Jääkiekon MM-kisat

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

konsta kirjoitti:
No ei tämä vielä ole parasta. Parasta on se, että maalin voi tehdä maalirautojen ulkopuolelta, verkon läpi. Jumalan käsi, nääs. Lätkä on ykköstä, kjäh.
Heheh, täytyy tunnustaa, että ekan kerran näiden kisojen aikaan mua harmittaa, että menin nukkumaan toisen erän jälkeen (jäi kaikki Suomen maalit ja se joukkotappelukin näkemättä). Tänä iltana en enää samaa virhettä tee, vaikka väsyttäisi kuinka...

Konsta, hei, eikös tuo Jumalan käsi -juttu ollut ihan muusta lajista? Kalkkiskin (=minä) muistaa, että sehän oli Diego Maradonan maali...
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
gravedigger
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: La Marras 17, 2007 7:50 pm
Paikkakunta: Rairairailaamassa

Viesti Kirjoittaja gravedigger »

heh,meinasin tehdä turjukat,tuntu jo ettei sieltä nousta vaikka peli kulkikin aiemmin nähtyä paremmin.

No tulipahan nähtyä erikoinen erä :D
Mä oon Matti, sä oot vaan Mervi
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

^heh, itse asiassa löysin jo tällä välin sen maalivideonkin tuolta Ylen Areenasta.... niin että en mäkään ihan osattomaksi ole jäänyt 8)
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Primavera
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: To Touko 10, 2007 1:28 pm

Viesti Kirjoittaja Primavera »

Hahaa, mähän nukuin tokan erän ja heräsin sopivasti jännäämään kolmanteen.

Tuo suomen eka maali oli aikas hieno!
konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

maija turjukka kirjoitti: Konsta, hei, eikös tuo Jumalan käsi -juttu ollut ihan muusta lajista? Kalkkiskin (=minä) muistaa, että sehän oli Diego Maradonan maali...
Just, Maradona teki maalin kädellään ja se tarkistuksen jälkeen tuomittiin myös maaliksi, vaikka videosta pystyi näkemään, että maali oli kädellä tehty. Maradona itse sanoi, että se oli Jumalan käsi.

Tästä myöhemmin paljon huomiota maailmalla saanut suomalainen lehtimainos, jossa oli Michel Angelon(?) maalaus nimeltään Jumalan käsi. Mainoksessa kättään kurottavalla Jumalalla näkyy olevan päällään pelipaita, jonka hihassa oli nr 10, Maradonan pelipaidan numero.
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

Viesti Kirjoittaja esmes- »

ihmeellinen oli eilinen ottelu usaa vastaan.. kiekot lentelee verkkojen läpi (eikä verkkoon tullut edes reikää?!), suomi menee 3. erässä johtoon tekemällä putkeen 3 maalia, käsittämättömät rangaistukset venäläistuomareilta ja sit se kauhea nahistelu ku peli on jo vihelletty päättyneeks. huhhuh! mitähän tänään on vuorossa :D

poikaystävä meinasi luovuttaa ja lähteä nukkumaan toisen erän jälkeen. meitsi jaksoi urheasti kannustaa vaikken todellakaan mikään urheilija/sen seuraaja olekaan :D
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

esmes- kirjoitti:ihmeellinen oli eilinen ottelu usaa vastaan.. kiekot lentelee verkkojen läpi (eikä verkkoon tullut edes reikää?!)
Siinä verkossa oli jo valmiiksi reikä, josta kiekko meni sisään. En usko, että Koistisen laukaus siihen repi sitä kiekon mentävää reikää. Tuomarit olivat todennäköisesti tunaroineet tarkastaessaan maaliverkot. Käsittämätön puusilmä tuo videotuomari, videotarkistuksessakaan ei huomannut mitään. Syystäkin kävi Tortorella kuumana.
jamppa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1326
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 4:05 pm
Paikkakunta: Korpi pohjoisessa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

ShipWreck kirjoitti:
esmes- kirjoitti:ihmeellinen oli eilinen ottelu usaa vastaan.. kiekot lentelee verkkojen läpi (eikä verkkoon tullut edes reikää?!)
Siinä verkossa oli jo valmiiksi reikä, josta kiekko meni sisään. En usko, että Koistisen laukaus siihen repi sitä kiekon mentävää reikää. Tuomarit olivat todennäköisesti tunaroineet tarkastaessaan maaliverkot. Käsittämätön puusilmä tuo videotuomari, videotarkistuksessakaan ei huomannut mitään. Syystäkin kävi Tortorella kuumana.
Ei niitten verkkojen kuulemma mitään revetä tarvii, ne venyy, kun tarpeeks lujaa lämäsee. Tähän olisi ratkaisuna maaliverkon silmien pienennys. Kyseinen maalituomari on nyttemmin sitten hyllytetty kisoista ja näin ollen ei pääse enään tuomaroimaan. Hienoahan että Suomella käy joskus tuuriakin näissä karkeloissa.
Olette lukinneet itsenne pelon häkkeihin, ja katso, valitatteko nyt vapauden puuttumisesta.
lost
Olivia Benson
Viestit: 713
Liittynyt: Ti Huhti 17, 2007 5:11 pm

