Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
kantavapalju
Rico Tubbs
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 9:09 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja kantavapalju »

AEA: Ukrainan ydinvoimaloista ei löytynyt sotakalustoa

klo 22:24: Kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n johtaja Rafael Grossi on romuttanut venäläisväitteet, joiden mukaan Ukraina säilöisi sotakalustoaan ydinvoimaloissa.

Venäjän ulkomaantiedustelupalvelu SVR syytti Ukrainaa asiasta maanantaina. SVR väitti, että Ukraina varastoi länsimailtaan saamiaan aseita ja ammuksia ydinvoimaloissa eri puolilla Ukrainaa.

Grossi tyrmää SVR:n väitteen. Hän muistuttaa, että IAEA:n edustajat ovat toistaiseksi pysyvästä paikalla kaikissa ukrainalaisissa ydinvoimaloissa.

Saadakseen asiasta täyden varmuuden Grossi määräsi IAEA:n työntekijät tutkimaan ydinvoimalat. IAEA ei löytänyt mitään näyttöä, että alueilla varastoitaisiin sotakalustoa.

– Näiden tarkastusten tulos oli negatiivinen, hän toteaa.

Valheita valheita
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

sikakoira kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 12:55 am
jhou kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 12:27 am
sikakoira kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 12:05 am

Kyseessä oleva tieto ei tullut hyökkäysministeriöstä :wink:
En väittänytkään niin. Lasken tämän nimenomaisen valeen paremminkin tuohon yleisempään "Venäjän höpinöiden" luokkaan kuuluvaksi. Ja kyllähän esim. Peskov korosti samana päivänä, että tämän väitteen tiimoilta dialogi IAEAn kanssa on tärkeää. No, nyt se dialogi on käyty ja väite on paikkaansa pitämättömäksi todettu. :lol:
Jaa että kylähullun meinikiä taas ja lähteet oli CNN jos arvaan :lol:

Lähteet esille nyt rohkeasti niin pästään eteenpäin
Kylähullun meininkiä on se, että linkitetään videoita armenialaisten hautaushommista 2020 ja väitetään, että ne on Ukrainasta 2022.

Mitähän lähteitä nyt olet vailla? IAEAn tiedotteen jo sulle linkitin, mutta ohessa vielä Reutersin uutisointi Venäjän alkuperäisistä ja nyt siis paskapuheiksi osoittautuneista väitteistä, sekä Peskovin kommentti samalta päivältä.

https://www.reuters.com/world/europe/ru ... 023-01-23/
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

Nyt kun päätökset sekä Leopardien että Abramsien lähettämisestä alkaa olla pulkassa, voidaankin odotella lähipäivinä ensimmäisiä venäläisiä "tietoja" venäläisjoukkojen tuhoamista lukuisista vaunuista ympäri Ukrainaa. Erikoismeriporsaan kannattaa viritellä laskutikku valmiiksi, ettei taas mene laskut sekaisin. :mrgreen:
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15340
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Wagnerin hautausmaa alkaa olemaan ilo silmälle:
https://russoldat.info/vagnerovczy-vozv ... sya-domoj/

Raatoluku 122170. Kyllä sillä muutaman hautausmaan täyttää. Tosin kuulemma Venäjä tuhkaa osan raadoistaan.
AlexKrycek
Martin Beck
Viestit: 757
Liittynyt: Ke Elo 07, 2013 7:29 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja AlexKrycek »

Suosittelen kuuntelemaan Suplasta tuota uutta Venäjä -podia. Joka keskiviikko tulee jakso, nyt kaksi tullut. Virkistävän asenteetonta analyysia Venäjän ja Putinin touhuista kahden suomenvenäläisen kaverin toimesta.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009346947.html

SUPLAN uunituoreessa Venäjä-podin jaksossa podcastia vetävät suomenvenäläiset Mihail Ionin ja Anton Nikolenko käsittelevät Venäjän federaation presidentti Vladimir Putinia.

Kaksikko miettii sitä, kuinka suosittu koko 2000-luvun de facto maata johtanut 70-vuotias Putin todellisuudessa on.

Riippumattomana pidetty Levada-tutkimuskeskus tekee Putinin suosiosta säännöllisesti kannatusmittauksia.

Ukrainan sodan aluksi Putin kannatus nousi, kun syksyllä osittaisen liikekannallepanon aikaan suosiossa tapahtui pieni lasku. Viime aikoina Putinin suosio on ollut taas huippulukemissa.

