Kysy mitä tahansa seuraavalta vol.3

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

antwerpen kirjoitti:Milloin Mikael Jungner myöntää epäonnistuneensa yleisradion toimitusjohtajana täydellisesti ja eroaa tehtävästään?
Vasta sitten kun joku pakottaa.

Oletko koskaan joutunut valitsemaan jonkun asian, joka vaikuttaa toisen henkeen? (Esim. omaisena sairaalassa leikkauksesta, kun toinen on tiedoton etc.)
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Howler kirjoitti:Oletko koskaan joutunut valitsemaan jonkun asian, joka vaikuttaa toisen henkeen? (Esim. omaisena sairaalassa leikkauksesta, kun toinen on tiedoton etc.)
En. Mutta se voisi olla hyvä kokemus sen puoleen, että näkisi ehkä elämän todellisuutena, ei vain pakollisena asiana, jota on pakko jatkaa siihen asti kunnes saa siitä tarpeekseen.

Jos tietäisit kuolevasi seuraavan tunnin sisällä, mitä tekisit? Mikä olisi viimeinen kappale, mikä viimeinen asia mitä ajattelisit?

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Viimeinen asia olisi valitettavasti taas lista niitä asioista, joita ei saanu valmiiks/tehtyä, "kirjoittamaton kirja"-raukka siellä johtais tilastoo. Biisi, no oon tosi nostalgisella tuulella just nyt, joten ehkä se olis BoRhap 8)

Minkä ikäisenä oikeasti uskot kuolevasi?
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

.




Sopivan ikäisenä...no ehkä joka tapauksessa liian myöhään... :wink:



Minkä asian haluaisit muistaa tästä elämästä kuoleman saapuessa?



.
.

kaukana poissa


.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Lasteni hymyilevät kasvot, sillä heissähän elämäni jatkuu :)

Sama, kun oli niin hyvä.
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

synkempi hautajaisvieras kirjoitti:Minkä asian haluaisit muistaa tästä elämästä kuoleman saapuessa?
En pysty nimeämään vain yhtä asiaa.

Oletko koskaan miettinyt tarkkaan ja ehkä kirjoittanutkin ylös, mitä esineitä haluat että lahjoitetaan kenellekin, kun kuolet?
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

.




Ei. Eikä sillä juuri väliä ole kun on kuollut. (Tietysti voi jo eläissään lahjoitella tärkeimpiä pois niin menisi edes oikeille tahoille?)




Mitä ovat morbidit kyvyt?




.
.

kaukana poissa


.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

synkempi hautajaisvieras kirjoitti:.

Mitä ovat morbidit kyvyt?
Vähän googlettelin jotain ja meni jonnekin kriitikkojen blogiin. Ihan veikkaus, että joku kyky vakavamieliseen pohdiskeluun, eikä pelkästään pelleilyyn.

Olisiko ketään, joka tietäisi mitä nuo morbidit kyvyt sitten ovat?
Paavo Arhinmäki on äijä!
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

En tiedä. Mutta minusta sana viittaa aika vahvasti sanaan morbid, joka taas tarkoittaa sairaalloista, sairasta, kammottavaa jne.

Ja toisaalta se kuulostaa myös sanalta mortal, kuolevainen.

Googlettelu antaa merkkiä, että se liittyy johonkin mielialahäiriöön, mm. maanisdepressiivisyyden osana voi olla morbidit impulssit.

Wikipedia taas heittää tuolla sanalla kuopparintaisuuden pariin (mikä tietenkin vanhana Columbine-intoilijana saa virnistämään), mutta ei varsinaisesti aiheeseen itseensä liittyen.

Mutta ei, ei tietoa sittenkään. Haluaisin veikata jotain kuolemiseen liittyvää, mutta luultavasti se on vain toiveajattelua.

Sama, edelleen.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

sorsake
Neuvoja-Jack
Viestit: 592
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:06 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja sorsake »

jonkin sairauden aiheuttamat tai aikana ilmenevät kyvyt? adjektiivia morbid voidaan englannissa käyttäää yleisemmin viittaamaan kammottavaan tai epänormaaliin viittaavaan kuten VoDKA sanoi, mutta suomen kielessä en ole kuullut sitä käytettävän siinä tarkoituksessa, kuulostaa vain lääketieteelliseltä termiltä. tietysti voi "kääntää" ilmaisun suomeksi käyttämällä tuota oikopolkua, mutta mielestäni se ei olisi hyvä käännös jos tarkoitus on puhua vaan kammottavista kyvyistä.

sama seuraavalle, josko saadaan tarkennusta.
Katjushka
Theo Kojak
Viestit: 1163
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 9:17 pm

Viesti Kirjoittaja Katjushka »

Veikkaisin "kauhistuttavat/karmeat kyvyt" mitä ne nyt sitten ovatkaan. Googlettamalla löysin tällaisen tekstinpätkän, mutta eipä tuo tule tuosta yhtään selvemmäksi:

Yhtenä syynä ovat takuulla ne morbidit kyvyt, joista Rex muistaa 11-vuotiaana lukeneensa Peter von Baghilta. Ainakin velipoika Sakari Jurkka on Jussiin verrattuna ihan pelle. Ei ollenkaan morbideja kykyjä.

Samalla täytyy jatkaa.
I wonder sometimes about the outcome of a still verdictless life.
Am I living it right?
John Mayer
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

'Morbid' on hienompi tapa sanoa 'sick'. "He has some sick talents." Sick-sanan yksi aspekti, eli kuvottava, ei tosin sovi morbidiin.

Onko juuri sinulla mielestäsi morbideja kykyjä?
gravedigger
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: La Marras 17, 2007 7:50 pm
Paikkakunta: Rairairailaamassa

Viesti Kirjoittaja gravedigger »

On


Tuleeko keihäässä kultaa?
Mä oon Matti, sä oot vaan Mervi
R.aven

Viesti Kirjoittaja R.aven »

Tulee. Pitkämäki vie potin kotiin.

Aijotko katsoa keihäänheiton finaalin?
Solmu
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 2:19 pm

Viesti Kirjoittaja Solmu »

Kyllä.

Onko kävely mielestäsi urheilua? Eikös se ole vähän sama kuin kuka kuiskaisi koviten?
"Yöperho on koteloitunut"
Lukittu