Viesti Kirjoittaja lost »

Kuulin, että tämän sivuverkosta läpi menneen maalin hyväksynyt tuomari olisi pelin jälkeen saanut potkut. Pitääkö paikkansa?
Ihmiset valehtelevat, todisteet eivät.
Kataja
Neuvoja-Jack
Viestit: 554
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 10:58 pm

Viesti Kirjoittaja Kataja »

lost kirjoitti:Kuulin, että tämän sivuverkosta läpi menneen maalin hyväksynyt tuomari olisi pelin jälkeen saanut potkut. Pitääkö paikkansa?
Ainakin videotuomari sai lähteä. Olihan päätuomareidenkin toiminta luokatonta ja toivottavasti heitäkään ei enää jatkopeleissä näy. Kabineteissahan nuo eri tuomareille annettavat pelit päätetään ja Venäjän liitto ei tunnetusti ole vaikutusvallaltaan pienimmästä päästä, joten ainakaan julkisesti eilisiä venäläisiä raitapaitoja tuskin ristiinnaulitaan.

Jos videotuomari puhelimeen todellakin sanoi, että se oli maali tai ettei videon perusteella pysty sanomaan ei päätuomarilla ollut muuta vaihtoehtoa kuin hyväksyä maali. Kaiken järjen mukaan käytössä on joka tapauksessa ollut kuvakulma, josta otsallaankin näkee ettei maalia syntynyt, joten pistää miettimään mitä tuomarin ja videotuomarin välinen puhelinkeskustelu piti sisällään.

Kukaan ammattimies nyt ei varmasti uhraa uraansa tahallaan antamalla maalia Suomelle Kanadassa vielä kun ottelu ei ollut edes pudotuspeli kummallekaan. Lopun torikokouksessa taas vaikutti, että kyllä venäläistuomaritkin pystyivät pelaajien kanssa kommunikoimaan, joten aivan ummikkoja he kielen suhteen tuskin olivat.

Tietääkseni videotuomari tarkistaa tilanteen päätuomarin kysymyksen perusteella esim. oliko hyökkääjä maalivahdin alueella, pelasiko korkealla mailalla tai ylittikö kiekko maaliviivan...jne, joten olisi kiva tietää mitä kysyttiin ja mitä vastattiin. Kuliseissa olevan videotuomarin uhraaminen on varmasti kivuttomampi ratkaisu kuin kahden venäläisen päätuomarin hyllytys.

Kummallinen episodi joka tapauksessa ja äärimmilleen ärsytetty USA olisi hyvä välttää puolivälierissä, vaikka hyvää viihdettä ottelusta varmasti tulisi.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

-Hale-
Poliisikoira Rex
Viestit: 275
Liittynyt: Ti Joulu 04, 2007 3:42 pm

Viesti Kirjoittaja -Hale- »

Oli muuten Ruotsalainen se videotuomari. Jossain oli juttua, että oli ensin katsonut hätäisesti ja todennut sen olleen maali, sen jälkeen oli katsonut uudestaan ja huomannut, että kiekko oli mennyt verkon läpi. Sitten oli vielä yrittänyt epätoivoisesti huutaa mikrofoniin, että eipäs olekkaan maali, mutta päätuomari oli jo ehtinyt häipyä luurin päästä.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Muutama tuomari sinne tai tänne - pääasia, että Suomi voitti!

Mutta miten käy tänään? :? TIETYSTI HYVIN! :lol:
Kataja
Neuvoja-Jack
Viestit: 554
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 10:58 pm

Viesti Kirjoittaja Kataja »

-Hale- kirjoitti:Oli muuten Ruotsalainen se videotuomari. Jossain oli juttua, että oli ensin katsonut hätäisesti ja todennut sen olleen maali, sen jälkeen oli katsonut uudestaan ja huomannut, että kiekko oli mennyt verkon läpi. Sitten oli vielä yrittänyt epätoivoisesti huutaa mikrofoniin, että eipäs olekkaan maali, mutta päätuomari oli jo ehtinyt häipyä luurin päästä.
Joo, näin se taisi mennä. Hauskaa sinällään, että on lisätty tekniikkaa jotta inhimilliset erehdykset maalien tulkinnoissa eliminoitaisiin, mutta koska ihminen siellä näitä videoita katsoo niin mahdollista on nekin mokata.
rapier
Vic Mackey
Viestit: 1900
Liittynyt: Ma Maalis 10, 2008 5:21 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rapier »

Me on hävitty tää peli! :D
Vastaa Viestiin