Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama 35-v nainen kuoli - syytteet kaatuivat

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
sivullinenvain
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2023 12:54 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja sivullinenvain »

Mustaherukka kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:22 pm https://www.laakarilehti.fi/terveydenhu ... man-riski/

Päinmakuulle rajoittamiseen liittyy äkkikuoleman riski.

Siinä niille öyhöttäjille, joiden mukaan tuossa kiinnipitoasennossa ei ollut mitään väärää ja oli normaalia vartijoiden toimintaa. Ja niille, joiden mukaan tuossa ei ollut mitään, mikä vaikeuttaisi hengitystä, koska kukaan ei maannut kohdehenkilön päällä. Että varmasti oli sairaskohtaus kun noin pääsi käymään.
Tämä artikkeli on useampaan otteeseen nostettu esiin ja hyvä niin, se on maallikkolukuna ainakin erittäinkin harkittava asia vartijakoulutuksen muutokseen.

Tästä ei kyllä voi vielä vetää johtopäätöstä etteikö kiinnipitämiseen käytetty asento olisi silti ollut normaalia vartijatoimintaa, päinvastoin artikkelikin viittaa siihen normaalina vartijatoimintana. Asiantuntijoidenkin mukaan se oli sitä myös.

Mutta tästä voidaan ja mielestäni vaikuttaisi että kannattaa vetää johtopäätös, että vartijatoiminnan normaalia kiinnipito-otteen osalta vaikuttaisi olevan syytä tulevaisuudessa muuttaa. Tämä vaatisi koulutusmuutoksen.

Lisäksi on esitetty aivan aiheellisia kysymyksiä siitä, oliko kiinnipitämisen jatkuminen lattialla ja kesto oikeaoppista Ison Omenan tapauksessa. Ainakin kiinnipidetyn terveydentilan seuranta selvästikin epäonnistui surkeasti, vaikka kiinnipito olisikin tapahtunut oikein.
Whatson
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Ti Tammi 10, 2023 11:52 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Whatson »

realisti-lissu kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:19 pm Mietin tuota Mtv 3 videota.

Siinä nainen on ollut koko sen ajan, mitä seitsemän minuuttia, liikkumaton, elottoman oloinen.
Kuinka kauan sitä ennen? Koska on jo sermitkin tuotu.
Tuossa kyllä meni niin paljon minuutteja, että nainen lie ollut kuollut jo koko tuon ajan kun video kestää mutta tosiaan, kuinka kauan ennen sitä? Aika kauan on ruumista pidelty.
On tainnut kuolla melkein heti, kun kaksi ensimmäistä vartijaa ottivat hänen kiinni väkivalloin. Ehkä syyte kuolemantuottamuksesta tuleekin noille kahdelle vartijalle.
Avatar
meksi
Hetty Wainthropp
Viestit: 453
Liittynyt: Su Tammi 18, 2015 11:04 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja meksi »

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset ... a2e374be3a
Vatsalleen pakotettu nainen kuoli Isossa Omenassa – oikeuslääkäri arvioi, milloin asento on erityinen riski
Jos ihminen pakotetaan vatsalleen makaamaan ja hänen kätensä ovat selän takana, jopa nuori ja hyväkuntoinen ihminen voi Lääkärilehden mukaan kuolla. Vartijoiden voimankäyttökeinot nousivat esille Ison Omenan kuolemantapauksen vuoksi.
  • Vatsalleen pakottamisessa on riskejä, mutta päinmakuuasento ei sinänsä ole vaarallinen.
  • Jos henkilö on kiinnipitotilanteessa hyvin kiihtyneessä tilassa, kasvaa äkkikuoleman riski.
  • Lääkärilehden haastatteleman oikeuspsykiatrin mukaan päinmakuulle rajoittaminen stressi- tai kriisitilanteessa voi altistaa äkkikuolemalle jopa kohtuullisen hyväkuntoisen ja nuoren ihmisen.
Vartijoiden ja järjestyksenvalvojien voimankäyttökeinot ovat nousseet keskusteluun ja arvostelun kohteeksi viime viikkoina ja päivinä.

35-vuotias espoolaisnainen kuoli 7. tammikuuta kauppakeskus Isossa Omenassa, kun vartijat ottivat hänestä hallintaotteen ja painoivat maahan. Poliisi tutkii asiaa epäiltynä kuolemantuottamuksena.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) oikeuslääkinnän johtava asiantuntija, oikeuslääkäri Sirkka Goebeler toteaa, että päinmakuuasento ei sinänsä ole ihmiselle vaarallinen.

