Varhassa on pitkät perinteet vartijoiden käytöstä psykiatrisilla osastoilla, ainakin vuodesta 2016 vartijoiden käyttöä on lisätty henkilökunnan turvana. Laitan tähän uutisjutun (kopioin kokonaan niin tieto jää tänne jos poistuu netistä), jossa on kerrottu Varha-Tyks-Turku psykiatrian henkilökunnan saamista uhkauksista ja vartioiden lisäämisestä osastoilla.Sienisalaatti kirjoitti: To Huhti 13, 2023 11:42 amKyllä, kutsuttuna paikalla, tai viimeistään hälytyksen tullen. Hoitotoimenpiteen tai tutkimuksen aikana niin vähän välittömässä läheisyydessä kuin mahdollista, esimerkiksi oven takana ilman että kuulee kaikkea mutta on valmis reagoimaan lähestulkoon välittömästi. Hoitohenkilökunnalla ja lääkärillä on aina vastuu toiminnasta, ja vastuu punnita ja perustella vartijan käytön tarve.Mysteerimikitin kirjoitti: To Huhti 13, 2023 11:10 am.....Sienisalaatti kirjoitti: Ke Huhti 12, 2023 12:00 pm Yksittäisenä hoitajana rikosilmoituksen tekeminen valitettavasti monella kyllä jää, vaikka virallisen syytteen alaisia rikoksia olisikin. Vastuu näissä kuuluisi olla työnantajalla, aina kun työntekijöitä uhataan tai työntekijöitä kohtaan käytetään väkivaltaa. Eri asia sitten, kuinka usein sairaalat tai nykyiset hyvinvointialueet pitävät työntekijöidensä puolia. Maton alle lakaisua esiintyy paljon, kuten aiemmin jo mainitsin.
Ja vartija kyllä saa olla niin läsnä kuin tilanne vaatii, ja vartijalla on oikeus sekä velvollisuuskin puuttua tilanteen vaatimalla voimakkuudella mikäli hoitohenkilökunnan koskemattomuutta rikotaan.
Ja kyllä, riehuvat ja uhkaavat potilaat ovat kyllä mm. sähköä saaneet poliiseilta sairaaloissa, aina kun tarve on vaatinut![]()
.....
Vartija saa toki olla läsnä, jos henkilökunnan kimppuun käydään, mutta vartija tulee tällöinkin paikalle kutsuttuna. Salassapitosääntelyn kannalta pidänkin kyseenalaisena, mikäli vartija olisi esimerkiksi mielenterveyspotilaan ja psykiatrin kanssa samassa tilassa hoitotoimenpiteen aikana. Tässä joudutaan vähintään tekemään punnitsemista perusoikeuksien välillä: Toisaalta jokaisella on oikeus saada terveydenhuoltoa, toisaalta jokaisella on oikeus koskemattomuuteen, toisaalta terveydenhuoltoon pätee salassapito. Kerro toki jos asiasta tiedät paremmin, ovatko vartijat hoitotoimenpiteissä mukana läsnäolollaan normaalissa terveydenhuollossa? Vankisairaanhoidon suhteen asiasta on tehty apulaisoikeusasiamiehen ratkaisu, joka tämän sallii (Dnro 1302/4/05, 1456/4/05 ja 1643/4/05)
Mutta lyhyesti sanottuna: vartijaa saa ja tulee käyttää. Hoitohenkilökunta voi joutua vastuuseen myös siitä jos vartijaa ei ole paikalle kutsuttu, ja sattuu jotain ikävämpää.
Nämä vanhat henkilökunnan epäasialliseen toimintaan liittyvät ongelmat (liiallinen lääkitys vaikutti avohoitopotilaan käyttäytymiseen) on kuitenkin saatu ajoissa korjattua, joten vanhat virheelliset menetelmät eivät ole enää voineet vaikuttaa nykyisten potilaiden käyttäytymiseen Varhan psykiatrisessa hoidossa.Kupittaan sairaalan hoitajia uhkailtu, vartiointia lisätty
22.4.2016 9.50 Aamuset
Kupittaan psykiatrisen sairaalan väärinkäytösepäilyt ja julkisuus ovat johtaneet siihen, että henkilökunta on saanut uhkauksia. Vartiointia on lisätty osastoilla.
