81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Avatar
Eräs1
Adrian Monk
Viestit: 2518
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Suomalainen 81-vuotias mies on päätynyt poikkeuksellisen uutisoinnin kohteeksi Kolumbiassa. Paikallisen median mukaan iäkäs suomalaismies on Kolumbiassa syytettynä osallisuudesta huumeiden salakuljetukseen.

Viimeisen yli kuukauden ajan mies on ollut sairaalahoidossa heikentyneen terveydentilansa vuoksi.

Suomalaismies ei saa poistua maasta, koska oikeuskäsittely osallisuudesta huumesalakuljetukseen on kesken.

Asiasta ovat uutisoineet valtakunnalliset ja paikalliset tiedotusvälineet.

Suomen ulkoministeriön tiedossa on Suomen kansalaista koskeva avustustapaus Kolumbiassa.

Ulkoministeriön viestintäsuunnittelija Sanni Granqvistin mukaan ulkoministeriö ei voi kuitenkaan kommentoida sen enempää tietoja, jotka koskevat yksityishenkilöä.

Suomalaismiehen tilannetta ovat avanneet julkisuuteen miehen julkinen oikeusavustaja sekä paikallisen avustusjärjestön edustaja. Ilta-Sanomat ei ole tavoittanut heitä kommentoimaan asiaa.

Mies itse ei ole juurikaan ollut äänessä hänestä kirjoitetuissa jutuissa. Medioiden mukaan mies ei puhu espanjaa, englantiakin vain auttavasti.

Ulkoministeriön konsuliasioiden yksikön yksikönpäällikkö Aki Kauppinen kommentoi tilannetta yleisellä tasolla. Kauppisen mukaan Suomen edustusto voi avustaa rikoksesta epäiltynä pidätettyä henkilöä tarpeen mukaan oikeusavustajan, oikeusavun tai tulkin saamiseksi, jos henkilö niin pyytää.

Suomen edustusto ei voi kuitenkaan lähtökohtaisesti puuttua paikalliseen oikeuskäsittelyyn eikä vaikuttaa vapautensa menettäneen henkilön vapauttamiseen toisen valtion tuomiovallasta, Kauppinen kirjoittaa sähköposti­vastauksessaan.

Mediatietojen mukaan suomalaismies olisi saapunut Kolumbiaan noin vuosi sitten ”ystävänsä kutsumana”. Hänet oli silloin pidätetty epäiltynä osallistumisesta huumeiden salakuljetukseen.

El Tiempon mukaan mies on kertonut, että jotkut henkilöt olivat antaneet hänelle matkalaukun, jossa oli ollut kaksi kiloa kokaiinia.

Pidätyksensä jälkeen hän olisi lehtitietojen mukaan elänyt ilman kunnollista asuinpaikkaa.

Oikeusavustajan mukaan mies on saattanut olla ”muulina”, eli avustanut huumeiden kuljetuksessa paikasta toiseen, olematta täysin tietoinen teostaan.

Oikeusavustaja ja avustusjärjestön edustaja vaativat oikeuskäsittelyn nopeuttamista, ettei suomalaismies olisi syytteen vuoksi loukussa Kolumbiassa.

Oikeuskäsittelyn on määrä tapahtua ensi viikolla.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan miehellä ei ole huumausainerikoshistoriaa Suomessa ainakaan viimeksi kuluneen kymmenen vuoden ajalta.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012337476.html
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4947
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja McCall »

El Tiempo 10.10.2026 / https://www.eltiempo.com/bogota/hombre- ... is-3592710

Iäkäs suomalainen mies on asunut bogotálaisessa puistossa vuoden ja ollut sairaalahoidossa yli kuukauden. Hän hakee apua palatakseen kotimaahansa.

Hän kärsii mielenterveysongelmista ja hänellä on jo ollut ongelmia yhteisön ja lääkintähenkilökunnan kanssa. Hän haluaa "kuolla kotimaassaan".

Kari Ensio Rinne on 81-vuotias suomalainen ja on asunut Usaquénin puistossa yli vuoden oikeudellisen riidan vuoksi, joka estää häntä poistumasta maasta. Hän kärsii mielenterveysongelmista ja on tällä hetkellä sairaalahoidossa Simón Bolívarin sairaalassa, jossa hänen terveytensä heikkenee tasaisesti.
Kari Ensio Rinne.jpg
Kari Ensio Rinne.jpg (131.57 KiB) Katsottu 2281 kertaa
EL TIEMPO keskusteli hänen julkisen puolustajansa Ana Margarita Durán de Leónin ja Socialys-säätiön edustajan Mayra Lemusin kanssa, jotka kertoivat Karin nykytilanteesta ja hänen kohtaamastaan ​​ongelmasta.

