Oletko yksinkertainen, vai esitätkö vain olevasi? Tässä tapauksessa on alusta asti ollut paljonkin syitä epäillä, että kyse oli henkirikoksesta. Valvontakameranauhoja, silminnäkijähavaintoja, vaikka sun mitä. Tappotutkintojen muuttaminen murhatutkinnoiksi, kun rikoksesta alkaa tulla se 20 vuotta täyteen, on muodollisuus, jolla pidetään hengissä sellaisten tapausten tutkiminen, joiden selviämisen mahdollisuuteen poliisi vielä uskoo. Esimerkiksi Nokialla surmatun Markku Mallatin tapon tutkintaa ei muutettu murhatutkinnaksi 20 vuoden jälkeen, ilmeisesti siksi että poliisilla ei ollut mitään vihjeitä eikä tutkintalinjoja, joita ei olisi jo käyty loppuun, eikä uusia ollut ilmaantunut pitkään aikaan. Lisäksi Mallatin ruumis löytyi pian rikoksen jälkeen ja siitä kaiketi pystyttiin melkoisella varmuudella päättelemään, että rikos ei ole surmaamistavan erityisen raakuuden tai julmuuden perusteella ollut murha, vaan nimenomaan tappo.Verinuoli kirjoitti: Ti Marras 14, 2023 4:40 pm Olet merkittävästi erimieltä kuin poliisi! Heidän mielestään pelkkä mahdollisuus riittää tutkintanimikkeen muuttamiseen.
"Tapaus olisi vanhentunut 20 vuodessa eli nyt lokakuussa, jos sitä olisi tutkittu tappona. Tutkinta vaihdettiin murhatutkinnaksi.
" On mahdollista, että teko on ollut julma tai raaka tai siinä on suunnitelmallisuutta, Tuominen perustelee murhatutkintaa"
https://yle.fi/a/3-11001444
Rasmus Takaluoma lähti ravintolasta ja katosi kuin pieru Saharaan, kunnes hänet melkein vuotta myöhemmin löydettiin jokirannan maastosta. Poliisi on todennut, että ei ole syytä epäillä rikosta. Ja täällä eräät vaativat meitä tapaturmaan tai itsemurhaan uskovia vielä perustelemaan kantaamme yhtään sen enempää, mutta sitten jotkut satuilut huumemafiasalaliitoista joissa on mukana suunnilleen puoli Lapuaa menevät ihan sukkana läpi koska ne ovat "mahdollisia", ei ristusnotta mää vaan sanon.