekojen mekka, jossa kaikenlaiset konstaapeli Sami Talonpojat nussivat pappien kanssa kilpaa lapsia, kun virkahaalareissaan joku pösilö-Ella heiluttaa bi-Niko Lingmanin kanssa käsiään jonkin poppibiisin tahdissa. Tytöt ovat Suomessa hyvin varhaisessa iässä äitiensä kaltaisia narkkaavia ammattihuoria ja tämän voi halutessaan käydä toteamassa Kampin kauppakeskuksen yleisö-wc:eiden edustoilla, missä nämä huoruliinit myyvät halvalla itseään.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Vastaa Viestiin