VIIMEISIN mittaus on joulukuulta, jolloin Putinin kannatus oli 81 prosenttia.

– Realistisesti voidaan puhua alle puolesta kuitenkin, Mihail Ionin ruotii podcastissa Putinin todellista suosiota.

– Mielipidetutkimukset kuitenkin on mitä on, hän jatkaa.

Nikolenko miettii, että samaan aikaan venäläisten on vaikea kuvitella kenenkään muun olevan presidentti kuin juuri Putinin.

– Se on suoraa seurausta Putinin toimista, jossa poliittinen kenttä on putsattu pois.

KGB-TAUSTAINEN Putin pääsi aikanaan hieman tutkan alta presidentiksi, kun presidentti Boris Jeltsin ilmoitti erostaan uudenvuodenpuheessaan vuoden 1999 viimeisenä päivänä.

Tuolloisesta pääministeri Putinista tuli Jeltsinin eron myötä ensin Venäjän virkaa tekevä presidentti ja myöhemmin keväällä 2000 vaalit voitettuaan varsinainen presidentti.

– Kukaan ei tiennyt, että kuka on Putin. Kukaan ei ollut kuullut hänen nimeään, Ionin muistelee aikaa ennen kuin Putinista tuli vt. presidentti.

Se Ionin mukaan yleisesti tiedettiin, että Putin oli toiminut turvallisuuspalvelu FSB:n johtajana ennen pääministeriyttään.

VENÄJÄ-PODIN kaksikko on yhtä mieltä siitä, että Putin pääsi nostamaan pian profiiliaan osoittaessaan johtajuutta erilaisten Venäjää kohdanneiden terrori-iskujen edessä.

Putin alkuaikaa leimasi myös toinen Tshetshenian sota, sillä Putin syytti jatkuvista terroriteoista juuri tshtsheenejä.

– Ei ole täyttä varmuutta, että liittyikö Tshetshenian sen aikainen hallinto näihin terrori-iskuihin, Nikolenko taustoittaa.

– Siitähän ei ole täyttä varmuutta, että liittyikö tshetsheenit ylipäätään iskuihin, Ionin keskeyttää ja muistuttaa, että yleisen salaliittoteorian mukaan iskujen takana oli maan oma turvallisuuspalvelu FSB, jotta Venäjä saisi syyn hyökätä Tshetsheniaan.
Juttu jatkuu vielä pitkälti tuosta eteenpäin, mutta en jaksa kännyllä enempää kopsailla. Käykää itse lukemassa tai vielä mielummin kuuntelemassa molemmat jaksot.
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9132
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Luulisin, että ukrainalaisten tankkimiehistöjen koulutus länsimaisia panssarivaunuja varten (M1 Abrams, Leopard 2 ja AMX-56 Leclerc) on aloitettu jo kuukausia sitten. Niin ollen ne voitaisiin saada mukaan toimintaan jo piakkoin.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
vituiksmän
Jane Marple
Viestit: 1020
Liittynyt: Ma Joulu 19, 2022 10:53 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja vituiksmän »

LexVeritas kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 10:52 am Luulisin, että ukrainalaisten tankkimiehistöjen koulutus länsimaisia panssarivaunuja varten (M1 Abrams, Leopard 2 ja AMX-56 Leclerc) on aloitettu jo kuukausia sitten. Niin ollen ne voitaisiin saada mukaan toimintaan jo piakkoin.
^^Ukrainassa on myös hyvin vahvaa VR/AR osaamista. Luulen että tätä myös käytetään ahkerasti.

Abrams takkien huoltoakin voidaan opastaa AR avusteisesti, vaikka etänä esim. jenkeistä(kiitos starlink). Kyllä noita voidaan kohtuu nopsaankin nähdä tositoimissa.
Viimeksi muokannut vituiksmän, Ke Tammi 25, 2023 11:50 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Don MC

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Don MC »

vituiksmän kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 11:22 am ^^Ukrainassa on myös hyvin vahvaa VR/AR osaamista. Luulen että tätä myös käytetään ahkerasti.