Esimerkiksi hengitysvaikeuksista kärsiviä koronapotilaita on sairaalassa käännetty välillä vatsalleen, koska siinä asennossa hengitys voi kulkea paremmin kuin kyljellään tai selällään maaten.

Päinmakuulle pakottaminen taas on aivan toinen asia, jossa voi olla myös riskejä.

Jos päinmakuuasennossa olevan rintakehä puristuu esimerkiksi siksi, että joku istuu rintakehän päälle, hengitys voi estyä ja salpautua niin, että seurauksena on äkkikuolema.

– On käynyt niinkin, että kaksi aikuista henkilöä on jostain syystä nukkunut päällekkäin ja alla oleva, päinmakuuasennossa ollut, on kuollut, Goebeler kertoo.

Goebeler kommentoi päinmakuuasentoon liittyviä riskejä yleisellä tasolla.

Kiihtyneen erityinen riski

Päinmakuuasennossa ihmisen hengitys voi estyä vaarallisesti esimerkiksi silloin, jos hän makaa sellaisella pehmeällä alustalla, jolloin ilman kulkua estävää materiaalia tulee hänen suunsa ja nenänsä eteen.

Erityinen kuolemanriski kiinnipitotilanteeseen ja päinmakuuasentoon pakottamisessa on silloin, jos henkilö on kiihtyneessä tilassa. Tällainen yhdistelmä voi kasvattaa Goebelerin mukaan kuolemanriskiä jopa huomattavasti.

– Vielä ei tarkkaan tiedetä, miksi näin on.

Kiihtymystilanteen, kiinnipidon ja äkkikuoleman välisistä yhteyksistä on Suomessa tekeillä tutkimus.

Suomessakin tunnettaan äkkikuolemaan johtaneita tapauksia, joissa on ollut hyvin kiihkeä perheriitatilanne, johon on liittynyt myös kiinnipitoa.

Tiedetään myös tapauksia, joissa hyvin päihtynyt ja kiihtyneessä tilassa ollut henkilö on pyrkinyt ravintolaan, ovella järjestyshenkilö on kiinnipidolla estänyt hänen pääsynsä sisään ja tilanne on eskaloitunut siihen, että kiihtynyt henkilö on äkillisesti kuollut.

Vatsallaan puolustuskyvytön

Kun ihminen pakotetaan voimalla maata vasten makaamaan, maahan pakotettu voi saada mustelmia, sisäelinvammoja ja murtumia. Seurauksena voi olla myös äkkikuolema.

Vatsallaan maaten ihminen on lähes puolustuskyvytön, mutta haavoittuvainen. Tuolloin hänen kaulaansa ja päätään voidaan kääntää ja painaa. Seurauksena voi olla kuolema tukehtumalla tai heijasteinen sydänpysähdys.

Kaulan ja myös rintakehän alueen vääränlainen manipulaatio tässä asennossa voi olla Goebelerin mukaan hengenvaarallista, koska tällä alueella on monia elintärkeiden toimintojen mekanismien ydinalueita.

Vatsalleen pakotetun henkilön hengitys voi estyä mekaanisesti, kun hengitysliikkeet estyvät ulkopuolisen voiman vuoksi. Ulkopuoliset voimat voivat olla muiden henkilöiden toimia.

Ei kovin epätavallista
Vatsalleen pakotettu henkilö voi saada heijasteisen sydänpysähdyksen, joka johtuu vagushermon eli kiertäjähermon painetunnistimen ärsytyksestä. Tällainen sydänpysähdys on kuitenkin harvinainen.

Sisäelinvammoja voi syntyä, jos vatsalleen pakotettua henkilöä painetaan rajusti ja voimalla maahan.

Vatsalleen pakotetun ja sen vuoksi kuolleen henkilön sisäelinvammat selviävät ruumiinavauksessa.

Iltalehden haastattelemien oikeuslääketieteen asiantuntijoiden mukaan maailmalla on raportoitu hyvin monia tapauksia, joissa kiinniotettu on menettänyt kiinniottotilanteessa henkensä. Näin on tapahtunut myös Suomessa.

Yhtäläisyyksiä Georg Floudin tapaukseen
Lääkärilehdessä oikeuspsykiatri Kari Ojala toteaa, että päinmakuulle rajoittamiseen liittyy äkkikuoleman riski.