Ilmeisesti Kari Ensio tuli Kolumbiaan ystävänsä kutsusta ja väittää, että jotkut ihmiset antoivat hänelle matkalaukun, joka sisälsi noin kaksi kiloa kokaiinia. Mies pidätettiin ja häntä vastaan ​​on nostettu rikosoikeudellinen syyte ilman tutkintavankeutta, kun hänen tapaustaan ​​käsitellään.

Tämä johti siihen, että hänestä tuli koditon ja hän nukkui puistonpenkillä Usaquénissa eläen yhteisön lahjoitusten varassa.

Nähtyään iäkkään miehen lähes kadulla makaamassa, Ivonne Moralesiksi tunnistettu nainen otti yhteyttä Mayraan, joka Socialys-säätiön johtajana on yrittänyt tarjota Karille peruselinolosuhteet.

Karin alkuperäisen asianajajan väitetyn toimimattomuuden jälkeen Ana Margarita päätti ottaa asian hoitaakseen ja pyrkii saamaan asiakkaansa julistetuksi rikosoikeudellisesti vastuuttomaksi.

Asianajajan mukaan mies kärsii mielenterveysongelmista, jotka johtivat hänen hyväksikäyttöönsä ja käyttämiseen huumemuulina, tekoihin, joita tehdessään hän ei väitetysti ollut järjissään.

Lisäksi asianajaja väittää, että paluureitti "ei olisi ollut järkevä", koska matkaan sisältyi pysähdyksiä Meksikossa, Costa Ricassa ja lopullisessa määränpäässä Dubaissa; mikä ei olisi kovin yleistä näissä laittomissa toimissa. Karin suomalaiset potilastiedot osoittavat, että hän kärsii näistä ongelmista, mutta koska niitä ei voida kääntää oikeusjärjestelmän virallisten kääntäjien puutteen vuoksi, ne eivät ole päteviä.

Siksi miehelle oli väitetysti määrätty mielenterveysarviointi Oikeuslääketieteen laitokselle; kaksi naista kuitenkin kertovat, ettei sitä ole vielä tehty.

Säätiö on korostanut Oikeuslääketieteen laitoksen lausunnon antamisen ja prosessin nopeuttamisen tarvetta, mikä voisi auttaa suomalaismiehen tapauksessa.

Itse asiassa he väittävät, että heidän pitäisi saada arviointien tulokset seuraavaan, 19. lokakuuta pidettävään kuulemiseen mennessä, jotta he voivat esittää ne virallisessa käsittelyssä.

Ana Margarita kertoo ottaneensa yhteyttä Suomen suurlähetystöön Kolumbiassa useita kertoja ja saaneensa kielteisiä vastauksia. Asianajaja korostaa Suomen diplomaattisen edustuston väitettyä huomion puutetta, sillä Suomen kansalaisena hän on saanut apua vain Kolumbian terveydenhuoltojärjestelmästä ja ihmisiltä Kolumbiassa.

Hän sanoo yrittäneensä saada heidät toimimaan tulkkeina kääntämään hänen potilastietojaan, mutta saamansa vastaus on, että "heillä ei ole velvollisuutta kääntää niitä".

Kari ei myöskään puhu espanjaa ja hänellä on vaikeuksia kommunikoida sillä perusenglannilla, jota hän hiukan puhuu.

Mayra ja asianajaja ovat yhtä mieltä siitä, että Karista voi tulla ongelma, koska hän tarvitsi apua julkisilla paikoilla ollessaan Usaquénin puistossa häiriten yhteisöä. Hänen väitetään myös hyökänneen sairaalan lääkintähenkilökunnan kimppuun.
Kari Ensio Rinne _.jpg
Kari Ensio Rinne _.jpg (52.26 KiB) Katsottu 2281 kertaa
Kaksi naista ottivat yhteyttä miehen lapsiin Suomessa, jotka kertoivat, että Kari oli jo koditon ennen Kolumbiaan tuloaan, eikä heillä ollut mitään keinoa auttaa häntä.

