ABC kirjoitti:Tunnen kyllä hätävarjelulain oikein hyvin..
Noin voi olla paperilla, mutta kokemuksia sinulla ei arviointini mukaan juurikaan ole asiasta.
mielestäni vääryys, ellei naisen hakkaamistilanteeseen saa tarpeen vaatiessa mennä väliin vaikka sitten sillä kaasusumuttimella (sen laittomuudesta rangaistakoon sitten taas erikseen kuten kuuluu) .
Voihan siihen mennä jos tilanne sitä vaatii.
Mielestäni ei voida olettaa, että oikeudettomaan hyökkäykseen pitäisi mennä väliin oman terveyden uhalla
Ei pidäkkään... Voi käyttää "tarpeellisia voimakeinoja", mikä siis tarkoittaa, että oikeudeton hyökkäys saadaan päättymään, mutta ei aiheuteta kellekkään tarpeettomia vammoja.
vaan pitäisi olla oikeus keskeyttää se aseella
Pahempaa jälkeä varmasti saadaan kokonaisuutena arvostellen amatöörin väliin menolla jos hän käyttää asetta/kaasusumutinta, kuin että soitetaan ne poliisit ja aletaan rukoilemaan...
joka ennen kaikkea ei vaaranna väliin menijää eikä uhria, jos sellainen (*ase*) on käsillä.
Tuo lause sotii itseään vastaan.
Amatöörien heiluessa on iso riski, että "voimankäyttöväline" riistetään heiltä kesken kaiken ja jälki on entistäkin kauhempaa.
Lisäksi kaasusumuttimessa on se puoli, että sillä ei saada mitään toimintaa loppumaan, vaan ainoastaan tilanne haltuun... Mikä siis ei toteudu jos sitä tilannetta ei ole kukaan ottamassa haltuun kaasutuksen jälkeen.
...Mutta mutta...
Nyt kun sinä ymmärrät tämän hätävarjelun periaatteen ja tunnet lakipykälän "oikein hyvin", niin ymmärrät myös varmaan sen, että jos baari on typötyhjä, paikalla on vaan 160cm./50kg. nainen tarjoilijan/baarimikon ominaisuudessa ja se toinen (175cm, 80kg mies) niistä ainoasta kahdesta asiakkaasta päättää riemastua ja alkaa hakkaamaan toista asiakasta (50kg/170cm. nainen) nyrkein kesken kaiken, niin ko. baarimikko voi käyttää ihan vapaasti sitä laitonta kaasuaan (jos se ei ole sentään mitään virosta roudattua taistelukaasua) kunhan yrittää ennen sitä
kaikkensa, että saisi sen laittoman hyökkäyksen = pahoinpitelyn keskeytettyä... Syytteitä ei tod.näk. tultaisi nostamaan kuin
korkeintaan siitä laittomasta kaasusta
pakkotilan perusteella. Tuossa tapauksessa uhrataan pienempi oikeushyvä isomman oikeushyvän edestä.