Ojalan mukaan hengitysfunktio ja sydämen virtaus heikentyvät, kun ihminen pakotetaan maahan vatsalleen ja jos samaan aikaan vielä kädet ovat selän takana.

Jos ihminen ei saa hengitettyä kunnolla ja sydämen toiminta heikentyy, tilannetta pahentaa vielä adrenaliinimyrsky, kun ihminen on kiihtynyt, hädissään tai peloissaan.

Päinmakuulle rajoittaminen stressi- tai kriisitilanteessa voi Ojalan mukaan altistaa äkkikuolemalle jopa kohtuullisen hyväkuntoisen ja nuoren ihmisen.

Ojala arvioi Lääkärilehdessä, että Yhdysvalloissa vuonna 2020 tapahtunut George Floydin kuolema poliisien käsissä saattoi tapahtua samalla mekanismilla kuin Ison Omenan kuolemantapaus, jossa 35-vuotias nainen menehtyi vartioiden pidettyä häntä vatsallaan lattialla.

Lääkärilehdessä Ojala kummastelee Ison Omenan kuolemantapaukseen liittyvää julkisuudessa käytyä keskustelua. Hän arvioi asiaa mediatietojen varassa.

– Mediassa haastatellut vartioimisalan ja poliisin asiantuntijat ovat sitä mieltä, että kuvien perusteella vartijat ovat toimineet ohjeiden mukaan. Jos näin on, olen huolestunut siitä, että vartijoiden koulutuksessa edelleen opetetaan päinmakuulle rajoittamista, Ojala sanoo.
Paikalla
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3178
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Onko Espoosta joku arkkitehti poissa joukoistamme?

Jos emäntä on ollut sittenkin raskaana, isyystestit sikiön suhteen on syytä tehdä Milan Jaffin osalta myös.

Ja noin yleisesti, voimankäytön ongelmia jopa sinne kuolemaan johtaen voi tapahtua myös miehille kiinniottotilanteessa. Veikkaisin että miehiltä näitä syitä voi löytyä enemmänkin (kuin esimerkiksi raskaus naisilla), esimerkiksi liikenneonnettonnettomuudesta tai tapaturmasta johtuvasta aiemmasta kylkiluumurtumasta ja sellaisen uudelleenmurtumasta johtuneeseen keuhkovammaan tällaisessa. Näitä on tapahtunut, mutta eivät varmaan ole yhtä mediaseksikkäitä tilanteita kuin naisten häiriköinnit julkisissa liikkumistiloissa.

Pitäisi naistenkin ymmärtää että häiriköinti voi johtaa vaikkkapa mihin lopputulemaan, eikä sitä omaa taivaspaikkaansa odotellessaan aina voi luottaa että Jesse tulee apuun.
Mens malus in corpore sano
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

hlgovista kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:30 pm
Purliini kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:00 pm Tälle foorumille kirjoittajista on ilmeisesti vähän epäselvää termit eloton ja tajuton. Voin vinkata että toisessa näistä tapauksista olisi syytä aloittaa elvytys ja toisessa ei. Voitteko pikku sherlokit kertoa missä kohtaa tuossa perunalla kuvatulla videolla henkilö menee tajuttomasta elottomaksi. Sanoisin että metrin päästäkin katsottunakin olisi vaikeaa huomata sitä.
Se tilan muutos ei tapahdu tuon mtv:n videon aikana, siinä on kokoajan raato.
Tajuttomuuteen on vajottu vähän sen jälkeen, kun kuollut ilmoitti, että ei saa henkeä.
Siitä kuristuksen jatkeena elottomaksi ja kuolleeksi.
Niin mustakin kyl. Tajuton varmaankin heräisi ravisteluun ja miesten kopelointiin. Kun ruumis ei sitä tee.

Jostain syystä kuolemansyykään ei ole selvinnyt. Menee pitkään, jotain meriselitystä mietitään, että miksi tukehtui kuten tukehtui. Tai sai sydänkohtauksen. Perusterve ihminen.

Rokotteitakaan ei voida syyttää.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Valtapallo
Remington Steele
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Tammi 04, 2023 3:23 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Valtapallo »

realisti-lissu kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:19 pm Mietin tuota Mtv 3 videota.

