HS kirjoitti: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
21.5.2009 14:05 | Päivitetty: 21.5.2009 14:22
A A
STT–AFP–DPA
Marko Djurica / REUTERS
Poliisi vartioi Serbian presidentinpalatsia Belgradissa torstaina.
Belgrad. Serbian pääkaupungissa Belgradissa kranaatein aseistettu mies on tunkeutunut presidentinpalatsiin.
Viranomaiset kertovat, että mies seisoo aivan rakennuksen oviaukon sisäpuolella. Hänellä on ilmeisesti mukanaan kaksi kranaattia, ja hän on poistanut sokan toisesta.
Poliisin mukaan mies on mielenterveyspotilas, joka uhkaa räjäyttää itsensä. Neuvottelut hänen kanssaan ovat käynnissä.
Kadut rakennuksen ympäriltä on suljettu ja alue eristetty. Toistaiseksi ei tiedetä, onko presidentti Boris Tadic rakennuksessa.
Yhdysvaltain varapresidentti Joe Biden vieraili Tadicin luona eilen. Biden jatkoi matkaansa Kosovoon tänä aamuna.
Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kra ... 5246135642
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Neuvottelut kannattaa tässä tapauksessa suorittaa Usan malliin tarkka-ampujan liipasin sormen kautta..
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Vaara ohi:
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ser ... 5246135642
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ser ... 5246135642
HS kirjoitti:Serbian presidentinpalatsin kranaattiuhka on ohi
Belgrad. Serbian pääkaupungissa Belgradissa presidentinpalatsin vaaratilanne on ohi.
Kranaatein aseistettu mies tunkeutui päivällä presidentinpalatsiin, ja tilanne johti suureen poliisioperaatioon.
Miehellä oli ilmeisesti mukanaan kaksi kranaattia, ja hän ehti poistaa sokan toisesta.
Poliisin mukaan mies oli mielenterveyspotilas, joka uhkasi räjäyttää itsensä. Kadut rakennuksen ympäriltä suljettiin ja alue eristettiin. Koko päivän julkisuuteen annettiin ristiriitaista tietoa siitä, oliko presidentti Boris Tadic rakennuksessa vai ei.
Yhdysvaltain varapresidentti Joe Biden vieraili Tadicin luona eilen. Biden jatkoi matkaansa Kosovoon tänä aamuna.
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Niin niin, mutta mitä tapahtui?
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
No ei menny, niinku amerikkalaisissa elokuvissa..
Serbian kranaattimies pidätetty
Torstai 21.5.2009 klo 13.52 (päivitetty klo 21.08)
Serbian pääkaupungissa Belgradissa kranaatein aseistettu mies tunkeutui presidentinpalatsiin.
Serbialaiset erikoisjoukot veivät pidätetyn uhkaajan pois tapahtumapaikalta. (AP)
Mies pyrki sisälle Serbian presidentinpalatsiin lehdistön käyttämän oven kautta. Hänet kuitenkin eristettiin sisäänkäynnin ja turvatarkastusporttien väliin.
Miehellä oli mukanaan kaksi käsikranaattia, joista toisen poliisi sai häneltä pois. Toista mies piti käsissään ilman sokkaa.
Paikallisten viestinten mukaan mies on konkurssin tehnyt yrittäjä. Hän vaati tuomioistuimelta päätöstä, jonka mukaan Serbian lentoyhtiö JAT oli hänelle velkaa miljoona dollaria. Hän halusi myös keskustella presidentti Boris Tadicin kanssa. Mies uhkasi räjäyttää kranaatit parin tunnin sisällä, ellei hänen vaatimuksiinsa suostuttu.
Kun takaraja umpeutui Serbian poliisi erikoisjoukot kaatoivat miehet maahan ja saivat kranaatin haltuunsa. Mies pidätettiin.
Paikallisen poliisi mukaan mies lähetti ennen iskuaan sähköpostin, jossa hän kertoi aikeistaan. Hän lähetti viestinsä 11 000 osoitteeseen.
Samainen mies oli useita vuosia sitten syömälakossa parlamentin edustalla.
Kukaan ei lopulta loukkaantunut välikohtauksessa.
IL-STT-AFP-DPA-REUTERS
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Mitähän ihmeestä mies on saanut käsikranaatteja?
-
Mike Manner
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3147
- Liittynyt: Ke Touko 28, 2008 10:37 am
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
Norsula kirjoitti:Mitähän ihmeestä mies on saanut käsikranaatteja?
Oiskohan tuolla vastaus -
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jugoslavian_hajoamissodat
- Lisäksi voin kuvitella miten vaikeaa tuolla päin on saada hommattua ydinaseita lukuunottamatta ihan mitä aseita vaan, jos rahat riittää.
"Mä olen sitä mieltä, et jos 5 senttiä on liikaa OMASTA viestistä Minfoon, kannattaa harkita poistumista kokonaan. Perusteena se, että "harrastuneisuus" palstalle, ei ole likimainkaan riittävä!" -John Doe
-
MotiivitOn
- Rico Tubbs
- Viestit: 1271
- Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am
Re: Kranaattimies tunkeutui Serbian presidentinpalatsiin
"Kaveri" kävi juuri tuolla suunnalla kiertämässä ylijäämää myviä liikkeitä läpi, tarjonta kuulemma oli kohtuullista. Kohtuukuntoinen Vz585 rynnäkkökivääri oli maksanut sata euroa. Näin ainoana hintaesimerkkinä jonka muistan. Toimintakuntoisen singon (ilmeisesti RPG7 putki tähtäinlaitteineen) olisi saanut ostettua myös, mutta koska liikkeellä, jota kaverini edusti ei ole sellaiseen myyntilupaa he eivät olleet keskustelleet asiasta. Nämä siis myynnissä ihan laillisesti papereineen kaikkineen. Singon kranaatteja olisi luultavasti saanut tiskin alta, ilman paperitöitä.Mike Manner kirjoitti:http://fi.wikipedia.org/wiki/Jugoslavian_hajoamissodat
- Lisäksi voin kuvitella miten vaikeaa tuolla päin on saada hommattua ydinaseita lukuunottamatta ihan mitä aseita vaan, jos rahat riittää.
Koska Suomessakin on jonkin verran käsikranaatteja liikkeellä, voi vaan kuvitella minkä verran niitä on tuolla.
Niin ja BTW: Jos löydätte vaikka isovanhempienne ullakolta käsikranaatin ja jos on mahdollista, että siinä on sytytin kiinni, älkää edes liikkuko kyseisessä tilassa. Se voi sanoa kukkuu vaikka itsekseen.
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
