Niin, sehän tässä onkin mielenkiintoista kuka haluaa "riepotella" Tannerin lausuntoa. Mielenkiintoista jos näin on kuten kirjoitit: "Myös poliisi ''vuodot'' kyseenalaistivat Tannerin lausuntoa."
Väitettiinhän eräässä lehtiartikkelissa, että nimenomaan "poliisivuoto" tiesi kertoa, että tyttö oli jo isänsä kanssa käynyt antamassa lausunnon Portugalin poliisille.
Jos tyttö on nyt kadonnut, eikä mitään lausuntoa olekaan, niin poliisilleko tämä Tannerin lausunto olikin "kuuma peruna"? Siinä tapauksessa asia liittynee jollakin tavalla Amaralin syytteisiin.
Kuten Marsalkka asiasta tuossa edellä jo mainitseekin - miten moni muukin "fakta-asia" on tässä kuukausien kuluessa yksinkertaisesti vain kadonnut.
Taisi jäädä puolitiehen yritys saada tämä äiti taposta vankilaan, kuten edellisen kanssa kävi. Onko se sitten enää ihme, että paperit on julistettava yhä uudelleen ja uudelleen salaisiksi.
Tämä irkkutyttö on nyt vähän eri asia kuin Miss Holmesin mainitsemat verikokeet, koska kyse on "elävästä ihmisestä" - ainakin näin väitetään - olisi mielenkiintoista edelleenkin tietää, että onko tällainen tyttö todella ollut olemassa ja kuka hän on.
Se miten "poliisi voisi vuotaa" tiedon, että tällainen on ja sitten ei olisikaan, tähän on kaksi vaihtoehtoa - joko ei ole mitään "poliisivuotoja" ainoastaan mustamaalausta tai sitten "vuotavan poliisin" toiminnassa on jotakin hämärää.
Pakko tähän loppuun jälleen lisätä: niin sehän on tuntunut olevan paljon tärkeämpää, että näkikö Tanner mitään vaiko ei kuin se, että missä on Madeleine - elävänä tai kuolleena.