Siinä nainen on ollut koko sen ajan, mitä seitsemän minuuttia, liikkumaton, elottoman oloinen.
Kuinka kauan sitä ennen? Koska on jo sermitkin tuotu.
Tuossa kyllä meni niin paljon minuutteja, että nainen lie ollut kuollut jo koko tuon ajan kun video kestää mutta tosiaan, kuinka kauan ennen sitä? Aika kauan on ruumista pidelty.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt ... ja/8609108

Kannattaa myös lukea linkin lopusta tuo selostus missä kerrotaan tapahtumien kulku hyvinkin tarkasti.
Viimeksi muokannut Valtapallo, Ke Tammi 11, 2023 3:13 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
meksi
Hetty Wainthropp
Viestit: 453
Liittynyt: Su Tammi 18, 2015 11:04 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja meksi »

Valtapallo kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:53 pm
realisti-lissu kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:19 pm Mietin tuota Mtv 3 videota.

Siinä nainen on ollut koko sen ajan, mitä seitsemän minuuttia, liikkumaton, elottoman oloinen.
Kuinka kauan sitä ennen? Koska on jo sermitkin tuotu.
Tuossa kyllä meni niin paljon minuutteja, että nainen lie ollut kuollut jo koko tuon ajan kun video kestää mutta tosiaan, kuinka kauan ennen sitä? Aika kauan on ruumista pidelty.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt ... ja/8609108

Kannattaa myös lukea linkin lopusta tuo selostus missä kerrotaan tapahtumien kulku hyvinkin tarkasti.
Kaiken muun lisäksi ihmettelen vartijan toiselle vartijalle elvytystilanteessa sanomaa: "Jos se alkaa yhtään vastustella, lopeta heti."
Mainitaan XX kerran, elvytystilanteessa jos elvytettävä alkaa reagoimaan, tulee painelu keskeyttää. Toki tuo sanavalinta "alkaa yhtää vastustella" turhan karski tämän asian ilmaisuun, mutta en nyt jaksa uskoa, että meinasivat painin aktivoituvan uusiksi.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Nml84 kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 1:48 pm Mikä idea yleensäkkään oli makuuttaa naista noin kauan jos kerran oli rauhallinen (kai ny jos eloton on), mikä siinä ois sit niinku ollut seuraava toimenpide mitä vartijan kuuluisi tehdä? Mitä näillä vartijoilla mahtoi olla ajatuksena tehdä? Makuuttaa toista siinä kunnes poliisi tulee paikalle? (mitä ei kukaan soittanut edes)

Ymmärrän et pidetään maassa jos riehuu vaan, mutta mitä sit tapahtuu kun ihminen on rauhoittunut? Nostetaan istumaan ja odotellaan poliisia vai mitä?
Securitaxen ohjeistuxessa ilmeisesti mainitaan, että asiakas pidettävä lattialla makuullaan kunnes poliisi saapuu. Tehtävään sidottava kaikki vartijat tilanteesta riippumatta. Alue rajattava katseilta, mielellään myös väliaikainen kattorakennelma, ettei kukaan kuvaa ylätasanteelta.

Jotain tuollaista tulee mieleen. Kaikki meni ohjeistuxen mukaan. Ei mitään nähtävää. Kaikki hyvin.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
meksi
Hetty Wainthropp
Viestit: 453
Liittynyt: Su Tammi 18, 2015 11:04 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja meksi »

JanitaSlim kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:58 pm Securitaxen ohjeistuxessa ilmeisesti mainitaan, että asiakas pidettävä lattialla makuullaan kunnes poliisi saapuu. Tehtävään sidottava kaikki vartijat tilanteesta riippumatta. Alue rajattava katseilta, mielellään myös väliaikainen kattorakennelma, ettei kukaan kuvaa ylätasanteelta.

Jotain tuollaista tulee mieleen. Kaikki meni ohjeistuxen mukaan. Ei mitään nähtävää. Kaikki hyvin.
No nyt o pakko kyllä sanoa, että kaivappa lähde tälle väittämälle. Sen verran paksua tuubaa.
Avatar
poliisikoiran pentu
Olivia Benson
Viestit: 743
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 9:03 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja poliisikoiran pentu »

Nml84 kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 1:48 pm Mikä idea yleensäkkään oli makuuttaa naista noin kauan jos kerran oli rauhallinen (kai ny jos eloton on), mikä siinä ois sit niinku ollut seuraava toimenpide mitä vartijan kuuluisi tehdä? Mitä näillä vartijoilla mahtoi olla ajatuksena tehdä? Makuuttaa toista siinä kunnes poliisi tulee paikalle? (mitä ei kukaan soittanut edes)

