Luuli metsoksi -ampui hirven

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Magenta
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 7:40 pm

Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja Magenta »

Luuli metsoksi - ampui hirven
04.10.2010 07:51


Poliisi tutkii kummallista metsästysrikosta, jonka epäillään tapahtuneen Keminmaalla sunnuntaina puolenpäivän jälkeen.

Hieman yli 50-vuotias keminmaalainen mies kertoi ampuneensa vahingossa hirven, kun hän oli lintumetsällä Puukkokummun maastossa. Mies luuli hirveä metsoksi.

Mies kertoi tapahtumaa selvittäneelle poliisipartiolle, että hän sai havainnon metsosta, kun mukana ollut koira alkoi haukkua. Metso lähti kuitenkin kaksi kertaa lentämään, eikä mies päässyt ampumaan lintua.

Kun koira haukkui kolmatta kertaa, metsästäjä havaitsi kuusen oksilla tumman hahmon, jota mies luuli metsoksi. Mies ampui kiväärillä yhden laukauksen noin 50 metrin etäisyydeltä.

Heti laukauksen jälkeen puiden takaa astui esiin hirvi, joka kaatui kuolleena maahan.

Mies ilmoitti vahingonlaukauksestaan alueella metsästäneelle hirviseurueelle, joka hälytti tapahtumapaikalle poliisin.

Peräpohjolan poliisi tutkii tapausta metsästysrikoksena. Miehen ase ja patruunat takavarikoitiin.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... os=hl-ko-1

Onpas juttu :lol:
Hirvikö on ihan siellä kuusen oksilla keikkunut? Yhdeltä metsästäjältä olen kuullut,että ampua ei saa jos ei näe kohdetta selvästi,mutta ilmeisesti ei päde tässä tapauksessa tai sitten käynti optikolla voisi auttaa..
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Re: Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
tattooed fucker
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1444
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 1:48 pm

Re: Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja tattooed fucker »

onkohan ollut lievää panikointia,kun maahan kupsahtikin hirvi :wink: Paniikinpoikasta ja ohessa metsoa tähtäillyt/väittänyt.
I am not a man I am a fucking beast-Torture Killer-
matlockb
Watson itse
Viestit: 5585
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Kyllä oli ihan aiheellistakin ottaa ukolta ase pois, voi se vanhuus alkaa vaivaamaan jo tuossakin iässä, ainakin optikolla olisi hyvä käydä ennen mahdollista uutta metsästysreissua.
En itse ns. metsästysmiehiä ole mutta erotan kyllä hirven ja metson(linnun yleensäkkin) toisistaan :roll:
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Magenta
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 7:40 pm

Re: Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja Magenta »

Uups..pahoittelut ohipostauksesta,en huomannut tuota ketjua :oops:
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Luuli metsoksi -ampui hirven

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

^ Eipä tuo kai mitään pahasti haittaa Magenta. :) Olen itsekin syyllistynyt muutaman kerran tuohon samaan. :oops: :oops:
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
Vastaa Viestiin