Ulvilan tapaus ( ketju 2 )

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Primavera
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: To Touko 10, 2007 1:28 pm

Viesti Kirjoittaja Primavera »

Matula kirjoitti:ei pubitappelijaa ole suljettu pois...
Meinasinpa heittää tähän linkin yhteen aiempaan omaan viestiini, jossa on linkki yhteen skannattuun lehtijuttuun, mutta se on poistettu ketjusta. Siinä nimenomaan pubitappelija suljetaan pois.

Hmm.... ihmettelinkin jo, miksi minulla on viestejä niin vähän.
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Viesti Kirjoittaja Matula »

tuo lehtijuttu löytynee muualtakin... laitapa tulemaan,,,

uhri sai KUUKAUSIA ennen surmaa uhkauksia. Tulkiten "kuukausia" ainakin kolmeksi kuukaudeksi, mutta alle 10 kuukauden mittaiseksi ajaksi (muutoinhan oltaisiin voitu käyttää termiä "lähes vuosi"). Mitä uhrin työelämässä tapahtui tänä aikana?? Työpaikanvaihto tänä aikana?? Muuta ???
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

^ Laita ihmeessä uudestaan tuo juttu!
Every ship must sail a world.
Primavera
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: To Touko 10, 2007 1:28 pm

Viesti Kirjoittaja Primavera »

^ :oops: Hukassa! :oops:
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Kuinkakohan tarkasti Ulvilan muut väkivaltatapaukset on tarkastettu ristiin tämän murhan kanssa? Pari päivää sittenhän oli juttu esimerkiksi niistä kebab-ravintolan välienselvittelyistä. Siinähän osa tekijöistä oli jo muuttanut ulkomaille.
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Viesti Kirjoittaja Matula »

en ole kuullut enkä lukenut, että pubitappelija-tutkintalinja olisi lopetettu syystä, että sen ei enää epäillä liittyvän juttuun.

Haluaisin muistuttaa vielä tuosta punaisesta Volvosta, joka oli siis liikkunut alueella. (edit: Linkissä siis myös KUVA )

http://www.poliisi.fi/poliisi/bulletin. ... DF003A78C3
Primavera
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: To Touko 10, 2007 1:28 pm

Viesti Kirjoittaja Primavera »

LÖYTYI! Eli tutkinnanjohtaja Joutsenlahti kommentoi Ulvilan surmaan liittyviä kysymyksiä ja huhuja.

Onko totta, että DNA-näytettä ei olekaan:
JJ: Jos vertailunäytettä ei olisi, emme keräisi näytettä vain huvin vuoksi

Tehtiinkö uhrille raakaa seksuaalista väkivaltaa:
JJ: Murha on aina raakaa väkivaltaa, mutta seksuaalisen väkivallan voi unohtaa.

Liittyykö Pekka Puputti tapaukseen:
JJ: Hänen katoamisensa on yhteensattuma, jolla ei ollut mitään tekemistä surman kanssa.

Oliko murhaaja ulkomaalainen palkkamurhaaja:
JJ: Se ei vaikuta tutkinnallisesti kovin todennäköiseltä.

Tähtisentien lähellä sijaitsee vesitorni, onko sen kameran nauhoite tutkittu?
JJ: Tuona aikana siitä meni useita autoja.

Aiemmin pyydettiin tietoja Vanhakylän pubin tappelusta. Saatiinko niitä?
JJ: Pubitappelun tapahtumat eivät ole enää tutkinnallisesti ajankohtaisia.

Tuliko surmaveitsestä ratkaisevia vihjeitä?
JJ: Saimme paljon hyviä vihjeitä, joita tutkitaan edelleen, Toista asetta emme ole halunneet julkistaa.

Eikö poliisi voi selvittää kaikkia punaisten Volvo 440 omistajia?
JJ: Ohi kulkeneista autoista on useita erilaisia havaintoja. Ko. autoja on suomessa n. 6000, asiaa tutkitaan edelleen.

Oliko surmaaja mies?
JJ: Mieshenkilöä on haettu alusta asti.

Oliko murhaaja asunnossa odottamassa?
JJ: Ei ollut.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Nyt tahtoisin sanoa, että ei nyt luulisi olevan niin vaikeaa käydä läpi noita 6000 punaisen vanhan volvon omistajaa, kun aikaakin tässä on jo ollut toista vuotta.
Eikö meillä siihen tarkoitukseen ole autorekisterikeskus, josta nuo 600 nimeä saa printille hetkessä ja sitten vaan jakelemaan nimiä poliisipiireihin.

Ne omistajat joita ei helpolla löydy erikoishakuun! Sanon minä.

Miten ne pystyy väittämään, että Puputin katoaminen on yhteensattuma????

...poliisikin on ihminen ja voi erehtyä....

Vaikka en väitä, etteikö voisi olla yhteensattuma, mutta en ymmärrä miten sen voi sanoa varmaksi, kun molemmat on kuollut ja Lahden surmaaja hukassa.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Entäpä sitten näin:

J.S. Lahdella on ollut suhde ihan naiseen. Jonkun kunnon työtätekevän tavallisen suomalaisen miehen vaimoon. Nainen on vaikka ollut Lahden työkaveri ja mustasukkainen mies on kostanut.