– Uhkaukset ovat olleet sanallisia eri väyliä pitkin, sosiaalisessa mediassa, sähköpostitse ja puhelimitse. Hyvinkin henkilökohtaisia ja ne kohdistuvat joka tasolle, kertoo palvelualuejohtaja Katariina Korkeila.
Uhkauksista on tehty Korkeilan mukaan myös tutkintapyyntöjä poliisille.
– Kuluneet kaksi kuukautta ovat olleet hyvin vaikeaa aikaa. Lukuisat tarkastukset ovat kuormittaneet henkilökuntaa. Aika on ollut raskasta myös potilaille ja heidän omaisilleen. He ovat olleet epävarmuudessa siitä, onko hoito, jota Kupittaan sairaalassa annetaan, sellaista, johon voi luottaa, sanoo Korkeila.
Sisäinen tarkastus on kesken, samoin muiden viranomaisten selvitykset. Valviran mukaan potilasturvallisuus ei ole enää vaarassa. Valviran suosituksia on jo pantu toimeen. Lääkehuollon käytäntöjä on muutettu. Potilaspaikkojen määrä on pudonnut kymmeneen. Roikkuvia verhoja on poistettu. Osastot G1 ja G2 on tarkoitus yhdistää kevään aikana. Avohoitoa on tarkoitus tukea.
Koko hyvinvointitoimialan henkilökunnan ammattioikeudet on tarkistettu. Kahden epäillään tehneen töitä ilman ammattioikeutta. Käynnissä on poliisitutkinta. Työsuhteet ovat päättyneet.
Kaupunginjohtaja Aleksi Randell muistuttaa, että vaikka osastolla on ollut pahoinpitelyepäilyjä, niitä ei ole ollut laajasti.
– On joitakin epäilyjä. On syntynyt väärinkäsitys, että olisi ollut tällainen toimintatapa. En väitä, etteikö väärinkäytöksiä olisi ollut, mutta tuskin siinä laajuudessa eikä kaikkia työntekijöitä koskien.
– Edellytyksiä purkaa työsuhteita ei ole ollut, mutta jos on rikoksia, tilanne muuttuu ratkaisevasti. Se on näyttökysymys. Jos toiminta on ollut moitittavaa, seurauksena on yleensä varoitus tai huomautus, mutta jos se jatkuu, silloin on edellytys päättää työsuhteita, sanoo Randell.
Randell ei ota kantaa, mikä ylilääkäri Jyrki Heikkilän asema uudessa organisaatiossa on. Heikkilä johti Kupittaan sairaalan toimintaa väärinkäytösepäilyjen aikaan.
– Hän ei osallistu nyt selvityksen tekemiseen eikä yksikön johtamiseen.
Sisäistä tarkastusta tehdään Tuula Weckmanin johdolla. Vireillä on myös Turun kaupungin ja sairaanhoitopiirin psykiatrisen hoidon yhdistäminen. Päätöksiä on tarkoitus tehdä kevään aikana.
--> https://aamuset.fi/artikkeli/1613661915
==> Esimerkiksi 15.10.2017 julkaistussa Iltalehden jutussa Turun sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja Päivi Pietari (sd) kertoo, että hän ei ole kuullut omavalvontaansa kuuluvan psykiatrisen hoidon ongelmatilanteista vuoden 2013 jälkeen, mitä vahvistaa Tyksin toimialajohtajana toimineen Jesper Ekelundin Iltalehdelle antama tieto, että Valvira on kehunut sairaalan omavalvontaa, kun "Valvira kävi valvomassa toukokuussa" 2017.
--> https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201710122200457824
