Todella kova väkivalta pelkässä ryöstössä on varsin yllättävää. Siinä mielessä olisi mahdollista, että väkivalta itsessään on alkanut kiinnostaa. Täysin en pois sulkisi eri vaihtoehtoja.Jarmomurha kirjoitti: Ke Joulu 07, 2022 9:31 pmHelly Hansen -takki. No ei tarvitse kummoinen profiloija olla, että tämän ryöstäjän etnisyyden ratkaiseeJussi hki kirjoitti: Ke Joulu 07, 2022 9:15 pm Luulen että Myyrmäessä on ollut sama tekijä kuin Jokiniemen tapauksessa viime vuoden marraskuussa (ks juttu alla). Hyökkäys on siis ollut todella nopea ja ennalta-arvaamaton. Tytön havainnot huonot, kun on yrittänyt keskittyä pysymään hengissä. Tekijä on jatkanut väkivaltaa tarpeettomasti, ilmeisesti oikein nautiskellut.
Tuntematon mies ryösti opiskelijanaisen erittäin väkivaltaisesti Vantaalla – poliisi kaipaa kipeästi havaintoja yleisöltä: "Edelleen sysipimeä juttu"
Mies ryösti naiselta käsilaukun, puhelimen ja lompakon ja puukotti häntä sen jälkeen ympäri vartaloa. Nainen sai hyökkäyksessä hengenvaaralliset vammat, mutta hän on nyt päässyt sairaalasta.![]()
En siis usko, että näillä tapauksilla on mitään yhteyttä keskenään. Tuo Jokiniemen tapaus on ollut selkeästi ryöstö.
Lainauksen uutista lyhennetty, jätetty se osio mihin on haluttu kommentoida
-NILS-