Auto on naisen / perheen lapsen tms. ja tsekattu jo moneen kertaan, mutta yhteyttä ei vain löydy.

Vai onko kaikki punaisten löytyneiden volvojen lähipiirit testattu? (siis dna-testattu)

Pahassa tapauksessa vaimo /lapsi kyllä suojelee faijaa....

Eli kyse olisikin ihan perinteisestä kolmiodraamasta.
Ehkä silmät puukolla siksi, että mies on lukenut vaimonsa lähettämän tekstiviestin, jossa kehuu silmiä kauniiksi tai katsetta tai jotain.


Entäpä Vaasan Luvatalla irtisanotut kesällä 2006?
IRTISANOMISIA JA YT-NEUVOTTELUJA / LEHDISTÖKATSAUS 1.1.2006 - 31.12.2006
Irtisanotut-sarakkeessa on huomioitu vain ilmoitetut irtisanomiset, ei lomautuksia yms.
NEUV.ALAISET
YHTIÖPVMYT-NEUVOTTELUJEN ALAISETVÄHENNYS-PVMIRTISANOTUT
(Neuv. alku) TARVE (Lopputulos) HENKILÖMÄÄRÄ
kursiivilla ei ilmoitettu
tarkkaa henk.määrää
Luvata OyVaasa6.7.2006 30 55
Onko sinne suuntaan katseltu tutkinnassa?
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

joey kirjoitti:^ Kuulostaa varmaan kummalliselta, mutta minusta tuo Ailarin mainitsema motiivi ei kuulosta tarpeeksi henkilökohtaiselta.
Jos tekijältä (siis surmaajalta) on lähdössä rahat, työpaikka, asema ja perhe, minusta se alkaa jo ainakin hipoa henkilökohtaisuutta. :(
Itse en edes pitänyt tuota kohtaa heikoimpana pointtina kirjoituksessani, vaan epäilin, miksi vain Lahti olisi tiennyt miehen hämärähommista. Olisiko mies pyytänyt alunperin Lahtea mukaan bisneksiin.

Aiemmin, kun kerrattiin noita polkupyöräjuttuja, taisi muutamakin mainita, että olisi liian hankalaa ruveta ähräämään pyörän saamiseksi peräkonttiin. Jos tyyppi nyt on edes ollut Matulan esittämän (kiitos muuten linkistä!) Volvon kanssa liikkeellä, niin voi pojat! Sen peräloosteriinhan mahtuu vaikka koko pyörävaja. Puhumattakaan, jos surmaaja olisi jättänyt pakettiauton odottelemaan kauemmaksi. Se on 5-6 sekuntia ja pyörä on peräkontissa.

Valitettavasti tuo Matulan mainitsema kapakkatappeluteoria on sitten ainakin poliisin toimesta ammuttu alas. Minusta se olisi ollut yksi parhaista ja selittänyt hyvin sen, ettei tekijä ole jäänyt kiinni.

No, mitkäs teoriat nyt sitten eivät ole poispyyhittyjä?? Kehitellään silti uusia, kunnes ehkä vanhainkodin kiikkustuolissa istuessamme kaihin runtelemiin silmiimme osuu lehtiotsikko: "Ulvilan surma on selvitetty".
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Ailar kirjoitti:
joey kirjoitti:^ Kuulostaa varmaan kummalliselta, mutta minusta tuo Ailarin mainitsema motiivi ei kuulosta tarpeeksi henkilökohtaiselta.
Jos tekijältä (siis surmaajalta) on lähdössä rahat, työpaikka, asema ja perhe, minusta se alkaa jo ainakin hipoa henkilökohtaisuutta.
Niin, mutta... Kyse ei ole kuitenkaan henkilökohtaisuuksista, en tiedä pystynkö selventämään ajatuksiani tarpeeksi ymmärrettävästi, mutta minun näkemykseni on, että kyse on jostakin hyvin, hyvin henkilökohtaisesta. Oma lempiteoriani on itseasiassa, että uhri on nimenomaan loukannut tekijää suoraan tai tekijä on ymmärtänyt jonkun uhrin sanoman suorana loukkauksena.

AKEsta ei käsittääkseni saa tietoja pelkän auton mallin perusteella. Toki poliisilla on varmasti omat keinonsa, mutta varsinkin kun on kyse noinkin iäkkäästä menopelistä, lukumäärän kartoittaminen menee arvion puolelle. Lisäksi kuudelle tuhannelle henkilölle (ja joukossa on varmasti yrityksiäkin) soittaminen ei ole ihan pieni homma, puolet ei vastaa vieraaseen numeroon, joku ei muista, jonkun auto oli juuri silloin lainassa... Tutkittavaa riittää. Minä uskon ehdottomasti, että auto liittyy tapaukseen olennaisesti, mutta samalla uskon, että tekijä on kyllä siivonnut jälkensä (varsinkin nyt kun aikaa on jo kulunut) sen verran hyvin, että autoa ei enää pystytä jäljittämään lainkaan tai muutoin yhdistämään häneen.