Ymmärrän et pidetään maassa jos riehuu vaan, mutta mitä sit tapahtuu kun ihminen on rauhoittunut? Nostetaan istumaan ja odotellaan poliisia vai mitä?
Olisiko niin, että tässä oli kaikki alusta asti poikkeavaa. Normitilanne olisi esim. se, että pakoon pyrkivä myymälävaras raudoitettaisiin nippuun ja sitten odoteltaisiin poliisia. Mutta nyt kun uhri ei ollut tehnyt mitään rikollista, olisi ollut turhaa kutsua poliisia. Itse asiassa hän ei ollut tehnyt mitään sellaistakaan, että olisi ansainnut fyysistä kiinniottoa...ainakaan vielä ei ole ilmennyt mitään niin raskauttavaa eli aika varmasti olisi selvitty puhumalla.

Eli käsikirjasta pitäisi löytyä ohje "mitä tehdä jos ollaan niputettu asiakas turhaan"... Nyt sitten köllöteltiin ja odoteltiin, kunnes eteen lävähti paljon vakavempi ongelma ja vaativuustaso nousi ihan eri sfääreihin. Tässä kohdin herää jo sääli...
Rubiskreebeli
Jane Marple
Viestit: 1099
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 4:53 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Rubiskreebeli »

hlgovista kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 9:19 am Jatketaan vielä siitä ensiavusta:

Työturvallisuuslaki (738/2002) velvoittaa työnantajan järjestämään riittävän määrän ensiaputaitoisia henkilöitä. Niinsanotussa vaarattomassa ympäristössä miniivaatimus kuolutetusta henkilästöstä on 7%, tämä on toteuduttava joka hetki, kun työssä ollaan (siis kaikissa vuoroissa)

Tämä siis vartijoiden työsuojeluna, ei näytä totetuvan. (lappu luukulle, kunnes työpaikan lakisääteiset velvoitteet on täytetty ja tietenkin kaljupäille sakkoja perään).
En löytänyt mainitsemastasi laista mainintaa 7% minimivaatimuksesta. Mihin tuo mainitsemasi 7% perustuu?
Amatimies
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2023 5:09 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Amatimies »

Attorney kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 1:38 pm
Ihminen ei ole kone, jota et tunnu tajuavan. Osa menee paniikkiin. Osa taistelee vastaan. Itse uskon, että jos minun mielestäni syyttä tai yllättäen tulisi pari stevaria aggressiivisesti kimppuun, niin itseni tuntien panisin hanttiin sen minkä voisin. Ei siinä mitään analytiikkaa ole mukana. Jotkut saatanan hullut yrittää syyttä mielestäni tappaa tai vammauttaa, niin liskoaivot lähtee kehiin. Sen verran kukkakepin oloisia pikkupoikia, että parille voisin ainakin saada annettua kunnolla vastaan. Lopputuloksena saisin toki varmaan itse vielä pahemmin turpiin ja muita seuraamuksia. Mutta teidän ongelmanne on, että oletatte ihmisten jotenkin automaattisesti kunnioittavan ja tottelevan teitä. Voi olla looginen oletus, mutta kun kuolemanpelossa tai kovassa kiputilassa ei se aivojen etulohkon logiikka ohjaa. Joka väkivaltaan ryhtyy, ottaa aina ison riskin. Aika moni mies vetäs pakene tai taistele tilanteessa tollasia pikkupoikia kunnolla pataan. Jotenkin luulette, että kaikki alistuu voimankäyttöönne kun on omasta mielestään joku arvostettu asema. Luulen, että yliarvioitte kunnioituksen teitä ja kokemaanne asemaa kohtaa. Poliisi on eri asia, mutta osaa myös yleensä lähestyä tilanteita viisaammin.
Tiedän kokemuksesta varsin hyvin ettei ihminen ole kone, tätä olen koulutuksia pitäessä painottanut. Vartijan näkökulmasta on äärimmäisen tärkeää mennä tilanteisiin niin ettei provosoi, eikä provosoidu, on tärkeää luoda turvallinen fiilis. Tähän vaikuttaa kehonkieli, äänensävy, etäisyys, kohtaamisympäristö ja suunta (älä lähesty seläntakaa yllättäen) jne. Asiakkaana on täysin luonnollista reagoida yllättävään ja mahdollisesti uuteen tilanteeseen panikoiden, vastustaen tai provosoituen. Etukäteen voi kuitenkin noita tilanteita harjoitella (mielikuvaharjoittelua kannattaisi tehdä muutenkin, esim. onnettomuustilanteiden varalta). Omalla ennakkoasenteella on myös iso vaikutus siihen miten stressitilanteessa toimit, jos ajattelet ettö vartijat ovat murhaajia niin varmasti reagoit eritavalla kuin jos ajattelet heidän olevan asiakaspalvelijoita ja suojelemassa.