Yksi heistä esiintyi kuulemistilaisuudessa ja selvensi, että hän auttaisi sairaalakuluissa, mutta ei voisi tarjota enempää.

Ilmeisesti Kari on kärsinyt epätoivosta sairaalaan joutumisensa jälkeen, sillä hän yhdistää puiston, jossa hän aiemmin asui, onnelliseen paikkaansa. Lääkärikeskus ei ole antanut hänen lähteä, koska hän palaisi kaduille; Ana Margarita kuitenkin sanoo, että heitä on varoitettu, etteivät he voi enää pitää häntä siellä. Karin tilanne ei ole rohkaiseva, sillä jos hän palaa kaduille, säätiö voisi tarjota hänelle asunnon vain yhdeksi kuukaudeksi yhteisön varainhankinnan kautta.

Asianajajan mielestä tämä tapaus osoittaa ongelman maan oikeusjärjestelmässä ja tuomitsee suurlähetystön tuen puutteen.

Naiset vaativat konsulaatilta suurempaa yhteistyötä ja pyytävät tuomioistuimilta apua oikeusprosessien nopeuttamiseksi, jotta Kari voisi vihdoin vapaasti lähteä maasta ja täyttää toiveensa: "mennä ja kuolla omaan maahansa".
viivahattu
Horatio Caine
Viestit: 6460
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Surkea on kyllä tämä ihmiskohtalo, ja helppo uskoa, että kyseessä on vain höperöitynyt ukko, jota rikolliset ovat käyttäneet hyväkseen. Armeliain ratkaisu Karin kannalta taitaisi olla, että hän ei vaan enää heräisi unestaan. Aikamoisessa limbossa tuntuu oikeusprosessi olevan. Suomen valtiolta taitaa olla turha odottaa apua sen vertaa, että lähetettäisiin suurlähtystöltä espanjantaitoinen tulkki/kääntäjä jouduttamaan oikeusprosessia. Kari kun ei taida olla muslimi eikä kuulua terroristijärjestöön, joten omillaan pitää pärjätä.
Knobster
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Knobster »

viivahattu kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 7:40 pm Surkea on kyllä tämä ihmiskohtalo, ja helppo uskoa, että kyseessä on vain höperöitynyt ukko, jota rikolliset ovat käyttäneet hyväkseen. Armeliain ratkaisu Karin kannalta taitaisi olla, että hän ei vaan enää heräisi unestaan. Aikamoisessa limbossa tuntuu oikeusprosessi olevan. Suomen valtiolta taitaa olla turha odottaa apua sen vertaa, että lähetettäisiin suurlähtystöltä espanjantaitoinen tulkki/kääntäjä jouduttamaan oikeusprosessia. Kari kun ei taida olla muslimi eikä kuulua terroristijärjestöön, joten omillaan pitää pärjätä.
Surullista. Mutta eikös se niin pitänyt mennä että maassa maan tavalla ja selvitköön omillaan? Muistisairaalta vaikuttaa kun mainitaan tuo puiston yhdistäminen onnelliseen paikkaan. Sääliksi käy miestä :(

Herättää kysymyksiä mitä mies on tehnyt kun lapset eivät tunnu kauheasti välittävän olla tekemisissä...
viivahattu
Horatio Caine
Viestit: 6460
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Knobster kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 9:00 pm
viivahattu kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 7:40 pm Surkea on kyllä tämä ihmiskohtalo, ja helppo uskoa, että kyseessä on vain höperöitynyt ukko, jota rikolliset ovat käyttäneet hyväkseen. Armeliain ratkaisu Karin kannalta taitaisi olla, että hän ei vaan enää heräisi unestaan. Aikamoisessa limbossa tuntuu oikeusprosessi olevan. Suomen valtiolta taitaa olla turha odottaa apua sen vertaa, että lähetettäisiin suurlähtystöltä espanjantaitoinen tulkki/kääntäjä jouduttamaan oikeusprosessia. Kari kun ei taida olla muslimi eikä kuulua terroristijärjestöön, joten omillaan pitää pärjätä.
Surullista. Mutta eikös se niin pitänyt mennä että maassa maan tavalla ja selvitköön omillaan? Muistisairaalta vaikuttaa kun mainitaan tuo puiston yhdistäminen onnelliseen paikkaan. Sääliksi käy miestä :(