Mielestäni ei ole pienintäkään mahdollisuutta, että kyseessä olisi väärä henkilö. Teko on sen verran suunnitelmallinen, että tekijälle olisi kyllä selvinnyt väkisinkin, mikäli mies olisi ollut väärä. Ja toisaalta, tekijä on varmasti myös varmistanut asian moneen kertaan. Tai sitten tekijän ja uhrin kytkös on niin läheinen, ettei erehtymisvaaraa sinänsä ole ollut lainkaan.
silentservice
Sabrina Duncan
Viestit: 375
Liittynyt: La Touko 26, 2007 12:19 am

Viesti Kirjoittaja silentservice »

Ailarillle vaan tuohon fillarin tunkemisesta Volvoon on huomautettava, että kyseessä on ollut 400-sarjan Volvo ja sen takaronttiin ei mahdu edes lastenpyörä kunnolla. Korkeintaan kolmipyöräinen, sekin ehkä hieman purettuna...

Ei tuo pyörän käyttö tietty ole mahdotonta, muttei mitenkään ratkaisevaakaan tässä jutussa. Mehän ei tiedetä sitäkään, onko se Volvo viuhahtaut liikennekameran kuvissa.

PS muuten tähän keskusteluun: Se mitä Joutsenlahti poliisin edustajana sanoo vaikka Puputista, ei välttämättä ole taivahan tosi. Mielenkiintoista on myös se, ettei toista murha-asetta haluta kertoa. Sekin on merkityksellistä.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

silentservice kirjoitti:Ei tuo pyörän käyttö tietty ole mahdotonta, muttei mitenkään ratkaisevaakaan tässä jutussa. Mehän ei tiedetä sitäkään, onko se Volvo viuhahtaut liikennekameran kuvissa.

PS muuten tähän keskusteluun: Se mitä Joutsenlahti poliisin edustajana sanoo vaikka Puputista, ei välttämättä ole taivahan tosi. Mielenkiintoista on myös se, ettei toista murha-asetta haluta kertoa. Sekin on merkityksellistä.
Ajelin pubin ja Tähtisentien ohi tässä taannoin. Erittäin helposti kyllä pääsee välttelemään valvontakameroita. Esim Kaasmarkkuun päin kun lähtee, niin metsätaivalta on. Ja sieltä voi lähteä vaikka sitten minne vaan.

Esim. Kivialhoon, jossa asuu paljon entisiä hiitolalaisia.
Muista lähdekritiikki!
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

silentservice kirjoitti:Ailarillle vaan tuohon fillarin tunkemisesta Volvoon on huomautettava, että kyseessä on ollut 400-sarjan Volvo ja sen takaronttiin ei mahdu edes lastenpyörä kunnolla. Korkeintaan kolmipyöräinen, sekin ehkä hieman purettuna...

--

PS muuten tähän keskusteluun: Se mitä Joutsenlahti poliisin edustajana sanoo vaikka Puputista, ei välttämättä ole taivahan tosi. Mielenkiintoista on myös se, ettei toista murha-asetta haluta kertoa. Sekin on merkityksellistä.
Entäs jos polkupyörän nostaa takapenkille? Tuohon aikaan maa on kuitenkin ollut jo roudassa, joten kovin kurainenkaan pyörä ei ole ollut.

Minkä takia Joutsenlahti valehtelisi Puputista? "En kommentoi" ja "ei ole tiedossa" ovat aivan varteenotettavia vastausvaihtoehtoja, mikäli varmuutta Puputin ja Lahden tapausten mahdollisista yhteyksistä ei vielä olisi. En näe mitään tutkinnallista syytä sille, että tutkijat valehtelisivat medialle. Samoin ei tule mieleeni yhtään tapausta, jossa näin olisi menetelty.

Minusta se, että toista murha-asetta ei haluta paljastaa, on aivan normaalia. On myös mahdollista, että murha-aseena on käytetty jotakin niihin puuhiin hieman harvinaisempaa esinettä, jolloin surma-aseesta ei ole vielä edes varmuutta. Tähän on syynä ne kuuluisat tutkinnalliset syyt - tällä hetkellä surmaaja saattaa olla ainoa joka tietää, mikä toinen surma-ase on.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ah joku oli niin oivallisesti jossain ketjussa yhdistänyt porin kaksoissurman (nainen, keski-ikäinen???, tappoi miehensä ja sitten itsensä) uhrit Lahden surmaan.

Minähän jo tyrkytin teoriaa: Lahdella ollut suhde naiseen, mustasukkainen mies saa selville ja lähtee pohjalaaseen tyyliin kostoretkelle.

Vaimo arvaa jo heti uutisen tultua julki, mutta suojelee miestään.
Lopulta kuitenkin elämä synkän salaisuudeen ja odotuksen alla käy ylitsepääsemättömäksi ja rouva ottaa murhaaja ukkonsa hengiltä ja sen jälkeen itsensä.
So sad, but so true!
Lukittu