Ihmiset jakautuvat karkeasti kolmeen ryhmään siinä miten reagoivat yllättävään/stressaavaan tilanteeseen. Osa pystyy toimimaan loogisesti ja harkitusti heti, osalla jäätyy hetkeksi ennen kuin pystyvät toimimaan ja osa jäätyy kokonaan, menee jopa paniikkiin.
Purliini
Remington Steele
Viestit: 209
Liittynyt: Pe Loka 21, 2022 5:04 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Purliini »

Valtapallo kirjoitti: Ke Tammi 11, 2023 2:53 pm Kaiken muun lisäksi ihmettelen vartijan toiselle vartijalle elvytystilanteessa sanomaa: "Jos se alkaa yhtään vastustella, lopeta heti."
Niin siis lopeta elvytys heti. Mikä siinä on kummalista?

Lainausta korjattu
-NILS-
wstryder
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Elo 23, 2021 10:07 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja wstryder »

Päivi Räsänen kirjoittaa Facebookissa:

Ison Omenan kuolemantapaus on järkyttävä. Tapaus on koskettanut minua vielä syvemmin, sillä nainen oli Facebook-ystäväni ja viestittelin hänen kanssaan viimeksi pari viikkoa sitten. Hän on usein rohkaissut ja kannustanut toivottaen siunausta elämääni. Otan lämpimästi osaa omaisten ja läheisten suruun. On tärkeää, että poliisi selvittää perusteellisesti tapahtumien kulun. Samalla tämänkin tapauksen tiimoilta on syytä selvittää tarpeet kohentaa yksityisen turvallisuusalan koulutusta ja valvontaa. Toivon voimia myös kaikille tilanteeseen osallisille tässä raskaassa prosessissa. On muistettava, että vartijat ja järjestyksenvalvojat tekevät meidän kaikkien kannalta tärkeää ja arvostettavaa turvallisuustyötä.
Ihankuinvaan
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Ke Tammi 11, 2023 1:15 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Ihankuinvaan »

Mietin tuota ”haltuun ottamista ja kaatamista” (videon perusteella) omalle kohdalle ja mitä omalle kropalle todennäköisesti kävisi. Ensimmäiseksi hajosivat olkapäät ja jos en päätyisi raadoksi, niin olkapäiden takia päätyisin työkyvyttömyyseläkkeelle. Toiseksi todennäköisesti menisi rikki aiemmin katkenneet kylkiluut, ne kun eivät ole vielä 15 vuodessa luutuneita, eivätkä tule sitä ikinä tekemäänkään. Katkenneet kylkiluut voivat vahingoittaa keuhkoja ja muita sisäelimiä.

Joten nämä ulospäin näkymättömät, mutta olemassa olevat heikkoudet ja vammat em toimenpiteen yhteydessä tekisivät minusta jotakuinkin ramman loppuiäkseni, jos ei nyt sitä raatoa sitten, joten voi kysyä, että ihanko oikeasti vartijat ymmärtävät voivansa rikkoa ihmisen, ihan vaan sillä, että on ollut mahdollisesti hankala tai aukonut päätään? Minä saatan olla hankala hypoglykemia, eli alhaisen verensokerin aikana. Saatan puhua epäselvemmin, olla kiukkuinen, laittaa vastaan ja kävellä hoippuen, eli voin hyvinkin näyttää humalaiselta. Jos minut tämän takia ”otetaan haltuun” Omenan tapahtumien tavoin, niin kaikkien ortopedisten vammojen lisäksi menisin hypon takia tajuttomaksi, päätyisin varmaan putkaankin, jos poliisilla ei tässä kohtaa raksuttaisi muu vaihtoehto kuin humala. Putkassa pötköttelisin tajuttomana ”humalassa”, mahdollisesti aivovaurioon tai kuolemaan saakka.

Tämä paasaus siksi, että ihmisellä voi tosissaan olla sairauksia mitkä aiheuttavat sekavaa käytöstä->vartijat ja kaataminen->pahoja vammoja, sairaus ja tajuttomuus->vammautuminen/kuolema?
Vastaa Viestiin