Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
antwerpen kirjoitti:Milloin Mikael Jungner myöntää epäonnistuneensa yleisradion toimitusjohtajana täydellisesti ja eroaa tehtävästään?
Vasta sitten kun joku pakottaa.
Oletko koskaan joutunut valitsemaan jonkun asian, joka vaikuttaa toisen henkeen? (Esim. omaisena sairaalassa leikkauksesta, kun toinen on tiedoton etc.)
Howler kirjoitti:Oletko koskaan joutunut valitsemaan jonkun asian, joka vaikuttaa toisen henkeen? (Esim. omaisena sairaalassa leikkauksesta, kun toinen on tiedoton etc.)
En. Mutta se voisi olla hyvä kokemus sen puoleen, että näkisi ehkä elämän todellisuutena, ei vain pakollisena asiana, jota on pakko jatkaa siihen asti kunnes saa siitä tarpeekseen.
Jos tietäisit kuolevasi seuraavan tunnin sisällä, mitä tekisit? Mikä olisi viimeinen kappale, mikä viimeinen asia mitä ajattelisit?
One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.
Viimeinen asia olisi valitettavasti taas lista niitä asioista, joita ei saanu valmiiks/tehtyä, "kirjoittamaton kirja"-raukka siellä johtais tilastoo. Biisi, no oon tosi nostalgisella tuulella just nyt, joten ehkä se olis BoRhap
Minkä ikäisenä oikeasti uskot kuolevasi?
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right? John Mayer
Vähän googlettelin jotain ja meni jonnekin kriitikkojen blogiin. Ihan veikkaus, että joku kyky vakavamieliseen pohdiskeluun, eikä pelkästään pelleilyyn.
Olisiko ketään, joka tietäisi mitä nuo morbidit kyvyt sitten ovat?
En tiedä. Mutta minusta sana viittaa aika vahvasti sanaan morbid, joka taas tarkoittaa sairaalloista, sairasta, kammottavaa jne.
Ja toisaalta se kuulostaa myös sanalta mortal, kuolevainen.
Googlettelu antaa merkkiä, että se liittyy johonkin mielialahäiriöön, mm. maanisdepressiivisyyden osana voi olla morbidit impulssit.
Wikipedia taas heittää tuolla sanalla kuopparintaisuuden pariin (mikä tietenkin vanhana Columbine-intoilijana saa virnistämään), mutta ei varsinaisesti aiheeseen itseensä liittyen.
Mutta ei, ei tietoa sittenkään. Haluaisin veikata jotain kuolemiseen liittyvää, mutta luultavasti se on vain toiveajattelua.
Sama, edelleen.
One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.
jonkin sairauden aiheuttamat tai aikana ilmenevät kyvyt? adjektiivia morbid voidaan englannissa käyttäää yleisemmin viittaamaan kammottavaan tai epänormaaliin viittaavaan kuten VoDKA sanoi, mutta suomen kielessä en ole kuullut sitä käytettävän siinä tarkoituksessa, kuulostaa vain lääketieteelliseltä termiltä. tietysti voi "kääntää" ilmaisun suomeksi käyttämällä tuota oikopolkua, mutta mielestäni se ei olisi hyvä käännös jos tarkoitus on puhua vaan kammottavista kyvyistä.
Veikkaisin "kauhistuttavat/karmeat kyvyt" mitä ne nyt sitten ovatkaan. Googlettamalla löysin tällaisen tekstinpätkän, mutta eipä tuo tule tuosta yhtään selvemmäksi:
Yhtenä syynä ovat takuulla ne morbidit kyvyt, joista Rex muistaa 11-vuotiaana lukeneensa Peter von Baghilta. Ainakin velipoika Sakari Jurkka on Jussiin verrattuna ihan pelle. Ei ollenkaan morbideja kykyjä.
Samalla täytyy jatkaa.
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right? John Mayer