Abrahams takkien huoltoakin voidaan opastaa AR avusteisesti, vaikka etänä esim. jenkeistä(kiitos starlink). Kyllä noita voidaan kohtuu nopsaankin nähdä tositoimissa.
Se on Abrams, ei Abrahams.
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Normi ryssäkamaa, ei vaan toimi :mrgreen:
Venäjä lähetti sotaan upouuden panssarivaunun vikoja pullollaan – joukot ottivat T-14 Armatan nihkeästi vastaan

Armata-tankit perustuvat saman nimiseen alustaan, josta voidaan rakentaa erilaisia taisteluajoneuvoja ja vaunuja.

Venäjän modernit T-14 Armata -taistelupanssarivaunut eivät ole saaneet joukoilta kiitosta, kertoo Britannian puolustusministeriö tilannekatsauksessaan.

Venäjän on aiemmin kerrottu aikoneen lähettää pienen määrän Armata-vaunuja sotimaan Ukrainaan. Kyseessä olisi vaunutyypin ensimmäinen käyttö taistelussa.

Brittien mukaan viime kuukausina venäläiset joukot ovat kuitenkin ottaneet uuden tankin vastaan vastahakoisesti. Syynä reaktiolle on ollut sotakoneiden kehno kunto.
Lue lisää: CNN: Yhdysvallat aikoo lähettää kymmeniä Abrams-taistelupanssarivaunuja Ukrainalle – Scholzin uskotaan tänään kertovan hyviä uutisia Leopardeista

Britannian puolustusministeriön mukaan ei ole selvillä, mitkä viat vaunussa ovat aiheuttaneet turhautumista.
Useita vikoja ja myöhästymisiä

Viime vuosien aikana Venäjä on itsekin kertonut Armata-tankkien ongelmista. Ongelmia on ollut muun muassa vaunujen moottoreissa ja pimeänäkölaitteissa.

Venäjän vaunuprojektista aiemmin antamien tietojen perusteella rintamalle on saatettu lähettää tankkeja koetuotantoerästä, mikä voisi selittää vastoinkäymisiä ja vikoja.

Armata-tankit perustuvat saman nimiseen alustaan, jonka päälle voidaan rakentaa erilaisia taisteluajoneuvoja ja vaunuja.

Alun perin Venäjällä oli suuria suunnitelmia isoista tuotantomääristä, mutta hanke on vuosia kärsinyt useita takapakkeja.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ven ... #gs.o5gnyp
"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

^
Mitä ne nyt nirsoilee, tuo armatahan olisi ihan toimiva peli jos sille kaivaa montun johon sen saa asemiin, ja sitten hinaa sen siihen monttuun, sitä en sitten tiedä toimiiko sen aseet miten hyvin, mutta voisihan sinne sisälle laittaa jonkinlaisen päristimen niin pitäisi ainakin pahaa ääntä :mrgreen:
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

damfin kirjoitti: Ke Tammi 25, 2023 12:30 pm ^
Mitä ne nyt nirsoilee, tuo armatahan olisi ihan toimiva peli jos sille kaivaa montun johon sen saa asemiin, ja sitten hinaa sen siihen monttuun, sitä en sitten tiedä toimiiko sen aseet miten hyvin, mutta voisihan sinne sisälle laittaa jonkinlaisen päristimen niin pitäisi ainakin pahaa ääntä :mrgreen:
Vanhan viidakon sanonnan mukaan venäläiset sisäpäristimet ei toimi kovin hyvin... :lol:
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Kova uho ryssillä, mutta pian ne kipittää savet housuissa kohti kotia :lol:
Venäjä uhoaa tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa

Venäjän mukaan länsimaiden Ukrainaan lähettämät tankit tuhotaan, eikä niillä ole lännen toivomaa vaikutusta Ukrainan armeijan taistelukykyyn.

– Teknologisesti tarkasteltuna tämä on epäonnistunut suunnitelma. Sen Ukrainan armeijalle tuomaa potentiaalia on yliarvioitu, sanoi Kremlin edustaja Dmitri Peskov.

– Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin, mutta ne ovat erittäin kalliita, Peskov jatkoi.

Peskov sanoi jo aikaisemmin kuluvalla viikolla, että mikäli Saksa toimittaa panssarivaunuja Ukrainaan, se jättää "pysyvän jäljen" Saksan ja Venäjän kahdenvälisiin suhteisiin.

