Mikäli jotain hämärää on tapahtunut matkalla niin kaverit ei ehkä halua tulla julkisuuteen, koska jotain salaperäistä voi paljastua siinä samalla. Kuski voi olla joku tuosta seurueesta joka on baarissa tallenteella käyttäytyen päihtyneen oloisesti. Rattijuopumussyyte voi olla kuskille pieni huoli. Suurempi huoli on mahdollinen huumausainerikos, pahoinpitely, heitteillejättö ja kuolemantuottamus. Seurueessa on voinut olla joku muukin joka on suuttunut kohtalokkain seurauksin, mutta yhdessä sovittu ettei puhuta kenellekkään mitään.Jamesii kirjoitti: Ke Joulu 21, 2022 10:53 pmYli kuukauden takaista ajokuntoa on täysin mahdoton selvittää saati mitata, joten se pelko tuskin kuskia pidättelee.Keke69 kirjoitti: Ke Joulu 21, 2022 10:25 pm Kuski ei halua astua julkisuuteen koska on jotain salattavaa, kuten ensinnäkin ajokunto... mitä muuta?
Uskokaa tai älkää, niin joku voi nauttia ihan tiedon säilyttämisestäkin. Kaikki eivät nauti lavertelusta eivätkä tule foorumeille kirjoittelemaan kaikkia tietämäänsä. Uskon, että poliisilla on paljon enemmän tietoa tapauksesta kuin keskustelupalstoilla yhteensä, toivottavasti, eikä heillä ole tarvetta tulla valjastamaan tämän tasoisia wannabe-salapoliiseja omaan käyttöönsä tai sulkemaan mitään epäilyjä pois. Edelleen, jos poliisilla olisi syytä epäillä rikosta katoamiseen liittyen, niin varmasti olisi julkisuuteen jo tullut tunnistus-/havaintopyyntöjä henkilöiden tai ajoneuvojen liikkeistä. Luulisi, että jos poliisilla ei vieläkään ole syytä epäillä rikosta itse katoamiseen liittyen, niin sellaista ei myöskään ole tapahtunut.
Poliisi ei epäile rikosta mutta ei myöskään pois-sulje tapahtuneen. Etsinnät joesta ja lähiympäristöstä kun eivät ole tuottaneet tulosta niin epäilys on että R löytyy kauempaa kasvaa.