Herättää kysymyksiä mitä mies on tehnyt kun lapset eivät tunnu kauheasti välittävän olla tekemisissä...
Jos on omasta vapaasta tahdostaan huumekuriiriksi ryhtynyt, kärsiköön iästään huolimatta Kolumbian lakien mukaisen rangaistuksen. Sitä me emme kuitenkaan nyt saa tietää, koska mies ei puhu juurikaan edes englantia ja Kolumbiassa ei suomen kielen tulkkeja ole. Vaikka olisi mikä rikollinen, niin se ei ole kohtuullista, että joutuu makaamaan sairaalassa ilman, että asiaa edes pystytään selvittämään. Siksi sanoin, että Suomen suurlähetystön pitäisi tarjota sitä tulkkia/kääntäjää. Että Kolumbian lakien mukainen oikeusprosessi saadaan käytyä.

Ja onhan noita lapsistaan vieraantuneita alkoholisteja. Tässäkin ainakin joku lapsista on tarjoutunut auttamaan sairaalakustannuksissa, mutta eihän Suomesta käsin ihan kauheasti pysty tuolle tilanteelle tekemään ja harvalla on mahdollisuutta lähteä ykskaks Kolumbiaan. Ja mitäpä sielläkään pystyisi tekemään paitsi pitämään kädestä?
Knobster
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Knobster »

viivahattu kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 9:09 pm
Knobster kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 9:00 pm
viivahattu kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 7:40 pm Surkea on kyllä tämä ihmiskohtalo, ja helppo uskoa, että kyseessä on vain höperöitynyt ukko, jota rikolliset ovat käyttäneet hyväkseen. Armeliain ratkaisu Karin kannalta taitaisi olla, että hän ei vaan enää heräisi unestaan. Aikamoisessa limbossa tuntuu oikeusprosessi olevan. Suomen valtiolta taitaa olla turha odottaa apua sen vertaa, että lähetettäisiin suurlähtystöltä espanjantaitoinen tulkki/kääntäjä jouduttamaan oikeusprosessia. Kari kun ei taida olla muslimi eikä kuulua terroristijärjestöön, joten omillaan pitää pärjätä.
Surullista. Mutta eikös se niin pitänyt mennä että maassa maan tavalla ja selvitköön omillaan? Muistisairaalta vaikuttaa kun mainitaan tuo puiston yhdistäminen onnelliseen paikkaan. Sääliksi käy miestä :(

Herättää kysymyksiä mitä mies on tehnyt kun lapset eivät tunnu kauheasti välittävän olla tekemisissä...
Jos on omasta vapaasta tahdostaan huumekuriiriksi ryhtynyt, kärsiköön iästään huolimatta Kolumbian lakien mukaisen rangaistuksen. Sitä me emme kuitenkaan nyt saa tietää, koska mies ei puhu juurikaan edes englantia ja Kolumbiassa ei suomen kielen tulkkeja ole. Vaikka olisi mikä rikollinen, niin se ei ole kohtuullista, että joutuu makaamaan sairaalassa ilman, että asiaa edes pystytään selvittämään. Siksi sanoin, että Suomen suurlähetystön pitäisi tarjota sitä tulkkia/kääntäjää. Että Kolumbian lakien mukainen oikeusprosessi saadaan käytyä.

Ja onhan noita lapsistaan vieraantuneita alkoholisteja. Tässäkin ainakin joku lapsista on tarjoutunut auttamaan sairaalakustannuksissa, mutta eihän Suomesta käsin ihan kauheasti pysty tuolle tilanteelle tekemään ja harvalla on mahdollisuutta lähteä ykskaks Kolumbiaan. Ja mitäpä sielläkään pystyisi tekemään paitsi pitämään kädestä?
Niin, mietin vain että itse olisin välittänyt isästäni jo aiemmin (kodittomuus Suomessa). Ja kyllähän tällä palstalla lynkataan mielenvikaiset ulkomaalaiset aivan surutta. Ymmärän toki pointtisi ja olen aika pitkälti samaa mieltä.