Saksan odotetaan kertovan Leopard 2 -taistelupanssarivaunujen toimittamisesta Ukrainaan mahdollisesti jo keskiviikkona. (STT)
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yhd ... #gs.o5nkkk
"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Juuri nyt: Saksa aikoo lähettää Ukrainalle Leopard-taistelupanssarivaunuja – sallii myös liittolaisten antaa tankkeja

Saksa aikoo lähettää Ukrainalle Leopard 2-taistelupanssarivaunuja. Asiasta kertoo Saksan hallituksen tiedottaja.

Saksa aikoo myös antaa luvan sen liittolaismaille viedä saksalaisvalmisteisia vaunuja Ukrainaan.

Saksan hallituksen mukaan ukrainalaisten joukkojen koulutus Saksassa alkaa pian. Saksa aikoo tarjota Ukrainalle myös vaunuihin liittyvää tukea logistiikkaan ja huoltoon. Ukraina saa myös ampumatarvikkeita.

Saksan hallituksen mukaan tarkoituksena on muodostaa Ukrainalle nopeasti kaksi Leopard 2 -vaunuja käyttävää pataljoonaa. Alkuun Saksa aikoo antaa Ukrainalle 14 Leopard 2 A6-vaunua varastoistaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/juu ... #gs.o5o2gv
"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
Avatar
MarjattaL
Susikoski
Viestit: 36
Liittynyt: La Syys 10, 2022 10:01 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja MarjattaL »

Minä olen kovasti odottanut, että sikakoira ja Mäc (Mc aka Moskovium) alkavät väittelemään, mutta sitä ei taida tapahtua :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Ukraina saamassa panssarivaunuja myös Norjasta – USA:n mahdollinen tankkipäätös sai Venäjän suurlähettilään tolaltaan: "Häpeämätön provokaatio"

Mediatietojen mukaan Norja voisi lähettää jopa kahdeksan tankkia.

Norjan hallitus pohtii, voiko maa lähettää Leopard-taistelupanssarivaunuja Ukrainaan. Norjalaislehti Aftonpostenin mukaan puolustusministeriö on pyytänyt Norjan armeijaa arvioimaan, miten mahdollinen tankkien lähettäminen vaikuttaisi Norjan puolustuskykyyn.

Päätöksiä tankkien lähettämisestä ei ole vielä tehty, mutta puolustusvoimien arvion odotetaan valmistuvan nopeasti.

–  Hallitus pohtii jatkuvasti, pitäisikö Norjan lähettää lisää aseita ja materiaalia Ukrainaan. Emme kommentoi näitä arvioita, emmekä mitään meneillään olevia tai tulevia kannanottoja. Meillä on hyvä vuoropuhelu Ukrainan ja liittolaisten kanssa Ukrainan tarpeista. Tuemme Ukrainaa niin kauan kuin on tarpeen, sanoi puolustusministeri Björn Arild Gram kommentissaan Dagens Näringsliv -lehdelle tiistaina.
Mainos

Dagens Näringslivin mukaan Norja voisi antaa Ukrainalle jopa kahdeksan maan 36 Leopard-taistelupanssarivaunusta.

Norjan aikeista lähettää tankkeja kertoi ensin Helsingin Sanomat.
Venäjä: Yhdysvaltojen tarkoitus on vahingoittaa meitä

Venäjän Yhdysvaltain-suurlähettilään Anatoli Antonovin mukaan Yhdysvaltain mahdollinen päätös lähettää Abrams-taistelupanssarivaunuja Ukrainaan osoittaa, että maan todellinen tarkoitus on aiheuttaa Venäjälle strategisia tappioita.

–  Jos Yhdysvallat päättää lähettää tankkeja, on mahdotonta oikeuttaa sellaista askelta käyttämällä argumentteja puolustuksellisista aseista, Antonov kirjoittaa Venäjän suurlähetystön Facebook-sivuilla.

–  Tämä tulee olemaan jälleen yksi häpeämätön provokaatio Venäjää vastaan, suurlähettiläs jatkaa.

Uutiskanava CNN:n mukaan Yhdysvallat suunnittelee lähettävänsä Ukrainaan noin 30 Abrams-taistelupanssarivaunua.

Abramsien mukana ukrainalaiset olisivat saamassa käyttöönsä muutaman panssarivaunujen tukiajoneuvon, joita käytetään tankkien huoltotöissä kentällä. CNN:n mukaan Abramsien toimitusaikataulu on toistaiseksi epäselvä. Sotilaiden kouluttaminen niiden käyttöön vie tavallisesti useita kuukausia.
"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
Vastaa Viestiin