Perjantai 4.6.2010 oli lähellä kouluvuoden loppua ja Skyline-nimisessä koulussa oli aamulla tiedetapahtuma, jossa lapset esittelivät vanhemmilleen ja toisille lapsille kouluvuoden aikana tehtyjä projekteja erilaisista aiheista. 7-vuotias poika Kyron Horman oli tehnyt projektinsa sammakoista. Hänen äitipuolensa Terri Moulton Horman toi hänet kouluun joskus 8 jälkeen ja he kiertelivät luokissa katsomassa töitä yhdessä. 8.45 lasten oli tarkoitus mennä luokkiin kokoontumaan kuuden oppilaan ryhmiin, jotka kiertäisivät opettajan kanssa näyttelyä. Äitipuoli kertoo lähteneensä niihin aikoihin pois koulusta ja nähneensä Kyronin viimeisen kerran luokkansa edessä. Luokkatoveri Tanner on kertonut nähneensä Kyronin käytävällä ja tämä sanoi olevansa menossa katsomaan jotain hienoa sähköön liittyvää juttua. On vähän epäselvää mihin aikaan hänet on nähty viimeksi, mutta joka tapauksessa hän oli poissa kun luokassa piti alkaa normaali koulupäivä klo 10. Tannerin mukaan opettaja arveli ensin että Kyron on vessassa tai juomassa, mutta ainakin huhujen mukaan opettaja oli sitten olettanut, että Kyron lähti äitipuolen mukaan koulusta pois koska oli menoa jonnekin. Kyronin koulussa olisi ollut ”Talent show” kello 13 mutta sinne Kyron ei ilmaantunut. Poliisille katoamisesta ilmoitettiin vasta iltapäivällä 15-16 aikaan, kun äitipuoli ja isä menivät koulubussia vastaan, eikä Kyron ollut siellä.
Alkuun etsittiin koulun lähellä olevista metsiköistä. Kerrottiin myös epäilyttävistä havainnoista, mitä oli tehty valkoisen pickupin liikkeistä sivuteillä.

Perhe oli pitkään hiljaa mediassa, mutta netissä kiinnitettiin huomiota äitipuolen FB-aktiivisuuteen. Hän oli Kyronin kadottua päivittänyt facebookiin menevänsä kuntosalille ja sitä pidettiin kummallisena. Hän oli postannut facebookiinsa tämän kuvan päivällä tiedetapahtuman jälkeen ja pelaillut pelejä silloin päivän aikana ja kuulemma käynyt hoitamassa joitain asioita. Hän oli kommentoinut facebookissa että älkää uskoko mediaa. Nyttemmin sivut ovat privaatit. Isä Kaine Horman lähetti työpaikallaan joukkomeilin, missä pyysi välttämään medialle puhumista.
Perhe osallistui kuitenkin joihinkin lehdistötilaisuuksiin. Perheeseen kuuluu myös alle kaksivuotias pikkusisar ja äitipuolen 16-vuotias poika, jonka kerrottiin olevan katoamisen aikana partioleirillä oman biologisen isänsä kanssa ja netissä liikkuvien tietojen mukaan tämä poika olisi hiljattain muuttanut Kyronin kotoa isovanhempiensa luo. Kyronin äiti ja isäpuoli asuvat melko kaukana ja matkustivat Kyronin etsintöjen ajaksi Portlandiin.
Myöhemmin seriffi ilmoitti että kyseessä on rikostutkimus ja sukeltajat etsivät koululta etelään sijaitsevalla Sauvie-saarella. Netissä liikkuvien huhujen mukaan tällä etsinnällä olisi ollut tekemistä äitipuolen puhelintietojen kanssa. Tiedetään, että hänellä on valkoinen pickup-Ford. Tämä hinattiin talolta pois mutta sheriffi ilmoitti että tämä tapahtui perheen pyynnöstä mekaanisen vian vuoksi. Kyronin koululla pyydettiin vanhempia täyttämään lapsensa kanssa kysely, ovatko he nähneet perjantaina valkoista pickup-Fordia.
Eräs uutislähde julkaisi virheellisen tiedon että ruumis on löytynyt ja pidätys tehty, mutta seriffi kumosi tämän. Jonkin verran mielenkiintoa on herättänyt myös isän veljeksi kerrotun miehen saama tuomio alaikäisen hyväksikäytöstä, mutta ei ole tietoa onko hänellä mitään tekemistä Kyronin kanssa.
Tätä kirjoitettaessa Kyron on vielä kateissa.
Täällä paljon medialinkkejä aiheesta:
http://topics.oregonlive.com/tag/kyron% ... index.html
Joitakin blogijuttuja:
http://www.eyesforlies.blogspot.com/201 ... s-out.html
http://blinkoncrime.com/2010/06/17/kyro ... lestation/
http://www.aolnews.com/crime/article/ky ... 2F19521940