Ja yllättävän paljon sitä voi tehdä kun paikalle menee... vaikka sitten lahjomalla.
Olinko eka
Martin Beck
Viestit: 820
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 4:24 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Olinko eka »

Itseäni jäi hämmästyttämään miksi joku veisi kokaiinia Kolumbiaan?
Onko siellä nykyään pulaa siitä?
Saattaahan tuo jokin lavastuskin olla. :roll:
mikkimouce
Lauri Hanhivaara
Viestit: 129
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2026 6:42 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja mikkimouce »

Asunnoton jo Suomessa Lähti sitten jonkun kaverin muuliksi ja jäi kiinni. Mikä tässä vaatii uutisointia? Tyhmyyttä on montaa sorttia ja sen mukaan elää. Annetaan hänen olla ja elää valintojensa mekaisesti. Veronmaksajana en halua kuulla enää enempää.
Orge Gerwell
Jane Marple
Viestit: 1085
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Olinko eka kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 10:21 pm Itseäni jäi hämmästyttämään miksi joku veisi kokaiinia Kolumbiaan?
Onko siellä nykyään pulaa siitä?
Saattaahan tuo jokin lavastuskin olla. :roll:
Itse kiinnitin huomiota ihan samaan. Siis mitä vittua, kaksi kiloa koksua KOLUMBIAAN. :shock:
mikkimouce
Lauri Hanhivaara
Viestit: 129
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2026 6:42 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja mikkimouce »

No, onko oikeastaan mitää ollut pääkopassa?
Avatar
Villeri
David Starsky
Viestit: 4526
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Niin, sille kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneeelle jenkkitransulle järkättiin 150 000 euron ambulanssilento Yhdysvaltoihin. Ja ISIS-terroristit noudettiin tilauslennolla Suomeen. Suomalainen höperö vanhus kuolkoon täysin rauhassa kolumbialaiseen puistoon, Suomen valtiota ei vittuakaan kiinnosta.
Matti Ja Maija
Jessica Fletcher
Viestit: 3113
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

Eräs1 kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 9:36 am Suomalainen 81-vuotias mies on päätynyt poikkeuksellisen uutisoinnin kohteeksi Kolumbiassa. Paikallisen median mukaan iäkäs suomalaismies on Kolumbiassa syytettynä osallisuudesta huumeiden salakuljetukseen.

Viimeisen yli kuukauden ajan mies on ollut sairaalahoidossa heikentyneen terveydentilansa vuoksi.

Suomalaismies ei saa poistua maasta, koska oikeuskäsittely osallisuudesta huumesalakuljetukseen on kesken.

Asiasta ovat uutisoineet valtakunnalliset ja paikalliset tiedotusvälineet.

Suomen ulkoministeriön tiedossa on Suomen kansalaista koskeva avustustapaus Kolumbiassa.

Ulkoministeriön viestintäsuunnittelija Sanni Granqvistin mukaan ulkoministeriö ei voi kuitenkaan kommentoida sen enempää tietoja, jotka koskevat yksityishenkilöä.

Suomalaismiehen tilannetta ovat avanneet julkisuuteen miehen julkinen oikeusavustaja sekä paikallisen avustusjärjestön edustaja. Ilta-Sanomat ei ole tavoittanut heitä kommentoimaan asiaa.

Mies itse ei ole juurikaan ollut äänessä hänestä kirjoitetuissa jutuissa. Medioiden mukaan mies ei puhu espanjaa, englantiakin vain auttavasti.

Ulkoministeriön konsuliasioiden yksikön yksikönpäällikkö Aki Kauppinen kommentoi tilannetta yleisellä tasolla. Kauppisen mukaan Suomen edustusto voi avustaa rikoksesta epäiltynä pidätettyä henkilöä tarpeen mukaan oikeusavustajan, oikeusavun tai tulkin saamiseksi, jos henkilö niin pyytää.

Suomen edustusto ei voi kuitenkaan lähtökohtaisesti puuttua paikalliseen oikeuskäsittelyyn eikä vaikuttaa vapautensa menettäneen henkilön vapauttamiseen toisen valtion tuomiovallasta, Kauppinen kirjoittaa sähköposti­vastauksessaan.

Mediatietojen mukaan suomalaismies olisi saapunut Kolumbiaan noin vuosi sitten ”ystävänsä kutsumana”. Hänet oli silloin pidätetty epäiltynä osallistumisesta huumeiden salakuljetukseen.

El Tiempon mukaan mies on kertonut, että jotkut henkilöt olivat antaneet hänelle matkalaukun, jossa oli ollut kaksi kiloa kokaiinia.

Pidätyksensä jälkeen hän olisi lehtitietojen mukaan elänyt ilman kunnollista asuinpaikkaa.

