Kuviotapetti kirjoitti: Pe Maalis 04, 2022 6:54 pm
SuomenColumbo kirjoitti: Pe Maalis 04, 2022 12:33 am
Joosua kirjoitti: Ke Maalis 02, 2022 10:11 am
Tuo Lahtea uhkaillut pääluottamusmies minullekin tuli mieleen murhan tilaajana.
Lahti on voinut olla kyseenalaistamassa ammattijliiton valtaa ja toimia, ja meneillään olevasta Paperiliiton väännöstä nähdään että pienistä tappioista ei piitata ja ammattiliiton arvovalta ja sen säilyminen on hyvin tärkeää. Sen horjuttamista ei hyvällä katsota.
Joten hyvin on voinut pääluottis tilata jonkun iskumiehen hoitamaan esteen pois. Ja varmaan edullisesti on onnistunutkin. Kalliit ammattilaiset ei nimittäin käytä mitään ikäkuluja keittiöveitsiä ja mäiski sorkkaraudalla ja polje kengällä nenää lyttyyn. Varmasti joku uransa alkuvaiheessa oleva. Murhaajan iso maha viittaa sekin halvan ruuan nauttimiseen, todennäköisimmin lenkkimakkaraan ja palan paineeksi halpaan keskiolueeseen. Joten halvalla on duunia tehty. Ja Dna-jälkien puuttumisen selittää se että kaikki nopeassa uloshengityksessä normaalisti ulostulevat DNA:t on tuhoutuneet kaljahöyryissä.
Mutta ei se oikein selitä sitä sosiaalityöntekijä Puputin hukuttamista.
Silloin siinä täytyy olla jotain paljon painavampaa takana, kuten vaikkapa siellä Porvoossa Haikon kartanolla
osat firman pomot pyörittivät lapsirinkiä.
Se on jo sen luokan juttu, että jos siitä Jukka teki Porvoon poliisille rikosilmoituksen, niin se saattoi olla tämä, joka johti Ulvilan surmaan sekä Puputin hukuttamiseen.
Voisitko pistää tänne tietolähteen, mistä tuo lasten hyväksikäyttöön liittyvä asia on saanut alkunsa? En ole siihen perehtynyt, ja onko siitä mitään näyttöä, vai onko se pelkkää huhua?
No mitäs se poliisi siinä Ulvilan tapauksessa peittelee ?
Nimenomaan Jukan tekemät rikosilmoitukset poliisille 29.4.2006 on edelleen julkisuudelta hämärän peitossa, kun poliisi ei suostu niitä vieläkään avaamaan millään osaa, joten ketä siinä silloin suojellaan ?
Minusta siinä suojellaan Ulvilan surmaan liittyviä asioita kuten tätä pedofiilirinkiä, josta Jukka teki sinne Porvoon poliisille sen rikosilmoituksen.
Tutkinta ei ilmeisesti edennyt alkuunkaan, miksi Jukka joutui soittamaan Porvooseen kaksi kertaa uudestaan.
Ihmetyttää vielä noiden Porvoon poliisille soitettujen puheluiden ajankohta 4.5.2006 kello 7.24
8.5.2006 kello 16.25 ohi virka-ajan
Kolmas soitto 10.5.2006 kello 11.10
Sitten n poliisilaitoksen toimistosihteerin tunnuksella kirjauduttu Patjaan ja etsitty tietoja Lahden henkilötunnuksella. Kello 11.13.33 on tehty kysely RikiTrip-tietokantaan Jukka Lahden nimellä. Hakuehdoiksi on laitettu myös 2006-04-29 ja 2006-04-30 ja "P101", 6590.
Patja on poliisiasian tietojärjestelmä, ja RikiTrip on alusta joka helpottaa sen käyttöä. Hakuehdoksi pantu 6590 oli tuolloin Porvoon poliisilaitoksen tunnus. Koodin P101 merkitystä tiedustelin Poliisihallituksen asiantuntijoilta, mutta hekään eivät löytäneet sille selitystä.
Neljäs puhelu on soitettu Porvoon poliisilaitoksen konstaapelin puhelimesta Jukka Lahden työkännykkään 19.6.2006 kello 11.22. Viides puhelu on soitettu samalla tavalla kuin edellinen, 1.9.2006 kello 11.52.
Kuten toimistosihteerikin viittasi, Patjasta on ilmeisesti etsitty rikosilmoituksia. Päivämäärät osoittavat, että 29.-30.4.2006 on tapahtunut jotain, jossa Lahti on ollut osallinen, tavalla tai toisella. On ilmeistä, että Lahti on odottanut, epäillyt tai pelännyt, että tapahtuman vuoksi hänestä jätetään rikosilmoitus. Tämän osoittaa se, että juttua on etsitty Lahden nimellä ja henkilötunnuksella. Ihan tyystin mitätön tapaus ei liene ole ollut, koska poliisi on soittanut Lahdelle perään kahdesti. Viimeksi yli kolme kuukautta Lahden soiton jälkeen, ja kolme kuukautta ennen surmaa.
Lahden nimi tuli valtakunnassa tutuksi varsin pian surman jälkeen. Onko uskottavaa, ettei kukaan Porvoon poliisissa tiedä mitään näistä keskusteluista? Edes kuusi vuotta surman jälkeen ei hankittu poliisilaitoksen työvuorolistoja, ei siis tarkistettu ketkä olivat töissä soittojen aikaan, eikä kuulusteltu heitä. Lukuun ottamatta tätä yhtä toimistosihteeriä.
Poliisin välinpitämättömyys on hämmästyttävää. On jätetty auki mahdollisuus, että Porvoossa tapahtui vapun 2006 alla jotain, joka loi uhan Jukka S. Lahtea kohtaan.
Luvata Oy:llahan oli se virkistystilaisuus Porvoossa Haikon kartanolla lauantaina 29.4.2006