Renault kirjoitti: Pe Heinä 31, 2020 4:15 pm
Dyatlovpass-sivustolle on ilmestynyt ihan uusi juttu retkueen tuntemattomasta yhdennestätoista jäsenestä, joko luitte?!
Vladislav Bienko oli lähdössä vaellukselle, mutta kolme päivää ennen matkaa hän joutui antamaan paikkansa Semjon Zolotareville. Tapahtuma oli varsin erikoinen: Hän joutui yllättäen antamaan selvityksen Komsomolin toimikunnalle edellisten lomiensa aktiviteeteista. Bienko ei ollut tehnyt tarpeeksi kommunistisen ihanneyhteiskunnan luomiseksi, vaan hän oli harrastanut lomillaan retkeilyä!
Koska toiset toverit olivat olleet vapaaehtoistyössä mikä missäkin kolhoosissa, niin Bienko passitettiin siltä seisomalta puutavarakolhoosille hommiin. Edes opiskelupaikka ei auttanut, vaan lähtö tuli ja retkelle osallistuminen jäi siihen.
Bienko arvelee silti, ettei päätöksellä ollut tarkoitus lähettää Zolotarevia retkeilijöiden päällystakiksi, sillä ei eletty enää Stalinin vainoharhaisia vuosia.
Hohoo, täähän on jännä. Saanko nyt painaa vainoharhanappia?
NIMITTÄIN vastaavan jenkkisivun mukaan asiasta tehdyn vetoomuksen vuoksi Zolotarev kaivettiin haudastaan vammojen tutkimiseksi. Vammat olivat kuulemma sellaiset ettei niitä ihminen aiheuta, vaan ne oli aiheutuneet autokolaria vastaavasta törmäyksestä. Tästä pääteltiin että putoaminen tai lumivyöry.
MUTTA! Hauskuus alkaa siinä kohti kun vainajasta otettiin DNA-näyte, ja sitä verrattiin Zolotarevin sukulaisiin. Sen mukaan Zolotarev ei ollut mitään biologista sukua heille. Ensin luultiin että ylös kaivettiin väärä vainaja mutta ei, sitten arveltiin että ehkä on haudattu väärä henkilö. Kasvojen luiden rekonstruktiolla ja vertaamalla valokuviin kyseessä kuitenkin oli Zolotarev, tai ainakin sama Zolotarevina esiintynyt henkilö joka koulussa opiskeli ja retkelle lähti.
Virallinen selitys oli että oikea Zolotarev olisi kuollut sodassa ja joku asettunut hänen tilalleen, mutta jos tuo pitää paikkansa niin onhan hän voinut vaikka vauvana vaihtua tai jotain. Tai sitten joku sekaannus näytteistä. Mutta siis sukulaisetkin pitivät tätä henkilöä Zolotarevina siihen asti kunnes kuoli, vaikka ilmeisesti eivät olleet tiiviissä tekemisissä.
Mutta sittenhän on jännä, jos Zolotarevin ei olisi pitänyt tuolla retkellä ollakkaan. Iän puolestakin hän on vähän vanha guppe tuohon porukkaan. Toki saattoi olla intohimoinen hiihtovaeltaja joka mielellään lähti nuorten matkaan.
Lisäys: Tuolla Dyatlovpass-sivustolla sanotaan että vuonna 2020 on tarkoitus tehdä uusi tutkimus jossa tarkistetaan tämä DNA-asia. Rehellisesti sanottuna kuulostaa hiukan puulaakipuuhastelulta nuo tutkimukset, ilmeisesti toteutettu asian parissa aktiivisten toimesta ja saatu jo kahdet eri tulokset. Ja vertailunäytekin vain yhdeltä sukulaiselta, voihan se olla hän joka ei olekaan sukua.
Zolotarevin veli kuulemma katosi sodassa eikä häntä koskaan löydetty.