Oikeusavustajan mukaan mies on saattanut olla ”muulina”, eli avustanut huumeiden kuljetuksessa paikasta toiseen, olematta täysin tietoinen teostaan.

Oikeusavustaja ja avustusjärjestön edustaja vaativat oikeuskäsittelyn nopeuttamista, ettei suomalaismies olisi syytteen vuoksi loukussa Kolumbiassa.

Oikeuskäsittelyn on määrä tapahtua ensi viikolla.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan miehellä ei ole huumausainerikoshistoriaa Suomessa ainakaan viimeksi kuluneen kymmenen vuoden ajalta.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012337476.html
Taitaa olla vasemmisto papparaista, kun jauhoja kanniskeli? Eikö oleekkin kiva, kun lyödää politikka mukaan? moni nimimerkki sen tietääkin. ;)
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
aivoriihi
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5020
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Villeri kirjoitti: Ke Loka 14, 2026 2:13 am Niin, sille kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneeelle jenkkitransulle järkättiin 150 000 euron ambulanssilento Yhdysvaltoihin. Ja ISIS-terroristit noudettiin tilauslennolla Suomeen. Suomalainen höperö vanhus kuolkoon täysin rauhassa kolumbialaiseen puistoon, Suomen valtiota ei vittuakaan kiinnosta.
Tämäpä juuri.

Ja Suomesta kyllä löytyy tulkkia ja kääntäjää lähes kaikkien Afrikan "murteiden" puhujille, muista maailman kielistä puhumattakaan. Varsinkin rikostapauksissa. Eihän tässä nyt mistään hottentottien kielestä ole kyse, vaan espanjasta?

Miten on mahdollista, että tulkkia/kääntäjää vanhuksen avuksi ei löydy Suomesta, eikä Kolumbiastakaan?

Suomen suurlähetystön asenne suomalaisvanhuksen tilanteeseen on vähintäänkin erikoinen:

"Ana Margarita kertoo ottaneensa yhteyttä Suomen suurlähetystöön Kolumbiassa useita kertoja ja saaneensa kielteisiä vastauksia. Asianajaja korostaa Suomen diplomaattisen edustuston väitettyä huomion puutetta, sillä Suomen kansalaisena hän on saanut apua vain Kolumbian terveydenhuoltojärjestelmästä ja ihmisiltä Kolumbiassa.

Hän sanoo yrittäneensä saada heidät toimimaan tulkkeina kääntämään hänen potilastietojaan, mutta saamansa vastaus on, että "heillä ei ole velvollisuutta kääntää niitä".

Kari ei myöskään puhu espanjaa ja hänellä on vaikeuksia kommunikoida sillä perusenglannilla, jota hän hiukan puhuu."
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Paikalla
Le chat bleu
Theo Kojak
Viestit: 1187
Liittynyt: Ti Huhti 14, 2026 7:58 am

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Le chat bleu »

mikkimouce kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 10:36 pm Asunnoton jo Suomessa Lähti sitten jonkun kaverin muuliksi ja jäi kiinni. Mikä tässä vaatii uutisointia? Tyhmyyttä on montaa sorttia ja sen mukaan elää. Annetaan hänen olla ja elää valintojensa mekaisesti. Veronmaksajana en halua kuulla enää enempää.
Sama näkemys. Ei tuolla Suomessa olisi sen kummempi tilanne, hoitopaikkoja on niin vähän, ja nekin jotka ovat, ovat aliresurssoituja. Ihan siistissä paikassa näkyy olevan.
Valo tunnelin päässä on luultavasti liekinheitin :lol:
Paikalla
Svimba
Jack Bauer
Viestit: 966
Liittynyt: Pe Maalis 30, 2018 4:54 pm

Re: 81-vuotias suomalaismies viruu sairaalassa Kolumbiassa eikä saa poistua maasta, 10/26

Viesti Kirjoittaja Svimba »

Olinko eka kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 10:21 pm Itseäni jäi hämmästyttämään miksi joku veisi kokaiinia Kolumbiaan?
Onko siellä nykyään pulaa siitä?
Saattaahan tuo jokin lavastuskin olla. :roll:
Varmaan Kolumbiassa annettu se laukku ja jäänyt lentokentällä kiinni kun on ollut menossa Kolumbiasta jonnekin muuhun maahan.
jee, MV-LEHTI on taas hengissä!!
Vastaa Viestiin